21. izdanje najveće nogometne smotre

Rusija na otvaranju Svjetskog prvenstva deklasirala Saudijsku Arabiju i već nakon prve utakmice ih poslala kući

šm

Nogometaši Rusije ostvarili su uvjerljivu 5-0 (2-0) pobjedu protiv Saudijske Arabije u prvoj utakmici Svjetskog prvenstva, koja je u četvrtak odigrana na stadionu Lužnjiki u Moskvi pred 81.000 gledatelja.

14.06.2018. u 16:31

Pogotke za Rusiju postigli su Jurij Gazinski (12), Denis Čerišev (43, 90+1), Artjom Dzjuba (71) i Aleksandr Golovin (90+4).

Iako nisu prikazali spektakularnu igru, domaćini SP-a su na otvaranju ostvarili uvjerljivu pobjedu protiv vrlo slabe Saudijske Arabije koja tijekom svih 90 minuta utakmice nisu uputili udarac u okvir suparničkog gola.

Rusija je povela iz svije prve prave prilike, nakon izvedenog udarca iz kuta s lijeve strane lopta je stigla do Golovina koji je uputio dobar centaršut kojega je Gazinski neometan s pet metara glavom poslao u mrežu. Gazinskom je posao uvelike olakšao i branič Saudijske Arabije koji je okliznuo prije skoka.

Saudijska Arabija potom je imala veći posjed lopte, no nije stvorila konkretnu priliku da bi u 43. minuti Čerišev lijepim golom povisio na 2-0. Saudijci su izgubili loptu na vlastitoj polovici, ona je vrlo brzo stigla do Golovina koji je uposlio Zobnina, a ovaj je proslijedio loptu na lijevu stranu kaznenog prostora gdje je utrčao Čerišev koji je jednim "lažnjakom" iz igre izbacio dva suparnička braniča i potom jakim udarcem poslao loptu pod gredu nemoćnog Al-Maioufa. Zanimljivo, Čerišev je u igru ušao u 24. minuti umjesto Alana Dzagojeva koji je morao napustiti igru zbog ozljede bedrenog mišića.

Početkom nastavka Saudijci su stvorili jedinu pravu priliku na utakmici kada je Al-Burayk probio desno krilo i ubacio opasnu prizemnu loptu u peterac, no Al-Sahlawi je zakasnio na taj ubačaj i propustio smanjiti na 2-1.

Ruski izbornik Stanislav Čerčesov u 70. je minuti imao još jedan trenutak inspiracije, umjesto Smolova u igru je ubacio Dzjubu, a novi je igrač na terenu nakon točno 89 sekundi pogodio za 3-0. Ponovno je odlično centrirao Golovin, dok je Dzjuba neshvatljivo ostao nečuvan na petercu i glavom zakucao loptu u mrežu.

U sudačkoj nadoknadi utakmice Rusija je postigla još dva lijepa gola za konačnih 5-0. Prvo je Čerišev prekrasnim udarcem vanjskim dijelom kopačke sa 15-ak metara prevario Al-Maioufa, da bi Golovin svoju sjajnu izvedbu okrunio ppogotkom iz slobodnog udarca sa 20-ak metara.

U drugom susretu skupine A u petak će od 14 sati u Jekaterinburgu igrati Maroko i Urugvaj.

RUSIJA - SAUDIJSKA ARABIJA 5-0 (2-0)

Moskva.

Stadion Lužnjiki.

Gledatelja: 81.000.

