EUROPSKA LIGA

Benfica je privela kraju Dinamovo europsko proljeće, Modri ostali bez četvrtfinala

šm

Nogometaši Dinama ostali bez plasmana u četvrtfinale Europske lige nakon što su poraženi u produžetku uzvratnog dvoboja protiv Benfice u Lisabonu s 3-0, jer je domaća momčad u osnovnih 90 minuta pogotkom Jonasa poništila prednost Dinama iz Maksimira.

14.03.2019. u 20:12

Pogodak za produžetak 34-godišnji Brazilac Jonas postigao je u 71. minuti. U produžetku su domaći s dva udarca sa 20-ak metara došli do uvjerljive pobjede. U 94. minuti neobranjivo je pogodio Ferro, a u 105. minuti za 3-0 je pogodio Grimaldo s više od 20 metara iskosa.

Dinamo je najbolje prilike za pogodak imao u produžetku. U 96. minuti Gojak je propustio s pet metara poslati loptu u mrežu, a u 112. minuti Atiemwen je izbio sam pred Vlachodimosa i poslao loptu pokraj lijeve vratnice.

Od 104. minute Dinamo je bio s igračem manje, jer je sudac Deniz Aytekin pokazao dva žuta kartona i isključio Petra Stojanovića zbog prigovaranja.

Utakmicu na stadionu Luz pratilo je 48.000 gledatelja, među kojima je bilo i oko 1500 Dinamovih navijača.

Ždrijeb četvrtfinalnih parova Europske lige bit će održan u petak u sjedištu Europskog nogometnog saveza (UEFA) u Nyonu, s početkom u 13 sati. Uz Benficu, u bubnju će se naći Chelsea, Napoli, Arsenal, Eintrach, Valencia, Slavia Prag i Villarreal.

----------------------------------------------------------

Kraj utakmice. Benfica je u produžetku slomila otpor Dinama i izborila mjesto u četvrtfinalu.

-----------------------------------------------------------

117' - Još jedna izvrsna prilika za Benficu, ali Livaković paradom brani pokušaj Pizzija kojemu je to bila i posljednja prilika na utakmici. Bruno Lage iz igre je izvadio svojeg ponajboljeg igrača koji napušta travnjak uz ovacije. Na njegovo mjesto je kao četvrta zamjena ušao Gedson.

116'- Benfica je sada propustila realizirati još jednu matnu situaciju, ali Dinamo je imao i malo sreće. Pizzi je sve napravio dobro, osim završnog udarca koji je završio u njegovom suigraču

114' - Još jedan žuti karton pokazao je sudac. Gabriel je "pomeo" Olma za što je zaradio opomenu.

Olmo sam izvodi slobodni udarac, ali njegov pokušaj ide preko gola.

111'- Nova vrhunska prilika za Dinamo. Nakon Gojaka je i Atiemwen propustio realizirati 100 % priliku. Nigerijac je ostao sam na vrhu kaznenog prostora. Ciljao je kut gola, ali udarac odlazi zamalo pored vratnice.

110' - Theophile-Catherine radi prekršaj na Pizziju u opasnoj zoni. Novi slobodni udarac za Benficu je izveo sam Pizzi, ali veznjak je neprecizan i puca preko gola.

108' - Benfica nastavlja kontrolirati utakmicu i napadati, dok Dinamo teško može parirati s igračem  manje.

Bjelica radi još jednu zamjenu. Perić je ušao u igru umjesto Oršića.

96' - Samo 15 minuta dijeli Benficu od četvrtfinala Europske lige.

-----------------------------------------------------

Kraj prvih 15 minuta u kojima je domaćin riješio pitanje pobjednika i prolaska u četvrtfinale.

-------------------------------------------------------

105' - GOOOOOOOOOL. Grimaldi je "ubio" svaku nadu Dinama zabivši im gol za 3:0. Fantastičan pogodak zabio je i lijevi bek Benfice pogodivši u sami kut gola.

104' - Modri ostaju s 10 igrača na travnjaku nakon što je Stojanović izgubio živce. Aytekin mu je bez milosti pokazao dva žuta kartona i Modri ostaju s igračem manje .

102' - Dinamo pokušava zaprijetiti. Kombinirali su Olmo i Gavranović, ali je Švicarac hrvatskih korjena malo požurio i našao se u zaleđu.

