SPEKTAKL U MOSKVI

HRVATSKA U FINALU SVJETSKOG PRVENSTVA Nakon neviđene drame Perišić i Mandžo srušili Englesku!

šm

Nogometaši Hrvatske plasirali su se u finale SP u Rusiji nakon što su u srijedu u Moskvi u polufinalnom susretu svladali Englesku sa 2-1 nakon produžetaka, a pobjednički gol zabio je Mario Mandžukić u 109. minuti.

11.07.2018. u 18:43

Prva opasna situacija na utakmici, u 5. minuti, rezultirala je pogotkom za Engleze. Luka Modrić je blizu 16-erca srušio Dele Allija, a Kieran Trippier je iz slobodnog udarca sa 20 metara zatresao mrežu.

U drugom poluvremenu Hrvatska je zaigrala bolje i počele su se redati prilike. Prvo je u 65. minuti Perišić odapeo s vrha 16-erca, ali loptu je na putu do mreže uspio blokirati Walker.

Hrvatska dolazi do izjednačenja u 68. minuti. Vrsaljko je ubacio u peterac, a Perišić iz teške situacije nogom pogađa za 1-1.

Perišić si je u 72. minuti nakon driblinga u 16-ercu oslobodio prostor i pucao, ali lopta pogađa vratnicu. Nova šansa za Hrvatsku stigla je u 83. minuti. Brozović je odlično uposlio Mandžukića, koji je sa 12 metara iskosa  opalio volej, ali ravno u vratara Pickforda.

Rezultat 1-1 ostao je i nakon 90 minuta, pa su uslijedili produžeci, a u produžecima prvu prigodu imali su Englezi, i to 99. minuti. Trippier je izveo korner, a Stonesov udarac glavom zaustavio je Vrsaljko, koji je loptu izbio sa gol-linije.

Krajem prvog produžetka (105+2) Perišić je ubacio nisku loptu u peterac, a Mandžukićev udarac nogom je obranio Pickford. U 108. minuti nova prilika za "vatrene". Rakitić je lukavo izveo korner za Brozovića, koji je iz trka opalio, ali pored gola.

I onda u 109. minuti nakon loše reakcije engleske obrane, Perišić je glavom prebacio loptu do Mandžukića koji ljevicom zabija za pobjedu 2-1.

Tako će Hrvatska u finalu 15. srpnja u Moskvi na stadionu Lužnjiki igrati protiv Francuske, koja je u polufinalu dobila Belgiju sa 1-0. Za treće mjesto će 14. srpnja u Sankt Peterburgu igrati Belgija i Engleska.

-------------------------------------------------------------------------------

Završila je utakmica. Hrvatska je u finalu Svjetskog prvenstva u Rusiji!!!!!!

---------------------------------------------------------------------------------

124' - Badelj igra rukom na 30 m od gola. Branio je lice kada ga je Ali napucao.

Rushford će ubaciti. Bezopasno.

122' - Hrvatska se sada poigrava s Engleskom i pokazuju im svo naše tehničko umječe. Zaiskrilo je između Rakitića i Alija.

120' - Fantastično otvaranje Hrvatske. Ćorluka je izbacio Kramarića u priliku, a on puca u vanjski dio mreže umjesto da odigra za Perišića na drugu vratnicu gdje je ovaj krilni igrač bio sam.

118' - Slobodni udarac za Rushforda koji ubacuje u kazneni prostor, ali čisti Lovren. Englezi traže korner, ali lopta je za nas.

Zamjena kod Vatrenih. Modrić uz ovacije ide iz igre, a ulazi Badelj.

117' - Englezi ostali s 10 igrače jer se ozlijedio Trippier a nemaju više pravo na zamjenu.

Opet je zaiskrilo pred Pickfordovim golom. Nova šansa za Vatrene.

113' - Pivarić se sada poigrao s engleskim igračima i predriblao nekolicinu.

Pivarić potom probija stranu i ubacuje za Perišića na vrh 5 m, ali se nije snašao.

Mandžukić više ne može i mora izaći iz igre, a priliku će dobiti Vedran Ćorluka.

112' - Walker ide van, a Vardy je zadnja promjena kod Engleske.

109' - Mandžukić zabija  GOOOOOOOOOOOOOOOL.  Pivarić je nabacio, a "Super Mario" zabija i Hrvatska vodi protiv Engleske. 2:1

107' -  Perišić je izborio novi udarac iz kuta. Rakitić ubacuje na prvu gdje je Brozović koji puca zamalo pored gola. Izvrsno je dotrčao iz drugog plana te ga nitko nije uspio blokirati.

