Najveći hrvatski derbi pripao Hajduku

Ohandza srušio Dinamo na Maksimiru. Modri kapitulirali iz jednog udarca prema golu Livakovića

šm

Hajduk je na Maksimiru iz jednog udarca prema Livakoviću došao do pogotka i pobjede. Nakon katastrofalne pogreške Leškovića i Livaković Ohandza je iskoristio poklon bon i zabio za ispostavilo se pobjedu Spličana.

18.02.2018. u 17:03

95' - Kraj utakmice. Hajduk prekinuo Dinamo niz bez poraza.

94' - Požutio Filip zbog odbijanja lopte nakon sučevog zvižduka.

89' - Dinamov niz bez poraza ide pema kraju.

Sada i Olmo gađa iz daljine, ali koa i Hajrović prije koju minutu i on je neprecizan.

87' - Hajrović puca s nekih 30 m. Prvi pokušaj tek što je ušao u igru.

Benković na drugoj strani izbacuje u koner nakon što se Ohandza oslobodio Doumbie.

84' - Taktički prekršaj Doumbie koji ruši Ohandzu u situaciji gdje je napadač Hajduka išao sam prema Livakoviću. za Malijca iako je ovo moglo biti i isključenje.

S druge pak strane karton je zaradio trener Hajduka, Kopić.

79' - 11m za Dinamo. Kazneni udarac za Dinamo i za Borju Lopeza zbog igranja rukom u kaznenom prostoru. U skoku nakon kornera rukom je dirao loptu. Još jedna situacija oko koje će se vući repovi nakon susreta.

Gavranović promašuje udarac s bijele točke. Katastrofalan udarac ide pored gola.

75' - Ademi i Olmo iznuđuju novi udarac iz kuta. Gužva u kaznenom prostoru, ali ponovno ništa od izjednačenja. Nova zamjena kod Dinama. Lešković ide van, izravni krivac za gol Dinama, a Ćorić ulazi na njegovo mjesto.

70'- Nova zamjena kod Hajduka, Said ide van, a Rumunj Filip je ušao na njegovo mjesto. Uvođenjem lijevog beka Kopić očigledno pokušava pojačati defenzvni blok.

69' - Dinamo se izvrsno otvorio preko Doumbie koji iznosi loptu nekih 30tak m prije nego daje dijagonalu za Gavranovića koji se nije uspio izboriti za bolju poziciju. Bezopasan pokušaj Švicara.

67' - Još jedna prilika koju je zapucao Soudani ide u nepovrat.

Dinamov niz bez poraza bi mogao prekinuti njihov najveći rival, ako se nešto dramatično ne promjeni u igri Dinama.

64' - Zaleđe i na drugoj strani. Zamjena kod Dinama. Lecjaks ide van, a Sosa ulazi na njegovo mjesto.

62' -  Novi gol Hajduka.  Poništen zbog zaleđa Saida. Dinamo se sada izvukao iz velike neprilike.

60' - Hajduk živi opasno. Dinamo opet stvara šansu, ali ne uspjeva zabiti. Olmo probija stranu i daje povratnu loptu, a Soudani ne uspjeva realizirati još jednu izvrsnu priliku. Korner za Dinamo. Alžirac se stalno nalazi u 100 % prilikama koje ne zabija.

55' - Bašić izašao, a Barry ušao na njegovo mjesto. Prva zamjena za Hajduk.

54' - Borja Lopez požutio .

52' - Kakva lopta Mora za Soudanija. Fantastična dijagonala, ali Sudani loše prima i kazna slijedi na drugoj strani.

Gooool za Hajduk. Katastrofalna reakcija Leškovića i Livakovića i Ohandza pogađa za vodstvo gostiju .

51' - Slobodni udarac za Olma koji bez obzira na udaljenost puca direktno prema golu, no bio je to krotak pokušaj Španjolca.

49' - Nastavak donosi igru u istom tonu. Dinamo nešto pokušava. Ademi prijeti, Letica brani.

47' - Olmo gađa drugi kut s vrha 16 m, ali neprecizno.

46'- Započeo je nastavak derbija.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prvih 45 minuta donjelo je sve samo ne kvalitetnu igru. Više se očekivalo i od Dinama i Hajduka koji su u svlačionicu ispračeni zvižducima. Dva najtrofejnija hrvatska kluba ostala su dužna navijačima, što nije ništa novo jer ovakvi derbiji obično i pružaju takav nogomet. Svi se "nabriju", očekivanja se pumpaju, a na kraju, puno priče malo rada ili što bi se reklo u narodu: "Puno zuje, malo meda daju".

