9. kolo HNL-a

Najveći hrvatski derbi završio je bez pobjednika i golova, Hajduk i Dinamo remizirali

šm

Najvećom hrvatskom utakmicom, derbijem između Hajduka i Dinama, počelo je deveto kolo HNL-a.

29.09.2018. u 15:41

U derbiju 9. kola Prve HNL u Splitu su nogometaši Hajduka i Dinama odigrali bez golova - 0-0.

Hajduk i Dinamo odigrali su pred 22 tisuća gledatelja jedan od najgorih derbija uopće, a za 90 minuta dvije najbolje hrvatske momčadi nisu stvorile nijednu priliku.

Prvo poluvrijeme proteklo je u nervoznoj i vrlo rastrganoj igri, čemu je pripomogla i bura. U 5. minuti je veznjak Dinama Šunjić opalio sa 16 metara, a vratar Hajduka Posavec to bravurozno brani. Bila je to i jedina prilika u prvom dijelu, u kojem i nije bilo šansi, a više niti udarca po golu.

Splićani su bolje započeli drugo poluvrijeme, prijetili su, ali bez realizacije. U 75. minuti bilježi se prvi udarac Hajduka na utakmici u okvir vrata, ali je Ivanovski uputio ipak preslab udarac glavom da bi ugrozio Livakovića. U 79. minuti pokušao je Olmo nepreciznim udarcem iz daljine i to je bilo sve u prvom derbiju ove sezone.

Dinamo je ostao jedini neporažen i vodi s 21 bodom, pet više od drugoplasirane Lokomotive, koja ima utakmicu manje, dok je Hajduk šesti s 11 bodova.

Pred 22.000 gledatelja na stadionu Poljud sudio je Bebek iz Rijeke.

----------------------------------------------------

Kraj utakmice koja nije bila lijepa i s puno prilika, ali igralo se živahno i s dosta intenziteta. Na kraju veliki derbi završava bez golova i pobjednika.

95' - Posljednja zamjena kod Dinama. Petković je dobio priliku u zadnjih par minuta umjesto Gavranovića.

Požutio je i  Hamza .

93' - Gavranović se našao u situaciji gdje je mogao zaprijetiti iskosa s ruba kaznenog prostora, ali se odlučio razigrati suigrača, ali nije prošao pokušaj duplog pasa.

90' - Novi prekid. Doletjelo je nešto s tribina i pogodilo Gyurca u glavu nakon čega mu je ukazivana pomoć. Upravo Mađar je idući igrač kojega će Vulić povući s terena, a na njegovo mjesto ušao je Tudor.

Četvrti sudac pokazao je da će se igrati još sedam minuta nadoknade.

88' -Novi mini pritisak Hajduka rezultirao je još jednim udarcem iz kuta.

Gyurcso ponovno ubacuje, a Bebek zaustavlja igru zbog prekršaja Saida nad Gojakom.

85' - Slobodni udarac na drugoj strani. Kadzior izvodi prekid s 20-tak metara. Gužva u kaznenom prostoru Hajduka, gdje Theophile nije uspio zahvatiti loptu te se domaćin obranio.

Nova zamjena kod Bijelih. Uz zvižduke tribina Ivanovski je izašao, a Said ušao.

83' - Neugodan ubačaj Caktaša koji je izveo prekid, ali Livaković je bio koncentriran.

82' - Potencijalno opasnu situaciju za Gavranovića spriječio je Vučur koji odbija dijagonalu namijenjenu napadaču Dinama.

80' - Zamjena kod Hajduka. Jairo je izašao, a Jradi ušao na njegovo mjesto.

78' - Olmo gađa iskosa sa 16 m zamalo pored gola. Potencijalni hrvatski reprezentativac je pokušao iznenaditi vratara Hajduka, ali da je  i išlo u okvir gola  Posavec je bio na toj lopti.

76' - Izvrstan solo prodor veznjaka Dinama koji je nanizao nekolicinu Hajdukovih igrača prije nego ga je zaustavio Palaversa koji je kažnjen kartonom

74' - Theophile je zaradio javnu opomenu , a još jedan ubačaj s centra u kazneni prostor Dinama nije urodio plodom.

71' - Slobodni udarac za Gyurcsa koji je još jednom iznudio prekršaj. Mađar opet sam izvodi prekid i Dinamo se ponovno brani bez problema.

65' - Traje prekid zbog dima koji se spustio na travnjak.

