5. kolo HNL-a

Dinamo slavio protiv gradskog rivala i upisao pobjedu pred uzvrat s Young Boysima

šm

Nogometaši Dinama pobijedili su Lokomotivu sa 1-0 (0-0) u utakmici 5. kola Prve HNL, odigranoj u subotu na maksimirskom stadionu, te privremeno zasjeli na vrh prvenstvene ljestvice.

25.08.2018. u 19:10

Pobjednički pogodak za Dinamo postigao je Bruno Petković u 48. minuti iz kaznenog udarca, dosuđenog zbog igranja rukom Frana Karačića.

Dinamo je sa 13 bodova preuzeo vrh ljestvice, ispred Rijeke, Osijeka i Lokomotive koji imaju po 10 bodova, ali Riječani imaju utakmicu manje. Na začelju su Rudeš i Istra 1961 sa po jednim bodom.

Dinamov trener Nenad Bjelica je protiv Lokomotive na teren poslao deset novih igrača u odnosu na početnu postavu koja je prije tri dana na gostovanju u Bernu izvukla 1-1 protiv Young Boysa. Jedini je zadržao svoje mjesto vratar Danijel Zagorac, ali i on silom prilika, jer se na posljednjem treningu ozlijedio Dominik Livaković.

Ipak, i u takvom sastavu je Dinamo bio bolja momčad u odnosu na Lokomotivu koja je opasno prijetila samo nakon pogrešaka igrača aktualnog prvaka. To će zorno pokazati i podatak o udarcima na vrata: Dinamo ih je imao 14, od čega sedam u okvir, dok su Lokomotivini igrači zapucali četiri puta, ali Zagorac ni jednom nije morao intervenirati.

Utakmicu na stadionu Maksimir pratilo je 2000 gledatelja, a sudio je Dalibor Mlakar iz Zagreba.

Strijelac: 1-0 Petković (48-11m)

U prvoj utakmici subotnjeg programa Gorica je pred svojim navijačima svladala Rudeš sa 2-0 (1-0) i tako došla do druge uzastopne pobjede u prvoligaškom društvu, a prve na domaćem terenu. Gorica je povela u 11. minuti, a strijelac je bio Mario Marina, dok je konačnih 2-0 postavio Poljak Lukasz Zwolinski u 70. minuti.

U nedjelju će biti odigrane preostale dvije utakmice 5. kola. Inter će na svom novom travnjaku u Zaprešiću od 18.30 sati ugostiti Hajduk, dok je Rijeka od 21 sat domaćin Istri 1961 na Rujevici.

----------------------------------------------------------------

Kraj utakmice koja nije bila ljepotica, ali Dinamo iz nje uzima što mu je bilo potrebno: pobjedu i tri boda. Modri su nakon trijumfa protiv gradskog rivala ponovno vodeća momčad lige.

--------------------------------------------------------------

90' - Četvrti sudac je pokazao da će se igrati dvije minute nadoknade.

88' - Moharrami još jednom iznuđuje prekršaj. Ovaj put ga snažno ruši Ivanušec koji za taj start dobiva javnu opomenu .

Poljak opet izvodi prekid i pronalazi Gavranovića u kaznenom prostoru, ali Dinamovom Švicarcu lopta bježi.

87' - Babić čvrsto ulazi u Moharramija i za taj start zarađuje žuti karton . Slobodni udarac na rubu kaznenog prostora izvodi Kadzior koji ovaj put pokušava direktnim udarcem ugroziti Grbića, ali vratar Lokomotive je opet koncentriran i na  mjestu.

85' - Budimir se našao u prilici nakon što mu je loptu servirao Gavranović koji se oslobodio svojih čuvara.

Knežević izlazi iz igre, a Doumbia dobiva priliku zaigrati u Modrom dresu nakon dosta vremena.

84' - Radonjić je izašao iz igre, a Ivan Božić je zauzeo njegovo mjesto.

80' - Datković ruši Gavranovića na sredini terena. Još jedan taktički prekršaj koji sudac sankcionira kartonom . Kadzior opet ubacuje iz daljine. Lokomotiva se ponovno brani. Udarac iz kuta za Poljaka, a Kolinger se dobro pozicionira. Lokosi opet bez problema izlaze na kraj s Dinamovim prekidima.

77'  - Dvostruka zamjena, po jedna na svakoj strani. Strijelac pogotka, Petković, izlazi iz igre, a Gavranović dobiva priliku u završnici. Matko Babić ulazi za Lokomotivu umjesto Burića.

72'  - Šunjić ruši Radonjića na sredini terena, radi taktički prekršaj, i zarađuje žuti karton . Požutio je i Krstanović koji je imao nešto za prigovoriti sucu.

71'  - Nikola Krajinović se sprema za ulazak u  igru, još jedan mladi 18. godišnji igrač. Đurasek je napustio travnjak.

