32. KOLO HNL-a

Dinamo je u sudačkoj nadoknadi do kraja slomio otpor 'Lokosa' i ostvario najveću pobjedu u sezoni protiv gradskog rivala

šm/h

U posljednjem susretu 32. kola Prve HNL Dinamo je na kišom okupanom Maksimiru pobijedio Lokomotivu s 3-0, dok je u ranije odigranom susretu Slaven Belupo u Koprivnici porazio Osijek s 1-0.

05.05.2019. u 20:57

Dinamo je stigao do prednosti u 57. minuti golom Amira Rrahmanija koji je zabio lijepim udarcem s vrha kaznenog prostora, a bio je to 2000. gol 'modrih' u Prvoj HNL.

Na 2-0 je povisio Dani Olmo u 64. minuti svojim sedmim pogotkom ove sezone, a pobjedu hrvatskog prvaka potvrdio je Bruno Petković golom iz kaznenog udarca u sudačkoj nadoknadi.

Dinamo je mogao do pogotka i u 38. minuti, ali je Nikola Moro pogodio vratnicu. I Lokomotiva je imala nekoliko prilika, a najbliže golu 'lokosi' su bili u 54. minuti kada je Luka Ivanušec pucao s lijeve strane, a Dominik Livaković je sjajnom intervencijom spasio svoja vrata.

U ranije odigranom susretu Slaven Belupo je pobijedio Osijek s 1-0, a pogodak odluke zabio je Ivan Krstanović iz kaznenog udarac u 24. minuti. Bila je to tek šesta pobjeda Slavena u dosadašnja 32 kola.

Na ljestvici vodi Dinamo sa 82 boda, Rijeka je druga sa 62 boda, Osijek je treći s 53 boda koliko ima i Hajduk na četvrtoj poziciji. Slijede Gorica sa 50 i Lokomotiva sa 48 bodova.

--------------------------------------------------

Kraj utakmice.

-------------------------------------------------

91'- Neoprezan start Lecjaksa na Kadziora u kaznenom prostoru i Bebek pokazuje na bijelu točku. Petković je mirno realizirao kazneni udarac. Šalje loptu u jednu, a Grbića u drugu stranu i postiže GOOOOOOOOOL. Dinamo ima vodstvo od 3:0 .

90' - Nova prilika za Dinamo koji je još jednom organizirao dobar napad, ali Petković je bio za korak prekratak nakon Šitumovog dodavanja.

Igrat će se tri minute nadoknade.

88' - Šitum poklanja loptu Lokomotivi koja se ponovno brzo otvorila.Ivanušec je ušao u kazneni prostor, ali gubi ravnotežu u ključnom trenutku i njegov pokušaj s lakoćom brani Livaković.

86' - Oršić izlazi iz igre, a na travnjak ulazi Mario Šitum. Nenad Bjelica je također napravio posljednju promjenu.

Udarac iz kuta Majstorović završava udarcem preko gola.

84' - Lokomotiva je ubacila u višu brzinu i sada oni kontroliraju igru. Prijete preko Ivanušeca, no udarac završava u bloku.

82'  - Još jednom prijeti Karačić nakon što je odbijena lopta došla do njega, ali ponovno  gađa snažno pored gola.

Nova promjena kod Dinama. U igru je ušao mladi veznjak Marko Gjira dok je Amer Gojak izašao iz igre.

80' - Novi brzi napad za Dinamo završava Olmo udarcem pored gola.

77' - Petković radi prekršaj na Kastratiju za što mu sudac Bebek pokazuje žuti karton .

Slobodni udarac je izveo Karačić, ali kapetan Lokomotive gađa pored gola.

75' - Tomić radi i posljednju promjenu  u momčadi. Radonjić je izašao iz igre, a Rakić je ušao..

72' -  Promjena kod Dinama. Hajrović je izašao iz igre, a Kadzior je ušao na njegovo mjesto.

64'- Nakon drugog uzastopnog udarca iz kuta Hajrović ubacuje i nakon kratkog odbijanca lopta dolazi do Olma koji vara Uzunija i šalje loptu u drugi kut Grbićevog gola. GOOOOOOOOOL. Dinamo je povećao prednost i poveo 2:0 .

62' - Dvostruka promjena kod Lokomotive. Maružin i Đurasek su napustili travnjak, a na njihova mjesta su ušli Burić i Uzuni.

59'  - Nova prilika za Dinamo, ali Olmo puca neprecizno.