106'- Još nas 15 minuta dijeli od stresnih jedanaesteraca.

-----------------------------------------------------------------

Kraj prvih 15 min.

-------------------------------------------------------------

107' - Fantastična prilika za Mandžukića. Perišić ubacuje, ali Pickford skida 'zicera'.

Mandžukiću se ukazuje pomoć.

Korner izvodi Modrić i kratka kombinacija s ramarićem. Modrić je dugo čekao i umjesto ubačaja sudac svira kraj.

105'  - Dvije minute nadoknade.

Hrvatska se izvrsno otvorila. Modrić vanjskom izbacuje Perišića u prostor, a ovaj je čekao Rakitića koji puca u blok s vrha kaznenog prostora.

101' - Dva hrvatska nogometaša završila su na travnjaku. Vrsaljko je izvrsno izudio prekršaj Rushforda i iznudio slobodni udarac.

Rebić izlazi, Kramarić je ušao.

98' - Rose je probio stranu i ubacio na drugu gdje Dierov udarac blokira Perišić i izbacuje u novi korner.

Opasan ubačaj i Vrsaljko čisti s crte. Stones je pucao, ali igrač Atletico Madrida je vrhunski postavljen.

96' - Rebić radi prekršaj i zarađuje dugo očekivani žuti karton

Slobodni udarac na 40 m. Ubačeno u kazneni prostor gdje Maguire radi faul u napadu.

Henderson ide van, a Dier je ušao.

94' - Problemi za Strinića. Pivarić se sprema za ulazak u igru.

91'  - Southgate radi novu zamjenu. Young izlazi iz igre, a Rose je ušao na njegovo mjesto.

Počelo je prvih 15  minuta.

------------------------------------------------------------------

Kraj utakmice. Očekuje nas novih nervoznih 30 minuta.

----------------------------------------------------------------

92' - Rakitić radi prekršaj u opasnoj zoni. Slobodni udarac za Englesku kojoj su prekidi najjače oružje.

Trippier ubacuje na drugu vratnicu za Kanea koji je neprecizan.

90' - Meljemo Englesku. Sada je i Lovren stigao u napad ali gađa preko gola s 30-tak metara.

Igrat će se još tri minute nadoknade.

86' -  Vrhunski solo prodor Strinića kojemu se otvorio koridor prema sredini kaznenog prostora, ali slabijom desnom nogom se nije usudio pucati već daje na stranu i izbacuje loptu u aut.

83' - Mandžukić se našao u novoj izvrsnoj prilici. Iz okreta puca snažno, no Pickford je dobro pokrio prvu vratnicu.

Još jedna prilika za Peršića koji iz prve gađa visoko preko gola iz teške situacije.

81' - Visoki pritisak Vatrenih se opet isplatio. Perišić svojim pritiskom tjera strah u kosti Walkeru koji vrača Pickfordu, a golman panično ispucava.

77' - Još jedan opasan napad Engleske. Lingard je probio stranu i gađao drugi kut, ali na svu sreću na drugoj vratnici nema nikog od njegovih suigrača.

76' - Vatreni su se u potpunosti probudili i na krilima izjednačenja prijete opasno u svakom napadu. Hrvatska je podigla tempo i reda opasne napade.

74' - Korner za Hrvatsku brzo izvode Modrić i Vrsaljko, a nakon još jednog odbijanca Brozović gađa visoko preko gola.

Prva zamjena za Englesku. Sterling je izašao, a Rushford ušao.

71' - Još jedna fantastična prilika za Perišića. Dvije sto postotne prilike za Vatrene nakon izvrsnog prtiska Rebića na golmana. Perišić je slomio svojeg čuvara u puca no ispriječila mu se vratnica. Niti odbijanac nismo uspjeli pospremiti jer se Rebić nije snašao najbolje. Englezi su na konopcima.

69' - Evooooo ga  GOOOOOOOOOOL. Perišić se izvrsno ubacio ispred Walkera nakon ubačaja Vrsaljka i pogađa za izjednačenje.

65' - Izvrsna prilika za Hrvatsku. Modrić kombinira po desnoj strani i ubacuje na pet metara. Odbijanac dolazi do Perišića koji puca s vrha 16 m, ali u Lingarda i Walkera, a još jedan odbijanac igrač Intera nije uspio kvalitetno zahvatiti.

