VATERPOLSKO EP

VATERPOLISTI OSVOJILI BRONCU Barakude pojele Talijane i suvereno uzele medalju!

Hrvatska vaterpolska reprezentacija osvojila je brončano odličje na Europskom prvenstvu svladavši u Barceloni Italiju s 10-8 (4-0, 3-5, 2-1, 1-2).

28.07.2018. u 20:24

Hrvatskoj je to prva europska medalja nakon čak osam godina i četvrta ukupno. Na EP 2010. u Zagrebu Barakude su osvojile zlato, a u Firenci 1999. i Kranju 2003. naši vaterpolisti su osvojili srebro.

Za razliku od polufinalnog dvoboja sa Srbima, Hrvatska je protiv Italije izvrsno ušla u utakmicu, a pokazala je igru dostojnu svjetskih prvaka - učinkovito i maštovito u napadu, te čvrsto i koncentrirano u obrani.

Barakude su čak četiri puta gubile dvoboj za brončano odličje na Europskom prvenstvu, no u Barceloni je i toj negativnoj seriji došao kraj.

Hrvatska je utakmicu počela bez svog kažnjenog izbornika Ivice Tucka, ali je krenula fantastično - prvu četvrtinu je dobila s 4-0.  No, u drugoj četvrtini Barakude nisu uspjeli sačuvati tu veliku prednost, Talijani su zabili čak pet golova i na poluvrijeme se otišlo sa samo dva gola prednosti (7-5), iako talijanski vratari nisu imali nijednu jedinu obranu.

Treća četvrtina je započela važnim pogotkom Fatovića za 8-5, a potom je Andro Bušlje zabio za 9-5, opet velika četiri gola prednosti. U zadnju četvrtinu se ušlo s 9-6, a Lončar četiri i pol minuta prije kraja postiže gol za 10-6, prednost koju Talijani više nisu mogli stići.

Loren Fatović je s tri gola bio najbolji strijelac kod Hrvatske, Andro Bušlje i Luka Lončar su zabili po dva, dok je kod Talijana Valentino Gallo bio najučinkovitiji s dva gola.

U finalu kasno navečer igraju Španjolska i Srbija.

HRVATSKA - ITALIJA 10-8

HRVATSKA: Bijač (8 obrana), Macan, Fatović 3, Lončar 2, Joković 1, Buljubašić 1, Vukičević, Bušlje 2, Miloš, Vrlić, Šetka, Garcia 1, Marcelić.

ITALIJA: Del Luongo (6 obrana), Nicosia; Di Fulvio 2, Molina Rios 1, Figlioli 1, Fondelli, Renzuto 1, Velotto, Gallo 2, Presciutto 1, Bodegas, Echenique, Bertoli,

Hrvatska - Italija 10:8 (4:0, 3:5, 2:1, 1:2)

Četvrta četvrtina:

Utakmica je završila. Imamo broncu!

Čeka se kraj utakmice. Lopta za Italiju, manje od minute do kraja. Gallo zabija vjerojatno počasni pogodak za Italiju.

Nakon obračuna Bušlje i Fondelija, obojica dobivaju isključenje i ne mogu se više vratiti.

Novo isključenje Barakuda. Iako baš i nije jasno zbog čega. Zabio je Di Fulvio.

Vrlić promašuje još jedan zicer nakon sjajne asistencije Vukičevića. No, do kraja je 2.30, a lopta je nakon talijanskog neuspješnog napada, opet naša.

Smodlaka koji mijenja suspendiranog Tucka zove time-out. Hrvatska ima veliku prednost, samo čudesnim preokretom Talijani mogu do pobjede.

I evo gola za Hrvatsku. Lončar zabija i realizira desetog igrača više! Hrvatska ne smije ovo ispustiti! Do kraja je nešto više od četiri minute.

Nevjerojatno. Suci su se totalno pogubili. Sada daju loptu Talijanima, nakon 16 isključenja hrvatskih igrača i nakon što je Bijač obranio udarac.

