SPEKTAKL NA DONU

Hrvatska ostvarila povijesnu pobjedu i golovima Badelja i Perišića izborila osminu finala s Danskom

šm

Hrvatska nogometna reprezentacija u zadnjem je dvoboju D skupine Svjetskog prvenstva u Rostovu na Donu pobijedila Island s 2-1 te će kao pobjednik skupine u osmini finala igrati 1. srpnja protiv Danske. U drugoj utakmici skupine u Sankt Peterburgu Argentina je pobijedila Nigeriju s 2-1 i prošla u osminu finala.

26.06.2018. u 19:43

Pogotke su za Hrvatsku dali Milan Badelj (53) i Ivan Perišić (90), dok je za Islanđane izjednačio golom Gylfia Sigurdssona iz kaznenog udarca u 76. minuti. Hrvatska je protiv Islanda započela s devet novih igrača u odnosu na dvoboj s Nigerijom, no i u takvom sastavu došla je do treće pobjede u skupini.

U drugom susretu skupine u Sankt Peterbugu Argentina je slavila protiv Nigerije s 2-1, a gol vrijedan osmine finala postigli su četiri minute prije kraja utakmice . Argentina je povela golom Lea Messija u 14. minuti, a za Nigerijce je izjednačio Victor Moses (51pen). U 86. minuti Marcos Rojo nakon dodavanja Otamendia postiže gol za pobjedu Argentine.

U osmini finala Hrvatska 1. srpnja u Njižnem Novgorodu igra s Danskom, dok 30. lipnja u Kazanju igraju Francuska i Argentina.

LJESTVICA:

1. HRVATSKA      3  3 0 0   7-1   9

2. ARGENTINA    3 1 1 1    3-5  4

3. NIGERIJA        3  1 0 2   3-4   3

4. ISLAND           3 0 1 2   2-5    1

------------------------------------------------------

Kraj utakmice. Hrvatska upisuje i treću uzastopnu pobjedu na Svjetskom prvenstvu. Povijesni uspjeh Vatrenih koji će u osmini finala igrati protiv Danske.

--------------------------------------------------

94'  - Nova gužva u kaznenom. Sudac dosuđuje korner iako je Islanđanin posljednji igrao loptom.

Nespretna reakcija i Lovren ponovno izbacuje u aut.

92' - Rakitić puca pored gola.

90' - Badelj uzima loptu i daje za Perišića koji napokon postiže GOOOOOOOOOOOL. Hrvatska ponovno vodi.

Igrat će se četiri minute nadoknade.

89' - Kramarić dobro fintira, ali gađa pored gola.

87' - Prekršaj na Rakitiću. Slobodni udarac iskosa s nekih 17m.

Rakitić puca zamalo preko gola. Jako, ali točno po sredini tako da je i išlo u okvir, obranio bi to golman.

Argentina je ponovno zabila. Rojo u 86. minuti.

83' - Jedvaj radi faul nakon što mu je pobjegao igrač. karton za desnog beka i slobodni udarac za Sigurdssona.

Kalinić boksa. Hrvatska se otvara. Rakitić za Perišića kojega ruši Sevarsson i zarađuje . Perišić je tu imao i boljih rješenja i trebao je dodati.

Sam izvodi prekid i gađa za malo preko gola.

81'  - Rakitić ulazi umjesto Kovačića.

80'  - Izvrsnu kontru povukao je Ćorluka, daje za Pivarića koji je stao na loptu umjesto da ubaci, a to je bilo dovoljno vremena da se Islanđani vrate i postave u obranu.

78' - Problema s ozljedom ima i Ćaleta- Car, ali Šibenčanin ipak može nastaviti susret.

75' - Lovren tek što je ušao u igru igra rukom i sudac pokazuje na bijelu točku.

Sigurdsson će izvesti, puca i pogađa. Neobranjivo i Island dolazi do zasluženog izjednačenja. GOOOOOOOOL . 1:1.

74' - Pivarić gađa u drugi kut, udarac ili ubačaj, zna samo on. Centimetri su Kramarića djelili od lopte i gola.

73' - Nova izvrsna prilika za Island, ali greška sudaca s obzirom na to da su dva igrača bila u zaleđu. Sigurdsson je ubacio, ali Bjrnasson opet nije precizan.

71' - Sigurðarson ušao za Island.

79' - Oba trenera spremaju zamjenu.

Pjaca je izašao, a Lovren je ušao. Nedostaje Nikola kalinić koji bi danas sigurno dobio šansu, vjerojatno od prve minute.

68' - Nakon izlaska Modrića sada Kovačić izvodi korner, ali to opet nije dobro.

Posjed je i dalje za nas.

66' - Sigurdsson puca iskosa pored gola.

64' - Ušao je Bradarić umjesto Modrića. Očekivana promjena s obzirom na napise u medijima.

63' - Neoprezan start Finnbogasona na Kaliniću koji se pridiže. Fer i korektno se ispričao Islanđanin, ali to ga nije spasilo kartona.

