UZELI BOD VICEPRVACIMA SVIJETA

Indisponirana Hrvatska prosula bodove u Azerbajdžanu, momčad Nikole Jurčevića prikupila prvi bod u skupini

Alen Vlahović

Hrvatska nogometna reprezentacija u svom je petom nastupu u skupini E kvalifikacija za EURO 2020. na gostovanju kod Azerbajdžana u Bakuu odigrala samo 1-1 (1-0).

09.09.2019. u 17:10

Svjetski doprvaci odlično su započeli susret i poveli u 11. minuti iz kaznenog udarca kojega je realizirao kapetan i slavljenik Luka Modrić, no Azeri su uspjeli poravnati u 72. minuti preko Tamila Halilzadea.

Švicarski sudac Schaerer dosudio je kazneni udarac za Hrvatsku nakon što je domaćeg braniča Krivocjuka, u želji da odbije loptu ispred Petkovića, lopta pogodila u nadlakticu. Hrvatski kapetan, koji je u ponedjeljak proslavio 34. rođendan, bio je siguran izvođač s bijele točke.

Odmah nakon pogotka Hrvatska je preko Rebića imala dvije sjajne prilike za povećanje vodstva, ali se azerbajdžanski vratar Balajev istaknuo s dvije vrhunske obrane.

Nakon vrlo dobrih prvih pola sata, igra Hrvatske je pala, a domaći su osjetili kako im se pruža prilika za pozitivan rezultat. U drugom poluvremenu Azeri su bili aktivniji, a prijetnje izjednačenjem ispunili su u 72. minuti kada je Halilzade prihvatio loptu na lijevoj strani, otresao se Brozovića, pa zatim prošao između Lovrena i Bartoleca te jakim udarcem sa sedam-osam metara i svladao Livakovića.

Hrvatska je i ovim bodom zasjela na vrh ljestvice s 10 bodova iz pet susreta, slijede Mađarska s devet te Wales i Slovačka s po šest bodova, a sve te tri reprezentacije odigrale su po četiri susreta. Azerbajdžanu je ovo prvi osvojeni bod u ovim kvalifikacijama te je i dalje uvjerljivo posljednji.

Od 20.45 sati u ovoj skupini će u Budimpešti igrati Mađarska i Slovačka.

Plasman na EURO izborit će dvije prvoplasirane reprezentacije.

Sljedeću utakmicu Hrvatska će igrati 10. listopada protiv Mađarske u Splitu.

UŽIVO:

KRAJ- AZERBAJDŽAN-HRVATSKA 1:1

90. Ubačaj Brozovića iz kornera došao je do glave Domagoja Vide. U svom pokušaju bio je ometan te je poslao loptu u gol-aut.

84' Brekalo je okušao svoj šut. Lopta je otišla daleko iznad gola.

83' Hrvatska opasno visi. Strijelac Khalilzade pucao je sa sedam metara. Lopta je otišla daleko iznad Livakovićevog gola. Ovo je bila prilika koja je obećavala puno više.

81' Livaković spašava Hrvatsku. Loptu je u našem šesnaestercu izgubio Barišić. Srećom, udarac Nazarova išao je po sredini gola te ju je Livaković sigurno ukrotio.

76' Iz igre je izašao Bartolec, zamijenit će ga Brekalo. Izbornik Dalić odlučio je krenuti po pobjedu.

72' GOOOOL Prijetnje Azerbajdžana urodile su plodom. Khalilzade je prošao Brozovića i prošetao se kraj Lovrena te snažnim udarcem matirao Livakovića. AZERBAJDŽAN-HRVATSKA 1:1.

70' Borna Barišić pokupio je Emerelija te zaradio opomenu.

69' Khalilzada koji je ušao u nastavku susreta ružno je startao na Petkovića. Srećom nije ga ozlijedio iako je moglo biti kobno. Zaradit će žuti karton.

67' Hrvatska opasno visi. Udarac s 25 metara se odbio do Emerelija koji je postigao pogodak, gol je ponovno poništen zbog zaleđa.

62' Nesretni Krivotsyuk koji je skrivio jedanaesterac ruši Nikolu Vlašića te će dobiti žuti karton.

61' Vlašić je prešao nekoliko igrača i proslijedio loptu Petkoviću. Dinamov napadač pucao je s 20-ak metara po podu, ali je za malo bio neprecizan. Lopta je otišla pored desne vratnice Balayevog gola.

60' Nova izmjena kod domaćina. Igru napušta Huseynov, a u igru ulazi 27-godišnji veznjak Neftchija Makhmudov.

58' Udarac iz kuta za Hrvatsku izvest će Brozović. Lopta je išla duboko u sredinu na glavu Lovrena. Lopta je od bloka završila u novom korneru.