57' - Dinamo je napokon slomio otpor i postiže GOOOOOOOOL. Rrahmani je odigrao dupli pas s Oršićem nakon čega šalje loptu u suprotni kut Grbićeva gola i Modri vode 1:0 . Reprezentativac Kosova je ušao u povijest kao strijelac 2000. gola Dinama u HNL-u.

55' - Lokomotiva se lijepo otvorila i iznijela loptu od posljednje linije. Kastrati daje u sredinu za Radonjića koji je pričekao dolazak Ivanušeca koji dobro puca, ali bolje reagira Livaković i paradom odbija udarac.

53' - Nova prilika za Lokomotivu, ali udarac Maružina zaustavlja Livaković.

51' - Prva prilika za domaćina u nastavku. Petković je pucao s vrha kaznenog prostora nakon što se driblingom oslobodio čuvara, a lopta ponovno od bloka završava u autu.

49' - Lecjaks je probio stranu i na rubu kaznenog prostora ga ruši Stojanović.

Ivanušec je izveo slobodni udarac i puca preko gola.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

----------------------------------------------

Kraj prvog poluvremena u kojem je Dinamo bio bolji i opasniji, ali nije uspio zatresti mrežu Lokomotive.

42' - Ponovno prijeti Oršić, no Grbić je još jednom dobro pozicioniran i paradom šalje loptu u korner.

Dinamo sve više steže obruč i reda napade kao na tekućoj traci.

41' - Moro daje izvrsnu dubinsku loptu za Rrahmanija koji je izbjegao zaleđe i krenuo sam prema Grbiću. Još jednom se dobro snašao Kolinger i zaustavlja  izglednu akciju.

38' - Stojanović je uspio probiti desnu stranu i lijepo ubacuje. Lokosi samo za trenutak odbijaju loptu do Moro koji puca. Lopta se odbila od igrača Lokomotive i promijenila let te je završila na vratnici. Bila je to najbolja prilika na utakmici za Modre.

36' - Velika pogreška igrača Dinama koji su izgubili loptu na centru. Kastrati i Radonjić su se brzo otvorili te su išli dva na jedan, ali Radonjić nije vratio loptu suigraču koji je započeo kontru i Lokomotiva se mora zadovoljiti s udarcem iz kuta.

34' - Još jedan udarac iz kuta je izveo Hajrović. Neugodna lopta u kazneni prostor, ali Lokomotiva se ponovno brani.

32' - Još jedan pokušaj iz daljine. Pucao je Rrahmani, ali i on je neprecizan. Bio je to već osmi dalekometni pokušaj Dinama, dok su Lokosi pucali tri puta.

30' - Sada malo kombinatorike od strane gostiju. S lijeve strane su lijepo prenijeli loptu do vrha kaznenog prostora od kuda Mlinar puca, snažno i neprecizno.

27' - Dinamo još jednom prijeti. Gojak i Petković su kombinirali, a udarac napadača Dinama od bloka završava u autu.

Udarac iz kuta je izveo Hajrović, ali Lokomotiva se ponovno dobro brani.

24' - Još jedan izvrstan prodor Oršića po lijevom krilu. Kolinger je startao na loptu, pokazala je ponovljena snimka, a sudac Bebek dosuđuje prekršaj za Dinamo.

Slobodni udarac na rubu kaznenog prostora, tzv. skraćeni korner je izveo Olmo, ali Španjolac još jednom puca u živi zid.

20' - Oršić prijeti na drugoj strani nakon svojeg "klasičnog" prodora gdje s krila ulazi u sredinu, no njegov pokušaj je blokiran i to je novi udarac iz kuta za Modre.

Još jedan korner su slabo izveli igrači domaćeg sastava te se Lokosi ponovno uspješno brane.

19' - Lokomotiva ponovno prijeti nakon brze kontre. Luka Ivanušec, potencijalna prinova Dinama, je povukao napad i puca za malo pored gola.

17' - Hajrović je dugo vukao napad prije nego je krenuo u sredinu  od kuda je uputio udarac, a lopta od bloka odlazi u korner.

Kratka kombinacija i onda loš ubačaj koji odlazi van granica igrališta.

15' - Modri ponovno dobro kombiniraju pred gostujućim kaznenim prostorom, ali udarac Gojaka ide visoko preko Grbićeva gola.

12' - Izvrstan ubačaj s Mor desne strane je u posljednji trenutak s noge Petkovića očistio Kolinger.

7' - Dobra kombinacija gostujućih igrača Đuraseka i Kastratija, ali potonji je loše zahvatio povratnu loptu i puca visoko preko gola.

