SP U EGIPTU

NOVA POBJEDA KAUBOJA Hrvatska trijumfirala protiv Katara i osvojila prvo mjesto!

rj

Hrvatska muška rukometna reprezentacija u susretu je 3. kola skupine C na Svjetskom prvenstvu u Aleksandriji svladala Katar sa 26:24 (13:11) i tako ipak osvojila prvo mjesto u prvom krugu natjecanja.

19.01.2021. u 17:36

Uoči utakmice Katar je predvodi skupinu C sa četiri boda, dok je Hrvatska bila druga s bodom manje i u ovom susretu se odlučivalo o prvom mjestu, ali i o tome tko će prenijeti više bodova u drugi krug.

Hrvatska je dugo lomila Katar i na koncu ga slomila sa 26:24. Hrvatska će tako u drugi krug natjecanja prenijeti tri boda, Katar dva, a Japan jedan bod, dok je Angola okončala natjecanje.

Katar je prije šest godina na SP-u pred svojim navijačima osvojio drugo mjesto što je uvjerljivo najveći rukometni uspjeh ove zemlje. Bila je to reprezentacija koju je vodio Španjolac Valero Rivera, a igralo osam naturaliziranih igrača. Rivera je i dalje za katarskim kormilom, no broj domaćih igača ovoga je puta bitno veći.

Za razliku od prva dva susreta, Hrvatska je dobro otvorila utakmicu protiv Katara. Povela je u ranoj fazi, Ivan Pešić je obranio tri od prva četiri udarca i "kauboji" su u 12 minuti stigli i do +3 (6:3). Iskusni španjolski stručnjak je potom pozvao minutu odmora i u nastavku susreta Katar je zaigrao bitno bolje.

U 26. minuti Katarci su izjednačili (10:10), a kod 11:11 imali i sedmerac za prvo vodstvo na utakmici. No, Marin Šego, koji je ušao umjesto Pešića, je sjajno otvorio svoju prvu utakmicu na prvenstvu obranivši čak tri sedmerca i na odmor smo otišli sa +2 (13:11).

Hrvatska je dobro ušla i u nastavak, u 34. minuti ponovo je bilo tri razlike (15:12). No, Katar se vratio smanjivši na 15:14. Hrvatska još jednom bježi na +3 (18:15), no nikako nije uspjela prelomiti utakmicu i sedam minuta prije kraja imali smo minimalnih 23:22. Srećom, u samoj završnici Hrvatska je još jednom pobjegla na tri gola više (26:23) nakon čega se Katar više nije uspio vratiti i na koncu je završilo 26:24.

Manuel Štrlek postigao je šest golova za Hrvatsku, po pet su dodali Marino Marić i Marko Mamić, a sjajan je bio Marin Šego sa šest obrana pri čemu je obranio četiri sedmerca iz četiri pokušaja.

U suparničkim redovima najefikasniji je bio Frankis Marzo sa sedam pogodaka, dok su Ali Youssef i Ameen Zakkar zabili po četiri gola.

Hrvatska će u drugom krugu igrati protiv tri najbolje ekipe iz skupine D, a to su Danska, Argentina i Bahraina.

Prva utakmica na rasporedu je u četvrtak, a protivnik Bahrain.

HRVATSKA - KATAR  26:24 (13:11)

Aleksandrija. Dvorana: Borg Al Arab. Suci: Gjorgi Načevski i Slave Nikolov (oba Makedonija)

HRVATSKA: Pešić, Šego; Marić 5, Duvnjak 1, Horvat 3, Kević, Šarac, Štrlek 6, Čupić 2 (1), Musa 1, Mamić 5, Šebetić, Brozović, Mandić, Jaganjac, Martinović 3

KATAR: Šarić, Abidi; Alkrad, Mabrouk, Madadi 4, Marzo 7, Sassi, Damjanović, Berrached 3, Sami 1, Ali 4, Guehis, Abdelfattah, Dhiab, Hassaballa 1, Zakkar 4

ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta, Katar 4 minute

SEDMERCI: Hrvatska 1/3, Katar 2/6

TIJEK UTAKMICE:

60' Gotova je utakmica. Hrvatska je slavila protiv Katara 26:24 i osvojila prvo mjesto!

57' Štrlek zabija nakon sjajne akcije i vodi Hrvatsku pred ključnu prednost na kraju utakmice

55' Horvat zabija za vodstvo 25:23

51' Marić čudesno zabija u kontri Hrvatske i vodi nas ponovno na tri razlike

47' Katar se opasno približio Kaubojima, ali Hrvatska ipak održava minimalnu prednost

42' Šarić brani sedmerac Čupiću

35' Šego ponovno brani, a Marić zabija za novo vodstvo od tri razlike

31' Počelo je drugo poluvrijeme

30' Završilo je prvo poluvrijeme! Hrvatska vodi 13:11.

28' Sjajni Šego je obranio već treći sedmerac!

27' Katar je na trenutak izjednačio rezultat, ali Martinović zabija za novo vodstvo Hrvatske!

22' Šego obranio sedmerac!

21' Šego je sjajnom obranom spriječio eventualno izjednačenje

17' Igra se gol za golom

14' Smanjena prednost na samo jedan razlike

13' Štrlek zabija Šariću za najveće vodstvo Hrvatske od tri razlike, Rivera je zatražio prvi time out na utakmici

11' Kauboji održavaju solidnu razliku protiv momčadi Valera Rivere

8' Hrvatska vodi dva razlike, a Daniel Šarić je zaustavio i mogućnost za još veću prednost

5' Hrvatska i Katar zabili su po još jedan pogodak pa je rezultat 2:1 za Hrvatsku. Čupić nije realizirao priliku za još veće vodstvo

1' Utakmica je počela pogotkom Hrvatske

STARIJE:

Nakon dva odigrana kola Katar je vodeća momčad skupine s maksimalnim učinkom. Izabranici Španjolca Valera Rivere, koji Katarce vodi već osam godina i s njima je 2015. osvojio svjetsko srebro kad su bili domaćini SP-a, u prvom su nastupu pobijedili Angolu s 30:25, a u drugom su bili bolji od Japana 31:29.

Hrvatska bi pobjedom nad Katarom osvojila prvo mjesto i ušla s dva boda više u borbi za četvrtfinale.

Uoči meča izbornik Lino Červar je izjavio da njegova ekipa "mora pokazati svoju moć".

"Bit će vrlo teška utakmica, iscrpljujuća, jer tu se radi o velika dva boda koja se prenose. Naš pristup je iznimno važan. Moramo se transformirati u ekipu koja vjeruje u sebe, u svoju moć koju moramo pokazati, a to neće biti jednostavno", rekao je izbornik hrvatskih rukometaša te nastavio:

"Moramo pokušati nametnuti svoju igru. Obrana, koja se popravila, mora dati još više, jer tako dobivamo samopouzdanje, a u napadu moramo biti štedljivi na lopti, lukavi i mudri. Velika natjecanja nisu igre u kojima se netko nadigrava, nego u kojima se pobjeđuje".