MAJER I KRAMARIĆ POTRGALI MREŽU U RIGI

Veliki korak Vatrenih prema Europskom prvenstvu: Hrvatska srušila Latviju u 16 minuta

Hana Krnić

Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je u Rigi domaćina Latviju 2:0 u pretposljednjem susretu skupine D kvalifikacija za odlazak na Europsko prvenstvo iduće godine.

18.11.2023. u 19:54

Time se Hrvatska prilično približila drugom mjestu i direktnom plasmanu u Njemačku. Prije posljednjih utakmica drugoplasirana Hrvatska ima dva boda više od trećeg Walesa i sve dvojbe rješava ako u utorak, 21. listopada, u Zagrebu svlada Armeniju. Može Hrvatska ostati druga i ako ne svlada Armeniju, ali u tom slučaju ovisi o dvoboju Velšana i Turaka.

Neobična situacija u Rigi: Hrvatski navijači puštali pjesme, došla policija i sve ugasila

Ogled u Rigi bio je riješen nakon samo šesnaest minuta igre jer je toliko Hrvatskoj trebalo za dva pogotka. U sedmoj minuti Lovro Majer je zabio za 1:0, a u 16. je na 2:0 povećao povratnik nakon ozljede Andrej Kramarić.

Sjajne akcije

Nije dugo trebalo Hrvatskoj za pogodak u Rigi, kao i na Rujevici Latvija je opet brzo kapitulirala. U sedmoj minuti je krenula akcija od Luke Modrića, dok je potom Luka Ivanušec pronašao Majera koji je pogodio suprotni kut domaćih vrata za 1:0 Hrvatske.

Nastavila je Hrvatska i nakon pogotka stiskati suparnika, napadati i tražiti drugi pogodak. U 12. minuti novi je pokušaj imao Majer, dok se u 16. minuti drugi put zatresla domaća mreža. Nisu uspjeli Latvijcu raščistiti situaciju u svom šesnaestercu, a onda je Kramarić potegnuo i pogodio za 2:0.

Ozbiljnih i konkretnih 15-ak minuta bili su dovoljni hrvatskim igračima za komotno vodstvo zbog čega su potom smirili igru, makar ni takva postavka nije promijenila odnos snaga na travnjaku. Latvija je i dalje bila bezidejna.

U 33. minuti je pokušao Ante Budimir glavom, ali neprecizno, što je bila posljednja bolja šansa Hrvatske do kraja prvog poluvremena.

Sličnom akcijom je otvoren drugi dio, opet je glavom pucao Budimir, ali ni tom se prilikom rezultat nije promijenio. Vatreni su, bilo je to vidljivo od trenutka kada su poveli 2:0, odlučili rutinski i na iskustvo privesti utakmicu kraju pa ni u drugom poluvremenu nisu forsirali treći pogodak niti su nizali prave šanse.

Zaprijetio je Josip Šutalo u 65. minuti, ali je latvijski vratar Ozols vrlo dobro intervenirao. Uslijedio je potom udarac Majera iz slobodnog udarca pa šansa Maria Pašalića, a istovremeno na drugoj strani travnjaka hrvatski vratar Dominik Livaković bio je posve bezaposlen.

U finišu utakmice izbornik Zlatko Dalić u igru je poslao i debitante, Marca Pašalića i Martina Baturinu, a Hrvatska je u laganom ritmu sačuvala prednost i okrenula se dvoboju protiv Armenije idućeg tjedna. Mogao je premijeru u seniorskoj vrsti Marco Pašalić začiniti pogotkom, ali je u 90. minuti umjesto mreže naciljao okvir vrata.

Stanje na ljestvici

Stanje na ljestvici prije posljednjeg kola je takvo da je Turska i dalje prva sa 16 bodova, a ta je reprezentacija i ranije osigurala prolaz na Euro.

Sada je Hrvatska ozbiljno zakoračila prema drugom mjestu i direktnom plasmanu na Euru. Ima 13 bodova, odnosno, dva boda više od Walesa uoči posljednjih utakmica. Hrvatska opet sve ima u svojim rukama i domaćom pobjedom protiv Armenije, u utorak 21. studenoga, osigurava drugo mjesto i plasman u Njemačku. Istog dana Wales pred svojim navijačima igra protiv Turske.

Tijek utakmice

90+3' - Kraj! Hrvatska je ostvarila ono po što je došla! Vatreni su srušili Latviju i upisali nova tri boda.

90' - Igrat će se tri minute sudačke nadoknade.

90' - Trese se okvir gola Latvije! Marca Pašalića zaustavila je vratnica.

85' - Još jedan debitant ušao je među Vatrene. Martin Baturina uzeo je mjesto kapetana Luke Modrića.

