27. KOLO HNL-a

Dinamo je na Poljudu ostvario još jednu pobjedu protiv Hajduka koji se dobro borio, ali i ostao bez bodova

šm

U susretu 27. kola Prve HNL Dinamo je kao gost u Splitu svladao Hajduk sa 1-0 (1-0).

03.04.2019. u 18:07

Strijelac jedinog gola bio je Gavranović u 26. minuti.

Vratar Hajduka Posavec nije dobro reagirao na slobodan udarac s više od 30 metara kojega je izveo Oršić, on je kratko odbio loptu na koju je najbrže reagirao Gavranović i proslijedio ju u mrežu.

Hajduk je utakmicu okončao sa 10-oricom jer je u 77. minuti zbog udaranja Šunjića isključen Caktaš. Šunjić je povlačio Caktaša za dres, a kako slabi sudac Batinić nije odmah označio prekršaj, Caktaš je reagirao i otvorenim dlanom udario suparnika u lice.

Hajduk je bio aktivnija momčad većim tijekom susreta, no nije uspio stvoriti niti jednu priliku za pogodak iz igre, najveće prijetnje stvorio je nakon prekida, ali njegovi igrači niti jednom nisu bili precizni. S druge strane, Dinamo se orijentirao na protunapade iz kojih je stvorio nekoliko lijepih prilika, no jedini gol postigao je nakon kiksa Posavca.

Splitski sastav opravdano se može tužiti i na suca koji u dva navrata nije pokazao na bijelu točku u njegovu korist. Na samom početku utakmice Šunjić je startao na Tudora, no Batinić je ostao nijem dok je u zamoj završnici dvoboja Šunjić igrao rukom u svom kaznenom prostoru, a osječki sudac je opet ostao nijem.

Utakmica je odigrana pred 26.500 gledatelja na Poljudu.

Vodeći Dinamo sada ima 67 bodova, 17 više od druge Rijeke, dok je Hajduk peti sa 43 boda, jednim manje od četvrte Lokomotive, a tri manje od trećeg Osijeka.

--------------------------------------------------------------

Kraj utakmice u kojoj je Hajduk dominirao, ali Modri na kraju dolaze do rutinske pobjede.

Hajduk - Dinamo 1:0 (Gavranović 26')

----------------------------------------------------------

95' - U posljednjim trenucima utakmice Borja Lopez je zapucao 100 % priliku za Hajduk. Ostao je sam na šest metara, ali glavom puca pored gola.

93' - Nova izvrsna prilika za Dinamo, ali su se prekombinirali Olmo i Moro koji je pokušao servirati loptu na pladnju za Španjolca, ali obrana Hajduka je očistila. Prvi udarac iz kuta za goste, ali bezopasno izveden.

90' - Igrat će se još pet minuta nadoknade.

87' - Igrači Hajduka gube živce tako da je sada i Borja Lopez požutio nakon prekršaja na Šitumu .

85' - Novi prekršaj za žuti karton za Hajduk. Novi igrač s opomenom je Ismaili .

Nejašmić izlazi iz igre, a Jurić je dobio priliku u završnici.

83'  - Nova promjena kod Dinama. Umjesto Oršića u igru je ušao Mario Šitum.

81' - Zbog prigovora je požutio Olmo koji je burno reagirao nakon starta Borje Lopeza .

Sahiti je izveo slobodni udarac, ali ubačaj na prvu vratnicu ponovno lako čisti obrana gostiju.

76'- Zaiskrilo je na sredini terena. Šunjić je pokušavao srušiti Caktaša, na što je neprofesionalno odreagirao igrač Hajduka udarivši rukom veznjaka Dinama. Sudac je isključio igrača Hajduka, dok je Šunjić zaradio javnu opomenu zbog tog faula.

73' - Bradarić je iznudio udarac iz kuta, a Nenad Bjelica koristi prekid kako bi napravio zamjenu. Bruno Petković je ušao u igru zamijenivši Gavranovića.

Neugodan udarac iz kuta na prvu vratnicu Sahitija, a Nejašmić je posljednji igrao loptom.

72' - Pokušava i Bradarić iz daljine, ali jedan od najpotentnijih igrača Hajduka puca bezopasno po gol Livakovića.

70' - Jairo je sve napravio dobro prošavši Rrahmanija po desnoj strani, ali ubačaj završava u gol autu.

66' - Jairo bieži čuvaru, ali Rrahmani stiže i blokira ubačaj. Novi korner za Bile.

Jradi je ubacio na drugu vratnicu gdje je Caktaš bio najviši u skoku, ali ponovno gađa preko gola.

