OSAM SUSRETA DO SADA

ZNATE LI Upisali smo već petu pobjedu protiv Danske, evo tko su sve bili strijelci!

vm/h

Nogometne reprezentacije Hrvatske i Danske do sada su igrale osam puta - Hrvatska je slavila pet puta, jedna utakmica je završila bez pobjednika, dok su Danci ostvarili dvije pobjede.

22.09.2022. u 23:03

Prva utakmica između Danske i Hrvatske odigrana je 16. lipnja 1996. u Sheffieldu. Bio je to ogled 2. kola D skupine EURO-a, a Vatreni su slavili sa 3:0. Susret je obilježio pogodak Davora Šukera u 90. minuti za konačnih 3:0. Bio je to sasvim sigurno jedan od najljepših golova u povijesti hrvatske reprezentacije, čuveni lob preko Petera Schmeichela.

Bio je to Šukerov drugi gol na utakmici nakon što je u 54. minuti realizirao kazneni udarac, a među strijelce se upisao i Zvonimir Boban u 81. minuti.

Uslijedile su dvije utakmice u kvalifikacijama za SP 1998. godine u Francuskoj. U prvom susretu u Splitu, u ožujku 1987. bilo je 1:1. Povela je Hrvatska golom Davora Šukera u 50. minuti, a izjednačio je Brian Laudrup osam minuta prije kraja susreta uz pomoću vjetra i loše procjene Dražena Ladića.

Uslijedio je uzvrat u Kopenhagenu kojeg su Danci dobili sa 3:1. Domaćin je već u prvom poluvremenu poveo sa 3:0. Brian Laudrup je zabio u 16. minuti, njegov brat Michael u 35., a na 3:0 je povisio Miklos Molnar. Šuker je minutu prije kraja samo smanjio na konačnih 3:1.

Hrvatska i Danska su na Poljudu igrale i u veljači 1999. godine. Bio je to prijateljski sraz. Danci su pobijedili sa 1:0, a pogodak odluke zabio je Ebbe Sand u 45. minuti.

Pet godina kasnije Vatreni su u sklopu priprema za EP 2004. godine u Kopenhagenu igrali pripremnu utakmicu protiv Danske i pobijedili sa 2:1. Tomo Šokota (27) i Ivica Olić (39) su zabili za Vatrene, a u nastavku je smanjio Ebbe Sand (56).

Do sada najvažniji međusobni susret Hrvatska i Danska su igrale u osmini finala posljednjeg SP-a u Rusiji. Bila je to prava drama u Nižnjem Novgorodu. Hrvatska je pobijedila sa 3:2 boljim izvođenjem jedanaesteraca nakon što je susret završio 1:1.

Junak pobjede bio je vratar Danijel Subašić koji je u raspucavanju obranio tri jedanaesterca danskih igrača - Eriksenu, Schoeneu i Jorgensenu. Danska je povela u 58. sekundi susreta golom Mathiasa Jorgensena, a izjednačio je Mario Mandžukić u četvrtoj minuti. U 116. minuti je Modrić mogao riješiti sve dvobe, no nije realizirao kazneni udaraca, Modrićev slab udarac Schmeichel je uhvatio.

Posljednji dansko - hrvatski ogled odigran je u lipnju ove godine u sklopu Lige nacija. Hrvatska je pobijedila u Kopenhagenu sa 1:0 golom Maria Pašalić u 69. minuti.