82' - Marco Pašalić je lijepo proigrao Stanišića na desnoj strani, a on je u petercu pronašao Majera. Iz okreta je pucao, ali malo preko gola.

79' - Druga promjena u redovima Vatrenih. Andrej Kramarić prepušta svoje mjesto na terenu debitantu Marcu Pašaliću

72' - Mario Pašalić našao se u dobroj situaciji na rubu 16-erca, tražio je daljnji kut gola Ozolsa, udarac je bio precizan, ali nedostajalo je snage da iznenadi domaćeg vratara.

70' - Majerov pokušaj iz slobodnog udarca odlazi na tribine iza gola.

69' - Prekršaj nad Kramarićem na 25 metara od gola Ozolsa, dobra je ovo prilika za Majera ili Modrića.

65' - Požutio je Savaljevs.

60' - Hrvatska nije na razini u drugom dijelu, a to je shvatio i Dalić. Mario Pašalić je ušao umjesto Ivanušeca.

57' - Udarac Ciganiksa s 20 metara odlazi pokraj našeg gola.

55' - Bez uzbuđenja u drugom poluvremenu. Sve se odvija na latvijskoj polovici.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme!

45' - Poluvrijeme u Rigi, zasluženo vodstvo naših.

33' - Zaprijetili smo nakon duljeg razdoblja. Stanišić je ubacio s desne strane na prvu stativu, Budimir je pucao glavom, ali preko gola.

30' - Tobers je nagazio Brozovića, Švicarac odmah vadi žuti karton.

29' - Saveljevs je čvrsto ušao u Modrića koji se pridigao nakon nekoliko trenutaka. Zabrinulo je njegovo šepanje, ali srećom, bit će sve u redu s kapetanom.

26' - Golman Latvije izašao je s gola, a lopta je bila kod Andreja Kramarić. Pokušao je Kramarić iznenaditi gomana s 40-ak metara, ali bio je neprecizan.

16' - GOOOL! Kramarić udvostručuje vodstvo Hrvatske u Rigi!

6' - GOL! Luka Ivanušec pronašao Lovru Majera koji pogađa u svom 26. nastupu za Vatrene. Modrić je sjajnom dijagonalom na lijevoj strani pronašao Ivanušeca koji je u petercu proigrao prvog strijelca na ovoj utakmici.

3' - Ivanušec je ubacio za Kramarića u 16-ercu koji je testirao latvijskog golmana. Pucao je glavom nakon ubačaja s desne strane, ali Ozols nije imao problema s tim udarcem.

1' - Počela je utakmica! Sretno, Hrvatska!

Sastavi

Vatreni su ogromni favoriti, koeficijent na našu pobjedu je 1,13, a na senzaciju Latvijaca je 21. Sve osim pobjede naše reprezentacije bi bilo čudo, pogotovo ako uzmemo u obzir uvjerljivi trijumf od 5:0 s Rujevice.

Izašli su sastavi za susret. Kao što je i najavio prije nekoliko dana izbornik Zlatko Dalić, Joško Gvardiol krenut će od prve minute na poziciji lijevog beka. Dalić nije zadovoljan Bornom Sosom ni Bornom Barišićem, kojeg ovaj put ni nema u reprezentaciji pa je odlučio na lijevi bok staviti Joška koji to igra i u Cityju. Umjesto njega je na mjesto stopera uskočio Martin Erlić.

Sjajne vijesti za Hrvatsku: Wales remizirao kod Armenije

Postojala je i nedoumica tko će zamijeniti ozlijeđenog Matea Kovačića, a izbornik se na kraju odlučio za Lovru Majera. Na desno krilo se vratio Andrej Kramarić koji je propustio listopadski ciklus, kao i Luka Ivanušec koji će zauzeti mjesto na lijevom krilu. U špici će od prve minute krenuti povratnim Ante Budimir

Hrvatska: Dominik Livaković - Josip Stanišić, Josip Šutalo, Martin Erlić, Joško Gvardiol -  Luka Modrić, Marcelo Brozović, Lovro Majer - Andrej Kramarić, Ante Budimir, Luka Ivanušec

Latvija: Roberts Ozols - Roberts Savalnieks, Antojnis Černomordijs, Daniels Balodis, Andrejs Ciganiks - Kristes Tobers, Aleksejs Saveljevs - Alvis Jaunzems, Janis Ikaunieks, Eduards Daškevičs - Roberts Uldrikis

Odličan rezultat za Hrvatsku

Wales nije uspio pobjediti i tako na tablici ima 11 bodova i nalazi se na dugom mjestu. Ako Vatreni pobjede Latviju imaju 13 bodova i preskaču velšane na tablici.

Armenija sada ima osam bodova i nalazi se na četvrtom mjestu.