ISKUPILI SU SE ZBOG LOŠEG NIZA

Modrićeva genijalnost presudila Poljskoj: Vatreni odnijeli veliku pobjedu u Osijeku

Hana Krnić/Anđela Vuko

Hrvatska nogometna reprezentacija u susretu je drugog kola skupine A1 Lige nacija na Opus Areni u Osijeku svladala Poljsku sa 1:0.

08.09.2024. u 22:41

Jedini gol na utakmici postigao je kapetan Luka Modrić koji je dan uoči svog 39. rođendana sjajno izveo slobodni udarac te iskosa s lijeve strane sa 18 metara pogodio sam gornji kut nemoćnog Lukaša Skorupskog.

Teško se sjetiti kada je Hrvatska imala čak 21 šut prema vratima i dojam je da su Vatreni puno opasniji i značajno okomitiji nego li su to bili prethodnih godina.

U 47. minuti Poljaci su došli do prvog udarca, mladi i jako potentni igrač Rome Nicola Zalewski šutirao je iskosa, Dominik Livaković kratko odbio, a hrvatska obrana uspjela očistiti.

Genijalnost Luke Modrića

I onda u 52. minuti trenutak genijalnosti Luke Modrića. Dosuđen je slobodni udarac na 20 metara od poljskog gola, a hrvatski kapetan, koji igra čak 180. utakmicu za reprezentaciju, pogodio je neobranjivo same rašlje vrata.

Dvije minute kasnije Luka Sučić i Borna Sosa su napravili situaciju za Matanovića, koji je dugo vagao i valjao poljske braniče i vratara, a nakraju pogodio gredu.

U 70. minuti na utakmici se pojavio Robert Lewandowski, koji se oslobodio Josipa Šutala i iz blizine naciljao gredu hrvatskog gola. U 81. minuti novoušli Andrej Kramarić je ciljao one iste rašlje koje pogodio Modrić, ali ih je promašio za metar.

Borba za prvo mjesto

Poljaci nisu uspijevali napraviti nikakav pritisak prema hrvatskim vratima, dok su izabranici Zlatka Dalića znalački čuvali loptu. Pritom su imali i sreće u 93. minuti, kada se potpuno sam na pet metara od naših vrata našao Karol Swiderski, ali se, srećom, nije snašao.

U drugoj utakmici skupine Portugal je kod kuće preokretom svladao Škotsku s 2-1. Poveli su Škoti prteko Scotta McTominaya (7), izjednačio je Bruno Fernandes (56), a pobjedu donio Cristiano Ronaldo, svojim 901. golom u karijeri.

Nakon dva kola Hrvatska i Poljska imaju po tri boda. Na vrhu je Portugal, koji je na svom terenu svladao Škotsku sa 2:1, s maksimalnih šest bodova, dok je Škotska zadnja bez bodova. Hrvatsku u listopadu čekaju nove dvije utakmice u Ligi nacija, domaća protiv Škotske te gostovanje u Poljskoj.

Tijek susreta

90+3' - Kraj utakmice. Hrvatska je upisala prvu pobjedu u ovogodišnjem izdanju Lige nacija.

90+2' - Opasno je u hrvatskom šesnaestercu. Srećom po Hrvatsku, Swiderski koji je ostao sam ispred Livakovića loše je zahvatio loptu i promašio ogromnu šansu za svoju momčad.

⇔90+1' - Iz igre izlazi Sosa, a ulazi Perišić.

90+1' - Žuti karton za Budimira.

90' - Igrat će se još tri minute sudačke nadoknade.

85' - Modrić je s centra pronašao Kramarića na rubu kaznenog prostora, a on je loptu lijepo proslijedio Budimiru čiji je udarac iz okreta završio pokraj poljskih vrata.

81' - Modrić je lijepo pronašao slobodnog Kramarića koji je pucao s ruba kaznenog prostora. Otišlo je to iznad gola.

⇔79' - Umjesto Matea Kovačića u igru je ušao Mario Pašalić.

72' - Žuti karton dobio je izbornik Dalić nakon prigovora zbog kasnog sviranja prekršaja nad Budimirom.

70' - Lewandowski se oslobodio Šutala i iz okreta pucao prema golu. Greda je sad spasila Vatrene.

⇔69' - Dvostruka promjena izbornika Dalića. Umjesto Petkovića i Matanovića u igru ulaze Kramarić i Budimir.

68' - Žuti karton za Petkovića.

67' - Ne odustaju Poljaci. Nakon manje nesigurnosti Livakovića glavom je prema golu zapucao Walukiewicz no otišlo je iznad gola.

⇔62' - Trostruka promjena kod Poljaka. Izašli su Bogusz, Urbanski i Zileinski, a ušli Swiderski, Moder i Slisz.

60' - Iz daljine je probao i Kovačić, ponovno Skorupski brani. Sjajno igra Hrvatska, teško Poljaci žive zadnjih nekoliko minuta.

59' - Pokušao je Petković iz daljine no obranio je Skorupski, korner za Hrvatsku.

