VATERNI SLAVILI NA RUJEVICI 3:1

IDEMO NA EURO! Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se peti put zaredom na europsko nogometno prvenstvo

Alen Vlahović

Hrvatski nogometaši osigurali su nastup na EURU 2020 pobijedivši u dvoboju kvalifikacijske skupine E u Rijeci Slovačku s 3-1 (0-1).

16.11.2019. u 19:45

Slovaci su na Rujevici poveli golom Roberta Boženika (32), ali je Hrvatska u drugom poluvremenu uspjela preokrenuti i slaviti pogocima Nikole Vlašića (56), Brune Petkovića (60) i Ivana Perišića (74). U 66. minuti je isključen slovački igrač Robert Mak.

Bila je to zadnja utakmica Hrvatske u skupini, koju su pobjedom nad Slovacima i osvojili. Hrvatskoj će to biti šesti nastup na europskim prvenstvima, a peti zaredom.

Hrvatska je slavila preokretom na Rujevici nakon što je prvo poluvrijeme gubila s 0-1, a u kišnom drugom poluvremenu su izabranici Zlatka Dalića izvrsnom igrom postigli tri gola i plasirali se na EURO.

Izbornik Dalić je odlučio najkritičnija mjesta u hrvatskoj postavi, ona na poziciji središnjih braniča, riješiti s Dujom Ćaleta-Carom i Dinom Perićem, kome je to bio debi za "vatrene". Kiša i jako jugo su se "smilovali", pa je dvoboj započeo bez kiše i vjetra, pred dobro raspoloženim tribinama Rujevice na kojima je bila i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.

Hrvatska je utakmicu počela kontrolirano, a u 6. minuti nakon duge i precizne akcije Modrić je ostao sam na 16 metara, no njegov šut je u zadnji trenutak blokirao Vavro. U 21. minuti Ćaleta-Car je pokušao glavom nakon udarca s kuta, ali samo u vratara Dubravku, a u 25. minuti Brozović je tukao pored vrata. Minutu kasnije pokušao je Vlašić glavom, a Dubravka to izbacuje u korner. U 30. minuti prva prijetnja Slovaka, Pekarik je išao sam na Livakovića, koji brani njegov udarac. No, dvije minute kasnije Slovačka je povela preko Roberta Boženika, koji je zabio gol nakon što je ispala cijela naša desna strana, a dodavanje Lobotke u sredinu ispratio je napadač Slovačke i iz blizine pogodio mrežu.

U 36. minuti najveća šansa za Hrvatsku, Rebić je ubacio, a udarac glavom Perišića s pet metara brani Dubravka, koji nekoliko minuta kasnije brani i udarac Petkovića. Na odmor se tako otišlo s prednošću Slovaka, koji su se mudro branili te čekali i dočekali svoju priliku.

Na početku drugog poluvremena počela je jaka kiša nad Rujevicom, a hrvatski igrači su izašli riješeni nadoknaditi zaostatak. Petković je u 53. minuti okrznuo vratnicu, a tri minute kasnije Hrvatska je izjednačila. Perić je izborio jednu loptu na polovici Slovačke, a Nikola Vlašić je sa 16 metara uputio prizeman udarac koji odsjeda u samom desnom kutu slovačkih vrata. Vlašić je sličan gol postigao i u prvoj utakmici ovih sastava u Trnavi.

U 60. minuti potpuni preokret - korner s desne strane izveo je Modrić, a najviše je skočio Bruno Petković i zakucao loptu u mrežu pa je Hrvatska u samo četiri minute postigla dva gola. Petković je mogao i do brzoga drugoga gola u 62. minuti, iz idealne situacije je pucao s pet metara, ali vratar to brani.  U 66. minuti Robert Mak nepotrebno zarađuje drugi žuti karton i Slovačka je ostala s igračem manje.

Hrvatska je igrača više realizirala u 74. minuti kada je Barišić prošao po lijevoj strani i nabacio u kazneni prostor, gdje Perišić u padu volejem pogađa sam lijevi kut.

"Vatreni" su dokraja imali još nekoliko situacija za još pokoji gol, kako bi zapečatili najbolje odigrano drugo poluvrijeme još od SP-a u Rusiji.

Hrvatska je osvajanjem skupine najvjerojatnije biti u drugoj jakosnoj skupini uoči ždrijeba Eura koji će se održati 30. studenoga u Bukureštu.

UŽIVO:

KRAJ: HRVATSKA-SLOVAČKA 3:1

90' Još tri minute do kraja susreta.

85' Hrvatska kontrolirano privodi susret kraju. Sve je izvjesnije da će Vatreni nakon večerašnjeg susreta upisati svoje mjesto na Europskom nogometnom prvenstvu 2020. godine.

78' Sjajna akcija Vatrenih. Modrić je ugledao Perišića samog na rubu šesnaesterca i proslijedio mu loptu. Strijelac trećeg pogotka bio je neometan, ali njegov je udarac prošao pokraj vrata Dubravke.

74' GOOOOOOOOOOOL Barišić je probio lijevu stranu i ubacio u sredinu. Tamo se našao Ivan Perišić koji je u klizećem startu opalio loptu i pogodio suprotne rašlje.

70' Nova sjajna kombinacija, ponovno se Brekalo ubacio u sredinu šesnaesterca. Brozović je bio asistent. Josip je prešao vratara i iskosa zapucao prema praznom golu, ali je Dubravka sjajnom intervencijom ponovno spasio Slovake.