45' - Kraj skromnog prvog poluvremena. Možemo se samo nadati da će nastavak donjeti bolju utakmicu.

43' - Novi korner za goste. Ponono bezopasno.

U nastavku akcije Ohandza biježi dvojci igrača Dinama nakon čega Benković izbacuje u korner kojega gosti ponono izvode loše.

41'- Korner za Hajduk. Bašić ubacuje na 5 m. Ademi i Livaković dobro reagiraju.

40' - Lešković prečvrsto ulazi u Saida.za igrača Dinama.

34' - Ohandza provozao Leškovića na krilu. Ubacio, ali ne i pronašao metu. U nastavku akcije Fomichow centrira za Savasa, a Livaković se dobro snašao i sprijećio vodstvo gostiju.

32' - Soudani izbio sam pred Leticu koji fantastično regira i spašava mrežu spličana. Soudani ga pokušao lobati, ali vratar Hajduka pročitao namjeru Alžirca.

31'  - Dosta slabo se igra na Maksimiru. Bez pravih akcija i prilika. Derbi za sada, kao što to obično i bude kada su očekivanja visoka, nije opravdao očekivanja.

24' - Olmo ubacuje iz slobodnog udarca. Bezopasno po Leticu.

22' - Kratka kombinacija nakon kornera i ubačaj Olma, ali još jedan bezopasan centaršut u kazneni prostor Hajduka.

21' - Izvrsno prolazi Ademi po strani. Prva prava akcija i izvrsno otvaranje Dinama. Dobar napad, ali na kraju samo aut sa strane.

17' - Moro probija stranu, ali nema pravog centaršuta. Hajduk se brani i pokušava brzo otvoriti, ali nema ništa n od ovog pokušaja.

I dalje se igra bez pravih prilika. Oprezni i Dinamo i Hajduk gdje je sada u početnoj fazi susreta još uvijek bitnije ne primiti pogodak.

14'  - Slobodni udarac za Hajduk izveo je Bašić. Bezopasno i po golmana Dinama.

9' -  Opasno izgubljena lopta Hajduka na sredini terena, Dinamo se pokušao brzo otvoriti. Na kraju slobodni udarac za Modre na 20-tak m od gola. Slabo izveden prekid. Bezopasno po golmana Hajduka.

6' - Početno ispipavanje snaga još uvijek traje.

2' -Prvi žešći start utakmici. Lopez ušao u gležanj Soudanija.

1' - Započela je utakmica, derbi Dinama i Hajduka gdje će gosti pokušati iznenaditi favorita, što Dinamo pred svojim navijačima definitivno je, i s time vratiti barem malo neizvjesnosti u prvenstvo.

Zagrebački Dinamo pred svojim navijačima ima veliku priliku napraviti iskorak prema novom naslovu prvaka, a za to mu treba pobjeda protiv velikog sportskog rivala, Hajduka. Modri se nalaze na vodećem mjestu ljestvice i imaju 53 boda, odnosno 12 bodova više nego Splićani.

U slučaju pobjede, bez obzira što je drugi dio sezone tek počeo, Dinamo bi napravio veliki iskorak ka povratku naslova prvaka Hrvatske na Maksimirski stadion.

Najveći derbi hrvatskog nogometa bi trebao biti praznik za sve navijače, a na tom tragu razmišlja i trener Dinama Mario Cvitanović

"Želim da moji igrači istrče na teren, uživaju u nogometu. Da budu sretni, nasmijani, da daju sve od sebe, da igraju jedan za drugog i da se na kraju utakmice svi zajedno možemo veseliti ili tugovati, ali uz uvjet da smo dali sve od sebe. Nogomet je na kraju ipak igra" - rekao je trener Dinama.

Trener Dinama o protivniku

Cvitanović se na konferenciji za medije koja je prethodila utakmici dotaknuo i stanja u momčadi:

"Svi su igrači spremni i konkuriraju. Neki igrači su kraće ili duže u trenažnom procesu, a tko će biti sutra na terenu taj sigurno želi dati maksimum. Super je da me to pitate jer lijepo je kad nekome možeš dati priliku da igra, da istrči na teren u derbiju i da svoj maksimum. Ali isto tako, jako je loš osjećaj kad dvojici moraš reći da idu na tribinu, a treniraju čitavo vrijeme. Nije ugodan osjećaj niti za njih niti za mene. Ja bih najradije da svi mogu igrati, ali propozicije su takve. Morat ćemo donijeti odluke koje nisu lake" - dodao je Cvitanović.

Što se pak Hajduka tiče, pod Kopićem je napravljen iskorak i Hajduk se nada da to može pomoći na Maksimiru. Štoviše, trener Hajduka je svjestan protivnikoce snage, no ne misli potpisati kapitulaciju bez borbe.

