6. kolo HNL-a

Dinamo i Rijeka podijelili bodove na Maksimiru

šm

U posljednjoj utakmici, derbiju 6. kola Prve HNL između nogometaša Dinama i Rijeke, nakon prvog poluvremena rezultat je 1-1.

02.09.2018. u 20:27

Dinamo je poveo pogotkom Marija Gavranovića u 32. minuti, a u 38. je izjednačio Momčilo Raspopović.

U prvoj utakmici nedjeljnog programa Prve HNL nogometaši Gorice su kao gosti pobijedili pulsku Istru 1961 sa 2-0 (0-0) te još jednom potvrdili status najugodnijeg iznenađenja nove sezone hrvatskog prvenstva. Goricu su do treće ovosezonske pobjede svojim pogocima doveli Joey Suk (74) i Lukasz Zwolinski (78).

Nakon šestog kola u vodstvu je Dinamo sa 14 bodova, drugoplasirani Osijek ima 13, a treća je Rijeka sa 12. Po 10 bodova imaju Lokomotiva i Gorica. Šesti je Inter sa sedam bodova i utakmicom manje koja nedostaje i sedmoplasiranom Slaven Belupu koji ima četiri boda. Toliko ih je sakupio i Hajduk koji je na osmom mjestu i još uvijek bez pobjede. Deveta Istra 1961 ima dva boda, a zadnji je Rudeš s jednim bodom.

Slaven Belupo i Inter će odgođenu utakmicu 4. kola odigrati 8. rujna, u vrijeme reprezentativne stanke, a 7. kolo Prve HNL na rasporedu je od 14. do 16. rujna.

Derbi u Maksimiru prošao je u terenskoj nadmoći Dinama, koja je bila posebno izražena u drugom poluvremenu, kad se Rijeka ograničila na prijetnje iz kontranapada i prekida.

Dinamo je u početnih 25 minuta više puta prijetio riječkom vrataru i kapetanu Simonu Slugi, ali udarci domaćih napadača nisu bili dovoljno precizni. Rijeka je prvu priliku imala u 28. minuti, kad je Acosty izbjegao zaleđe, uspio prebaciti istrčalog Livakovića, ali s crte su loptu izbacili Dinamovi braniči.

U 32. minuti Dinamo je došao do prednosti. Ubačaj s desne strane pokušao je očistiti Escoval, ali je prebacio Slugu i pogodio vratnicu. Lopta se odbila na nogu snalažljivom Mariju Gavranoviću, a bivši nogometaš Rijeke neometan je lakoćom poslao loptu u mrežu.

Koliko su Riječani imali nesreće pri tom pogotku, toliko im se vratilo u 38. minuti, kada je Marin Leovac ušao u blok Momčilu Raspopoviću. Crnogorac je pucao sa 20-ak metara, lopta se odbila od Leovčeve noge i u perfektnom lobu preletjela Livakovića te odsjela pod gredom Dinamova gola za izjednačenje na 1-1.

U 44. minuti Riječani su još jednom zaprijetili iz daljine, pucao je Lončar, a ispod grede loptu je izvukao Livaković odličnom paradom.

U drugom poluvremenu, pogotovo u posljednjih pola sata utakmice, Dinamovi nogometaši su opsjedali gostujuća vrata, ali je Simon Sluga ostao nesavladan te su Riječani neporaženi napustili Zagreb. No, za najmanje jednu utakmicu izgubili su strijelca Momčila Raspopovića, koji je u 90. minuti zbog oštrog starta zaradio drugi žuti, ujedno isključujući karton. U preostalom vremenu, domaća momčad nije uspjela iskoristiti brojčanu prednost.

Na stadionu Maksimir utakmicu je pratilo oko 4000 gledatelja, a sudio je Duje Strukan iz Splita.

Strijelci: 1-0 Gavranović (32), 1-1 Raspopović (38)

Crveni karton: Raspopović (90 - drugi žuti)

-----------------------------------------------------------------

Kraj utakmice. Dinamo i Rijeka su remizirali odigravši 1:1.

