33. KOLO HNL-a

Rijeka i Dinamo odigrali derbi bez golova i najavili finale Kupa

šm

U derbi-susretu 33. kola Prve HNL u Rijeci su nogometaši Rijeke i Dinama odigrali 0-0.

11.05.2019. u 17:15

Dvoboj prve i druge momčadi prvenstva na Rujevici protekao je bez pogodaka i u borbenom duhu bez puno prilika.

Dinamo je u prvom dijelu bio bolji, dok je Rijeka odigrala iznenađujuće povučeno, pa ju je spašavao vratar Sluga. U 48. minuti Stojanović pogađa gredu u najboljoj prilici utakmice i to je bilo sve u derbiju.

Dinamo je prvi s 83 boda, a Rijeka ima 63.

Pred 5600 gledatelja na stadionu Rujevica sudio je Zebec iz Cestice.

-------------------------------------------------

Kraj derbija igranog na Rujevici. Generalna proba za finale Kupa je završila bez golova i pobjednika. Unatoč dominaciji i boljoj igri Modrih, Dinamo nije uspio osvojiti sva tri boda, dok domaći može biti zadovoljan s osojenim bodom s obzirom na to da su većim dijelom utakmice igrali u podređenom položaju.

----------------------------------------------

90' - Čolak je uspio uputiti udarac okružen s čak četiri igrača Dinama, ali puca pored gola.

Posljednja promjena kod domaćina. Capan je zamjenio Halilovića.

Igrat će se tri minute nadoknade.

86' - Nakon udarca iz kuta Atiemwen se našao u prilici na drugoj vratnici. Sluga je krivo procijenio let lopte, ali nije kažnjen.

84'- Novapromjena kod Rijeke. Robert Murić, bivši junior Dinama je ušao u igru zamijenivši Lončara

81' - Prva zamjena kod gostiju. Šitum ulazi u igru umjesto Oršića.

80' - Lešković je bio u duelu s Čolakom. Bilo je obostranog povlačenja, ali stoper Dinama je izvukao deblji kraj i karton . Halilović je izveo slobodni udarac, no udarac završava u bloku.

78' - Kvržić je izveo slobodni udarac koji je sam iznudio, ali Dinamo se brani. Atimwen je povukao kontru, ali bez opasnosti.

73'- Kvržić je zaradio žuti karton   i automatsku suspenziju za iduće kolo. Nova gužva pred golom Sluge kojemu je lopta na trenutak ispala iz ruke, nakon duela s Petkovićem. Ni ovaj slobodni udarac za Modre nije urodio plodom i ostaje 0:0.

66'  - Gojak ruši Pavičića i za to je zaradio karton .

Slobodni udarac na nekih 30 m od gola. Puljić prijeti i pogađa živi zid, a u nastavku akcije isti igrač gađa preko gola.

Bišćan koristi priliku i prekid i radi zamjenu. Strijelac pobjedničkog gola iz prethodnog gostovanja Dinama na Rujevici je ušao u igru. Umjesto Puljića je ušao Čolak.

65' - Pritisak Dinama se nastavlja, ali Rijeka i dalje odolijeva.

53' - Lepinjica radi prekršaj na Atiemwenu za što je kažnjen s kartonom .

Slobodni udarac po sredini gola s nekih 25 metara je izveo Petković koji pogađa u živi zid od kojeg lopta ide u korner. Peti udarac iz kuta je izveo Olmo koji traži Leškovića, no udarac bivšeg igrača Rijeke je bezopasan po gol Sluge.

51' - Halilović prijeti iz daljine, no to je lak plijen za Livakovića.

47'- Atiemwen se dobro oslobodio nekolicine igrača Rijeke prije nego se sjurio prema kaznenom prostoru. Lepinjica je ostao smiren pričekavši da se njegovi suigrači spuste te je blokirao pokušaj  krilnog napadača. Odbijanac je preletio na drugu vratnicu, ali ni Oršić ne uspijeva pospremiti loptu u mrežu.

