SPEKTAKL U NOVGORODU

PREŽIVJELI SMO DRAMU NAD DRAMAMA Modrić zapucao penal u produžetku, a onda je Hrvatska prošla na penale zahvaljujući Subašiću!

šm

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon što je u osmini finala u Nižnjem Novgorodu boljim izvođenjem 11-eraca svladala Dansku sa 4-3 (1-1, 1-1).

01.07.2018. u 19:31

Junak pobjede bio je vratar Danijel Subašić koji je obranio tri 11-erca u raspucavanju, da bi pobjednički pogodak za četvrtfinale postigao Ivan Rakitić.

Danska je povela nakon samo 58 sekundi igre golom Mathiasa Jorgensena, a izjednačio je Mario Mandžukić u 4. minuti.

Hrvatska je imala veliku priliku riješiti pitanje pobjednika prije izvođenja 11-eraca, ali je udarac Luke Modrića s bijele točke u 116. minuti obranio Kasper Schmeichel.

Danska je svoj pogodak postigla nakon što je Knudsen rukom ubacio loptu duboko u hrvatski kazneni prostor, do nje je stigao Delaney, no njega su odlično blokirali Rebić i Vrsaljko. Ipak, do prostora za šut stigao je Mathias Jorgensen, pa iako se nije radilo o jakom udarcu bio je iz velike blizine, pa je izmigoljio Subašiću u gol.

Rano primljeni pogodak nije negativno utjecao na Hrvatsku koja je poravnala već u 4. minuti. Rebić i Vrsaljko su kombinirali na desnoj strani, uslijedio je ubačaj na koji Danci nisu dobro reagirali, Delaney je napucao u glavu Christensena, a lopta se idealno odbila za Mandžukića koji je jakim udarcem probio Schmeichela.

Hrvatska će u četvrtfinalu 7. srpnja u Sočiju od 16 sati igrati protiv domaćina Rusije koja je također boljim izvođenjem 11-erca svladala Španjolsku sa 5-4.

------------------------------------------------------------------------------

Nakon dramatičnog raspucavanja jedanaesteraca i silne drame,, Vatreni su izborili četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Rusiji i putuju u Soči gdje nas čeka upravo domaćin.

--------------------------------------------------------------

Eriksen protiv Subašića je prvi duel. Veznjak Tottenhama ne uspjeva zabiti. Subašić ga je pročitao i uz pomoć vratnice obranio.

Badelj je naš prvi pucač. I on gađa loše, praktički po sredini gola i Schmeichel brani još jedan udarac s bijele točke.

Kjærpogađa fantastično. Pod prečku za vodstvo Danske 2:1 ukupno.

Kramarić je idući. Zabija za 1:1.

Krohn-Dehli je idući kod Danske i on zabija. 2:1

Opet kapetan, Luka Modrić. Ovaj put gađa posred gola i zabija. Bilo je blizu da to opet obrani Schmeichel. 2:2

Schone gađa za Dansku. Subašić ga čita i fantastično brani.

Pivarić je na zaletu. Schmeichel brani i njegov udarac.

Jorgensen puca, a Subašić još jednom brani. Kakva večer hrvatskog vratara. Spašava Vatrene kada je to najpotrebnije.

Raketa je naš posljednji izvođač i zabija za pobjedu i prolazak u četvrtfinale.

------------------------------------------------------------------------

I druga današnja utakmica bit će odlučena raspucavanjem jedanaesteraca.

Danska će prva pucati.

-----------------------------------------------------------------------

120' - Kramarić gađa s vrha 16 m daleko pored gola.

Minuta dodatka dijeli nas od jedanaesteraca.

119'  - Vatreni stišću i opet kombiniraju Rebić i Modrić koji ponovno gađa slabo po sredini, točno u ruke vratara.