Nakon što je igra nastavljena ponovno je prekinuta, ovaj put zbog par baklji na terenu.

61' - Prva zamjena kod Dinama je izlazak nervoznog Hajrovića koji kroz cijelu utakmicu vodi borbu s Filipom, a na njegovo je mjesto ušao Kadzior. Umjesto Olma Bjelica uvodi Ademija.

56' - Prva javna opomena na susretu. Ivanovski je prigovarao za što je kažnjen , nakon čega je Bebek isključio i Carevića, Vulićevog pomoćnog trenera.

54' - Opasan nalet domaćina nakon što obrana Dinama nije izašla na kraj s dugom loptom. Udarac iz daljine Palaverse je završio u korneru.

Tražili su igrači Hajduka i najstrožu kaznu zbog starta Šunjića na Gyurcsou, ali sudac je procijenio da nije bilo ničeg spornog.

51' - Slobodni udarac za Dinamo izveo je Oršić koji ubacuje u kazneni prostor gdje je Filip pokušao odbiti, ali prebacuje loptu za Rrahmanija koji puca neoprezno.

50' - Kao i u prvom dijelu Hajduk dobro otvara i nastavak. Visokim pritiskom i agresivnom igrom pokušavaju načeti Modru obranu.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme najvećeg hrvatskog nogometnog derbija. Prvih 45 minuta donijelo nam je dinamičan nogomet s dosta trke, ali i bez pravih prilika.

---------------------------------------------------------

Kraj prvog dijela. Živahan derbi, ali za sada bez golova.

----------------------------------------------------------

45' - Igrat će se dvije minute nadoknade.

41' - Olmo ruši Gyurcsoa na rubu kaznenog prostora. Slobodni udarac za Hajduk na nekih 20 m od Livakovićevog gola.

Gyurcso je izveo slobodni udarac no on je završio u živom zidu i Dinamo se obranio. Mađar je napucao Rrahmanija koji je nakon kratkog predaha mogao nastaviti utakmicu.

40' - Jairo gura loptu Rrahmaniju kroz  noge, ali ne uspijeva kvalitetno ubaciti. Gađa napamet u pet metara gdje nije bilo nikog od Bijelih.

38' - Još jedan prekršaj Olma koji je čvrsto ušao u Filipa. Rumunj je prvi igrač kojemu se ukazuje liječnička pomoć.

37' - Šunjić daje izvrsnu loptu u prostor za Hajrovića, ali Lopez izlazi kao pobjednik iz tog duela.

29' - Nervoza se uvukla u igrače na travnjaku. Olmo je napravio prekršaj nakon čega ga je sudac Bebek upozorio, no samo verbalno.

25' - Filip još jednom izvrsno probija stranu. Ubačaj Rumunja u treći korner odbio je Theophile.

21' - Oršić je izvrsno "isfintirao" svojeg čuvara, ali ne uspijeva kvalitetno ubaciti. U zrak se vinuo Posavec i odbija van kaznenog.

Oršić se i u idućem napadu izvrsno izvukao i izbjegao zaleđe nakon čega je dobro smirio dugu loptu, ali opet je izostala kvalitetna povratna lopta.

Razigrala su se Dinamova krila i Hajduk će se morati paziti brze tranzicije.

16' - Vatreno je na terenu gdje su zaredali prekršaji nakon čega je zaiskrilo između Hajrovića i Filip, ali sudac propušta sankcionirati igrače. Porječkali su se i Olmo i Ivanovski, nakon čega je glavni sudac morao smirivati i trenera Hajduka, Vulića.

11' - Gyurcso i Filip kombiniraju po lijevoj strani i iznuđuju korner nakon kojeg Vučur glavom gađa pored gola.

Korneru je prethodio i mali verbalni sukob Stojanovića i Filipa kojeg je izgadio sudac.

10' - Hajduk se otvara preko Jaira i Gyurcsoa, no Mađar je predugo čekao s ubačajem te ga je obrana Dinama zaustavila.

5' - Prvo ozbiljnije otvaranje i napad Dinama nakon kojeg je uslijedio aut sa strane nakon kojeg lopta dolazi do Šunjića koji je "potegnuo" s vrha kaznenog prostora, ali Posavec lijepom intervencijom odbija udarac Dinamovog veznjaka.

4' - Živahan početak utakmice gdje domaćin, nošen glasnim navijanjem s tribina, agresivnim pristupom pokušava slomiti otpor u ranoj fazi utakmice.

