PRIJATELJSKI TURNIR

Vatreni pokorili Egipat: S četiri pogotka zasluženo osvajaju trofej

jg

Hrvatski nogometni reprezentativci osvojili su ACUD kup koji se održavao u Egiptu, u finalnom susretu izabranici Zlatka Dalića svladali su domaćina s 4:2 (1:1).

26.03.2024. u 23:04

Egipat je poveo već u šestoj minuti, a strijelac je bio Rami Rabia. Nije se dugo čekalo na izjednačenje, a Nikola Vlašić je u 21. minuti sa 16 metara pogodio pod gredu suparničkih vrata. U 57. minuti Bruno Petković je glavom pogodio za 2:1, dok je finale odlučeno u 77. minuti kada je, također glavom, za 3:1 poentirao Andrej Kramarić. Potom je zabio i Lovro Majer, u 86. minuti je postigao gol za 4:1, dok je u 94. Mohamed El Shami dao pogodak za konačnih 4:2 Hrvatske.

Čak osam promjena u udarnom sastavu napravio je hrvatski izbornik Zlatko Dalić u odnosu na polufinale. Isti igrači su ostali jedino Luka Modrić i Marcelo Brozović te Joško Gvardiol, koji je bio na drugoj poziciji, na lijevom boku. Isto tako, premijerne nastupe u reprezentaciji su upisali vratari Nediljko Labrović u prvom, odnosno Dominik Kotarski u drugom poluvremenu. Egipat je poveo već u šestoj minuti. Prvo je Trezeguet odlično pucao iz slobodnog udarca u bliži kut, ali je dobro intervenirao hrvatski vratar Labrović. U nastavku akcije upućena je lopta pred sama hrvatska vrata, a najbolje je reagirao Rabia zabivši za 1:0. Dugo vremena se potom provjeravalo je li sve regularno te je pogodak potvrđen.

Vrlo lako u 17. minuti mogli su Egipćani povećati prednost. Odlični napadač Trabzonspora Trezeguet projurio je kraj kompletne hrvatske obrane, ali je njegov udarac zaustavila vratnica. Odmah nakon toga na drugoj strani je bilo opasno. Puno toga je pripremio Petković, ali je iz teške pozicije Vlašić pucao pored vrata. Vlašić je bio precizan i autor izjednačujućeg pogotka u 21. minuti. Žestoko je lijevom nogom Vlašić pucao s vrha šesnaesterca, a lopta se po sredini vrata od grede odbila u mrežu za 1:1.

Hrvatska briljirala u drugom poluvremenu

Do kraja poluvremena razigrala se Hrvatska koja je diktirala ritam susretu i napadala, a najbolje pokušaje iz daljine su imali Vlašić i Majer, koji su se kroz svih 45 minuta pokazali kao najrazigraniji u hrvatskom sastavu. U nadoknadi prvog dijela Pjaca je odlično probio lijevu stranu te je ubacio pred vrata gdje za 2:1 nije uspio pogoditi Petković, koji je imao tešku poziciju jer mu je lopta došla malo iza leđa.

Nakon mirnog početka drugog poluvremena Hrvatska je povela u 57. minuti. Modrić je izveo korner, a domaća obrana potpuno je zaboravila na Petkovića koji se lijepo vinuo te je neometan glavom pogodio za 2:1 Hrvatske. Nakon toga je uslijedio po jedan dalekometni pokušaj s obje strane. Prvo je lukavo iskosa pokušao Trezeguez, dok je na drugoj strani uzvratio Marco Pašalić, ali su oba pokušaja prošla blizu vrata.

