EUROPSKA LIGA

Dinamo osigurao europsko proljeće, Zagreb slavi!; Bjelica održava press konferenciju

šm

Nogometaši Dinama osigurali su dva kola prije kraja prolazak u šesnaestinu finala Europske lige te će prezimiti u Europi prvi puta nakon 1970. godine jer su u susretu 4. kola D skupine u Zagrebu pobijedili slovački Spartak iz Trnave s 3-1 (2-0).

08.11.2018. u 19:44

Ovdje možete pogledati press konferenciju Nenada Bjelice.

Pogotke su za hrvatskog prvaka postigli Amer Gojak (22), Andrej Kadlec (35-ag) i Mislav Oršić, dok je strijelac za Spartak bio Vakhtang Chanturishvili (63).

Dinamo je igrom oduševio prepuni stadion, ali je fantastični ugođaj na Maksimiru pokvarila gusta magla zbog čega je susret bio na rubu regularnosti. U sljedećem kolu Dinamo odlazi u goste Fenerbahčeu, kada može osigurati i prvo mjesto u skupini i povoljniji ždrijeb.

U drugom susretu iz ove skupine Fenerbahče je u Istanbulu pobijedio Anderlecht sa 2-0 i ostao u igri za prolaz u drugi krug natjecanja, dok je belgijski sastav praktički ostao bez izgleda za prolaz.Junak utakmice bio je francuski nogometaš Mathieu Valbuena koji je zabio prvi pogodak, a potom namjestio drugi gol domaćina.Valbuena je doveo Fener u vodstvo u 71. minuti, a tri minute kasnije asistirao je Švicarcu Michaelu Freyu za 2-0.

Na ljestvici vodi Dinamo sa maksimalnih 12 bodova, Fenerbahče ima sedam bodova, Spartak tri, a Anderlecht je ostao na začelju s jednim bodom.

--------------------------------------------------------------------------

Kraj utakmice. Dinamo je upisao još jednu pobjedu. Nikad slađu, jer s nova tri boda Dinamo je osigurao proljeće u Europi.

90' - Igrat će se još četiri minute nadoknade.

86' - Još jedna, posljednja, promjena kod gostiju. Dangubić ulazi u igru umjesto Kadleca.

85' - Nova zamjena kod gostiju. Latal je uveo u igru Kulhaneka, a izašao je Skhirtladze.

81' -Nova promjena kod Modrih. Iz igre izlazi strijelac trećeg gola, Mislav Oršić, a Šunjić je ušao na njegovo mjesto.

79' - GOOOOOOOOOOOL. Hajrović se sjurio prema golu Spartaka, ali nije uspio ući u kazneni prostor. Petković kupi loptu i ubacuje na drugu vratnicu gdje je Oršić siguran u egzekuciji. Bivši igrač Ulsana zabija svoj četvrti gol u Europi.

76'- Mijenja i Bjelica. Petković je dobio priliku umjesto Gavranovića.
71' -Prva zamjena na utakmici. Iranac Gorbani je izišao iz igre, a Malecki je ušao na njegovo mjesto.

Slobodni udarac za goste, ali Livaković je siguran u intervenciji.

67' - Još jedna dobra dubinska lopta koja u priliku gura igrača Dinama, ali Chudy kao toliko puta večeras još jednom izvrsno reagira. Istrčao je van kaznenog prostora i na taj način zaustavio napad Modrih.

63' - GOOOOOOOL. Na maglovitom Maksimiru se opet trese mreža. Gruzijac Čanturišvili koji je izvrsno ušao s krila u sredinu i "zafrknuo" loptu u drugi kut Livakovićevog gola.

54'  -Ali Ghorbani starta na nogu Dinamovog kapetana Ademija za što ga je sudac kaznio kartonom . Drugi igrač Slovačkog sastava s javnom opomenom.

50' - Prvi udarac iz kuta u nastavku. Rada ubacuje za Slovačku momčad, a Livaković s lakoćom kupi loptu.

Nastavak nije donio promjene. Dinamo i dalje kontrolira utakmicu, a magla i dalje otežava praćenje susreta.
46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Nema promjena u momčadima.

----------------------------------------------------------------------

Kraj prvog poluvremena gdje je Dinamo u potpunosti nadigrao gostujući sastav. Modri na odmor idu s 2:0, a moglo je to biti i uvjerljivije.

45' - Igrat će se minuta dodatka.

43' - Fantastičan slalom kapetana Dinama Ademija. Nanizao je nekolicinu igrača Spartaka, no ubačaj nije bio precizan. U nastavku akcije Mislav Oršić se našao u izvrsnoj prilici, ali Chudy spašava svoju momčad večeg potopa - definitivno najbolji igrač Spartaka.

40' - Gusta magla i dalje ometa pračenje utakmice.

37' - Slobodni  udarac za Dinamo i Perić je najviši u skoku, no stoper Dinama gađa neprecizno.

35' GOOOOOOOOL za Dinamo.  Modri su poduplali prednost autogolom Kadleca koji je naletio na ubačaj Hajrovića koji ubacuje na drugu stranu gdje je čekao Oršić, ali preduhitrio ga je igrač Spartaka .

22' GOOOOOOOOL Dinamo vodi 1:0.  Ovdje možete pogledati pogodak. Gojak se iskupio za raniji promašaj i donosi Modrima prednost. Duga lopta s krila Olma na vratnicu za Oršića koji ju je zadržao unutar granica igrališta i proslijedio do Gavranovića koji pak daje za Gojaka, ovaj petom pogađa za prednost .

21' - Rada je prvi igrač kojeg je sankcionirao sudac iz Ukrajine .