63' - Gužva u našem kaznenom prostoru nakon čega se Hrvatska izvrsno otvorila. Sterling je ušao u naših 5m gdje mu klizečim startom Vida uspjeva zasmetati nakon čega su Mandžukić i Rebić pritisnuli Walkera i Pickforda koji izbacuje u aut.

59' - Modrić izvodi udarac iz kuta, a Pickford čisti.

56' - Lovren u posljednji trenutak ulazi Lingardu u šut na rubu našeg kaznenog prostora. Korner za Trippiera koji ubacuje, ali čisti Perišić.

55' - Nova greška suca, ali ovaj put u našu korist. Na rubu našeg kaznenog prostora Lovren i Vrsaljko ruše  Kanea, ali sudac je pokazao da nema faula.

Walker je požutio jer je uzeo loptu u ruke i nije  je htio vratiti.

Udarac iz kuta i suđen prekršaj za Englesku. Loven je vukao Maguirea.

50' - Nova pogreška Strinića koji je izgubio loptu na rubu kaznenog prostora, ali Rakitič ispravlja pogrešku.

48' - Rebić radi dva prekršaja u razmaku od par sekundi ali je karton zaradio Mandžukić zbog prigovora . Točnije, nabio je loptu šakom van igrališta i na taj način je prusmjerio reakciju turskog suca na sebe.

46' - Počeo je nastavak.

--------------------------------------------------------------

Kraj prvog poluvremena u kojem Vatreni gube 1:0 protiv Engleske.

------------------------------------------------------------------------------

45' - Fantastična prilika za Rakitiča koji prima loptu na prsa u kaznenom Engleske i umjesto da puca navukao je tri igrača na sebe koji mu u konačnici uzimaju loptu.

Slobodni udarac za Vatrene iskosa s 17m izvodi Modrić. Lingard čisti pa Modrić ulazi u kazneni, ali kao i Rakitić koji trenutak ranije ni on ne uspjeva uputiti kvalitetan udarac.

43' - Period opasnije igre Vatrenih koji kontroliraju posjed. Engleska se brani sa svih 10 igrača iza lopte. Vrsaljko je došao do prilike nakon izgrađene akcije, ali puca neprecizno preko gola.

41' - Rebić radi prekršaj nad Youngom nakon što mu nije dosuđen prekršaj Maguiera nad njim. Çakιr pušta dosta čvrstu igru.

39' - Novi ubačaj Vrsaljka, ali premalo je naših igrača u kaznenom prostoru.

35' - Lingard iz lijepe prilike puca s vrha kaznenog pored gola. Engleska se izvrsno otvorila i preko lijevog krila te Kanea i Alija stvorila priliku za mladog veznjaka.

32' - Rebić opet stvara šansu. Oštro je ubacio u kazneni prostor nakon čega se lopta odbija do Perišića koji ponovno prijeti.

Rebić pritišče golmana Engleske i skače u duel te radi faul u napadu.

30' - Što sada brani Subašić. Fantastično brani dva pokušaja Kanea s 5 metara i spašava Vatrene novog šoka. Kane je za dlaku izbjegao zaleđe i izašao sam pred našeg golmana koji vrhunski reagira.

27' - Još jedan prekršaj u opasnoj zoni. Lovren čvrsto starta na Sterlinga. Youngov ubačaj boksa Subašić.

24' -Rebić izvrsno osvaja loptu na centru i kreče prema Pickfordovom golu, ali pokušava iz daljine što je laki plijen za golmana.

23' - Još jednom je sijevnuo Perišić.

22' - Velika pogreška Strinića, Subašić je loše ispucao, a lijevi bek je poklonio loptu Sterlingu koji daje za Kanea koji iz zaleđa gađa pored gola.

21' - Snažni Rebić si je stvorio prostor na vrhu kaznenog prostora i puca no samo u igrača u bloku.

Vrsaljko u idućem napadu ubacuje napamet u kazneni prostor i Lovren na centru ruši Kanea. Taktički prekršaj gdje je Lovren mogao i požutjeti.

19' - Prijeti Perišić s 20-tak metara iskosa. Branič Engleske je skrenuo loptu pored gola, ali turski sudac pokazuje da je lopta za Pickforda.

18' - Malo duži posjed za Hrvatsku, ali prejaka dijagonala za Vrsaljka koji je stizao iz drugog plana.

14' - Novi korner za Englesku. Trippier ubacuje za jako opasnog Maguirea koji puca pored gola.