94' - Dobra prilika za Benficu. Ponovno je zaprijetio Jonas, ali atraktivnom obranom gol spriječava Livaković. U nastavku akcije Francisco Ferreira Ferro postiže nevjerojatan GOOOOOOOL. Benfica je povećala prednost protiv Dinama i s ovim maestalnim pogotkom je na korak od plasmana u četvrtfinale.

Na drugoj strani velika prilika za Dinamo koji je imao šansu doći do važnog gola u gostima, ali Gojak ne uspijeva pospremiti zicera.

91' - Počeo je produžetak.

Na samom otvaranju prvog dijela produžetka Modri su odigrali izvrsnu akciju koju je zamalo iza Vlachodimosa poslao Gavranovića nakon što ga je izvrsnom loptom u priliku gurnuo Šitum. Golman je udarac izbacio u korner nakon kojeg nije bilo nove opasnosti po domaći gol.

---------------------------------------------------------------

Kraj regularnog dijela utakmice. Dinamo nije uspio obraniti prednost iz Zagreba. Domaćin je anulirao prednost Modrih i na da Luzu će se igrati produžetak.

------------------------------------------------------------------

90' - Nakon još jednog dugog perioda domaćeg pritiska Dinamo je osvojio loptu. Olmo je pokušao povući kontra napad, ali Grimaldi ga ruši i zarađuje opomenu .

Igrat će se još četiri minute nadoknade.

87' - Nova zamjena kod Dinama.  Bruno Petković koji se u ovoj utakmici jako potrošio i dobio dosta "batina" je izašao iz igre, a Mario Gavranović je ušao na njegovo mjesto.

76' - Rafa Silva je u punom sprintu pretrčao pola terena. Neugodni krilni napadač je ušao u kazneni prostor i ubacuje u pet metara, ali obrambeni igrači Dinama su ponovno koncentrirani i Rrahmani izbacuje loptu u korner. Nakon udarca iz kuta obrana Dinama ponovno izbacuje loptu u aut.

Dinamo se uspio obraniti iz oba pokušaja, a u nastavku akcije bljesnuo je pokušaj iz daljine koji Livaković izbacuje u novi korner. Dobro je pucao iskusni 34. godišnji Brazilac Jonas.

Pritisak Benfice se nastavlja.

75' - Joao Felix je odgurnuo Rrahmanija za što mu je sudac pokazao karton .

Prekid je iskoristio trener Dinama i iz igre vadi Poljaka Kadziora koji nije odigrao utakmicu za pamćenje, a na njegovo mjesto ide Šitum.

72' - Pritisak Benfice je urodio plodom i postižu GOOOOOOOOOOOL. Jedan od najopasnijih domaćih igrača, iskusni Jonas je zabio za vodstvo Orlova. Benfica je opet imala dugi napad prije nego je lopta došla do igrača koji je početkom drugog dijela ušao u igru, a ovaj je izvrsnim udarcem s vrha kaznenog prostora šalje pored nemoćnog Livakovića.

70' - Benfica nastavlja strpljivo organizirati napade koji se redaju pred gostujućim kaznenim prostorom, no Dinamo i dalje izvrsno odolijeva.

66' - Još jedan grub start igrača Benfice. Jonas je ušao đonom u Rrahmanija za što ga sudac Aytekin kažnjava žutim kartonom .

63' - Zaiskrilo je na travnjaku nakon nekoliko čvrstih startova na obje strane. Gojak je ostao ležati na travnjaku, ali se pridigao nakon kratkog predaha. Bruno Lage koristi priliku i radi još jednu zamjenu. Joao Felix je ušao u igru umjesto Joao Filipea.

Rafa Silva je zaprijetio iz daljine, a od bloka lopta odlazi u korner. Benfica je to slabo izvela, a uz to sudac je vidio prekršaj u napadu i dosuđuje loptu za Livakovića.

59'  - Benfica izvrsno organizira igru, ali Dinamo se još bolje brani. Modri su ponovno napravili brzu tranziciju preko krila gdje je Oršić probio stranu. Lopta dolazi do Gojaka, ali veznjak ne uspijeva zaprijetiti.

54' - Još jednom se izvrsni Katalonac našao u prilici. Stojanović je ubacio s desne strane, ali Olmo ne uspijeva iskontrolirati loptu okružen nekolicinom domaćih nogometaša. Benfica se pokušala brzo otvoriti, ali Dinamo se ponovno uspijeva postaviti u fazi obrane.