Stojanović je izvrsno zaprijetio s vrha kaznenog prostora. Pucao je slabijom, lijevom, nogom uzdrmavši okvir gola.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

------------------------------------

Kraj prvog poluvremena na Rujevici. Gosti su bili opasniji i konkretniji, ali na odmor se ide bez golova.

--------------------------------------------

45' - Igrat će se minuta nadoknade.

Rrahmani prijeti iz daljine, ali ni on ne uspijeva svladati Slugu.

Oršić je iznudio udarac iz kuta kojega ponovno izvodi Olmo. Katalonac je odigrao kratku kombinaciju s Oršićem koji je udarcem iz daljine završio akciju nepreciznim udarcem.

43' - Moro je srušen na rubu kaznenog prostora nakon što je "prodao" dribling Župariću, ali kao i kod ranijeg prekršaja nad Atiemwenom, koji je bio praktički na istom mjestu, Zebec ponovno ne reagira. Čak je i inače smireni Bjelica reagirao burno nakon ove procijene suca iz Varaždina.

39' - Olmo prijeti iz daljine, no to je još jedan udarac Dinama koji ide visoko preko Sluginog gola.

35' - Nova dobra kombinacija Oršića i Olma koji su s dva dupla pasa izbacili obranu Rijeke, nakon čega Oršić izbija sam pred Slugu koji kupi loptu ispred igrača Dinama. Došlo je do sudara vratara i igrača, no nakon kratke intervencije liječnika oba su nastavila utakmicu.

32' - Pavičić radi prekršaj na Olmu i Dinamo ima novu priliku iz prekida. Novi ubačaj ide kroz gužvu i završava u gol autu Simona Sluge. Tri Modra nogometaša su čekala loptu na drugoj vratnici, ali bila je to mrvicu prejaka lopta.

29' - Prva liječnička intervencija. Mamić je "opalio" šamar Atiemwenu koji je ostao ležati na travnjaku, ali nakon što mu je ukazana pomoć je Dinamo ponovno zaprijetio. Oštro ubačena lopta iz slobodnog udarca odlazila je od gostujućih  nogometaša i na kraju prošla zamalo pored vratnice.

25' - Pritisak Modrih se nastavlja. Oršić je probio lijevu stranu, a ispred Atiemwena loptu u korner izbacuje Mamić.

Najbolja šansa za Dinamo dolazi nakon udarca iz kuta. Olmo je ubacio na 11 metara gdje Rrahmani prijeti iz okreta, ali Sluga fantastičnom reakcijom sprječava vodstvo gostiju. Nakon odbijanca Oršić je poslao loptu u vanjski dio mreže.

15' - Rijekina obrana ponovno ima pune ruke posla, ali Oršićev pokušaj iz mrtvog kuta s lakoćom hvata sluga. Atiemwen pada u kaznenom prostoru u nastavku akcije, a sudac Zebec odmahuje rukom.

13' - Petković je iznudio prekršaj na 20-tak metara od gola. Oršić je to slabo izveo i puca visoko, visoko preko gola.

11' - Još jedna opasnost po Rijeku. Ovaj put po lijevoj strani probija Rrahmani, ali s dva igrača na leđima, Petković nije uspio ozbiljnije zaprijetiti.

10' - Dobar prodor Stojanovića koji u prijemu s prsima izbacuje svojeg čuvara, a nakon ubačaja Petković je posljednji igrao loptom,  no bez prave opasnosti po Slugin gol.

7' - Skraćeni korner za Dinamo nakon prekršaja na Oršiću je izveo Olmo koji ubacuje na drugu vratnicu gdje Stojanović puca glavom, ali Escoval izbacuje crtu s gol linije. Prva prava opasnost na utakmici. Dinamo je bolje otvorio derbi te je konkretnija momčad.

1' - Počela je posljednja utakmica 33. kola, derbi Rijeke i Dinama.

---------------------------------------------------

Rijeka: Sluga - Mamić, Punčec, Župarić, Escoval - Lepinjica, Lončar, Pavičić, Halilović, Kvržić - Puljić

Dinamo: Livaković - Lešković, Dilaver, Rrahmani, Stojanović - Gojak - Moro, Olmo, Oršić - Petković, Atiemwen

-----------------------------------------------------

Rijeka i Dinamo će na Rujevici odigrati derbi kola. Susret dvije vodeće momčadi prvenstva možda više nema onaj pravi natjecateljski karakter s obzirom na to da je Dinamo već i matematički osigurao novi naslov prvaka, ali derbi je uvijek derbi.