Sudac: Pitana (Argentina)

Strijelci: 1-0 Gazinski (12), 2-0 Čerišev (43), 3-0 Dzjuba (71), 4-0 Čerišev (90+1), 5-0 Golovin (90+4)

RUSIJA: Akinfejev - Fernandes, Kutepov, Ignaševič, Širkov - Gazinski, Zobnin - Samedov (Kuzjajev, 64), Golovin, Dzagojev (Čerišev, 24) - Smolov (Dzjuba, 70)

SAUDIJSKA ARABIJA: Al-Maiouf - Al-Shahrani, Os. Hawsawi, Om. Hawsawi, Al-Burayk - Otayf (Al-Muwallad, 64) - Al-Shehri (Babhir, 74), Al-Jassim, Al-Faraj, Al-Dawsari - Al-Sahlawi (Asiri, 84)

----------------------------------------------------------------------------

Završila je prva utakmica Svjetskog prvenstva. Rusi su počastili preko 80 000 svojih navijača na Lužnjiki stadionu deklasiravši Saudijce s visokih 5:0. Strijelci su bili: Gazinsky 12', Cheryshev 43', Dzyuba 71', Cheryshev 90'+1', Golovin 90'+4'.

--------------------------------------------------------------------------

92' - Novi karton. Prvi za goste. Taisir Al Jassim .

Slobodni udarac izvodi Golovin i pogađa za 5:0 i ako je netko dvojio. Golovin je definitivno igrač utakmcie. Fantastično izveden slobodnjak, pored živog zida i pored nemočnog Al-Mayoof. Njegov 4.  GOOOOOOL  iz 20. nastupa.

90' + - U sudačkoj nadoknadi Dzyuba spušta za Cheryshev koji stavlja točku na i.  GOOOOOOL  za 4:0.

90' - Novi korner za Ruse, ali samo tri domaća nogometaša su u kaznenom prostoru. Golovin ubacuje, ali Saudijci se opet lako brane.

Igrat će se još tri minute nadoknade.

88' - Velika gužva u ruskom kaznenom prostoru. Panične reakcije obrane, no sve je dobro što se dobro svrši.

Prvi žuti karton, zaradio ga je Golovin .

87' - Slobodni udarac za Žirkova. Ubačaj na pet metara, lopta dolazi na drugu vratnicu gdje je u korner izbacuje Al Muwallad.

Slabo izveden korner. Prekršaj Kuzyaeva u napadu.

84' - Pokušaj Zobneva  iz daljine, ali lopta završava na tribini.

Zamjena kod gostiju, Mohanad Aseri je ušao u igru.

77' - Golovin izvodi slobodni udarac, a Zobnin gađa preko gola.

Golovin danas izvrstan. Iako se nije upisao u strijelce, ako ne najbolji Rus, sigurno je jedan od najboljih i s dvije asistencije će konkurirati za igrača utakmice.

Atmosfera na tribinama je izvrsna, navijači se zabavljaju. Veselo je i u svečanoj loži gdje su Putin i Muhamed bin Salman, zajedno s predsjenikom FIFA-e.

74' - Zamjena i kod Saudijaca. Babhir je ušao umjesto Al - Shehrija.

71' - Tek što je ušao u igru Dzyuba zabija  GOOOOOOOL . Rusi sada imaju veliku prednost. Asistirao je Golovin koji još jednom pokazuje zbog čega ga Juventus želi dovesti u Serie A.

70' - Nova zamjena kod Rusa. Dzyuba je ušao umjesto Smolova.

68' - Rusi zamalo i do trećeg gola. Zobnin se zabija u kazneni prostor i puca, a u ovoj situaciji nesigurni vratar Al-Mayoof odbija nakon čega njegov suigrač panično izbija.

64' - Sprema se i prva zamjena kod Saudijske Arabije. Iz igre je izašao Abdullah Otayf, a ušao Fahad Al Muwallad.

Priliku koristi i izbornik Rusije. Samedov van, a Kuzyaev unutra.

58' -  Slobodni udarac za Saudijce. Al Faraj ubacuje, no opet nema prave opasnosti po vratara Rusije.

56' - S obzirom da su se sada Rusi povukli. Gosti preuzimaju konce igre i eto odmah opasnosti po Akinfejeva. Iako je nevidljiv jer je odjsečen od ostatka momčadi, Al-Sahlawi se ponovno našao u prilici, ali nakon ubačaja s desne strane nedovoljno dobro i jako je zahvatio loptu te pokušaj ide pored gola.