Bušlje dobiva isključenje, a Garcia zbog prigovora crveni karton! Nevjerojatna sudačka odluka!

Treća četvrtina:

Treća četvrtina bila je obilježena brojnim prekršajima u napadu te promašenim situacijama s igračem više. U zadnju dionicu ulazimo s tri razlike.

Di Fulvio zabija iz daljine.

Bušlje zabija novi pogodak i Hrvatska opet odlazi na četiri razlike.

Nekoliko neuspješnih akcija na obje strane. Nešto više od četiri minute su ostale do kraja treće četvrtine.

Loren Fatović lobom zabija prekrasan gol.

Druga četvrtina:

Nismo uspjeli zabiti s igračem više. Talijani ne koriste zadnji napad i odlazimo s dva razlike na odmor.

Ne koristimo još jedan napad, a onda Molina ostaje sam i lako realizira za minus dva.

Gallo zabija prvi gol za Italiju.

Sijevnula je hrvatska kontra, Fatović zabija za plus četiri.

Vrlić sada promašuje zicer, lopta za Italiju.

Renzuto zabija u situaciji s igračem više za Italiju. Do kraja druge četvrtine ostalo je pet minuta.

Kakav pogodak Hrvatske. Luka Lončar zabija 'tip inom' nakon fantastične asistencije Fatovića.

Joković sjajno pronalazi Bušlju koji izblizine zabija za 5:2.

Drugi gol Talijana u manje od minute. Zabija Figlioli.

Presciutti zabija prvi gol za Italiju.

Počinje druga četvrtina.

Prva četvrtina:

Talijani gube loptu, radimo polukontru, Fatović je ostao sam koji lagano zabija za uvjerljivih 4:0!

Molina Rios je izbačen kod Talijana. Nakon odlične akcije, lopta dolazi na poziciju sidruna za Buljubašića koji lagano zabija za 3:0.

Obranili smo sada dva puta igrača manje. Echenique opet pogađa vratnicu. Na drugoj strani pucao je Vrlić, ali brani Del Lungo.

Vukičević je izbačen, Talijani imaju igrača više, a Campagna je pozvao time-out. Tri minute su do kraja prve četvrtine.

Sada je izbačen Bertoli. Garcia puca, Del Lungo brani, ali lopta je cijelim obujmom prešla zamišljenu crtu.

Echenique puca, ali pogađa vratnicu. Lopta je za Hrvatsku.

Kod Talijana je isključen Presciutti, a zabija s desna Maro Joković. Vodimo.

Vrlić je izbačen, Di Fulvio puca, ali Bijač brani.

Talijani prvi imaju loptu. Figlioli je bio brži od Šetke.

Sastavi:

HRVATSKA: Bijač - Vukičević, Macan, Joković - Fatović, Garcia - Lončar

ITALIJA: Del Lungo - Figlioli, Bertoli, Presciutti - Di Fulvio, Echenique - Bodegas

Uoči utakmice:

Nakon psihički teškog poraza od Srbije, Barakude će u bazen ući s reprezentacijom Italije. U taboru naše reprezentacije vlada maksimalna usredotočenost i optimizam iako izbornik Ivica Tucak neće biti na klupi hrvatske vrste budući da odrađuje kaznu crvenog kartona iz polufinala.

"Medalja za koju se večeras borimo ima za nas itekako velik značaj i ne smijemo je propustiti", bio je kratak izbornik Tucak.

"Talijani su više laganiji braniči, sigurno je da će nas rasplivavati, odnosno pokušati umarati što je više moguće stalnim plivanjem i pokretljivošću. Morat ćemo se na to priviknuti i biti spremniji više plivati. No cijela je talijanska momčad takva. Plivaju, 'zuje', razvlače, umaraju. Tu samo ne smijemo upasti u klopku", rekao je centar Luka Lončar.