KRAJ HNL-A ZA OVU SEZONU

FOTO Dinamo je slavio u derbiju protiv Hajduka i pobjedom završio fantastičnu sezonu

šm

Na oproštaju od ove sezone nogometaši Dinama su u velikom derbiju hrvatskog nogometa na stadionu Maksimir pobijedili Hajduk s 3-1 i na najljepši način proslavili 20-ti naslov prvaka.

26.05.2019. u 18:05

Bila je to sjajna utakmica s mnogo trke i prilika na obje strane, a 'modri' su posve zasluženo stigli do treće pobjede protiv Hajduka ove sezone. Nažalost, sjajan dojam pokvarili su navijači izazvavši dva prekida zbog vatrometa. Torcida je prekinula utakmicu u 61. minuti, a BBB 15 minuta kasnije, pa je sudac Ivan Bebek produžio susret za čak osam minuta.

Junak utakmice bio je dvostruki strijelac Mario Gavranović, a sjajnu predstavu pružio je i Arijan Ademi koji je asistirao kod sva tri gola 'modrih'.

Dinamo je poveo u 20. minuti golom Izeta Hajrovića, na 2-0 je povisio Gavranović u 49. minuti, a isti je igrač šest minuta kasnije povisio na 3-0. Rezultat je smanjio Mijo Caktaš u 68. minuti, svojim 19. golom ove sezone čime je postao najbolji strijelac prve HNL.

Hajduk je ovim porazom ostao bez trećeg mjesta koje je zauzeo Osijek pobjedom protiv Intera s 3-1. Inter je poveo fantastičnim pogotkom Igora Postonjskog u 15. minuti, no domaćin je u nastavku susreta okrenuo rezultat golovima Dmitra Lope (43),  Marina Pilja (50) i Petra Bočkaja (84).

Osijek i Hajduk su na koncu zaključili sezonu sa po 62 boda, no Osijek je bio bolji u međusobnim susretima. Osijek je ove sezone dva puta pobijedio Hajduk (4-1, 2-0), jednom su slavili Splićani (1-0), a jedan susret je završio bez golova.

Treće mjesto donosi plasman u 2. pretkolo Europske lige, a četvrta pozicija vodi u 1. pretkolo Europske lige što znači raniji početak sezone. Hajduk će tako zbog glazbenog festivala Ultre, koja se održava od 12. do 15. srpnja na Poljudu, na startu europske sezone morati igrati u Dugopolju.

Osvojivši treće mjesto Osijek je ponovio najbolji plasman kluba u HNL-u uopće, a posljednji se put dogodio još u sezoni 2007/08. Zanimljivo, i te sezone je Osijek posljednji susret igrao protiv Intera, ali u Zaprešiću i pobijedio je sa 3-1.

U trećem nedjeljnom susretu najugodnije iznenađenje sezone Gorica je na gostovanju pobijedila Lokomotivu s 3-2.

Dinamo je na koncu slavio s 92 boda, Rijeka je druga sa 67 bodova, Osijek i Hajduk imaju po 62 boda, a zatim slijede Gorica (59), Lokomotiva (49), Slaven Belupo (37), Inter (31)te Istra 1961 (25) i Rudeš (14).

Iz lige je ispao Rudeš, dok će istra 1961 igrati u dodatnim kvalifikacijama protiv Šibenika. Direktan plasman u Prvu HNL izborio je Varaždin.

------------------------------------------------------------

Tijek utakmice:

97'- Caktaš prijeti iz daljine, ali Livaković je također koncentriran i odbija udarac u korner.

Osijek je slavio protiv Intera i nepoznanica više nema. Osijek će u Europu kao trećeplasirana momčad dok je Hajduk završio četvrti.

95' - Gojak je pokušao iznenaditi Posaveca udarcem iz daljine, ali vratar Hajduka je koncentriran.

94' - Hajduk pritišće u posljednjim minutama utakmice, ali Dinamova obrana je sigurna.