55'- Drugih 45 minuta utakmice moglo bi nam, ako je suditi po prvim minutama nastavka, donijeti nešto lošiju utakmicu.

52' - Samedov gađa preko gola nakon duge organizacije napada. Ostao je nepokriven, no bivši suigrač našeg reprezentativca Ćorluke, puca neprecizno.

50' - Prvi korner za Ruse u nastavku, ali Saudijci se s lakoćom brane.

Rusi dobro kontroliraju igru i tempo te čekaju na pogreške s kojima su ih gosti darivali u prvom dijelu.

49' - Miran početak drugog djela. Očekivano, jer Rusi imaju veliki kapital i nema im potrebe srljati naprijed pogotovo što su bili rijetki koji su očekivali tako 'lak' posao.

46' - Kreće nastavak prve utakmice Svjetskog prvenstva.

Sastavi su nepromijenjeni. Igrači koji su završili prvo, započeli su i drugo poluvrijeme.

Završilo je prvo poluvrijeme. Na oduševljenje tribina Lužnjiki stadiona 'Zbornaja' vodi s 2:0 što je velika prednost pred nastavak utakmice gdje ćemo vidjeti što može napraviti izbornik Saudijske Arabije kako bi probudio svoju momčad.

46' - Igra se sudačka nadoknada prvog dijela. Rusi imaju veliki kapital za nastavak.

42' - Sama je završnica prvog poluvremena gdje smo gledali solidan nogomet. Rusi opet kombiniraju na krilima Golovina i dolaze do novog  GOOOOOOOLLLA. 2:0 za Rusiju.  Golovin za Gazinskog pa Čerišev  lijepo vara dvojcu Saudijaca koji su u klizečem startu proklizali prije nego je Rus povečao prednost.

35' - Još jedan nalet Rusa koji svim silama pokušavaju doći do drugog gola. Golovin ide na dribling u kaznenom prostoru i pada, ali argentinski sudac Pitana je odmah odmahnuo rukom.

30' - Prekršaj Zhirkova na rubu kaznenog prostora što može biti opasno jer Saudijci imaju dobre skakače za prekide.

Al-Faraj ubacuje, ali njegov suigrač gađa preko gola. Akinfejev i dalje bez intervencije.

26' - Puno prostora i to u duelu s protivničkim igračima osvojio je Cheryshev. Tek što je ušao u igru stvorio je izglednu priliku za 'Zbornaju', ali ništa od kvalitetnog ubačaja. Po svemu sudeći izgleda da mu je ponestalo snage za kvalitetan ubačaj.

22' - Nakon kornera Saudijske Arabije brzo otvaranje Rusa preko Golovina. Išli su tri na tri prije nego je pao kao pokošen Džagoev. Bit će to veliki hendikep ako razigravač Rusije neće moći igratu u idućim utakmicama. Džagoev je izašao, a na njegovo mjesto ušao je Cheryshev.

21' - Prva šansa za goste. Još jedno brzo otvaranje, ali igrač koji je postigao 16 golova u 16 utakmica kvalifikacija, Al-Sahlawi, ne uspjeva zabiti.

19' - Rani gol poremetio je koncentraciju Saudijaca i to je zamalo bilo skupocijeno, ali Samedov je brzoplet.

16' - Još jedna izvrsna prilika za Ruse i na kraju 'balade' je trebao biti novi korner, ali naknadno je dosuđeno zaleđe. Rusi zamalo zabijaju, tj. Smolov, ali Al-Mayoof fantastično brani iako gol ne bi bio važeći.

12' - Novo dobro otvaranje za Ruse. Dugo je vukao i čekao Zobnin, ali prejaka lopta za Smolova. Novi korner. Prvi ozbiljniji. Trese se mreža i  GOOOOOOOL. Rusija vodi 1:0 . Golovin ubacuje, a Gazinsky zabija.

10' - Dzagoev i Golovin u ovim trenutcima najopasniji Rusi na terenu. Novi korner za domaćina.