114' - Kakva sada lopta Modrća u prostor za Rebića koji je izbio oči u oči sa Schmeichelom, ali se prestrašio i išao naiznuđivanje kaznenog što je i dobio. Pitana pokazuje na bijelu točku.

Jorgensen je zaradio i

Modrić preuzima odgovornost i ne uspjeva zabiti. Schmeichel ga čita i brani.

113' - Novi aut za opasnog Knudsena. Opet neugodan ubačaj. Lopta prebačena na drugu vratnicu, ali Jorgensen se nije snašao i gađa pored gola.

108' - Sisto tek što je ušao u igru prijeti. Neugodan udarac ide pored gola. Sprema se i nova zamjena kod Hrvatske. Badelj će ući u igru umjesto Mandžukića.

106' - Pione Sisto će ući u igru umjesto Braithwaite. Brz i neugodan dribler koji je bio najavljen u početnom sastavu

-----------------------------------------------------------

Kraj prvih 15 minuta.

------------------------------------------------------------

105' - Modrić kombinira s Rebićem iako je mogao i pucati s vrha 16m.

104' - Izvrsna dubinska lopta Modrića za Kramarića koji je izvagao dvojcu Danaca pa ubačaj kojeg Schmeichel šalje u korner.

102' - Rebić i Mandžukić su zasmetali jedan drugome, ali u konačnici nebitno, jer je dosuđeno zaleđe.

99' - Schone se oslobodio Kovačića i gađa pored gola. Subašić je pogledom ispratio loptu koja je otišla pored vratnice.

98' - Krohn-Dehli ide u igru umjesto Delaneya.

95' - Rebić starta na Knudsena u kaznenom, ali ovaj na svu sreću nije pao jer bi to sigurno bio kazneni udarac.

Korner za Eriksena koji ubacuje u pet metara, a Mandžukić izbacuje u aut.

Subašić stalno oklijeva kod visokih lopti. Ukopan je na gol liniji.

Mijenja Dalić. Perišić ide van, a Kramarić je ušao.

93' - Knudsen opet rukom ubacuje u 16 m. Subašić je pokupio loptu.

91' - Počelo je prvih 15 minuta produžetka. Danci opet bolje otvaraju.

Nastradao je Mandžukić kojega je u prolazu "nokautirao" Schone. Pivaić je izbacio u aut, ali Danska ne vraća loptu u duhu fair playa.

Završilo je regularnih 90 minuta. Slijedi nam produžetak. Još jedna prva stvar jer Vatreni na Svjetskim prvenstvima nikad nisu igrali produžetak.

---------------------------------------------------------------

92' - Rakitić je sada potegnuo s 20-tak metara, ali pored gola.

Neugodan ubačaj na drugoj strani, ali Vida je na mjestu i izbacuje u korner.

Subašić boksa nakon kornera na udarac Braithwaitea koji puca pored gola.

90' - Knudsen će opet rukom ubaciti iz auta. Baca duboko u naš kazneni. Sada aut i s druge strane.

Opet Knudsen, ali čisti obrana Vatrenih.

Igra se tri minute nadoknade.

Produžetak je više nego izgledan.

88' -  Na drugoj strani puca Schone koji ima neugodan udarac, no ne i ovaj put. Gađao je pored gola.

86'- Rebić je opet naš najbolji igrač. Na vrtuljku je provozao Knudsena i onda ubacuje za Perišića kojemu loptu s noge skida igrač Danske.

83' - Neugodan pad Kovačića. Opet je liječnička služba morala intervenirati. Pao je na rame, ali izgleda da će moći nastaviti susret.

Slobodni udarac za Modrića. Kratka kombinacija pa ubačaj Pivarića s lijeve strane, a Perišić s prve vratnice glavom gađa preko gola.

15 udaraca Hrvatske, ali samo su četiri išla u okvir gola.

80' - Ozlijedio se Strinić i neočekivano priliku na travnjaku dobiva igrač Dinama iz Kijeva Josip Pivarić.

78' - Puca Rebić s 20-tak metara.