90' - Posljednja promjena kod Dinama će biti ulazak Amera Gojaka, dok je na klupu, najvjerojatnije po posljednji put, otišao Dani Olmo.

Španjolac koji je odigrao 100 utakmica za Modre uz ovacije tribina je napustio travnjak.

Igrat će se osam minuta nadoknade.

86' - Šunjić je čvrsto ušao u kapetana Hajduka za što je zaradio žuti karton .

84' - Fomitschow je ubacio u kazneni prostor i iznuđuje još jedan udarac iz kuta. Nakon kornera, Borja Lopez je spustio loptu za Caktaša ispred kojeg ju odnosi Andrić.

82' - Dobra akcija Hajduka je rezultirala kornerom iako su igrači Hajduka tražili kazneni udarac jer je lopta pogodila Dinamovog stopera u ruku.

80' - Nova promjena kod Dinama. Umjesto Hajrovića u igru je ušao Andrić.

U druge dvije utakmice koje se igraju Osijek vodi 2:1 protiv Intera, dok Gorica ima vodstvo od 3:1 u gostima kod Lokomotive.

77' - Novi prekid utakmice. Ovaj put je došao red na B.B.B. da pokažu svoj arsenal pirotehničkih sredstava.

75' - Ivan Šunjić je ušao u igru za Dinamo, dok je Bjelica iz igre povukao strijelca dva pogotka Gavranovića.

70 ' - Zbog nesportskog poteza požutio je Theophile-Catherine .

68' - Nepotreban prekršaj Stojanovića na Hamzi je rezultirao kartonom za igrača Dinama .

Hajduk nakon akcije Tudora i Caktaša postiže GOOOOOOOOL i smanjuje zaostatak . Tudor je dao preciznu dubinsku loptu, a kapetan Hajduka je miran u realizaciji i postiže svoj 19 prvenstveni gol.

65' - Nova zamjena kod gostiju. Tudor je ušao u igru umjesto Svatoka.

Gavranović je bio čvršći u jednom duelu i izbija sam pred golmana Hajduka, no pogotka nema.

61' - Sudac Bebek je prekinuo utakmicu zbog bakljade s juga.

55' - Dinamo postiže još jedan GOOOOOOL. Bila je ovo dvojbena situacija gdje je prvotno suđeno zaleđe Ademija, no nakon konzultacija drugi pogodak Maria Gavranovića je ipak priznat.

Kapetan Dinama je izbjegao zaleđe i prihvatio dubinsku loptu Olma. Gavranović je ispratio akciju i Ademi mu daje povratnu loptu koju švicarski reprezentativac s lakoćom šalje u mrežu. Gavranoviću je ovo deveti prvenstveni pogodak u sezoni.

53'- Nakon drugog pogotka Dinamo se oslobodio i Hajrović je odigrao par poteza za navijače. Theophile Catherine je mirno iznesao loptu i predao je Hajroviću koji je s nekoliko maestralnih driblinga u slalomu nanizao nekoliko igrača Hajduka.

52' - Nakon što su Modri povećali prednost reagirala je klupa Hajduka. Trener Oreščanin je uveo Jradia dok je na klupu preselio Jurić.

48' - Stojanović je izborio novi udarac iz kuta za Dinamo. Hajrović je ubacio duboko na drugu vratnicu, ali Posavec odbija. Dinamo je iskontrolirao loptu i u nastavku akcije Theophile Catherine ubacuje loptu u kazneni prostor gdje je Ademi spušta na drugu vratnicu, a Gavranović je ubacuje u mrežu. GOOOOOOOOOOOL. Dinamo vodi 2:0.

47' - Oršić i Leovac ponovno napadaju po lijevoj strani i iznuđuju prvi korner u nastavku.

46' -Počelo je posljednjih 45 minuta sezone 2018./2019.

----------------------------------------------

Kraj izvrsnih 45 minuta na Maksimiru. Modri imaju minimalnu prednost od 1:0 golom Hajrovića iz 20. minute.