7' - Potencijalno jako dobra akcija i otvaranje Rusa. Dzagoev je otvorio lijevu stranu, ali daje dugu loptu na drugi kraj 16 m gdje Samedov ne uspjeva kvalitetno zaprijetiti.

6' - Problemi za Saudijsku Arabiju. Manjak komunikacije između gpolmana i obrambenog no Rusi to ne uspjevaju kazniti.

3' - Rusi su očekivano krenuli nešto konkretnije u utakmicu. Golovin, možda novi igrač Juventusa, je izborio prvi korner na utakmici.

1' - Započela je prva utakmica Svjetskog prvenstva u Rusiji. Na tribinama je i p3' - redsjednik Rusije Putin, a tu je i prijestolonasljednik Kraljevine Muhamed bin Salman.

Manje od pola sata dijeli nas od početka prve utakmice Svjetskog prvenstva u Rusiji. Domaćin otvara sa Saudijskom Arabijom, a ovo su sastavi s kojim će startati:

RUSIJA: Akinfejev, Kudriašov, S. Ignašević, Granat, Smolnikov, Zobnin, Žirkov, Kuzjajev, Golovin, Samedov, Smolov

SAUDIJSKA ARABIJA: Al-Mayoof, Shahrani, Os. Hawsawi, Om. Hawsawi, Al-Burayk, Shehri, Jassim, Dawsari, Muwallad

------------------------------------------------------------------------------------------

Ruska nogometna reprezentacija utakmicom protiv Saudijske Arabije započinje Svjetsko prvenstvo kojemu su domaćin u 11 različitih gradova. Nakon puno organizacijskih i logističkih problema koji su neizbježni kod organizacije natjecanja ovakvog kalibra, sve je spremno da se to ostavi po strani i zaboravi. Tijekom idućih mjesec dana 32. će se momčadi pokušati dočepati najviše stepenice i isplivati kao pobjednik.

Vrijeme je da se podigne zastor i da započne najveća nogometna smotra. Momčadi koje otvaraju natjecanje daleko su od glavnih favorita, čak i onih manje izglednih, a za oba bi tima velik uspjeh bio već da uspiju izboriti ulazak u drugi krug. Ovo se posebno odnosi na domaćine Ruse koji su imali puno problema u momčadi, kako s igračima, tako i s trenerom. No usprkos tome, izbornik je pun optimizma:

'Spremni smo. Idemo Rusiju učiniti ponosnom' - rekao je na konferenciji za medije  ruski izbornik Čerčesov.

Moskovski stadion Lužnjiki domaćin je prve utakmice Svjetskog prvenstva, a ovdje će se održati i ona najvažnija, samo finale koje je na rasporedu 15. srpnja.

Rusi su daleko od dobre forme, a ni atmosfera im ne ide u korist jer u narodu prevladava mišljenje da će 'Zbornaja'  teško napraviti nešto posebno. Pesimizam temelje na pripremnim utakmicama u kojima nisu uspjeli izboriti pobjedu čak sedam zaredom. Igrači Stanislasa Čerčesova su zadnji trijumf ostvarili u prijateljskoj utakmici protiv Južne Koreje početkom listopada prošle godine.

Saudijci su, s druge pak strane, ostvarili tri pobjede u devet utakmica pod izbornikom Pizzijem te su u nizu od tri uzastopna poraza, ali valja priznati da su imali teške sparing partnere poput Italije, Perua i Njemačke. Jedna od najuspješnijih azijskih reprezentacija samo je jednom prošla grupnu fazu, i to na Svjetskom prvenstvu u SAD-u 1994. godine pod ravnanjem  Jorge Solaria. Saudijci su tada slavili protiv  Belgije i Maroka, a kakav će nastup imati saznat ćemo skoro.

Podsjetimo, Rusija  i Saudijska Arabija se nalaze u skupini A s Urugvajem i Egiptom. Na papiru ovo i nije pretjerano teška skupina, ali pitanje  je kako će se sve odvrtjeti. U svakom slučaju, odgovore potražite od 17 sati kada počinje tekstualni prijenos na našem portalu.