52' - Fantastična prilika za Dinamo. Olmo je zaprijetio s vrha kaznenog prostora, ali ostaje 0:0.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Trener Benfice odlućio se na  dvostruku zamjenu. Grimaldi i Jonas su ušli u igru, dok su u svlačionici ostali Živković i Yuri Ribeiro.

---------------------------------------------------------

Kraj prvog poluvremena u kojem je Benfica dominirala i kontrolirala utakmicu, a Dinamo prijetio na mahove. Modre još 45 minuta dijeli od četvrtfinala.

-------------------------------------------

47'  Velika gužva u kaznenom prostoru Dinama. Domaćin je izvrsno izigrao obranu, ali nisu uspijeli uputiti udarac. U nastavku akcije Benfica je iznudila još jedan prekršaj u opasnoj zoni. Živković je ubacio, ali lopta odlazi u aut na drugom kraju terena.

45' - Igrat će se tri minute nadoknade.

44' - Još jedno dobro otvaranje Dinama. Oršić je ponovno povukao napad, a Petković nakon duela s Ferrom pada što je sudac protumačio simuliranjem i pokazuje karton napadaču Dinama .

38' - Velika šansa za Benficu. Dinamo je osvojio loptu na rubu kaznenog prostora, ali je odmah i gube. Pizzi se sjurio u kazneni prostor, ali kroz šumu nogu nije uspio uputiti kvalitetan udarac, Slabo je zahvatio loptu i Livaković to lagano kupi.

Kadzior je za trenutak napustio travnjak, ali se ipak vratio u igru te neće biti potrebe za zamjenom.

36' - Kadzior radi prekršaj u opasnoj zoni. Pizzi je ubacio na drugu vratnicu gdje dobro s gola izlazi Livaković i odbija loptu van kaznenog prostora.

33' - Neugodan pad napadača Dinama koji je ostao ležati na travnjaku nakon duela u kojem je ostao između dva igrača Benfice. Petković je ostao ležati, ali nakon što je Ayetkin dozvolio prekid gostujući napadač je morao napustiti travnjak, ali se ubrzo vratio u igru.

31' - Nakon perioda nešto bolje igre gdje je Dinamo kontrolirao loptu se Petković izvrsno oslobodio svojeg čuvara i iznudio prvi udarac iz uta na utakmici. Kadzior je ubacio, ali bilo je to loše na prvu vratnicu što su igrači Benfice s lakoćom izbacili.

23' - Živković pokušava zaprijetiti iz daljine, ali pokušaj reprezentativca Srbije ide preko Livakovićevog gola.

22' - Posjed lopte je na strani domaćina koji kontrolira utakmicu. Dinamo se izvrsno brani i vreba šanse iz kontra napada. Brzo otvaranje Modrih po lijevoj strani gdje je Oršić izvrsno probio stranu. Pokušao je predati loptu Petkoviću kojem sudac Ayetkin sudi kontra prekršaj.

19' - Opasno izgubljena lopta Olma na sredini terena, ali Živković je gura prejako u prostor i Rafa Silva ne uspijeva doći do nje.

14' - Nikola Moro zaradio je žuti karton zbog starta đonom na protivnika. Prvi igrač s javnom opomenom .

Gojak čisti ubačaj iz slobodnog udarca u opasnoj zoni nakon čega igrači Benfice izbacuju loptu u aut.

10' - Uvodnih 10 minuta pripada navijačima Dinama. Glasno navijanje B.B.B.-a daje privid da Dinamo igra na domaćem terenu.

9' - Skraćeni korner je izveo Kadzior. Poljak ubacuje oštru loptu, ali nitko od Dinamovih igrača nije bio na drugoj vratnici.

7' - Prvi pokušaj na utakmici. Skoro s centra se na udarac odvažio obrambeni igrač Benfice Ferreira.

5' - Domaćin je očekivano bolje otvorio utakmicu. Benfica kontrolira utakmicu u uvodnoj fazi.

1' - Počela je utakmica Benfica - Dinamo, uzvratni susret osmine finala Europske lige.

Ovo su sastavi s kojima Benfica i Dinamo kreću po prolazak u četvrtfinale Europske lige.