62' - Slobodni udarac za Modrića koji ubacuje za Ćaletu-Cara. Odbio je golman. Dalić sprema zamjenu. Ući će Bradarić.

59' - Hallfreðsson čvrsto ulazi u gležanj Pjace i zasluženo zarađuje . Prva javna opomena za Island na utakmici, ali i na prvenstvu.

55' - Island zamalo zabija za izjednačenje.

53' - za Perišiča pa Pivarić probija stranu i daje za Badelja koji svojim drugim golom u dresu reprezentacije donosi Hrvatskoj vodstvo. GOOOOOOOOOL

51' - Badelj uzdrmao gredu. Netko je to skrenuo tako da je i korner za Vatrene.

Modrić ubacuje, ali opet preblizu golmanu.

50' - Kazneni udarac za Nigeriju.

Moses zabio za izjednačenje.

48' -  Korner za Island.

Sigurdsson će ubaciti. Čaleta- Car opet dobro postavljen i čisti.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

Nema promjene u sastavima.

Hrvatska: L. Kalinić; Pivarić, Ćaleta-Car, Ćorluka, Jedvaj; Badelj, Modrić; Perišić, Kovačić, Pjaca; Kramarić

Island: Halldorsson; Saevarsson, Ingason, R. Sigurdsson, Magnusson; Gunarsson, Hallfredsson; G. Sigurdsson, Gudmundsson, Bjarnasson; Finnbogason

--------------------------------------------------------

Kraj prvog poluvremena. Nakon 45 minuta igre u kojima su Vatreni dominirali posjedom, na kraju Hrvatska može biti sretna što na odmor odlazi u egalu, a ne sa zaostatkom.Island se probudio u završnici prvog dijela te su u nekoliko navrata opasno zaprijetili.

-------------------------------------------------------

47' -  Gunarsson opasno prijeti, ali maestralna obrana Kalinića koji se u završnici premetnuo u najboljeg hrvatskog igrača.

45'  - Dobro se postavlja Ćaleta-Car i opet izbacuje u korner. Nova šansa za Bjarnassona nakon što je Kalinić odboksao, a nakon toga još brani udarac Islandskog igrača.

44' - Hallfredsson gađa neprecizno iz daljine.

40 - Kakva sada prilika za Island koji je s propustio vodstvo. Ljutio se Badelj da je bio pod prekršajem nakon kojeg izvrstan dupli pas odigrava islandski napadački dvojac, no Finnbogason je neprecizan.

Na drugom kraju terena Modrić gađa iz daljine, ali i on je neprecizan.

39' - Modrić počinje brzi napad i daje dijagonalu za Perišića koji daje za Kramarića, no ovaj opet komplicira.

37' - Perišić loše gađa s vrha 16 m. Igrač Intera je daleko od forme koju je pokazivao prije dvije godine u Francuskoj.

Jedan od razloga što je danas i započeo utakmicu je Dalićeva želja da se razigra.

34' Novi korner radi probleme za Hrvatsku. Dva puta je loše, na svu sreću, pucao Bjarnasson.

30' - Slobodni udarac za Island. Točno po sredini našeg gola, ali na nekih 35 m. Sigurdsson ubacuje, a Ćorluka čisti.

Kovačić radi faul. Novi slobodni udarac, ali ovaj je puno bliže i opasniji.

Sigurdsson puca, ali Kalinić je na mjestu. Sigurna intervencija bivšeg vratara Hajduka.

27' - Novi korner. Prvi za Island. Ubacuje Sigurdsson i pronalazi Magnussona koji glavom puca pored gola.

26' - Gudmundsson rukom baca duboko u naš kazneni, Magnusson prebacuje na drugu vratnicu gdje nema Islanđana. Vikinzi ponovno pokazuju koliko su opasni iz prekida.

23' - Island je uspio mrvicu uspostaviti ravnotežu tako da sada imaju 29 % vremena loptu u nogama. Hrvatska 71%.

Očekivano nepretjerano lijepa, već tvrda utakmica.

21' - Zbog krvarenja iz nosa opet se ukazivala pomoć Bjarnassonu koji je ponovno morao izići iz igre.

19' - Perišić probija stranu i iznuđuje prvi korner. Pa odmah i drugi, ali bez prave opasnosti po gol.

16' -  Argentina je povela protiv Nigerije golom Messija tako da su Gaučosi sada na drugom mjestu virtualne ljestvice.

Od 14' Argentina vodi i sada imaju četiri boda. Hrvatska je s ovakvim raspletom na sedam.

Messi postiže 100. gol na ovom Svjetskom prvenstvu.

12' - Bjarnasson dobio lakat u lice. Pjaca mu je raskrvario nos, ali nije tu bilo nikakve namjere.

Na kraju Pjaca zarađuje javnu opomenu, ni kriv ni dužan s obzirom na to da je Bjarnasson startao s leđa i "naletio" na lakat.

8' - Jedvaj centrira s desne strane, ali preblizu Halldorssonu.