-------------------------------------------------------------------

95' - Slobodni udarac za domaćina i vjerojatno posljednja šansa. Kadzior ubacuje u kazneni prostor, ali Rijeka se opet brani.

91' - Nova šansa za Dinamo , Gavranović se našao u 100 % prilici ali nije zabio. Pogodak ne bi vrijedio jer je suđeno zaleđe.

90'  - Raspopović je pomeo Gavranovića na sredini terena i zarađuje drugi žuti karton, odnosno

87' - Kadzior centrira za robusnog Budimira koji iznuđujenovi korner.

Poljak ubacuje i ponovno pronalazi Perića, ali Sluga ponovno izlazi kao pobjednik.

Nova zamjena kod Rijeke. Petar Mamić ulazi u igru umjesto Pavelića.

85' - Dinamo opet probija po desnoj strani. Stojanović jedao za Kadziora koji puca i od bloka iznuđuje korenr. Poljak ubacuje za Theophilea koji je dobro primio loptu, no izostao je udarac.

83' - Budimir je čvrst u duelu, ali nakon što se oslobodio ne uspjeva kvalitetno ubaciti. Dinamo nastavlja stezati obruč, dok rijeka vreba kontu.

82' - Nova zamjena kod Dinama. Budimir je ušao u igru umjesto Hajrovića. Dinamo će u završnici po svemu sudeći igrati s dva napadača.

81' - Došlo je i do promjene kod sudačke opereme. Linijski sudac je iz nekog razloga dobio novu zastavicu od svojeg kolege.

78' - Slobodni udarac za Rijeku izvodi Gorgon, ali nije dobro zahvatio loptu.

Sada i bakljada sa sjevera koja je za trenutak zaustavila utakmicu.

74' - Dinamo se još jednom dobro otvara po desnoj strani preko Stojanovića koji ponovno daje upotrebljivu prizemnu loptu u kazneni prostor. U šumi nogu lopta je izbačena i očiščena.

Još jedna promjena kod Rijeke. Heber koji je prije koji dan zamalo završio u Dinamu, izlazi iz igre, a Capan je ušao na njegovo mjesto.

72' - Još jedna izvrsna prilika za Dinamo. Udarac od bloka dolazi do Stojanovića koji ubacuje oštro na pet metara gdje ju Gavranović ne uspjeva skrenuti te ubačaj prolazi za malo pored gola.

Kvržić ulazi u igru umjesto Acostya. Prva zamjena koju radi Kek.

70' - Novi udarac iz kuta za Dinamo, peti. Olmo ubacuje, a Perić puca. Raspopović čisti s gol linije.

67' -  Još jedna prilika za Dinamo.  Spetljali su se obrambeni igrači Rijeke što je gurnulo Gavranovića u priliku, ali Sluga još jednom dobro reagira.

Nova zamjena kod Dinama. Ušao je Knežević umjesto Gojaka.

Još jedan slabo izveden udarac iz kuta domaćeg sastava i lak plijen za Slugu.

61' - Perić je srušio Acostya zaustavivši jednu kontru Rijeke za što je kažnjen žutim kartonom .

Gorgon je gađao iz daljine, ali nije bilo problema za Livakovića.

60' - Stojanović je izvrsno nanizao dvojcu protivničkih igrača, ali izostao je kvalitetan ubačaj. Tražio je Gavranovića, no bio je neprecizan.

57' - Dinamo ponovno prijeti i Sluga u ovim trenucima drži svoju momčad iznad razine vode. Ovaj put prijeti Poljak Kadzior. Dvije izgledne šanse za Modre u dvije minute.

56' - Nova prilika za Dinamo. Kadzior je ubacio, a Dilaver nadskočio svog čuvara, no Simon Sluga još jednom izvrsno reagira.