6' - Novi slobodni udarac s praktički iste pozicije na nekih 25 m iskosa s lijeve. Olmo je iznudio faul, ali kao i Oršić i on puca neprecizno, ali ne preko gola već u živi zid.

4' - Nakon početnog ispipavanja snaga, Dinamo prijeti iz prekida. Slobodni udarac je izveo Mislav Oršić, ali gađa visoko preko gola.

1' - Počeo je gradski derbi, ujedno i posljednja utakmica 32,. kola. U jedinom drugom susretu koji se igrao danas Slaven Belupo je s 1:0 slavio protiv Osijeka koji ostaje na 32. boda, a to otvara veliku priliku Lokomotivi.

-----------------------------------------------

Malo nas dijeli od početka utakmice Dinamo - Lokomotiva. Treneri zagrebačkih klubova odlučili su se na maksimirski travnjak poslati ove igrače:

Dinamo: Livaković - Rrahmani, Lešković, Dilaver, Stojanović - Gojak, Moro - Oršić, Olmo, Hajrović - Petković

Lokomotiva: Grbić - Lecjaks, Majstorović, Kolinger, Karačić - Đurasek, Mlinar - Maružin, Ivanušec, Kastrati - Radonjić

------------------------------------------------

Nakon što su i matematički osigurali novi naslov prvaka igrači Dinama su opuštenije ušli u prethodnu utakmicu i izgubili od Osijeka kojega su samo nekoliko dana ranije pobijedili u polufinalu Kupa. Nakon poraza u prošlom kolu Nenad Bjelica nije bio ljut, već je našao i pozitivne strane u tek drugom porazu Dinama ove sezone u HNL-u.

"Čestitam Osijeku na pobjedi. Gledali smo dosta izjednačenu utakmicu bez previše prilika. Detalji su odlučili utakmicu, a ona doza sreće krenula je na stranu Osijeka. Što se tiče moje ekipe, djelomično sam zadovoljan, nikad nisam zadovoljan kad izgubimo utakmicu. Kod 1:1 imali smo duplu prigodu na gol, da smo zabili, možda bi se okrenulo na našu stranu. Idemo dalje, pripremamo se za sljedeću utakmicu".

Kao i Dinamo i Lokomotiva je u prošlom kolu "podbacila" odigravši neriješeno protiv Istre. S pet utakmica do kraja sezone Lokosi se nalaze na šestom mjestu s 48 bodova i ta izgubljena dva protiv momčadi iz Pule bi ih zadržala u borbi za europsko mjesto koje im sada bježi pet bodova.

"Čestitam Istri na fer i korektnoj utakmici. Bila je ovo bitna utakmica i za nas i za njih. Želja je bila ogromna, međutim za tri boda i pobjedu morate zabijati golove. Nogomet se igra za golove, ne za dojam. Fale nam golovi, možda malo i sreće jer Imali smo i prečke i vratnice, no ne i golove. Pristup i htijenje ne mogu zamjeriti ekipi, ali realizaciju da. Međutim ništa nije izgubljeno, borit ćemo se do kraja za što bolji plasman", rekao je Tomić nakon susreta.

Trener Lokomotive najavljuje borbu i na Maksimiru gdje je njegova momčad slavila po prvi put prije nešto malo više od godinu dana kada je upravo on nadmudrio tadašnjeg trenera Dinama, Maria Cvitanovića koji je nakon visokog poraza od 4:1 morao napustiti klupu. Ove sezone Dinamo je kod kuće slavio s 1:0 , a pogodak je postigao Petković udarcem s bijele točke.

“Sigurno da će Dinamo htjeti na domaćem stadionu isprati gorak okus od poraza. S druge strane, nogometa je nepredvidiv. Vidjelo se po nama da u utakmicama u kojima nismo očekivali bodove, mi smo uzeli bodove te u utakmicama u kojima smo, figurativno rečeno, unaprijed zacrtali bodove, nismo ih ostvarili, tako da sve je nepredvidivo. Dati ćemo sve od sebe da se neporaženi vratimo s Maksimira".

Što se tiče međusobnih susreta, od te prve povijesne pobjede Lokosa u zadnjih pet utakmica je učinak izjednačen. Obje momčadi upisale su po dvije pobjede, a jedna je utakmica završila bez pobjednika. Trenera gostujućeg sastav veseli i činjenica da će na raspolaganju imati igrače koji su imali problema.

"Fran Karačić je prošlu utakmicu zadobio potres mozga, no bit će sve ok.  Karačić, Datković i Jakić konkurirat će za sastav".

Utakmicu pratite na našem portalu od 19 sati.