SPEKTAKL U SOČIJU

Vatreni su nakon 20 godina među četiri najbolje reprezentacije svijeta

šm

U svom petom nastupu na svjetskim nogometnim prvenstvima reprezentacija Hrvatske je po drugi puta u povijesti izborila mjesto u polufinalu pobijedivši u subotnjem četvrtfinalu odigranom u Sočiju reprezentaciju Rusije boljim izvođenjem jedanaesteraca, nakon što je u osnovnih 90 minuta rezultat bio 1-1, a poslije produžetka 2-2.

07.07.2018. u 19:50

U ruletu jedanaesteraca ponovno je Ivan Rakitić bio strijelac odlučujućeg gola, Danijel Subašić je obranio Smolovu prvi udarac u raspucavanju, a Fernandes je promašio vrata. Osim Rakitića precizni su bili Brozović, Modrić i Vida, a Kovačićev udarac obranio je Akinfejev.

Za mjesto u finalu Hrvatska će se boriti 11. srpnja (20 sati) u Moskvi s reprezentacijom Engleske, koja je u četvrtfinalu sa 2-0 nadigrala Švedsku.

Domaća reprezentacija prva je došla do prednosti pred 44.287 gledatelja na stadionu Fišt, a vodeći pogodak za Rusiju postigao je Denis Čerišev u 31. minuti, kad je preciznim i snažnim udarcem sa 22-23 metara svladao Danijela Subašića.

Osam minuta poslije Hrvatska je izjednačila. Mario Mandžukić je povukao kontranapad po lijevoj strani, došao s loptom do pet metara od vrata, a onda ubacio na glavu Andreja Kramarića koji je poslao loptu u mrežu pokraj nemoćnog Akinfejeva.

Hrvatska je bila bolja reprezentacija u drugom dijelu utakmice, ali pogodaka više nije bilo do isteka osnovnih 90 minuta.

U produžetku je do vodstva stigla Hrvatska u 101. minuti. Luka Modrić je izveo udarac iz kuta, a sa 10-ak metara preciznim udarcem glavom loptu je u lijevi donji kut poslao Domagoj Vida.

Rusija je do izjednačenja došla u 115. minuti. Slobodan udarac s desnog ruba kaznenog prostora izveo je Dzagojev, a najviši u skoku bio je Fernandes i glavom pogodio desni donji kut našeg gola za 2-2.

Odluka o pobjedniku pala je u ruletu jedanaesteraca, u kojem su Hrvatska i Rusija stigle do četvrtfinala, pobjedama nad Danskom, odnosno Španjolskom, kada su vratari, naš Danijel Subašić i ruski kapetan Igor Akinfejev, bili junaci. Hrvatska je na kraju u jedanaestercima bila bolja sa 4-3.

---------------------------------------------------------

Kraj utakmice. Hrvatska je među četiri najbolje i s Engleskom se borimo za finale!

----------------------------------------------------------

Rusi će prvi pucati.

Smolov je prvi izvođać, ali nije bilo lopte. Subašić brani.

Brozović pogađa.

Dzagoev pogađa.

Kovačić je naš idući izvođać i puca slabo, a Akinfeev čita stranu i brani.

Mario Fernandes je treći ruski izvođać. Brazilac gađa silovito, ali pored gola.

Modrić je na zaletu i pogađa uz puno sreće. Od vratareve ruke u jednu pa drugu vratnicu, ali piše se GOOOOOL.

Ignašević puca snažno i precizno.

Vida je idući i pogađa manirom rasnog strijelca!

Kuzyaev siguran za 3:3.

Rakitić je opet naš posljednji izvođač i pogađa za mjesto u polufinalu!!!!!

Hratska je među četiri najbolje reprezentacije svijeta.

--------------------------------------------------

Kraj. Lutrija jedanaesteraca će opet odlučivati.

---------------------------------------------------

120' - Minuta nas dijeli od pucanja jedanaesteraca.

119' - Neugodan udarac iz daljine Zobnina.

117'  - Modrić pokušava na drugoj strani, ali bezopasno i raspucavanje je izgledno.

114' - Još jedna dobra intervencija Subašića nakon što je Vida otišao u prazno.