66' Mak je povukao Brekala i zaradit će žuti karton. S obzirom na to da je već bio opomenut, slovački igrač izaći će iz igre.

60' GOOOOOOOOOOOOL Ubačaj Modrića iz kuta i Petković je na pravom mjestu. Njegov udarac glavom Dubravka je samo pogledom ispratio i Hrvatska vodi s 2:1 na Rujevici.

59' Brekalo se sjurio sada s desne strane terena i imao je u sredini nekoliko igrača, ali njegov ubačaj odbijen je u korner. Šteta. Ovo je bila sjajna prilika za Vatrene.

56' GOOOOOOOOOL Hrvatska se vratila u igru. Vlašić se sjurio ka golu Slovaka i baš kao i u Trnavi snažno zapucao s 20-ak metara i u donji desni kut plasirao loptu. Dubravka je bio nemoćan i sada je na Rujevici 1:1.

54' Dalić ne čeka s izmjenama. Brekalo je zamijenio Rebića.

53' Još jedna dobra prilika za Vatrene. Nakon nekoliko odbijanaca Petković je zapucao iz mrtvog kuta, ali je lopta nakon bloka i udarca u prečku otišla u novi korner.

52' Mak se sada sjurio s lijeve strane terena i snažno opalio s petnaestak metara. Lopta je srećom prošla pokraj Livakovićeva gola.

51' Sada ni vremenske prilike ne pomažu Vatrenima. Snažna kiša spustila se nad Rujevicom.

46' Počelo je drugo poluvrijeme, Vatreni kreću s centra!

POLUVRIJEME: HRVATSKA-SLOVAČKA 0:1

45+ Neće pa neće. Petković se ponovno našao ispred gola Slovaka, ali mu je lopta ponovno pobjegla i igrači će otići na predah.

45' Strijelac Boženik ponovno je opasan. Zapucao je snažno s desnog ruba šesnaesterca. Livaković maestralnom reakcijom odbija loptu u korner.

42' Nepotreban start Rebića rezultirao je time što će se i on upisati u sučevu bilježnicu. Opomena za hrvatskog napadača.

39' Nastavlja se uragan Hrvatske. Petković je prodao lažnjak Vavri i zapucao lijevom nogom s šesnaest metara. Lopta je unutarnjim felšom ulazila u gornji desni vratarev kut, ali Dubravka novom maestralnom reakcijom spašava Slovake.

36' Još jedna nevjerojatna prilika za Hrvatsku. Perišić je s pet metara zapucao loptu glavom o pod, ali Dubravka ponovno odbija loptu i otklanja opasnost.

32' GOOOL Slovaci vode na Rujevici. Gol je postigao Boženik.

30' Prva velika i značajna prilika za Slovake. Barišić je 'zaplivao' pa je Rebić pokušao dostići Pekarika koji se sjurio ka Livakoviću. Njegov udarac hrvatski vratar uspio je obraniti i nastavit će se napad hrvatske reprezentacije.

29' S tribina Rujevice stiže snažna podrška uoči 28. obljetnice Vukovara. Ori se "Vukovar, Vukovar".

26' Kakav ubačaj Luke Modrića. Kapetan je centrirao s pola terena ravno na glavu Nikole Vlašića koji je loptu preusmjerio ka golu Dubravke. Međutim, slovački vratar sjajnom je intervencijom izvadio loptu ispod grede.

25' Nova sjajna prilika za Vatrene, nakon nekoliko odbijenih lopti, Brozović se našao na šutu s šesnaest metara te snažno zapucao unutarnjim dijelom kopačke. Udarac nije bio precizan i lopta je otišla u gol-aut.

23' Požutio je i Mak nakon neopreznog udarca u glavu Tina Jedvaja.

21' Sjajna prilika iz udarca iz kuta. Lopta je sjela ravno na glavu kartoniranom Ćaleti-Caru koji je zapucao ravno u Dubravku.

20' Sjajna prilika za Vatrene. S boka je ubacio Jedvaj, lošpta je preletjela Vavra i sjela na nogu Petkoviću. Dinamov napadač bio je sam na pet metara s vratarom Dubravkom, ali mu se lopta odbila od noge i u konačnici završila u korneru.

13' Prvi žuti karton na susretu. Duje Ćaleta-Car zaradio je opomenu nakon neopreznog starta nad Boženikom.

12' Sada Slovaci prijete. Bit će prvi udarac iz kuta za goste nakon Perićeve intervencije.

8' Prvi udarac u okvir gola. Perišić je pucao gotovo iz mrtvog kuta, ali Dubravka je na pravom mjestu. Sjajan početak Vatrenih.

6' Nova sjajna prilika za Vatrene. Iz polukontre je priprijetio Petković koji se sjurio ka šesnaestercu i dodao Modriću. Kapetan je bio neometan te zapucao snažno, ali lopta se od bloka odbila van šesnaesterca.

4' Prvi korner na susretu pripao je Hrvatskoj. Ubacio je kapetan Luka Modrić do Borne Barišića koji je pucao po podu. Lopta je zapela u šesnaestercu, ali Petković nije uspio prvi doći do nje.

1' Susret Hrvatske i Slovačke na Rujevici je počeo, sretno Vatreni!