50' - Drugi dio započinje slično kao prvo poluvrijeme gdje se traži pukotina u protivničkom defenzivnom bloku.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Bjelica prvi radi zamjenu. Perić je ušao u igru umjesto Leovca.

Kraj prvog poluvremena. Dinamo i Rijeka na Maksimiru igraju 1:1.

------------------------------------------------------------------

45' - Igrat će se dvije minute nadoknade.

44'  - Dvije izvrsne prilike. Prvo se zagužvalo u 16 m Rijeke gdje je izvrsno odreagirao Sluga izašavši s gol linije. Gavranović je probio stranu i dao za Olma, ali obrana Rijeke je ponovno bila na visini zadatka. Na drugoj strani Maestralna obrana Livakovića nakon jo jednog udarca iz daljine. Ovaj put je zaprijetio Lončar.

38' - Kakav pogodak Raspopovića. Nevjerojatan GOOOOOOOOOL za izjednačenje zabio je desni bek Rijeke kojemu je Acosty spustio loptu na nekih 20 m iskosa od Livakovićeva gola i bivši igrač Podgorice postiže svoj prvi pogodak u ligi.

32' - Dinamo vodi. Gavranović je zabio GOOOOOOOOOL. Kadzior ubacuje prema Gavranoviću a Escoval skreće loptu i pogađa vratnicu. Švicarski reprezentativac je natrčao na odbijanac i pospremio loptu u mrežu.

28' - Bljesnu je napad Rijeke. Acosty je povukao nakon što je Raspopović pomeo Kadziora. Lončar i Acosty su iskombinirali , ali sudac je podigao zastavicu. Jedna dvojbena situacija koja je razljutila oba trenera.

25' - Izvrsna prilika za Dinamo. Leovac je probio stranu i oštro ubacio u pet metara za Gavranovića kojeg maestralno blokira Escoval nakon čega i udarac Olma završava u bloku.

24' - Igra se bez previše rizika i prilika.

15' - Izvrsno otvaranje Rijeke po lijevoj strani. Heber je probio i ubacio, ali Dilaver uspijeva presjeći dodavanje. Uslijedio je brzi protuudar Dinama koji je rezultirao udarcem iz kuta. Još jedan prekid igrači Dinama nisu uspjeli kvalitetno realizirati.

11' - Prekršaj Raspopovića koji je izgubio loptu kod svoje korner zastavice nakon čega je srušio Kadziora. Prvi igrač s žutim kartonom .

Dinamo pokušava odigrati kombinaciju iz slobodnog udarca, ali poklanjaju loptu Rijeci.

8' - Prva dobra akcija Dinama. Stojanović se othrvao Heberu i izdržao nalet, te ubacuje za Gavranovića koji iz poluvoleja gađa preko gola.

6' - Livaković je loše ispucao jednu loptu što je u priliku gurnulo Gorgona. Austrijanac je dugo vukao prije nego se odlučio na udarac s 20-tak metara. Pokušaj je blokiran i još je suđeno zaleđe.

5' - Miran početak utakmice. Dinamo ima laganu inicijativu, ali za sada bez konkretnog učinka.

1' - Počela je utakmica. Derbi šestog kola.

-------------------------------------------------------------------------

Sastavi s kojima će treneri započeti utakmicu:

Dinamo: Livaković - Leovac, Dilaver, Theophile-Catherine, Stojanović - Šunjić - Hajrović, Olmo, Gojak, Kadzior - Gavranović

Rijeka: Sluga - Pavelić, Punčec, Escoval, Raspopović - Grahovac, Lončar, Čanađija - Heber, Acosty - Gorgon

------------------------------------------------------------------------

Nakon neuspjelog plasmana u Ligu prvaka i poraza od Young Boysa na domaćem travnjaku, Dinamo igra protiv još jednog neugodnog protivnika. Na Maksimiru gostuje Rijeka koju je Bjelica prije samo koji mjesec detronizirao s vrha HNL-a.