77' - Prva ozbiljnija akcija koju su Vatreni odigrali u nastavku. Akcija je završila nepreciznim udarcem Modrića nakon dobrog prodora po desnoj strani i akcije Perišića i Vrsaljka.

74'  - Eriksen puca s vrha 16 m, ali i on je neprecizan.

72' - Nova neugodna situacija pred Subašićem. Jorgensen puca s nekih osam metara, ali udarcu je na svu sreću nedostajalo i snage i preciznosti,

70' - Sprema se zamjena i kod Hrvatske. Kovačić će ući u igru umjesto Brozovića.

Vatreni se u drugom poluvremenu ne uspijevaju sastati s loptom tako da nije čudna promjena jer je Kovačić igrač koji u prvom koraku može stvoriti višak i povezati redove.

66' - Jorgensen je ušao umjesto Corneliusa. Napadač za napadača s time da je igrač Feynoorda koji je ušao na travnjak malo drugačijeg profila. Pokretljiviji i bolji s loptom u nogama.

64' - Nema naznaka da će Dalić posegnuti za zamjenom s duge pak strane još jednu promjenu napraviti će izbornik Danske, Hareide.

Perišić petlja i komplicira, ali  na kraju je iznudio korner. Modrić je ubacio na prvu gdje je Dalsgaard najviši u skoku.

60' - Danska puno konkretnija i agresivnija u nastavku. Vatreni nemaju rješenja za tu agresivnost i sve češće ne mogu smireno iznijeti loptu.

56' - Problemi za obranu Vatrenih. Na svu sreću spetljao se Braithwaite koji puca pored gola.

53' - Bez nekih promjena u stilu igre. Hrvatska pokušava, ali bez većih uspjeha.

Vatreni u nastavku ne uspijevaju povezati redove. Danci visoko pritišću i onemogućavaju iznošenje lopte.

46' - Počeo je nastavak.

Danski izbornik mijenja prvi. Schone je zamijenio Christensena.

Kraj prvog poluvremena koje je krenulo furiozno, ali nakon početnih šokova Hrvatska je iskontrolirala igru. Na odmor se ide u egalu 1:1.

45' - Nastradao je Mandžukić kome se ukazuje pomoć nakon starta Jorgensena.

Igra se jedna minuta sudačke nadoknade.

44' - Strinić daje izvrsnu loptu. Putovala je po rubu 16m za Rakitića koji gađa slabo.

42' - Eriksen nam je uzdrmao spojnicu pokazavši koliko mu malo prostora treba. Subašić je bio neodlučan. Slična situacija kao i protiv Nigerije.

38' - Slobodni udarac iskosa s ruba kaznenog prostora izvodi Luka Modrić.

Oštra lopta u pet metara, ali Lovren nije uspio usmjeriti udarac u okvir gola. Prohujalo je pored vratnice.

34' - Izvrstan solo prodor Strinića koji se fino "zapiknuo" u kazneni prostor, no u konačnici mu je lopta pobjegla. Još je i završio na travnjaku nakon duela s Delaneyem, no nema govora o prekršaju.

31' - Korner za Dansku izvodi Eriksen. Hrvatska se uspjela obraniti iako su prekidi najjače oružje Danaca koji su svi redom preko 190 cm.

29' - Kuha se pred danskim golom. Prvo Rakitić iz daljine gađa snažno, pa Rebić i u konačnici se Perišić spetljao, prvo promašivši loptu nakon čega gađa preko gola.

27' - Skoro mat u tri poteza. Duga lopta Subašića koju izvrsno prima Rebić i onda s centra daje dijagonalu u prostor za Mandžukića kojemu je to bilo malo prejako.

Na drugoj strani Subašić brani pokušaj Braithwaitea kojemu je izvrsnu loptu u prostor gurnuo Eriksen.

23' - Brzo su se otvorili Danci. Eriksen puca i iznuđuje korner.