12' - Udarac iz kuta za Englesku, a Sterling radi faul u napadu što je sudac propustio sankcionirati. Young izvodi iz auta skroz u pozadinu za golmana.

8' - Vrsaljko je prisilio Younga da izbaci loptu u korner. Prvi udarac iz kuta za Vatrene.

Modrić ubacuje na drugu vratnicu gdje se Mandžukić snažno bori sa stoperima, ali Engleska se uspjela obraniti i na svu sreću ne i brzo otvoriti.

4'  - Prekršaj na rubu kaznenog prostora i slobodni udarac za Englesku. Modrić ruši Alija na 20-tak metara od našeg gola.

Trippier izvrsno izvodi prekid i fantastično pogađa za vodstvo. GOOOOOL Engleska vodi 1:0.

1' - Počela je utakmica

Malo nas dijeli od početka povijesne utakmice.

Igrači su na travnjaku i slušaju intoniranje himne.

---------------------------------------------------------------------

NOVO: Objavljeni su sastavi za utakmicu Hrvatska - Engleska! Potencijalno upitni za ovu utakmicu, Šime Vrsaljko, starta od prve minute.  To je poprilično iznenađenje jer se proteklih dana naveliko govorilo da on neće biti spreman za igru!

HRVATSKA: Subašić, Strinić, Vida, Lovren, Vrsaljko, Brozović, Rakitić, Modrić, Perišić, Rebić, Mandžukić

ENGLESKA: Pickford, Walker, Stones, Maguire, Trippier, Alli, Henderson, Lingard, Young, Sterling, Kane

STARO: Hrvatska i Engleska imaju ne pretjerano dugu, ali zato jako bogatu povijest međusobnih duela. Treba se samo sjetiti povijesne pobjede na Wembleyu kada su Vatreni u nama rezultatski nebitnoj utakmici slavili i tako pogurali Ruse na Europsko prvenstvo 2008. godine, dok Gordi Albion nije morao prijeći preko La Manchea već su ostali na otoku.

Engleze ovaj poraz još uvijek jako boli bez obzira na to što su slavili u iduće dvije utakmice u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Južnoafričkoj republici. Englezi su puni samopouzdanja i glavna im je mantra "It's coming home", odnosno smatraju da se Kup vraća kući, ali Dalićevi izabranici su već pokazali da je Hrvatska opasna i da smo u Rusiju došli nadmašiti legendarne Vatrene iz 1998. godine.

Kao i sve utakmice ovog Svjetskog prvenstva tako je i ova najbitnija, no bez obzira na volju i htijenje dosadašnji tijek turnira je sigurno ostavio traga na naše reprezentativce, od kojih su neki i imali problema s ozljedama (Vrsaljko i Rebić), na što se osvrnuo i izbornik Dalić.

"Igrali smo dva puta po 120 minuta u šest dana i potrošili so se nevjerojatno puno fizički i psihički. Za to je bilo potrebno puno energije i moramo biti spremni za utakmicu. Drago mi je što smo demonstrirali snagu u takvim utakmica i prilagodili njihov stil. Igrali smo najbolje te smo i dobili te utakmice. Protiv Engleske se nadam da će napokon biti naš stil i naša utakmica" - rekao je izbornik nakon teškog susreta s Rusijom.

Za obje reprezentacije ovo je velika prilika na koju čekaju dugi niz godina. Hrvatska je u ovakvoj situaciji bila u do sada neponovljivoj 1998. godini dok Englezi na polufinale čekaju još i duže, od 1990 i Italije kada su u Torinu izgubili od Zapadne Njemačke nakon izvođenja jedanaesteraca.

I engleski izbornik je imao manjih poteškoća s ozlijeđenim igračima te je Henderson bio upitan, no ovo su vjerojatne postave s kojima će startati utakmica.

Hrvatska: Subašić, Strinić, Vida, Lovren, Vrsaljko, Brozović, Rakitić, Modrić, Perišić, Rebić, Mandžukić

Engleska: Pickford, Walker, Stones, Maguire, Trippier, Alli, Henderson, Lingard, Young, Sterling, Kane

Kako god bilo da bilo, nakon današnje utakmice se nitko ne vraća kući jer poraženog očekuje susret za treće mjesto u St. Peterburgu protiv Belgije, dok pobjednik ostaje u Moskvi gdje će u nedjelju igrati finale s Francuzima.

Tekstualni prijenos pratite na našem portalu od 20 sati.