Oreščanin radi novu promjenu i upravo Jradi seli na klupu, a na njegovo mjesto je ušao Sahiti.

62' - Prva zamjena kod Dinama. Moro je ušao u igru dok je Kadzior otišao u suprotnom smjeru. Nakon promjene došlo je i do pozicijskih promjena jer Moro odlazi u vezni red, a Olmo na  poziciju Poljaka na krilo.

61' - Olmo pokušava iz daljine. Španjolac je pucao, a lopta se od bloka Ismailija odbila, no bez obzira na luk koji je dobila, Posavec se ne da prevariti. Olmo je ovdje imao i puno boljih rješenja, no odlučio je pucati.

55' - Pritisak Hajduka domaćinu donosi prvi udarac iz kuta u nastavku, ali Šunjić čisti ubačaj Jradija.

52' - Caktaš se oslobodio Gojaka, ali i njegov udarac je neprecizan te puca preko gola.

Hajduk nastavlja s napadačkom igrom kao što je igrao i u prvom dijelu, ali gosti ih uspješno zaustavljaju i limitiraju domaće napade.

47' - Prva prilika za domaćina u nastavku. Hamza je dugo vukao loptu, ali se spetljao  ušavši u kazneni prostor gdje mu lopta bježi. Odbijena lopta dolazi do Nejašmića koji puca iz daljine, ali pored Livakovićevog gola.

Na drugoj strani se Olmo izvrsnim driblingom oslobodio svojih čuvara, ali njegov pokušaj nije "pao na plodno tlo", već odlazi u gol aut.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme i to s izmjenom domaćeg trenera. Juranović je ostao u svlačionici, a na njegovo mjesto je ušao Ivanovski, što znači da će Tudor preseliti iz napada na poziciju desnog beka.

----------------------------------------------

Kraj prvog poluvremena u kojem je Hajduk bio konkretnija momčad, ali Dinamova igra se isplatila i Modri su na odmor otišli s vodstvom od 1:0.

------------------------------------------------

45' - Igrat će se još minuta nadoknade.

40' - Ušli smo u posljednjih pet minuta prvog poluvremena. Hajduk i nakon primljenog pogotka igra svoju igru i dominira. Splićani imaju više loptu u svojim nogama (59:41%), ali Modri za sada uspijevaju odolijevati napadima domaćina.

32' - Dugi napad Hajduka udarcem s 20 m završio je Jradi, ali Livaković to s lakoćom brani.

26' - Dinamo na Poljudu vodi. Gavranović je zabio GOOOOOOOOL. Oršić je izveo slobodni udarac s nekih 30 m. Posavec nije dobro odreagirao i odbija loptu na koju je natrčao reprezentativac Švicarske poslavši ju u praznu mrežu.

21'  - Hajduk je odigrao još jedan dobar napad. Juranović daje oštru okomicu koju je Tudor proslijedio do Jradija koji je pokušao zaprijetiti, ali udarac mu je blokiran te su Bili iznudili korner.

16' - Nova gužva u kaznenom prostoru Dinama. Jairo je pobjegao obrani, ali pokušava ubaciti u kazneni prostor gdje Theophile otklanja opasnost.

U nastavku akcije Bradarić radi prekršaj, a sudac ostaje dosljedan kriteriju te pokazuje javnu opomenu i igraču domaćeg sastava .

10' - Prva šansa za goste. Oršić je pobjegao domaćoj obrani, ali gađa za malo pored gola vratara Bilih. Prva prilika za Modre, ali bivši igrač Intera nije uspio kvalitetno zahvatiti loptu.

5' - Hajduk je nešto bolje otvorio utakmicu i bolja igra je nagrađena. Theophile je vukao Jaira na rubu kaznenog prostora. Batinić je dosudio prekršaj i stoperu Dinama je pokazao karton . Caktaš je izveo slobodni udarac, no pogađa živi zid. Lopta se odbila do Tudora koji pada. Hajduk je tražio najstrožu kaznu, ali sudac nije pokazao na bijelu točku.

1' - Započeo je derbi Hajduka i Dinama.

--------------------------------------------------------

Ovo su igrači s kojima treneri započinju derbi na Poljudu.

Hajduk: Posavec, Juranović, Ismajli, Lopez, Bradarić, Nejašmić, Jradi, Caktaš, Hamza, Tudor, Jairo

Dinamo: Livaković, Stojanović, Rrahmani, Dilaver, Theophile, Kadzior, Šunjić, Gojak, Oršić, Olmo, Gavranović

Damir Batinić iz Osijeka je glavni sudac današnje utakmice.

