BALKANSKI MENTALITET

Već viđeno; Rijeka kao Hajduk protiv Rome ili Dinamo protiv Heerenvena

Rafael Petrić

Koliko puta su naši klubovi bili korak do senzacije, a onda dobili šokantan gol? Iz glave ću izvući samo neke situacije, recimo Hajduk protiv Rome na Poljudu kada su Miladin i Runje poklonili gol Cassanu. Zatim Dinamo koji je vodio 2:0 protiv Heerenveena i imao europsko proljeće, pa sve prosuo.

29.09.2017. u 10:22

Zatim nedavne utakmice Dinama u Ligi prvaka protiv Olympiacosa u Zagrebu i Pireju. Kod kuće pogođene stative, pa golman Eduardo koji prima gol na prvu stativu iz praktički mrtvog kuta ili u Pireju gdje je Dinamo golom Hodžića vodio gotovo cijeli susret, pa izgubio. Zapravo jedina utakmica koja mi pada na pamet u kojoj je neki naš klub zabio na kraju je slavlje Dinama protiv Ludogoreca u 98. minuti.

Neslavnoj listi pridružila se i Rijeka koja je na San Siru protiv velikog Milana odigrala dobru utakmicu, promašivala dobre prilike, primala golove iz poluprilika, vratila se, pa izgubila.

Mora se reći da su Talijani ipak kontrolirali susret sve do 84. minute, nadajući se laganom kraju. Ali onda Bonucci loše reagira kod jedne povratne lopte, Acosty ga je “otresao kao slinu“ i uz puno sreće zabio. Nakon toga Romagnoli nonšalantno gradi loptu, Črnic mu je krade i lijepo pada. Elez očajno izvodi kazneni udarac, Donnarumma je na lopti, ali nekako ipak ulazi u gol.

U tom trenutku Rijeka je bila na pragu velikog boda protiv sedmerostrukog prvaka Europe koji je samo u posljednjem prijelaznom roku potrošio 230 milijuna eura na pojačanja.

Nažalost, po dobrom starom običaju i u skladu s tipičnim balkanskim mentalitetom Rijeka prima gol u 93. minuti i gubi sve. Situacija je dvojbena, napadač i obrana su otprilike u liniji, ali to je slaba utjeha. Ostaje dobar dojam, ali i nula bodova nakon dva kola.