Neugodan ubačaj iz slobodnog udarca  koji je preletio dva igrača Dinama zamalo je iznenadio Grbića, ali vratar Lokomotive refleksnom obranom spašava svoju momčad.

66' - Žuti karton za Đuraseka zbog prekršaja nad Moharramijem.

Prva zamjena kod Dinama. Antonio Marin, mlada nada Dinama, dobiva priliku umjesto Menala.

62' - Zamalo skupa pogreška Zagorca koji ispucava u noge Krstanoviću. Vratar Dinama je dobio priliku ispraviti pogrešku nakon što se bivši igrač Dinama sjurio prema njemu te brani pokušaj igrača Lokomotive i još jednom kao i u prethodnim udarcima spašava svoju momčad.

61' - Dobro se u prazan prostor ubacio Kadzior izbjegavši zaleđe. Majstorović blokira ubačaj i izbacuje u korner. Knežević izvodi prekid, a Perić radi prekršaj u napadu.

60' - Perić izbacuje ubačaj u korner koji izvodi Ivanušec, ali Zagorac je siguran na izlasku i s lakoćom hvata loptu.

57' - Kadzior je ostao ležati nakon jednog starta Datkovića, ali nakon kratkog predaha Poljak nastavlja dalje.

52' - Kadzior opet prijeti iz daljine, no Grbić je i dalje koncentriran.

50' - Lokomotiva se brzo otvorila, a akciju završava Ivanušec nepreciznim udarcem preko gola.

47' - Dobra kombinacija Dinama. Budimir za Menala koji je pokušao zabiti. Igrač Lokomotive je dirao loptu rukom i sudac nije imao milosti te je pokazao na bijelu točku. Uz to je još pokazao i žuti karton za Karačića .

Kazneni udarac izveo je Petković i Dinamo vodi 1:0. GOOOOOOOOL. Loptu je poslao u jednu, a vratara u drugu stranu. Prvijenac za igrača koji je prošli tjedna u pobjedi protiv Osijeka zabio autogol.

46' - Počeo je  nastavak utakmice.

Izvrstan prodor Šunjića koji ubacuje za Petkovića, ali Grbić brani pokušaj Dinamovog napadača.

-------------------------------------------------------------------

Kraj prvog poluvremena. Dinamo - Lokomotiva 0:0.

---------------------------------------------------------------------

45' - Kadzior izvodi udarac iz kuta, ali Lokomotiva se dobro brani.

Igrat će se minuta nadoknade.

43' - Lijepa kombinacija Modrih. Musa se ubacio iz drugog plana i daje povratnu loptu za Kadziora koji puca točno u Grbića.

37' - Izvrsna kombinacija Šunjića i Budimira koju veznjak Dinama ne uspijeva zabiti.

36' - Dugu lopt u kazneni prostor Petković spušta za Menala, ali mladi krilni igrač ne uspijeva zabiti.

33' - Petković puca s vrha 16 m iako je imao i boljih rješenja. Udarac završava  u bloku.

31' - Perić radi prekršaj nad Radonjićem koji je za trenutak ostao ležati, ali nastavlja susret. Potraćen slobodni udarac.

29' - Petković se nije snašao nakon što je Knežević brzo izveo slobodni udarac, ali iznuđuje udarac iz kuta. Dobro izvedeno na drugu vratnicu gdje je sam ostao Lešković, ali stoper Dinama iz voleja ne uspijeva dobro zahvatiti loptu i puca pored gola.

28' - Đurasek na drugoj strani prijeti udarcem iz daljine, ali pored gola Zagorca.

26' - Jednu loše očišćenu loptu na volej je dočekao Kadzior, ali još jednom puca bezopasno po Grbića.

23' - Kadzior je iznudio korner. Knežević ubacuje na prvu vratnicu, ali lopta prelazi granicu igrališta. Ispucavanje za Grbića.

22' - Kadzior se našao u dobroj prilici nakon što mu je loptu proslijedio Budimir. Poljak je ciljao drugi kut, ali nije pogodio.

19' - Dinamo dobro kontrolira utakmicu, ali Lokomotiva kao i prošle sezone pokazuje da je opasna i da nije slučajno na vrhu HNL-a.

13' - Dobar solo prodor Radonjića koji je nanizao nekolicinu igrača Dinama da bi na kraju izgubio ravnotežu i pao u kaznenom prostoru Modrih.

12' - Datković se dobro snašao u kaznenom prostoru Dinama i iznuđuje korner nakon kojeg Majstorović slabo reagira i izbacuje loptu u aut.

11' - Karačić opasno probija stranu i vanjskom ubacuje prema Radonjiću kojem je to bila previsoka lopta.

10' - Petković se spustio duboko i odigrao u prostor za Moharramija koji probija stranu i ubacuje prema Budimiru ispred kojeg loptu u korner izbacuje Kolinger. Nakon udarca iz kuta slab pokušaj i Muse i na kraju je lopta za Grbića.