U 72. minuti Hrvatska je izvela vjerojatno i najljepšu akciju na susretu. Nakon desetak preciznih dodavanja lopta je došla s hrvatske na suparničku polovicu, ali je udarac Marija Pašalića otišao preko vrata. Vrlo dobra Hrvatska kroz cijeli finalni susret ovaj je dvoboj i definitivno odvukla na svoju stranu s nova dva pogotka u završnici. U 77. minuti je po Egipat opet koban bio prekid. Majer je ubacio, a Kramarić majstorski glavom zabio za 3-1, dok je u 86. minuti pogodak postigao i Majer lijepim udarcem s desetak metara za 4:1. Konačnih 4:2 postavio je El Shami koji je u 94. minuti golom zaključio ovaj dvoboj.

Bila je ovo druga međusobna utakmica Egipta i Hrvatske u povijesti. Premijerni dvoboj, također prijateljskog karaktera, završio je bez pobjednika 2:2. Oba pogotka za Egipat je postigao njihov današnji izbornik Hossam Hassan, dok su hrvatski strijelci bili Davor Vugrinec i Igor Cvitanović.

Hrvatska pokorila Egipat i osvojila trofej

90+4'- Kraj utakmice! Hrvatska pokorila Egipat s 4:2.

90+4'- Gol! Egipat smanjio prednost.

90+2'- Dobra prilika za Marca Pašalića, ali brani egipatski vratar.

90+4'- Igraju se četiri minute sudačke nadoknade.

90'- Fathi prijeti, ali zaustavlja Kotarski.

89'- Marco Pašalić ima priliku, ali brani Abou Gabal.

86'- Gol! Majer zabio za 4:1.

86'- Prijeti Atef, ali odlazi preko gola.

79'- Fathi puca s 25 metara, ali bezuspješno.

77'- Gol! Andrej Kramarić zabio za 3:1.

77'- Slobodan udarac za Hrvatsku.

75'- Trezeguet ponovno prijeti, ali ide preko gola.

74'- Mario Pašalić ponovno zaprijetio, ali lopta nije išla u okvir gola.

73'- Mario Pašalić puca, ali ide preko gola.

72'- Domaćini prijete, ali čisti Hrvatska.

⇔ 68'- Zamjena i na egipatskoj strani. Izlazi Afsha, a ulazi Mohamed Fathi.

⇔ 67'- Izlaze Vlašić i Petković, a ulaze Andrej Kramarić i Mario Pašalić.

66'- Pašalić puca, ali pored gola.

65'- Novi pokušaj Egipta, ali iznosi Pongračić loptu.

65'- Šut Marmousha, ali brani Kotarski.

65'- Novi slobodni udarac za Egipćane.

63'- Trezeguet ponovno prijeti Hrvatskoj, ali nije uspio.

62'- Slobodni udarac za Egipat, ali čisti Hrvatska.

⇔ 60'- Izlaze iz igre Modrić i Gvardiol, a ulaze Marco Pašalić i Josip Juranović.

57'- Gol! Petković zabio za 2:1.

57'- Korner za Hrvatsku.

51'- Marmoush ubacuje prema Kotarskom, ali lopta odlazi na drugu stranu.

⇔ 46'- Mateo Kovačić ušao umjesto Brozovića, a Dominik Kotarski zamijenio Labrovića.

46'- Počelo je drugo poluvrijeme.

Hrvatska se pokazala bolja

45+7'- Kraj prvog poluvremena! Rezultat je 1:1.

45+5'- Prvi korner za Egipćane.

45+4'- Nova prilika za Petkovića, ali je pokupio loptu Abou Gabal.

45+3'- Dobra prilika za Petkovića koju je pripremio Pjaca, ali otišlo je preko gola.

45'- Igrat će se još sedam minuta sudačke nadoknade.

43'- Pjaca igrao glavom, ali je izborio novi korner.

42'- Dobar napad Pjace, ali izboren novi korner za Hrvatsku.

38'- Slobodan udarac za Hrvatsku. Prošla je lopta kroz peterac egipatske reprezentacije, ali neuspješno.

36'- Novi korner za Hrvatsku. Ubačaj Majera, ali oept čiste Egipćani.