Dobar prodor Pjace koji u duelu s Gunarssonom pada, ali Lahoz je procijenio da nema faula iako se kapetan Islanda služio rukom.

6' - Prvih pet minuta prolazi u apsolutnoj dominaciji Hrvatske. Preko 80 % vremena Vatreni imaju loptu u posjedu. Igraju mirno, strpljivo i od noge do noge.

1'  - Počela je utakmica. Hrvatska se nametnula od samog početka. Vatreni su sakrili loptu Islanđanima.

----------------------------------------------------------------------------

15-tak minuta dijeli nas od početka utakmice.

Sastavi za utakmicu:

HRVATSKA: L. Kalinić; Pivarić, Ćaleta-Car, Ćorluka, Jedvaj; Badelj, Modrić; Perišić, Kovačić, Pjaca; Kramarić

ISLAND: Halldorsson; Saevarsson, Ingason, R. Sigurdsson, Magnusson; Gunarsson, Hallfredsson; G. Sigurdsson, Gudmundsson, Bjarnasson; Finnbogason

Hrvatska je u očekivanom sastavu. Kao što je bilo najavljvano Dalić je promijenio skoro cijelu momčad, devet je novih igrača u prvih 11. Jedino su kapetan - Modrić te Perišićopet od prve minute.

Igrači su na travnjaku i slušaju se himne.

----------------------------------------------------------------------------------

Vatreni su zahvaljujući izvrsnoj izvedbi u prve dvije utakmice došli do situacije da u posljednjem kolu grupne faze mogu kalkulirati i s igračkim kadrom, a po potrebi i s rezultatom, iako sve najave idu kontra toga. Iz hrvatskog tabora stižu najave da će Vatreni protiv Islanđana ići po pobjedu bez obzira na to što je najavljena kompletna rekonstrukcija momčadi gdje bi Dalić trebao promijeniti čak devetoricu standardni prvotimaca.

Od standardnih igrača, ako je vjerovati napisima, u početnoj jedanaestorki vatrenih trebao bi ostati jedino kapetan, Luka Modrić. No, nema sumnje da će Hrvatska biti jaka i motivirana bez obzira na to tko istrči na travnjak stadiona u Rostovu na Donu.

Najsvježija situacija gdje smo “kalkulirali” i odmarali momčad se zbila na Europskom prvenstvu 2008. godine kada je tadašnji izbornik, Slaven Bilić, na travnjak poslao kombiniranu momčad protiv Poljske nakon što smo u drugom kolu bili bolji od Njemačke.

Utakmica protiv Vikinga Hrvatskoj je susret za prestiž, ako izuzmemo nekakve “divlje” kombinacije iz kojih bi se moglo dogoditi da ostanemo bez vodeće pozicije, ali bez obzira na sve Hrvatska je u osmini finala. No, za malenu otočku naciju ona je biti ne biti. Island je, podsjetimo, u prvom kolu iznenadio Argentinu odigravši 1:1 s Gaučosima, ali su dobar start upropastili s porazom od Nigerije (2:0).

Za Island, prolazak u knock-out fazu bi bio enorman uspjeh čega je svjestan i izbornik Heimir Hallgrimsson.

"Za nacije kao što su Argentina, Portugal, Njemačka bi bio šok da se ne kvalificiraju u osminu finala. Da se kvalificiramo među 16 najboljih to bi bio vjerojatno najveći uspjeh u kratkoj nogometnoj povijesti Islanda - rekao je Hallgrimsson.

Zubar na klupi Islanda imao je puna usta hvale na račun Vatrenih.

"Bili su nevjerojatni u prve dvije utakmice. Igrači uživaju pod Zlatkom Dalićem i mislim da im moramo priznati puno zasluga za način na koji su započeli natjecanje. Oni zaslužuju otići do kraja ako nastave igrati ovako”.

U igri Islanda i Hrvatske ne bi trebalo biti nepoznanica jer smo se do sada susretali redovito u zadnjih par godina. Ovo je sedmi duel, ali prvi na velikom natjecanju s obzirom na to da smo se do sada susretali samo u kvalifikacijama.

Hrvatska je izuzevši taj jedan kiks na otvaranju kvalifikacija za ovo Svjetsko prvenstvo bila uvjerljiva u međusobnim duelima s četiri pobjede i remijem.

"Želimo pobijediti Island kako bi ostali na vrhu skupine. Imamo svoj stil igre i držat ćemo ga se te ćemo se paziti dugih lopti i prekida. O Islandu znamo sve i oni znaju sve o nama” - s tim je riječima utakmicu najavio Zlatko Dalić.

S obzirom na to da su utakmice skupine C, s kojom se križamo, gotove, Hrvatska zna koga može očekivati. Ako Vatreni danas ne izgube u osmini nas čeka Danska, a ako završimo kao drugi, protivnik je bar na papiru, nešto teži - Francuska.

Kako bilo da bilo prijenos počinje u 20 sati i pratite ga na našem portalu.