MRŠAVI REMI

Vatreni na rubu ispadanja zbog krivih odluka Zlatka Dalića

Marino Medak

Hrvatska i Češka odigrale su 1:1 u drugom kolu nogometnog Eura. Ovaj remi velik je rezultat za prosječne Čehe, a samo malo bolji od poraza za naše. Gledali smo dva dijametralno suprotna poluvremena, a rezultat bi sigurno bio bolji da nismo svega 30-ak minuta igrali s onim najboljim što imamo.

19.06.2021. u 08:47

Tu dolazimo do srži problema, a to su taktičke odluke i vođenje utakmice od strane izbornika Zlatka Dalića.

Uoči susreta pitali smo se  je li zaista moguće da je Dalić opet na klupi ostavio Brunu Petkovića i Nikolu Vlašića, a stavio u igru Rebića i Kramarića.

Na žalost, bili smo u pravu i izbornik je, tvrdoglavo i bez obzira na kritike, odlučio tjerati inat i opet staviti u igru dva igrača koji jednostavno ne funkcioniraju u reprezentaciji. Kramarić i Rebić su i protiv Engleza bili najgori na terenu, a to su uspjeli ponoviti i protiv Čeha, što nije lako. Rebić je opet zaigrao u špici koju inače ne igra, izgubio doslovno sve duele glavom, promašio mrtvi zicer i odigrao u skladu sa svojim nastupima u zadnje tri godine - očajno. To nije iznenađenje kada mu pogledamo statistiku u dresu Vatrenih, 40 nastupa – 3 gola. Postoji dosta stopera sa boljim brojkama.

Sve navedeno za Rebića može se reći i za Kramarića. Iako je zaigrao na svojoj “omiljenoj poziciji” na kojoj je navodno dobar, to se nije vidjelo. Kramarić se voli usporediti s Davorom Šukerom, ali ovo protiv Čeha bilo je sličnije Iliji Sivonjiću.

Rezultat svega je minus nakon prvog poluvremena nakon čistog penala kojeg je “lovrenovski” skrivio Dejan Lovren. Lakat u glavu, razbijen nos – sve čisto. Uzalud čuđenje i prosvjedi naših.

Dalić je na poluvremenu i pod pritiskom ispadanja s turnira ipak progutao vlastiti ponos, pa uveo Petkovića umjesto Rebića, ali je i dalje zadržao Kramarića. Njega je maknuo tek u 60-toj minuti u korist Vlašića i tek tada je na terenu bila naša najjača postava. S tih 30-ak minuta bolje od remija nismo mogli. Perišić je zabio strašan gol, imali smo odličnu šansu Vlašića i isto takvu Petkovića, ali Česi su se izvukli.

Nejasno je kako su Daliću cijele kvalifikacije igrali Vlašić i Petković od početka, a onda na prvenstvu ne igraju? Vjerujem da je ovime završena priča Rebića i Kramarića u reprezentaciji, ali poznavajući izbornika ne bih se čudio da oni počnu i protiv Škota.

Jasno je da je igra u drugom poluvremenu bila puno bolja nego ona u prvom i to isključivo zbog Petkovića, Ivanušeca i Vlašića. Mogu misliti kako se Vlašić i Petković osjećaju kada gledaju tko igra ispred njih, pa im skidam kapu na zadržavanju profesionalnosti i hladnoće da nešto ne kažu.

Protiv Škota moramo pobijediti da bi uopće imali neke šanse za prolaz dalje. Kombinacija je mali milijun, a igra nam je slaba, a odnosi u momčadi još slabiji. Dobro se to vidjelo na primjeru ulaska Marcela Brozovića u “garbage timeu” par minuta prije kraja. Dalić mu nešto objašnjava, a Brozović ga ne doživljava očito revoltiran prekasnom zamjenom.