36'- Korner za Hrvatsku. Ubačaj Modrića, ali izbacuju Egipćani.

35'- Majer puca, ali pored gola.

32'- Vlašić puca, ali iza gola.

27' - Slobodan udarac za Hrvatsku. Oštar ubačaj Majera, ali ništa.

27'- Žuti karton za Rabia.

26'- Kontra napad Egipta, ali Labrović je dobro reagirao.

22' - Opet je lopta u našem posjedu, ali domaćini su se uspjeli obraniti.

21'- Gol! Vlašić zabio za Vatrene.

19'- Dobra akcija Petkovića i Vlašića, ali bez pogotka.

17'- Egipćani bili blizu drugog pogotka, dobra akcija Trezegueta, ali greda je spasila Hrvatsku.

17'- Majer pucao iz slobodnog udarca, ali Vlašić pogađa u vratara Egipta.

16'- Prekršaj nad Petkovićem. Slobodan udarac za Hrvatsku.

14'- Dobra akcija Majera, ali čiste Egipćani.

12' - Dobra igra Pjace, ali Egipćani izvode kontra napad.

8' - Ostaje pogodatk za Egipćane.

7' - Sudac provjerava VAR.

6' - Gol! Rabia zabio pogodak.

5' - Trezeguet izvodi slobodan udarac, ali Labrović brani.

4' - Slobodni udarac za Egipčane.

3' - Opasan napad Egipćana, ali je Hrvatska dobro reagirala.

2' - Dobar napad Vatrenih, ali je brzo reagirala egipatska obrana.

1'- Počela je utakmica! Sretno, Vatreni!

'Bit će zanimljiva utakmica'

Lovro Majer je uoči utakmice za Novu TV istaknuo kako nemaju puno informacija o igračima Egipta "Znamo koliko su fanatični, bit će zanimljiva utakmica, igrat će sigurno puno otvorenije nego Tunis", kazao je.

Hrvatska: Labrović – Stanišić, Vida, Pongračić, Gvardiol – Modrić, Brozović – Majer, Vlašić, Pjaca – Petković

Egipat: Abou Gabal - Hany, Rabia, Abdelmonem, Hamdi - Fathi, Attia, Afsha - Marmoush, Mohamed, Trezeguet

Hrvatska je u polufinalu svladala Tunis boljim izvođenjem jedanaesteraca, dok je Egipat s 1:0 svladao Novi Zeland. Hrvatskim nogometašima taj turnir služi kao priprema za Europsko prvenstvo u Njemačkoj. HNS je dopustio hrvatskim navijačima gledanje treninga kako bi im se odužio zbog premještanja turnira iz UAE-a u Egipat.

Hrvatska se priprema za EURO

Izbornik egipatske nogometne reprezentacije Hossam Hassan rekao je da je Egiptu utakmica s Hrvatskom važna za podizanje morala nakon posrtaja na Afričkom prvenstvu u siječnju, a snagu Hrvatske vidi u veznom redu. Turnir je premješten u posljednji trenutak, a navijači su već imali plaćene letove i smještaj u Abu Dhabiju.

Unatoč tome mnogi od njih došli su u Egipat, a iz HNS-a vjeruju da bi se stotinjak hrvatskih navijača moglo skupiti na finalu. "Utakmica s Hrvatskom nam je važna kao priprema za utakmice protiv Burkine Faso i Gvineje Bissao u lipnju u sklopu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo", rekao je Hassan.

Egipatski izbornik učinio si je medvjeđu uslugu: Njegova izjava samo će motivirati Vatrene

Hrvatskoj, pak, taj turnir služi kao priprema za Europsko prvenstvo koje u lipnju počinje u Njemačkoj. "Hrvatska je treća na svijetu, a njeni igrači su na najvišoj razini. Bit će nam to važna utakmica jer bi nam dobra izvedba i rezultat podigli moral", napomenuo je Hassan.