1' - Počela je utakmica na Poljudu.

-----------------------------------------------------

Sve je spremno za početak najvećeg hrvatskog derbija.

Hajduk: Posavec - Filip, Lopez, Vučur, Juranović - Caktaš, Hamza, Palaversa - Gyurcso, Jairo, Ivanovski

Dinamo: Livaković - Rrahmani, Dilaver, Theophile-Catherine, Stojanović - Šunjić - Oršić, Olmo, Gojak, Hajrović - Gavranović

-------------------------------------------------------

Nakon užasnog ulaska u sezonu, ispadanja iz europskih natjecanja i smjene trenera, stvari su krenule na bolje za splitski sastav. Nakon što je legenda kluba, Zoran Vulić, preuzeo "Bile", Hajduk je vezao tri uzastopne pobjede. Slavili su protiv Rudeša i Istre u prvenstvu i protiv Vrapča u Kupu. Ohrabreni pozitivnim rezultatima Vulić i njegovi igrači s puno samopouzdanja čekaju Dinamo.

"Derbi je i motiva nam sigurno ne nedostaje, učinit ćemo sve da utakmicu privedemo kraju onako kako želimo. Želim da igramo hajdučki, moramo dodatno podići agresivnost, imamo pozitivan niz i ako treba "poginut" ćemo da ga nastavimo. Dinamo respektiramo, ali se ne opterećujemo njima, kad  je moja momčad prava, nije mi važno tko je s druge strane" -  rekao je trener domaćina.

Zahvaljujući pobjedama Hajduk se popeo do desetog mjesta na ljestvici, ali daleko od toga da tu planiraju stati.

"Tri vezane pobjede daju nam optimizam pred derbi. Poslije negativne serije na početku sezone, treba još malo vremena da se neke stvari poslože. Mislim da smo na pravom putu, ima još prostora za napredak i vjerujemo da ćemo se kroz idući period u potpunosti stabilizirati. Teško nam je danas bilo što obećati, jedino što mi znamo je da smo spremni za Dinamo i da se veselimo toj utakmici. Siguran san da će publika prepoznati naš trud i želju tijekom svih 90 minuta. Ovo je Hajduk, igramo na Poljudu, bit će puno ljudi što će nam dati veliki vjetar u leđa. Vjerujem da ćemo na kraju biti svi sretni i zadovoljni" - rekao je golman Bijelih Josip Posavec za klupsku stranicu.

Dinamo se nalazi na vrhu HNL-a s 20 bodova, deset više od današnjeg protivnika. Kao i Bijeli i Modri su u nizu od pet utakmica bez poraza, te se i oni nadaju pobjedi na Poljudu.

"Hajduk je pokazao u zadnje tri utakmice, u prvenstvu i Kupu, da pod novim trenerom ima novu energiju. Potpuno drugačije izgledaju. Mislim da će to biti jedna teška utakmica za obje strane, ali naravno nadam se našoj pobjedi. Želimo se u Zagreb vratiti kao pobjednici i jedva čekamo utakmicu" - rekao je trener Dinama Nenad Bjelica.

Poljud bi trebao biti dupkom pun s obzirom na to da je do jučer prodano 2/3 ulaznica, no igrač aktualnog prvaka i povremeni Bih reprezentativac se ne boji.

"Spremni smo i ne bojimo se! Idemo dolje na pobjedu, ali očekujemo jako težak susret. Dobili smo zadnju utakmicu protiv Hajduka, a sad idemo opet slaviti. Svakako da nas dodatno motivira i pali atmosfera koja nas čeka na Poljudu" - najavio je derbi veznjak Dinama Amer Gojak.

Dinamo i Hajduk su se zadnji put sučelili u svibnju u Vinkovcima. U finalu Kupa Modri su odnijeli minimalnu pobjedu golom Gavranovića koji će bez sumnje i danas biti jedan od najopasnijih igrača gostujućeg sastava. Što se pak posljednjeg gostovanja Dinama na Poljudu tiče, Modri su i u toj utakmici slavili, a upravo je švicarski reprezentativac bio dvostruki strijelac.

Današnji derbi će suditi Ivan Bebek iz Rijeke,  dok su mu pomoćnici Tomislav Petrović iz Valpova i Miro Grgić iz Osijeka. Četvrti sudac je Goran Pataki iz Đakova.  Utakmicu možete pratiti na našem portalu od 16:30.