"Sve je jasno, dolazi nam Dinamo, prvak Hrvatske i trenutno najbolja ekipa u Hrvatskoj. Što se tiče kvalitete, sve se zna. Mi ćemo biti spremni odigrati dobru utakmicu pred, nadamo se,  punim tribinama i nadamo se dobroj podršci navijača. Vjerujem da možemo ponoviti rezultat kojega smo ostvarili zadnji put", rekao je trener Rijeke Igor Bišćan.

Rezultat na koji se trener domaćina referirao je pobjeda koju su Riječani ostvarili prošle godine pobijedivši golom Čolaka 1:0, što je bio prvi poraz Modrih u HNL-u ove sezone. No, ova utakmica nema tu težinu kao ta igrana u listopadu, jer Dinamo je već osigurao naslov prvaka. Drugoplasirana Rijeka zaostaje čak 20 bodova za Modrima ima šest bodova prednosti nad trećeplasiranim Hajdukom koji je već odigrao utakmicu aktualnog kola i pobijedio i s 12 bodova koliko je preostalo do kraja sezone Rijeka želi nova tri boda koja bi ih učvrstila na drugom mjestu.

Ova utakmica je generalna proba za ono što Bišćanove i Bjeličine igrače očekuje u Puli 22. svibnja, finale Hrvatskog nogometnog kupa. Trener Rijeke unatoč tome želi maksimalno zalaganje i dobru utakmicu.

"Ako ti ova utakmica nije dovoljna za motivaciju, onda stvarno ne znam. Očekujem i od nas i Dinama da budemo raspoloženi za borbu. Teško je predvidjeti koliko bi ova utakmica mogla utjecati na susret u finalu Kupa Hrvatske. Mislim da smo u ovim utakmicama proteklih dana postali svjesni da se u nogometu ne može previše predvidjeti.  Ono što jest sigurno to je da će se lakše biti pripremiti za Pulu nakon pozitivnog rezultata. Dobar rezultat uvijek je najbolja motivacija".

Dinamo se za poraz na Rujevici "osvetio" prije dva mjeseca kada su s 3:1 bili bolji od Rijeke na Maksimiru. Od te utakmice se puno toga dogodilo: Dinamo  je ispao iz Europske lige, u međuvremenu su pretrpjeli i još jedan poraz u HNL-u, no pod Maksimirskom šumom sve je u najboljem redu te se već slaže momčad za iduću sezonu. Nakon poraza od Osijeka i pobjede protiv Lokomotive u prošlom kolu, Bjelica je bio zadovoljan.

"Dečki su reagirali vrhunski profesionalno pred ovakvom kulisom. Zahvaljujem našim navijačima koji su došli na stadion po ovakvom vremenu i bodrili nas do kraja. Istina je da nije bilo lako u ovakvoj atmosferi, i to ne samo zato što je bila kiša, hladno vrijeme, vjetar, već i zato što imamo 20 bodova prednosti. Općenito je teško uz ovakav bodovni razmak pripremati momčad za utakmicu. Ali, igrači su još jednom, kao puno puta ove sezone, pokazali vrhunski profesionalizam i čestitam im na tome. Izvukli su najbolje u ovoj situaciji, zabili tri gola, nisu primili nijedan, sve je bilo u onakvom stilu u kakvom nam je bila cijela sezona",  rekao je Bjelica nakon pobjede u prošlom kolu.

Modri su se s pobjedom u gradskom derbiju vratili na pobjednički put, dok je Rijeka nakon visokog poraza u Jadranskom derbiju protiv Hajduka s tri uzastopne pobjede ponovno ulovila zalet i bit će zanimljivo vidjeti koja momčad više želi pobjedu naravno, hoće li treneri nešto "sakrivati" pred borbu za Rabuzinovo sunce.

Utakmicu pratite na našem portalu od 19 sati.