54' Jedna kontra Azerbajdžana mogla je biti kobna za vatrene. Khalilzada je poveo loptu s lijeve strane te ušao u šesnaesterac. Njegov udarac Lovren odbija u korner.

51' Modrić i Perišić odigrali su dupli pas, ali je Perišiću lopta pobjegla izvan granica terena i loptu će ispucati Balayev.

46' Počelo je drugo poluvrijeme, prva izmjena kod domaćina. Iz igre je izašao Pashayev, a u igru ušao Khalilzada.

POLUVRIJEME

45+ Trese se Livakovićeva mreža, ali Nazarov se našao u debelom zaleđu te će pogodak biti poništen. Hrvatska odlazi na odmor s pogotkom prednosti.

45' Slobodni udarac za Hrvatsku s 25 metara. Izveo ga je Perišić koji je uputio snažan udarac koji je otišao za malo pored gola.

42' KAKAV UDARAC NIKOLE VLAŠIĆA! Hrvatski reprezentativac snažno je opalio s dvadesetak metara. Lopta je išla u gornji lijevi kut Balayevog gola, a vratar Azerbajdžana se bacio u zrak i maestralnom reakcijom spriječio pogodak.

40' Nova prilika za domaćine. Dzhavid Huseynov snažno je opalio s 20-ak metara. Bio je nečuvan, ali je lopta otišla iznad Livakovićeva gola.

38' Domagoj Vida ponovno ostaje ležati na terenu. U skoku za loptom protivnički vratar ga je oborio laktom u glavu. Pruža mu se pomoć.

37' Petković je krenuo u solo prodor s 20 metara od protivničkog gola. Akcija je završila njegovim udarcem koji je odbijen u novi korner za Hrvatsku.

33' Prilika za Azerbajdžan. S desne strane terena sjurio se Sheydayev koji je prošao Vidu te uputio udarac ka golu. Srećom, Livaković je na mjestu te nogom odbija udarac, koji je upućen sa sedam metara iskosa.

32' Udarac Ivana Perišića ka golu zaustavio je obrambeni igrač.

29' U skoku je stradao Petković kojem se pruža pomoć pored aut-linije. Srećom, ozljeda nije ozbiljnije prirode i napadač vatrenih nastavlja dvoboj.

28' Svoj udarac probao je i Borna Barišić koji je zapucao s 25 metara iskosa. Lopta je otišla iznad gola azerbajdžanskog vratara.

26' Na stadionu Bakcell Arena u Bakuu, Hrvatsku bodri oko 400 vjernih navijača. Čuje se sjajna podrška s tribine za naše nogometaše.

24' SJAJAN UDARAC NIKOLE VLAŠIĆA! S 20-ak metara snažno je opalio loptu koja je odlazila od vratara u njegov lijevi kut. Vanjski felš nije bio dovoljno snažan pa je vratar Balayev uspio ukrotiti udarac. Još jedna dobra prilika za Vatrene.

21' Prvi žuti karton na susretu. Nakon neopreznog duela, u sučevu knjižicu upisao se Marcelo Brozović.

19' Sada se Sheydayev našao 'oči u oči' s Livakovićem koji je obranio njegov udarac. Ipak, pomoćni sudac digao je zastavicu i dao do znanja da se radi o zaleđu.

18' Prva 'polu-prilika' za domaćine. U polukontri Sheydayev je trčao prema Livakovićevom golu, ali je Domagoj Vida klizećim startom otklonio opasnost.

13' NEVJEROJATNE OBRANE VRATARA BALAYEVA! Ante Rebić našao se u 100-postotnim prilikama, 'oči u oči' s vratarem, ali oba udarca mu je obranio.

11' GOOOOOOOOOOOOOL Hrvatska vodi 1-0!!! Siguran izvođač bio je Luka Modrić!

11' PENAL ZA HRVATSKU!!!  Igrač Azerbajdžana Anton Krivotsyuk igrao je rukom.

10' Novi korner za Hrvatsku, izveo ga je Luka Modrić, ali je obrana Azerbajdžana otklonila opasnost.

8' Slobodan udarac za Hrvatsku s 25 metara. Izveo ga je Petković. Lopta je pogodila živi zid i bit će korner za Vatrene.

6' PRVA VELIKA PRILIKA Kapetan Luka Modrić snažno je opalio s 25 metara, lopta je putem promijenila smjer i vratar Azerbajdžana Emil Balayev u posljednji je trenutak izvanrednom intervencijom spriječio pogodak.

4' Nezgodna situacija za našeg braniča Domagoja Vidu koji je dobio udarac u glavu, čini se kako će naš stoper moći nastaviti susret nakon kraće pauze.

2' Prvi udarac iz kuta na utakmici bit će za Hrvatsku. Perišić je probio s desne strane i pokušao centrirati loptu, ali se ona odbila u korner.

1' Susret na polupraznom stadionu je počeo! S centra kreću domaćini.