Hrvatska se s lakoćom brani.

20' - Nakon vatrenog početka utakmice Hrvatska kontrolira igru. Danci iz prekida i kontri vrebaju svoju šansu.

Mandžukić pada u kaznenom prostoru, ali Pitana odbija provjeriti snimku. Nema kaznenog za Hrvatsku.

13' - Još jedna dobra dubinska lopta. Modrić daje za Rebića koji se izvrsno ubacuje u prazan prostor.

11' - Vatreni izvrsno kombiniraju. Mirno od noge do noge, a Rebić iznuđuje prekršaj na rubu kaznenog prostora.

Slobodni udarac izveo je Perišić i od živog zida iznuđuje korner.

Modrić je ubacio za Lovrena, ali Danska se brani.

4' - Prvi napad Hrvatske i novi šok. Vatreni zabili za izjednačenje. Rebić daje za Vrsaljka koji napucava loptu i uz odbijance i sreću lopta dolazi do Mandžukća koji zabija za izjednačenje. GOOOOOOOOLL

1' - Započela je utakmica.

Vatreni šokirani na samom otvaranju. GOOOOOL za Dansku. Ubačaj iz auta i loša reakcija obrambenih igrača. Delaney u pet metara  uspjeva uštopati loptu, a Jorgenssen zabija.

------------------------------------------------

Igrači su na travnjaku. Svira Lijepa naša.

Nižnji Novgorod po drugi put bit će domaćin hrvatskoj izabranoj vrsti. Vatrene očekuje prvi povijesni susret na Svjetskom prvenstvu protiv Danske s kojom smo se do sada susretali, no ne na najvećoj svjetskoj smotri. U dosadašnjim ogledima i jedna i druga reprezentacija imaju po dvije pobjede i remi.

Hrvatska je samim ulaskom u osminu finala ostvarila najbolji učinak na Svjetskim prvenstvima, što se grupne faze tiče. Vatreni su završili kao vodeća momčad skupine pobijedivši Nigeriju, Argentinu i Island i to je naš najuspješniji nastup u povijesti jer niti legendarni Vatreni iz Francuske se nisu tako uvjerljivo prošetali grupom.

No, to je bila grupna faza, a ovo što nam slijedi je potpuno druga priča jer svaka i najmanja pogreška može biti pogubna, što su na svojoj koži osjetili i Španjolci. Furija je ranije tijekom dana ispala nakon slabijeg izvođenja jedanaesteraca od domaćina Rusije koja je idući protivnik pobjedniku ovog duela.

Danci su bili u skupini s Francuskom, Peruom i Australijom i upisali su samo jednu pobjedu i to protiv sastava iz Južne Amerike, dok su s druge dvije reprezentacije odigrali bez pobjednika s čime su završili na drugom mjestu koje im je donijelo ovu utakmicu protiv Vatrenih.

Danci su pokazali da su čvrsta i ozbiljna momčad, no Hrvatska ne bježi od uloge favorita što je u nekoliko navrata isticao Zlatko Dalić koji ima vjere u naše igrače dok oni pak najavljuju ulazak u povijest.

“Imamo atmosferu i igru i to je naša snaga. Idemo korak po korak, želimo nastaviti ovaj put, a ako osvojimo pehar onda se svi možemo povući. Želimo pokazati svijetu da imamo pravu reprezentaciju i da živimo za ovaj dres. Želimo da za 20 godina pričaju o našoj generaciji, a ne više o generaciji ’98” - rekao je Ivan Rakitić.

Utakmica počinje za pola sata i možete ju pratiti na našem portalu.

Hrvatska: Subašić - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić - Brozović - Rebić, Modrić, Rakitić, Perišić - Mandžukić

Danska: Schmeichel - Dalsgaard, M. Jorgensen, Kjaer, Christensen, Knudsen - Delaney, Eriksen, Yurary Poulsen - Cornelius, Braithwaite