Dok su Modri tek prije koji dan završili jedan dio europskog puta, Rijeka se od Europe oprostila već na prvoj prepreci, tamo oko "Gospe" kada ih je izbacio norveški Sarpsborg 08. Dok je momčad s Kvarnera od tada odigrala samo dvije prvenstvene utakmice, Dinamo je imao i dva europska ispita i pitanje je u kakvom je stanju Bjeličina momčad.

"Nakon bolnog poraza momčad se oporavila, dobro smo radili na treninzima i regenerirali se. Osim Oršića i Ademija, eventualno i Leovca, svi su na raspolaganju. Spremno dočekujemo Rijeku, želimo nastaviti pobjednički niz. Vjerujem u svoju momčad, da možemo preskočiti ovu prepreku. Rijeka je ozbiljna momčad s ozbiljnim trenerom i vrlo dobrom organizacijom kluba. Pred nama je težak zadatak, ali vjerujem da ćemo na kraju utakmice mi slaviti" - rekao je trener Dinama.

Dinamo i Rijeka su jedine neporažene momčadi lige i nema sumnje da obojica trenera teže da to tako i ostane.  Kek je u proljeće slavio na Maksimiru, no tada je nadmudrio Nikolu Jurčevića slavivši na Maksimiru golom Acostya. Slovenski strateg na klupi sastava s Kvarnera je imao burno ljeto, a u Zagreb stiže oprezan.

"Dinamo je u Maksimiru protiv svakog favorit. Nama je ovo dobra prilika da pravom prezentacijom naglasimo što bi se trebalo očekivati od Rijeke. Tražim reakciju od igrača. Već nekoliko dana im govorim o Dinamu, moramo razmišljati o kvaliteti naše igre. Nisam htio opterećivati igrače onime što je bilo, jednostavno se moramo bolje prezentirati na travnjaku" - rekao je Matjaž Kek.

Kek i Bjelica do sada nisu odmjeravali nogometne umove i obojica su dobro započela novu sezonu HNL-a. Jedina dva trenera bez poraza drže Dinamo i Rijeku pri vrhu ljestvice. Modri imaju dva boda više (13), ali trener Dinama zna da s druge strane ima neugodnog protivnika.

"Rijeka je Rijeka, imaju kvalitetnog trenera, vrhunski su organiziran klub, pojavila se smjena generacije. Vrlo su kvalitetna momčad, pogotovo igrači u ofenzivi (Heber, Čolak, Kvržić), pa obrana s vratarom Slugom. Možda ih je uzdrmalo ispadanje iz europskih natjecanja, ali zadnji rezultati Rijeke neće me zaslijepiti. Znamo da su motivirani protiv nas i najveći su protivnik Dinama zadnjih godina. Iznimno ih poštujemo i respektiramo, ali na kraju vjerujemo da ćemo biti bolji. Zadnji rezultati nisu odraz snage i njihove kvalitete" - rekao je Bjelica u najavi za derbi.

Dinamo na Maksimiru u sklopu HNL-a ne za poraz u šest utakmica, a zadnja momčad koja je iz Zagreba odnijela puni plijen bio je upravo današnji gost. No, što se tiče međusobnih duela, povijest je na strani domaćina. Dinamo kod kuće ima 30 pobjeda, dok su u četiri utakmice odigrali bez pobjednika, a Rijeka je osam puta slavila.

Prije nešto manje od godinu dana Dinamo je posljednji put slavio na Maksimiru protiv Rijeke (3:1), no bila je to potpuno druga momčad iz koje su u međuvremenu otišli: Soudani, Ćorić, Henriquez, Sigali, Benković, Sosa. Također tu više nije niti trener Mario Cvitanović. Od tada su stigla neka nova lica koja su se nametnula uvijek neugodnoj zagrebačkoj publici, od trenera Bjelice pa preko Hajrovića i Oršića.

Dinamo u ligi ove godine ne zna za pobjedu protiv Rijeke, a hoće li je ostvariti pratite na našem portalu od 21.