15' -Još jedna izvrsna prilika za Dinamo. Kombinirali su Oršić i Olmo koji u 100 % priliku gura Gojaka. BiH internacionalac je ostao sam na pet metara, oči u oči s golmanom Spartaka, ali gađa pored gola.

11' - Prijeti i Olmo koji puca iz voleja i iznuđuje korner, ali udarac iz kuta je slabo izveden.

Dinamo se probudio i nakon mirnijeg ulaska u utakmicu zaredali su s par izglednih prilika pred gostujućim vratima.

10' - Slobodni udarac za Dinamo iskosa s lijeve strane izveo je Oršić. Ubacuje na prvu vratnicu, a gosti čiste. Samo do Ademija koji je izvrsno potegnuo iz voleja, ali vratar Spartaka uspijeva odbiti loptu nakon čega je bljesnuo još jedan pokušaj, no golman gostujućeg sastava je ponovno na pravom mjestu te brani i pokušaj Hajrovića.

4' - Gosti prijete preko Čanturišvilija koji je pobjegao obrani Dinama, ali gađa pored gola Dominika Livakovića.

1' - Počela je utakmica. Gusta magla se spustila na travnjak i otežava igru i praćenje utakmice.

-----------------------------------------------

Uoči utakmice:

Utakmica će se pratiti osim na samom stadionu i u dvije navijačke zone ispred stadiona. Tisuće navijača gledat će utakmicu na velikom ekranu.

Gusta je magla na Maksimiru, zasad nema priča o mogućoj odgodi, ali to je isto opcija pogorša li se situacija.

Fenerbahče je slavio protiv Anderlechta 2:0, što znači da Modri večeras niti s pobjedom neće osigurati prvo mjesto, no dovoljan im je bod za prolazak skupine.

Ovo su sastavi s kojima će treneri pokušati uhvatiti pozitivan rezultat:

Dinamo: Livaković - Rrahmani, Perić, Theophile-Catherine, Stojanović - Ademi - Oršić, Olmo, Gojak, Hajrović - Gavranović

Spartak: Chudy - Čonka, Godal, Toth, Oravec - Rada, Greššak - Čanturišvili, Shirtladze, Jirka - Ghorbani

Dinamo nakon dugo vremena ima realnu priliku prekinuti "prokletstvo" koje ih muči već skoro pedeset godina i prezimiti u Europi. Nakon dugo vremena Modri izgledaju kao momčad koja ima i glavu i rep i što je možda i najbitnije, karakter koji je nedostajao prethodnih sezona kada su se na Maksimiru također igrale povijesne utakmice.

Dinamo je kroz cijelu sezonu u Europi pokazivao da znaju što hoće i ne čudi stoga da se nalaze na vrhu skupine D ispred Fenerbahčea, Spartaka i Anderlechta koji se neočekivano nalazi na posljednjem mjestu sa samo jednim bodom dok je Dinamo na devet. Deset bodova je ta magična granica koja nosi taj toliko dugo sanjani san, proljeće u europskim natjecanjima. No nakon pobjede u Trnavi gdje su Modri gubili 1:0 i na kraju preokretom došli do povijesne prilike remi nije opcija.

"Razmišljam samo o pobjedi, ja imam taj problem što volim pobjeđivati. To moji igrači osjećaju, prihvaćaju tu moju energiju koju prenosim na njih. Sutra ćemo dati sve od sebe, to jedino zahtijevam od njih. Naša najveća snaga je što smo sjajna momčad. Nema nikakvih kalkulacija, samo je pobjeda jedino u glavi" - rekao je trener Dinama Nenad Bjelica u najavi za utakmicu, a samouvjereno se osvrnuo i na povijesnu priliku: "Napomenuo sam da povijesne utakmice očekujem na proljeće, time sam sve rekao. Ne bi si mogao oprostiti ni poraz u slabijoj utakmici, uvijek postoji pritisak, sami si ga stvaramo i sutra ćemo dati maksimum. Želim da igrači uživaju u atmosferi koju su svojim igrama stvorili".

Modri su favorit, od tog nema bježanja, pogotovo nakon pobjede u gostima koja im je pokazala da su bolji. U prilog tome ide i činjenica da momčad Dinama vrijedi oko 50, a gosti "samo" osam milijuna eura, no domaćin će morati ući bolje u utakmicu nego što je to bilo u Trnavi.

"Spartak je vrlo dobra momčad, pokazala je to u prošloj međusobnoj utakmici, i u svim ostalim europskim utakmicama. Radi se o jednoj ozbiljnoj momčadi, koja ima momčadski duh i kvalitetu. Respektiramo i cijenimo to, znamo da ćemo se jako morati pomučiti da pobijedimo. Od početka utakmice ulazimo da pobijedimo, neovisno o protivniku. Znamo da se Spartak brani sa svih 11 igrača, vidjet ćemo sutra hoće li imati istu taktiku. Riskirat ćemo sve za pobjedu, imamo sjajnu momčadi i dečke, sretan sam što ih treniram i s njima bi na kraj svijeta".

Dok je Dinamo u dosta dobroj situaciji, gostujući trener ima dosta problema te neće moći računati na dva vrlo bitna igrača Erika Grendela i Mareka Bakoša. Bez obzira na to gostujući trener ne misli tek tako baciti ručnik u ring.

"U redu smo, dobro smo. Želimo odigrati dobru utakmicu, časnu utakmicu i ostvariti pozitivan rezultat., koji god da je. Došli smo se boriti " rekao je trener Spartaka  Radoslav Látal, te se osvrnuo i na prethodne utakmice koje su po njegovom mišljenju bile izjednačene.

"Radili smo male pogreške koje moramo izbjegavati. Uvijek smo se borili do kraja, ali teško je to usporediti".