PRESUDNA UTAKMICA

GOTOVO JE Hajdukovac Pašalić 'potopio' Dinamove nade za europsko proljeće

mn/lb

Europska priča zagrebačkog Dinama je završila za ovu sezonu nakon što su "Modri" u susretu zadnjeg kola C skupine Lige prvaka na stadionu Maksimir izgubili od Manchester Cityja s 1-4, dok je Atalanta u Harkivu pobijedila Šahtar s 3-0, pa je Dinamo završio kao posljednji.

11.12.2019. u 18:19

Dinamo je poveo u 10. minuti golom Danija Olma, no gosti su u nastavku susreta okrenuli rezultat s četiri pogotka, tri je zabio Brazilac Gabriel Jesus (34, 50, 54), a među strijelce se upisao i Phil Foden (84).

Dinamo je hrabro igrao u prvom poluvremenu, čak su i poveli te 24 minute bili u osmini finala Lige prvaka, no City, koji nije u Zagrebu postavio pričuvni sastav već skoro najjači, u drugom dijelu je zaigrao puno ozbiljnije i došao do pobjede.

Dinamo je prekinuo i niz od 34 utakmice bez poraza na stadionu Maksimir u svim natjecanjima, uz 29 pobjeda i pet remija. Posljednji poraz "Modri" su u svom dvorištu doživjeli od Young Boysa (1-2), 28. kolovoza prošle godine u uzvratnom susretu završne runde kvalifikacija za Ligu prvaka."Građani" su u posljednjih sedam susreta upisali samo dvije pobjede, a u Zagreb su doputovali nakon domaćeg poraza u gradskom derbiju od Manchester Uniteda (1-2) nakon čega su pali na treće mjesto ljestvice engleskog prvenstva s 14 bodova manje od lidera Liverpoola. Maksimir je doživio i rekord po gledateljima - protiv Šahtara ih se skupilo 28.386, protiv Atalante nešto malo preko 29.000, a malo manje od 30.000 gledatelja.

Oba trenera su uoči utakmice imali velikih problema s izostancima. Bjelica nije mogao računati na trojicu prvotimaca (Leovac, Perić, Theophile-Catherine), te trojicu koji su već duže vrijeme izvan stroja (Kulenović, Lešković, Andrić), dok njegov kolega na suparničkoj strani Pep Guardiola bio bez Aguera, Laportea, Sanea, Silve, Stonesa i Fernandinha. Očekivalo se kako će španjolski stručnjak na teren poslati B sastav, no engleski prvak je započeo utakmicu s jakom postavom.Bjelica je najviše problema imao sa slaganjem obrane, a u zadnji red je postavio četvorku Stojanović, Dilaver, Ademi i Moubandje.

Dvoboj je počeo ranim golom Dinama u 10. minuti, a obrana Cityja je matirana u dva poteza. Kadzior je nabacio s desne strane, a Olmo iz voleja u trku s pet metara zakucao loptu u mrežu. U 19. minuti City je uputio prvi udarac na vrata, pokušao je Gundogan s 20 metara, ali je Livaković spreman. U 30. minuti pokušaj Oršića glavom brani Bravo, a u 34. minuti je engleski prvak izjednačio . U dugom napadu Cityja čak dva igrača Dinama su ostali ležati, no Englezi nisu izbacili loptu, ubacio je Mahrez s desne strane, a potpuno sami Brazilac Jesus udarcem glavom s pet metara pogađa mrežu. S obzirom na rezultat utakmice u Harkivu, Dinamo je do tog gola, dakle 24 minute bio u osmini finala Lige prvaka. U zadnjim sekundama prvog dijela niti sudac, a niti VAR nije sankcionirao lakat Gojaka u lice Rodrija.

Već u samom početku drugog dijela Manchester City je stigao do vodstva. U 50. minuti City je izveo brzu i preciznu akciju, u kojoj se u njezinoj završnici minijaturom u petercu Jesus riješio Dilavera i pogodio suprotni kut vrata Livakovića.  U 54. minuti Jesus dolazi do "hat-tricka", na ubačenu loptu Mendyja s lijeve strane Livaković je bio prekratak, a 22-godišnji Brazilac je lako i po treći puta pogodio mrežu. Utakmica se potom bitno umrtvila, sve do 84. minute kada je na dodavanje Bernarda Silve zabio Phil Foden za 1-4.

Manchester City je na koncu osvojio prvo mjesto s 14 bodova, Atalanta se probila na drugu poziciju sa sedam bodova, Šahtar je treći sa šest bodova, dok je Dinamo pao na posljednje mjesto s pet bodova.

DINAMO - MANCHESTER CITY 1-4

Susret se igrao na stadionu Maksimir pred 30.000 gledatelja, a sudio je Carlos del Cerro Grande (Španjolska).

Strijelci:1-0 Olmo (10), 1-1 Jesus (34), 1-2 Jesus (50), 1-3 Jesus (54), 1-4 Foden (84)

DINAMO: Livaković - Stojanović, Dilaver, Ademi, Moubandje - Moro - Kadzior (Đira, 59), Gojak (Majer, 81), Olmo, Oršić (Hajrović, 81)- Petković.

MANCHESTER CITY: Bravo - Cancelo, Otamendi (Harwood-Bellis, 81), Garcia, Mendy - Foden, Rodri (Sterling, 73), Gundogan - Mahrez, Jesus (Zinchenko, 66), Bernardo Silva.