-----------------------------------------------------------

Zahuktali Splićani pred svojim navijačima igraju najveći hrvatski derbi i ugostit će vodeću momčad prvenstva, Dinamo. Bili za Modrima i vodećom pozicijom zaostaju 24 boda te je naslov nemoguća misija, ali ono što je dostižno je Europa.

Hajduk, koji je u izvrsnom naletu s četiri uzastopne pobjede i bez poraza u proljetnom dijelu sezone, u dobroj atmosferi dočekuje prvaka Hrvatske koji je ujedno i posljednja momčad koja ih je pobijedila u nacionalnom prvenstvu. Bili se nalaze na petom mjestu s 43 boda koliko ima i Osijek. Iako su šanse za naslov iščezle još tamo prije Božića, daleko od toga da domaća momčad nema razloga za dobru izvedbu.

"Atmosfera je normalna, pokušali smo se oporaviti koliko smo mogli u ova dva dana", rekao je trener Hajduka u najavi za derbi.

"Očekujem europski Dinamo koji, pogotovo nakon ispadanja iz Europe, traži motiv kako završiti sezonu, a da trener zadrži kontrolu nad svime. Ovo je Bjelici idealna prilika da ponovno pokrene igrače", rekao je Oreščanin kojemu će ovo biti prvi duel s Bjelicom otkako je preuzeo Hajduk.

"Dinamo je ove sezone, a to je glavna zasluga Bjelice, jako izbalansiran i stabilan. Približio se europskim mjerilima. Bjelica ima potpunu kontrolu nad svlačionicom, što nije uvijek bio slučaj. To je najveća vrijednost. Naravno, ima Dinamo i svoje dobre karakteristike u tranziciji i reaktivnom nogometu. U fazi napada baziran je na krilnim igračima i visokim 'osmicama'. S puno igrača pokušava dolaziti u završnicu. A tu je, dakako, i izražena individualna kvaliteta".

Dinamov trener se također osvrnuo na predstojeću utakmicu te je svjestan kakvu težinu ima ovaj susret, bez obzira na situaciju na ljestvici.

"Derbi je jer igraju Hajduk i Dinamo, iako po bodovima nije derbi. Uvijek se želimo međusobno pobijediti i zato je za nas ovo važna utakmica. Hajduk budi poseban motiv jer je to povijesno najveći protivnik Dinama u prvenstvu i zato moramo biti na top nivou. Znamo da nismo bili posljednje dvije utakmice na tom nivou i želimo to popraviti. Osjećamo i među našim navijačima koliko im je bitno pobijediti Hajduk u Splitu. Isto tako znamo da će biti dobra atmosfera i pun stadion. Radujemo se utakmici, i nadamo se pobjedi".

Pobjeda je nešto što bi razveselilo trenera Dinama, pogotovo nakon vikenda i skromne pobjede protiv Intera nakon koje je Bjelica imao dosta zamjerki na igru svojih igrača. Osječanin na klupi sastava iz glavnog grada je s Modrima ove sezone već gostovao na Poljudu. Hajduk je tada vodila legenda kluba Zoran Vulić, koji se nije dugo zadržao, a utakmica je završila bez pobjednika, dok je Dinamo u Splitu posljednji put slavio prošle godine. U toj utakmici nisu sudjelovali niti Oreščanin niti Bjelica tako da obojica imaju veliki motiv.

"Stanje u ekipi je odlično. Vratili su se neki igrači koji nisu bili na raspolaganju za zadnju utakmicu. Očekivanja su maksimalna, kao i uvijek. Trebamo dati sve od sebe, pružiti dobru igru i vratiti se u Zagreb s tri boda. Imamo još važnih utakmica do kraja sezone. Moramo u svaki susret ući s maksimalnim zalaganjem i ozbiljnošću. Ako tako bude, imamo sve preduvjete za pobjedu. Igramo još jednom s Hajdukom do kraja sezone, isto tako s Rijekom, Osijekom, Lokomotivom, Goricom - sve su to ekipe koje su u dobroj formi", rekao je trener Dinama.

Slična je situacija i kod Hajduka čiji trener ima na raspolaganju većinu igrača.

"Tahiraj je malo rovit, vidjet ćemo hoće li biti u kadru. Vučur je također 'out', ostali su više-manje spremni".

Koliko je tko spreman i kako su treneri pripremili svoje momčadi pratite na našem portalu u izravnom prijenosu utakmice 27. kola.