---------------------------------------------

46' - Udarac iz kuta za Dinamo je kratko izveden i lopta dolazi do Leovca koji cilja u donji desni kut, ali Posavec je obranio slab pokušaj.

44' - Svatok je igrao rukom za što je kažnjen žutim kartonom .

Slobodni udarac je izveo Olmo koji ostavlja za Hajrovića, a on puca i zamalo šalje loptu pod gredu, no Posavec je uspio odbiti u korner.

Igrat će se minuta nadoknade.

38' - Dinamo pokušava preskakati obranu Hajduka s visokim i dugim loptama. Jedna takva lopta Olma ponovno otvara veliku priliku za Modre, ali Hajrović se spetljao te se gostujuća obrana uspijela postaviti.

35' - Novi korner za goste. Gyurcso je ubacio, ali nema opasnosti po gol Dinama.

32' - Nejašmić prijeti iz daljine, ali Livaković je ponovno koncentriran.

31' - Fomitchow se izvrsno ubacio iz drugog plana i centrira u sredinu za Jaira, ali Brazilac s pet metara klizećim startom nije uspio iskontrolirati loptu i propada još jedna dobra prilika Hajduka.

26' - Utakmica se "otvorila". Redaju se šanse na oba kraja terena. Gavranović je uspio primiriti jednu dugu loptu i s poda je nekako prebaciti na stranu gdje je sam ispred Posavca izbio Hajrović, no vratar Hajduka maestralnom intervencijom sprječava još jedan gol. Hajduk se ponovno brzo otvorio, ali još jedna prilika Bijelih nije rezultirala izjednačenjem.

25' - Gosti ponovno prijete, ali Caktašev udarac je obranio Livaković.

24' - Dobra prilika za Hajduk na drugoj strani, ali lopta je prešla preko noge Fomitscowu i završava pored Livakovićevog gola.

20' - Nakon što nisu zabili, gosti su primili GOOOOOOOOOOL. Hajrović je završio akciju Dinama i postigao svoj četvrti prvenstveni pogodak . Olmo je započeo akciju gurnuvši je na desno krilo. Ubačaj je ispred Gavranovića samo djelomično odbio Posavec nakon čega lopta dolazi do Ademija koji je ostavlja za povremenog reprezentativca BiH, a on je šalje u kut za vodstvo od 1:0.

19' - Hajduk se munjevito otvorio izvevši brzi slobodni udarac s čime je Gyurcso izbio sam u kazneni prostor Dinama. Dilaver ga je samo djelomično zaustavio i igrač Hajduka puca paralelno s gol linijom.

16' - Zakašnjeli start Hamze na Stojanoviću igraču Hajduka donosi javnu opomenu. Prvi igrač kojega je kaznio sudac Bebek .

13'- Izvrstan solo prodor Oršića, koji je istrčao s loptom sa svoje polovice, okončan je prekršajem. Slobodni udarac za Dinamo je izveo Hajrović koji se poskliznuo u pokušaju ubačaja te obrana Hajduka s lakoćom otklanja opasnost.

9' - Pritisak Jaira na Stojanoviću je urodio plodom i Hajduk ima prvi udarac iz kuta. Nejašmić i Jurić prijete nakon kornera, ali ostaje 0:0.

6' - Sijevnuo je još jedan brzi napad domaćina. Lopta dolazi do Hajrovića koji puca s 20-tak metara, a Posavec paradom izbacuje loptu u korner.

5' - Dobar nalet Hajduka koji plete mrežu pred golom Dinama. Bijeli su odgovorili dobrim pritiskom.

3' - Prvi "metak" ispalio je Dinamo. Leovac je probio lijevu stranu i ubacio za Gavranovića koji glavom s nekih 11 metara puca preko gola.

1' - Počeo je derbi Dinama i Hajduka.

Prije početnog udarca minutom šutnje je iskazana počast preminulom Zlatku Škoriću - Žogi, bivšem Dinamovom vrataru.