Hajduk traži protivnikovu slabost

"Dinamo ima individualnu kvalitetu, ima napadački potencijal, ali mi od postulata svoje igre nećemo odstupiti. Isto ćemo tako nastojati iskoristiti slabosti protivnika i poentirati ondje gdje vidimo svoju priliku" - rekao je Kopić, te je dodao:

"Moj glavni zadatak je zadržati mir i stabilnost momčadi, omogućiti svim igračima na terenu da se dobro osjećaju i da prezentiraju kvalitetan rad, ma protiv koga igrali. Neka posebna motivacija za ovakvu utakmicu nije potrebna. Svi jedva čekaju izaći na teren i pokazati dobar i kvalitetan nogomet" - smatra trener Hajduka.

S obzirom da je najavljen velik broj navijača i Dinamo i Hajduk, odnosno Cvitanović i Kopić i njihovi igrači će imati za koga igrati jer bi stadion trebao biti dobro popunjen. Navijači oba kluba iz svih krajeva Hrvatske stižu na prvi derbi  nove godine, a dolazak su u velikom broju najavili i Bad Blue Boysi i Torcida bez obzira što obje navijačke skupine već neko vrijeme "ratuju" s čelnicima saveza i upravom.

Derbi kao prekretnica

Derbi nije mogao proći bez problema, umjesto da zakopaju sjekiru, jaz se dodatno produbljuje na što su se referirali navijači Dinama na  službenoj stranici.

"Nedjeljni derbi prva je domaća utakmica ove godine nakon dva mjeseca zimske pauze. Nažalost, i najmanje našom krivnjom, draž i posebne emocije koje su derbiji nosili proteklih godina bili su drugačiji od onoga što bi derbi trebao predstavljati. Više smo se nekako bavili sami sobom i nekim drugim stvarima nego događanjima na terenu, a to je uvijek najteže za navijačku tribinu i na nju ostavlja i najveće posljedice.

Neki novi potezi klupske Uprave se “trude” da tako i ostane jer sve što se događa oko kluba i odluke koje su uperene protiv nas nemoguće je ignorirati.

Možda je u neku ruku ovaj derbi za nas i prekretnica jer dolazi u vrijeme kada smo ponovno pritisnuti uza zid i kada imamo priliku opet stati zajedno na tih 90 minuta jednog nedjeljnog popodneva i biti uz naš klub kao i mnogo puta prije. SVI NA SJEVER!" - napisali su BBB.

Forma koja obećava

Najveća utakmcia HNL-a je pred nama, a što se tiče forme, Dinamo je bez dvojbe u boljoj, neporaženi su od svibnja prošle godine, jedina momčad HNL-a koja ove sezone ne zna za poraz. S druge pak strane nije ni Hajduk za otpisati, dapače, ima niz od sedam utakmica bez poraza uključujući izvrstan ulazak u 2018. godinu gdje su u prošlom kolu rastavili Cibaliju s 5:0.

Povijest međusobnih ogleda u zadnje je vrijeme na strani Dinama, ali derbiji je ipak nešto posebno. Ove sezone su Dinamo i Hajduk već odigrali dvije utakmice, prvu ovdje na Maksimiru u sklopu četvrtog kola kada je Dinamo slavio s 3:1 (Ćorić, Olmo, Soudani;Nižić), a na Poljudu je susret završio bez pobjednika 2:2. Hadjuk je u utakmici 13. kola pred svojim navijačima poveo golom Ercega, koji više ne stanuje u Splitu, da bi Zagrepčani preokrenuli golovima Benkovića i Henriqueza (koji isto kao i Erceg više ne "stanuje" u HNL-u) u sudačkoj nadoknadi. U istoj toj nadoknadi, u 94. minuti, Erceg s bijele točke postavlja konačni rezultat.

U 89 utakmica koje su odigrane, Dinamo je upisao 46 pobjeda od čega 34 kod kuće, dok je Hajduk na Maksimiru osam puta remizirao i četiri puta slavio, uključujuči prošlosezonski trijumf od 0:2.

Nova utakmcia je pred nama, novi derbi nam slijedi. Najveći derbi hrvatskog nogometa igra se na Maksimiru od 15 sati, stoga budite s nama uz tekstualni prijenos na našem portalu.

DINAMO - Livaković - Stojanović, Lešković, Benković, Sosa - Ademi, Doumbia - Soudani, Moro, Olmo - Gavranović

HAJDUK - Letica - Juranović, Nižić, Borja Lopez, Filip - Radošević, Savvas, Bašić - Said, Ohandza, Caktaš