POTICANJE KREATIVNOSTI I STVARALAŠTVA
Kako Ministarstvo kulture može pomoći mladim književnicima? Pitali smo ih i kako su zadovoljni aktivnostima u Godini čitanja
Na prijedlog Ministarstva kulture i medija, Vlada Republike Hrvatske 2021. godinu proglasila je Godinom čitanja. Realizacija je to mjere Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja. Mnogima će prva asocijacija na Godinu čitanja biti poznate osobe s TV ekrana koje promiču čitanje, no, kako napominju iz Ministarstva kulture, brojne su aktivnosti koje za cilj imaju poticanje čitanja.
Osim čitanja, otišli smo i korak dalje. Kako mlade i druge potaknuti da se bave pisanjem?
"Književnike svih generacija, pa tako i mlade, Ministarstvo kulture i medija izravno podržava putem Javnog poziva za dodjelu potpora za poticanje književnog stvaralaštva i Javnog poziva za dodjelu stimulacija autorima i prevoditeljima za najbolja ostvarenja na području književnog i prevoditeljskog stvaralaštva u proteklom razdoblju.
To je svojevrstan oblik stipendije za književni rad, stimulacije za najbolja ostvarenja, a Ministarstvo svake godine osigurava i sredstva za isplatu autorskih naknada na temelju prava javne posudbe u knjižnicama. U pandemijskim uvjetima osigurane su dodatne potpore i mogućnost da autori svoj rad prezentiraju i prilagode novim, drugačijim formatima, ponajprije digitalnima.
Također, prilikom dodjele potpora nakladnicima posebna se pozornost poklanja odnosima prema autorima – uredno potpisanim autorskim, odnosno izdavačkim ugovorima s jasno naznačenom obavezom isplate dostojnih autorskih honorara", odgovorili su iz Ministarstva kulture za portal Direktno.
Isto tako, prilikom vrednovanja pristiglih izvještaja i u književno-nakladničkoj produkciji (knjiga, časopisa i elektroničkih publikacija), te u autorskim predstavljanjima na festivalima, čitanjima, promocijama i slično, posebna se pozornost posvećuje ispunjavanju obaveze honoriranja autorskog književno-umjetničkog rada.
"U suradnji s autorskim strukovnim udrugama intenzivno se razgovara i radi na poboljšanju statusa autora, naročito vodeći računa o edukaciji i statusu mladih autora u ostvarivanju prava", dodali su iz Ministarstva kulture.
Na koji način potaknuti mlade da se bave pisanjem?
I dok traje kampanja Godine čitanja kojom se promovira čitanje, zanimalo nas je kako mlade potaknuti da se osim čitanja počnu baviti i samim pisanjem?
"Uz sve aktivnosti vezane za zaštitu statusa autora, Ministarstvo kulture i medija provodi niz aktivnosti vezanih za poticanje čitanja smatrajući čitanje temeljnom aktivnosti koja može mlade, buduće autore, potaknuti na pisanje književnih tekstova", poručili su iz Ministarstva kulture za Direktno.
Jasno je i da je Hrvatska premala zemlja i je u interesu autora da im se djela čitaju i izvan granica Lijepe naše. Promidžba hrvatske knjige i književnosti u inozemstvu jedna je od važnih aktivnosti kojima se bavi Ministarstvo kulture i medija, kroz programe međunarodne kulturne suradnje organizirajući i sufinancirajući sudjelovanje hrvatskih autora na međunarodnim festivalima i rezidencijama, zatim kroz nastupe na važnim međunarodnim sajmovima knjiga, ali i putem suradnje s inozemnim autorima koji gostuju na književnim manifestacijama u Hrvatskoj.
"Već 20 godina provodi se poseban program namijenjen inozemnim nakladnicima kojima se sufinancira objavljivanje djela hrvatskih autora u prijevodu na strane jezike. Te se potpore dodjeljuje isključivo inozemnim nakladnicima koji jamče kvalitetnu promidžbu i vidljivost sufinanciranih djela na pojedinom govornom području. S ciljem povećanja broja prijevoda djela hrvatskih autora na strane jezike Ministarstvo kulture i medija financira mrežnu stranicu croatian-literature.hr na kojoj se nalaze profili i ogledni prijevodi djela suvremenih hrvatskih autora. To je svojevrsni internetski alat kojim se mogu služiti i hrvatski veleposlanici i konzuli u promidžbi hrvatske kulture u svijetu", dodali su u Ministarstvu.
Godina čitanja
Što se tiče same Godine čitanja, zanimalo nas je koje su sve aktivnosti poduzete u sklopu Godine čitanja i jesu li pokretači kampanje zadovoljni njezinim rezultatima.
"U sklopu kampanje Godine čitanja kojom se neki dosadašnji programi Ministarstva (npr. Javni poziv za predlaganje programa koji potiču čitanje i razvoj čitateljske publike) čine vidljivijima, a neki novi inauguriraju, organizirani su i javnim pozivima financirani brojne aktivnosti od kojih su najvidljiviji promotivni televizijski i radijski spotovi s poznatim osobama (Jelena Miholjević, Nika Turković, Vlado Martek, Ante Gelo, Davor Bruketa, Zvone Boban, Robert Knjaz) koji zagovaraju čitanje i iz svojega iskustva govore zašto im je čitanje važno u životu. Kao svojevrsni veleposlanici čitanja, oni šalju poruku o čitanju sa zadovoljstvom i razumijevanjem širim krugovima društva. Plakati i ostali promidžbeni materijali Godine čitanja poslani su svim knjižnicama i knjižarama u Hrvatskoj kao i u sve osnovne i srednje škole, a kreirana je i mrežna stranica Čitaj.hr na kojoj se mogu pratiti mnoštvo kreativnih aktivnosti Godine čitanja.