55' - Kakva šansa za Matanovića! Nije opet bilo sreće, vratnica je spasila Poljake. Bio je ovo sedmi pokušaj Matanovića prema golu na ovoj utakmici.

52' - GOOOL!  Luka Modrić iz slobodnog udarca za 1:0!

47' - Napali su sad Poljaci. Nekolio dobrih pokušaja zanizalo se u istoj minuti no Livaković i zadnja linija Hrvatske bili su sigurni.

46' - Počinje drugo poluvrijeme dvoboja na Opus Areni. Umjesto Petra Sučića u igru je ušao njegov bratić Luka. Formacijski ovo ne bi trebala biti velika promjena u igri Vatrenih.

45+1' - Kraj prvog poluvremena.

45' - Igrat će se još jedna minuta sudačke nadoknade.

44' - Prvi žuti karton za Poljake. Zaslužio ga je Bednarek nakon starta na Matanoviću.

40' - Požutio je i Petar Sučić.

39' - Sjajna obrambena reakcija Ćalete Cara. Odličnim startom bez prekršaja neutralizirao je utrčavanje Zielinskog.

34' - Modrić je lijepo loptu dodao u prostor do Matanovića no ni ovog puta nije bilo sreće za mladog napadača. Matanović se za sad pokazuje kao sjajan odabir izbornika Dalića.

31' - Još jedan pokušaj prema golu Matanović. Pucao je nisko no lako je to uhvatio vratar Skorupski.

30' - Ostalo nam je još 15 minta do kraja poluvremena. Iako lopta još nije završila u mreži izbornik Dalić može biti zadovoljan igrom svoje momčadi.

27' - Ubačaj Pjace prema Matanoviću. Pokušao je napadač udariti prema golu no lopta je završila iznad okvira.

24' - Novi udarac iz kuta za Hrvatsku. Tražio je Modrić opet Ćaletu Cara no lopta je stigla do Sose koji ju je opalio iz prve. Otišla je dosta iznad gola.

21' - Sjajan udarac Modrića s ruba šesnaesterca. Prošlo je malo pored gola.

14' - Još jedan žuti karton za hrvatsku reprezentaciju. Ovog puta zaradio ga je Pjaca zbog starta na Zalewskom.

13' - Sjajna atmosfera na Opus Areni. Tribinama se ori "U boj, u boj, za narod svoj". Navijači su vrhunski raspoloženi i svaku lijepu reakciju Vatrenih pozdravljaju pljeskom.

8' - Prva prava prilika Vatrenih. Glavom je pokušao Ćaleta Car no obranio je  Skorupski.

7' - Prvi udarac iz kuta na utakmici. Modrić odigrao kombinaciju s Kovačićem koji je proslijedio Pjaci, no udarac Dinamovca otišao je u blok.

4' - Sjajna dijagonala Modrića prema Petkoviću koji je loptu odmah proslijedio mladom Matanoviću. Nažalost, udarac Matanovića je otišao iznad gola.

2' - Žuti karton za Matea Kovačića. Izgubio je loptu u opasnom dijelu terena, no uspio je ispraviti pogrešku.

1' - Počeo je susret u osječkoj Opus Areni

Promjene u sastavu Vatrenih

Izbornik Zlatko Dalić objavio je sastav Vatrenih na Opus Areni. U odnosu na utakmicu u Lisabonu, strateg Hrvatske napravio je čak pet promjena i ekipa sada izgleda napadački.

Hrvatska (3-4-2-1): Dominik Livaković - Josip Šutalo, Duje Ćaleta Car, Joško Gvardiol - Marko Pjaca, Luka Modrić, Mateo Kovačić, Borna Sosa - Petar Sučić, Bruno Petković - Igor Matanović

Poljska (5-3-2): Łukasz Skorupski - Jakub Kamiński, Sebastian Walukiewicz, Jan Bednarek, Paweł Dawidowicz, Nicola Zalewski - Kacper Urbanski, Piotr Zielinski, Sebastian Szymański- Mateusz Bogusz, Robert Lewandowski

Najava susreta

Izbornik je u Lisabonu promijenio izgled hrvatske reprezentacije i izašao u formaciji 3-5-2, koju je već sporadično isprobavao na prijateljskim utakmicama. Bila je to premijera nove Hrvatske u jednom službenom natjecanju.

Protiv Poljske u Osijeku Vatreni žele prekinuti dva crna niza. Prvi niz govori da Hrvatska nije ostvarila pobjedu od početka lipnja, kada su igrali prijateljsku utakmicu baš protiv Portugala, a sada je broj susreta bez pobjede narastao na četiri.

Krvavi okršaj hrvatskih i poljskih navijača: Huliganizmu svjedočio i trener Sopić

Drugi niz odnosi se na loše nastupe u Osijeku, gdje Hrvatska nije pobijedila u posljednja tri dolaska. Vatreni su doživjeli dva bolna poraza i to protiv Austrije (3:0) na Gradskom vrtu te prošle jeseni od Turske (1:0) na Opus Areni.