9' - Kolinger radi prekršaj na Budimiru i zarađuje javnu opomenu. Hrvačkim zahvatom je srušio napadača Dinama i zaradio .

8' - BBB su raspoloženi na tribinama. Od prvog sučevog zvižduka zdušno navijaju.

5'  - Zagorac istrčava iz svog kaznenog prostora i izbacuje loptu u aut te tako sprečava opasnu kontru Lokomotive.

4' - Menalo i Petković kombiniraju prije nego je napadač odigrao na stranu za Poljaka Kadziora koji nije uspio zaprijetiti.

3' - Prvi udarac Dinama prema vratima Grbića. Pucao je Menalo, ali udarac je bezopasan.

1'- Počela je utakmica.

------------------------------------------------------------------------

Malo nas dijeli od početka utakmice. Ovo su sastavi s kojima treneri započinju utakmicu. Bjelica je ponovno izmiješao momčad promijenivši sve igrače koji su započeli utakmicu u Bernu, osim golmana Zagorca koji je ponovno dobio priliku u odnosu na Livakovića koji je ozlijedio palac.

Dinamo: Zagorac - Musa, Perić, Lešković, Moharrami - Šunjić - Menalo, Petković, Knežević, Kadzior - Budimir

Lokomotiva: Grbić - Datković, Majstorović, Kolinger, Karačić - Ivanušec, Đurasek, Burić, Kastrati - Radonjić, Krstanović

--------------------------------------------------------------------------

Dinamo na Maksimiru večeras igra gradski derbi protiv Lokomotive koja je izvrsno otvorila sezonu i nalazi se na samom vrhu HNL-a s 10 bodova koliko ima i vodeća Rijeka i današnji protivnik sastava s Kajzerice. Isti broj bodova sakupili su i Osječani koji imaju utakmicu više s obzirom na to da su jučer otvorili kolo i remizirali kod kuće sa Slaven Belupom 1:1.

Lokomotiva je u izvrsnom nizu od čak 12 utakmica bez poraza, nizu koji seže od prošle sezone kada su dva puta uzastopce pobjeđivali "starijeg brata". Iako je momčad Dinama od ta dva poraza podosta promijenjena dolascima i odlascima ne treba zaboraviti niti stečeno samopouzdanje proizašlo iz europskih utakmica gdje Dinamo suvereno kroči ka povratku u Ligu prvaka.

"Odlično smo ušli u sezonu. Zaista intenzivno treniramo, tako da su očekivanja velika. Trener Tomić nas je odlično posložio i zato nam se to vraća kroz dosadašnje rezultate. Nije mala stvar imati niz od 12 utakmica bez poraza, i to 10 pobjeda i 2 remija. Što se tiče plasmana, treba ostati skroman no isto tako vjerujem da ćemo se boriti za prvo mjesto" - rekao je Lirim Kastrati, dvostruki strijelac iz 25. kola prošle sezone, kada je Lokomotiva na Maksimiru pregazila Dinamo s 1:4.

Kastrati je uz dva gola izborio i  dva kaznena udarca, no svjestan je snage protivnika.

"U subotu gostujemo na Maksimiru, sigurno će biti teška utakmica, jer zna se tko je Dinamo. No mi ćemo dati sve od sebe kako bi odigrali najbolje što znamo i kako bi ostvarili dobar rezultat".

Modri su nakon remija u Bernu s Young Boysima u prilici prekinuti crni niz protiv sastava koji im je godinama bio "mušterija" i zasjesti  na vodeću poziciju u HNL-u, ali susret trećeg pretkola igran na umjetnoj travi je ostavio traga na  igračima.

"Izmasakrirala je dečke utakmica s Young Boysima, baš su se potrošili. A već u utorak igramo uzvrat. Ali ostali naši dečki u odličnom su stanju, tjelesnom i mentalnom, među njima je dobra atmosfera, odradili su dobar trening, tako da vjerujem u njih" - rekao je Bjelica koji ne bježi od uloge favorita, ali je svjestan težine susreta.

"Mi svako kolo igramo derbije. Prošlo smo kolo igrali s Osijekom, danas igramo s Lokomotivom, sljedeće je kolo na rasporedu Rijeka. Drago nam je da igramo derbije. Lokomotiva je odlično startala, ima dobru momčad, spoj mladosti i iskustva, već su godinama među četiri-pet najboljih momčadi u Hrvatskoj. Tako da me ne iznenađuje što su u vrhu" - zaključio je trener Dinama.

Nakon što je Rudeš iznenadio Modre na otvaranju prvenstva, Dinamo je rutinski odradio ostala kola i slavio protiv Istre, Slavena i Osijeka. Hoće li nastaviti niz i s pobjedom dočekati Young Boyse, pratite u izravnom prijenosu na našem portalu.