Benfica: Vlachodimos - Almeida, Dias, Francisco Ferreira Ferro, Ribeiro - Pizzi, Gabriel, Fejsa, Živković - Joao Filipe Jota, Rafa Silva

Dinamo: Livaković - Stojanović, Theophile, Dilaver, Rrahmani - Moro - Kadzior, Gojak, Olmo, Oršić - Petković

--------------------------------------------------------

Nevjerojatna Dinamova priča se nastavila i nakon prošlotjedne pobjede protiv Benfice na prepunom Maksimiru. Modri su u potpunosti nadigrali slavni portugalski klub i još jednom razveselili svoje navijače. Dinamo je u Lisabon doputovao s ciljem da se ta pozitivna energija i priča koja se fantastično nadovezala na vrhunsko nogometno ljeto u Rusiji gdje su Vatreni osvojili srebrnu medalju, nastavi još koji tjedan.

Dinamo je za vikend igrao derbi s Rijekom koju su deklasirali s 3:1, čime su otišli na nevjerojatnih 17 bodova prednosti. Modri val pozitive nastavlja nositi momčad koja je u Lisabon doputovala s velikim očekivanjima.

"Došli smo ovdje pokazati dobru igru. Pokušat ćemo pokazati ono što smo pokazali u Zagrebu. Samo uz perfektnu obranu i perfektan napad možemo proći klub kao što je Benfica. Nemamo što čuvati, rezultat iz Zagreba ne daje nam nikakvu garanciju. Nadu u prolazak daje nam igra koju ćemo prezentirati kroz utakmicu ovdje u Portugalu" - rekao  je Nenad Bjelica.

Dok je Dinamo za vikend slavio u derbiju, Benfica je barem na papiru trebala imati lakšeg protivnika nego Modri. Momčad Bruna Lagea  poskliznula se protiv Belenensesa i remizirala odigravši 1:1. Za razliku od utakmice u Zagrebu, protiv portugalskog prvoligaša trener Benfice je na travnjak poslao skoro najsnažniji sastav ne štjedjevši tako Pizzija, Samarisa i Rafa Silvu kojeg je na Maksimiru u igru uveo tek u drugom poluvremenu. Bez obzira na snažnu momčad, "Orlovi" su ispustili dva gola prednosti, a samim time ih je stigao Porto koji je osvojio sva tri boda. Bez obzira na to što situacija nije pretjerano dobra, u redovima lisabonskog kluba nema panike.

"Moramo igrati kao što smo igrali prvih 30 minuta u Zagrebu i kao što igramo u portugalskom prvenstvu. Moramo igrati dobro, stvarati prilike i ostvariti rezultat koji nam ide u prilog" - rekao je Lage u najavi za utakmicu, te je nastavio.

"Suprotno onome što Bjelica misli, dobro smo proskautirali Dinamo. Nije nas iznenadio. Naš je plan bio Krovinovića i Gedsona gurnuti bliže sredini, očekivali smo presing. Ponavljam, do Seferovićeve ozljede stvari su funkcionirale. Nakon toga smo izgubili dubinu u napadu, a to je bio glavni problem za Dinamo u prvih pola sata igre. Dinamo je zbog toga djelovao kompaktnije, dobili su više samopouzdanja. To je dobro posložena momčad, a imaju i dosta individualne kvalitete. Igramo utakmice svaka tri dana, nekada imamo samo dva odmora, kao što će to biti slučaj sada, između četvrtka i subote. Velike momčadi moraju biti na to spremne".

Bruno Lage i Lisabon će morati biti spremni i to poprilično, jer očekivanja i želje su vrlo visoke u Modrom taboru.

"Igrat ćemo na pobjedu iako znamo da to nije lagano. Imamo dobru momčad i dovoljno kvalitete da to ostvarimo. Vjerujem da možemo biti bolji. Oni imaju vrhunsku kvalitetu i teško im je naći slabosti, ali vjerujemo u sebe. Dinamo je na Maksimiru bio dobar, nije dozvolio da Benfica pokaže što zna, ni da realizira svoje zamisli. Odigrali smo vrlo ozbiljnu utakmicu i vjerujem da to možemo ponoviti. Ako to uspijemo, siguran sam da ćemo ostvariti dobar rezultat" - rekao je trener Dinama.

Uzvratnu utakmicu osmine finala Europske lige pratite na našem portalu.