Ministarstvo je naime sufinanciralo različite programe poticanja čitanja, među kojima je najraširenija Mreža malih knjižnica diljem Hrvatske od međimurskih ulica, do korčulanskih plaža, koje izrađuju, opremaju i oko kojih se okupljaju čitatelji entuzijasti. U suradnji s Ministarstvom zdravstva, na nacionalnoj razini potaknuli smo provedbu programa Rođeni za čitanje, namijenjenog djeci od rođenja do sedam godina".
Pozivom Europskog socijalnog fonda Čitanjem do uključivog društva dodijeljeno je 35 milijuna kuna za 12 bibliobusa kojima će biti omogućena dostupnost knjiga u mjestima koja nemaju knjižnice, odnosno najudaljenijim dijelovima Hrvatske, a još šest milijuna namijenjeno je ostalim programima koji potiču čitanje.
"Poznato je da nakladnici sudjeluju u programima potpore izdavanju knjiga te programu otkupa novih izdanja za narodne knjižnice, a ministarstvo osigurava i potporu za časopise i elektroničke publikacije koji pokrivaju različita područja kulture. Posebnu pozornost Ministarstvo poklanja očuvanju knjižara kroz program podrške organizaciji književnih programa u okviru knjižarske djelatnosti, ali i pokretanjem novog natječaja za dodjelu nagrade najboljim antikvarijatima i knjižarama – i onim samostalnima i onima koje djeluju u okvirima knjižarskoga lanca. On-line glasanje putem web stranice Čitaj.hr, naišlo je na sjajan odaziv diljem Hrvatske i bilježi na tisuće glasova ljubitelja knjige.
Kroz Program kulturnih i kreativnih industrija ove je godine dodijeljeno 3,5 milijuna kuna upravo nakladnicima i knjižarima, što je među ostalim potaknulo otvaranje devet novih knjižara diljem Hrvatske. On-line projekt 'Knjiga svima i svugdje' koji ga je prošle godine virtualno zamijenio, ove se godine provodio paralelno s Interliberom, za sve one koji se nisu odlučili osobno doći kupiti knjige na Zagrebački velesajam.
Knjižnice, naročito narodne, ustanove su o kojima Ministarstvo posebno skrbi, a one su se ove godine posebno odužile svojim kvalitetnim radom i organizacijom brojnih programa namijenjenih promociji knjige i čitanja. Već godinama vrhunac književne sezone predstavlja Mjesec hrvatske knjige koji je upravo zahvaljujući aktivnostima knjižnica, ali i svih njihovih partnera, obilovao inovativnim i zanimljivim književnim programima. Ove se Godine - čitanja, doista čitalo svugdje, kroz programe nacionalnih ljetnih Festivala, na neočekivanim mjestima, a svojim sugrađanima najmlađe, kao i onima najstarije dobi čitali su i holivudski glumci i interventni policajci", objasnili su nam.
Sufinancirano je suvremeno prozno čitanje Judite, kako bi se u 500.obljetnici njezina prvotiska, koja je proslavljena raznim znanstvenim, izložbenim, nakladničkim, i multimedijalnim projektima, kamen temeljac hrvatske književne baštine približio suvremenim čitateljima.
Slijedi evaluacija
Po završetku kalendarske godine provest će se cjelovita i detaljna evaluacija kampanje Godine čitanja, koju je za 2021. proglasila Vlada Republike Hrvatske, temeljem Nacionalne strategije poticanja čitanja, koju je Ministarstvo kulture i medija izradilo 2017.godine.
"No već sada možemo izraziti zadovoljstvom prihvaćanjem i intenzivnom razvoju kampanje u cijeloj Hrvatskoj. Govoreći u brojkama, Ministarstvo kulture i medija će do kraja 2021., Godine čitanja, izravnim financiranjem i neizravnim ulaganjima izdvojiti više od 100 milijuna kuna. Svi ti programi, od kojih se većina redovno provodi dok su neki, poput nagrada za najbolje knjižare, ove godine prvi put pokrenuti, imaju za cilj trajno ojačati sve segmente tzv. knjižnog lanca – od autora bez kojih nema novih književnih djela na hrvatskome jeziku i prevoditelja zahvaljujući čijem radu i umijeću imamo prilike čitati vrijedna djela svjetske književnosti na svome jeziku, preko nakladnika knjiga i časopisa, organizatora književnih festivala i sajmova do knjižara i knjižnica, narodnih, školskih, sveučilišnih i specijalnih, zahvaljujući kojima knjiga dolazi u sve dijelove Hrvatske i do svih generacija čitateljske publike. Svi ti oblici institucionalne podrške i javnog financiranja postoje već dugi niz godina, ali se jednako tako svake godine usavršavaju i prilagođavaju novim trendova – kao što je jačanje segmenta elektroničke i audio knjige. U Godini čitanja mnogi su novi programi pokrenuti kako bi trajno ostali i razvijali se u snažnu, kontinuiranu potporu književnicima, nakladnicima, knjižničarima, knjižarima i svima koji su uključeni u kreiranju kulture knjige i čitanja", zaključilo je Ministarstvo kulture.
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.