U nastavku akcije Pivarić igra rukom i zarađuje javnu opomenu.

Slobodni udarac na samom rubu kaznenog, malo iskosa, ali svejedno opasna situacija.

Dzagoev ubacuje,a Mario Fernandes zabija za izjednačenje. GOOOOOOL. 2:2

Brazilac s ruskom putovnicom je ostao sam i nije imao težak posao.

112' - Dzagoev izvodi korner. Subašić s dvije izvrsne obrane spriječava izjednačenje.

111' - Slobodni udarac za Modrića nakon prekršaja nad Kovačićem.

Bezopasan ubačaj, a akciju završava Lovren mlakim udarcem iskosa u ruke Akinfeeva.

109' Gazinskiy radi taktički prekršaj na sredini terena i zarađuje žuti karton.

106'  - Počelo je posljednjih 15 minuta.

------------------------------------------------------------

Kraj prvih 15 minuta.

-----------------------------------------------------------

107' -Slobodni udarac za Ruse. Dzagoev ubacuje, a Subašić kupi pod prekršajem.

104' - Udarac iz kuta za Ruse. Dzagoev izvodi korner. Iz drugog udarca Erokhin opet gađa preko gola.

Dvije minute nadoknade.

102' - Dzagoev je posljednji adut ruskog izbornika.

101' - Hrvatska VOOOODIIIII. GOOOOOOOL. Vida gađa glavom kroz šumu nogu. Vatreni vode 2:1

Vida je proslavio skinuvši dres za što ga je sudac nagradio .

100' - Greška Ćorluke koji gura Smolova u šansu, ali Lovren je čvrst u duelu. Tražili su Rusi kazneni udarac.

97' - Ćorluka mijenja Vrsaljka koji ne može nastaviti. Moglo bi ovo biti jako problematično jer problema je imao i Subašić.

95' - Problemi i za Vrsaljka koji traži zamjenu dok ga Lovren pokušava odgovoriti.

91' - Počelo je prvih 15 minuta produžetka.

Korner za Rusiju i Golovina.

-------------------------------------------------

Kraj utakmice. Slijedi nam produžetak.

--------------------------------------------------------

94' - Dobar udarac Smolova iskosa koji pokušava iskoristiti možebitnu ozlijedu Subašića, ali neda se hrvatski golman tako lako prevariti.

92' - Modrić iznuđuje korner, pa brzo izvedeno. Opet udarac iz kuta i opet Modrić brzo izvodi.

88' - Kramarić ide van, a Kovačić ulazi.

Problemi za Vatrene. Subašić se ozlijedio loveći jednu ničiju loptu. Nakon liječničke intervencije vratar Monaka nastavlja susret.

Pet je minuta nadoknade.

87' - Korner za Modrića koji pronalazi Vidu, ali već ranije se oglasio sudac.

84' - Nespretna reakcija Vrsaljka koji je rukom zaustavio loptu na 25 m od našeg gola.

Golovin je ubacio, ali Lovren se još jednom izvrsno postavlja.

82' - Erokhin je nastradao, ali nakon liječničke intervencije će sve biti u redu s ruskim igračem.

79' - Nova zamjena kod Rusije.  Dzyuba ide van, a Gazinskiy je ušao.

76' - Opet Vatreni kuhaju u ruskom kaznenom prostoru. Korner za Modrića nakon udarca Vrsaljka kojemu je loptu prenio Kramarić.

Mandžukić gađa bezopasno.

74' - Nova zamjena kod Hrvatske. Pivarić je ušao umjesto Strinića.

72' - Nakon dugo vremena prijeti i Rusija. Fernandes je ubacio, a Erokhin ostao praktički sam na pet metara, ali gađa preko gola.

67' - Nova zamjena kod Rusije. Čerišev je izašao, a Smolov ušao.

65' - Hrvatska u ovim trenucima melje "Zbonaju". Vrsaljko dobro kombinira na desnoj strani s Mandžukićem. Rusi se i dalje dobro brane, ali sve je više pukotina.

63' - Zamjena kod Hrvatske. Brozović ulazi umjesto Perišića.

62' - Korner za Ruse, ali Dzyuba gađa slabo.

Mandžukić je nastradao u skoku.

60' - Fantastična prilika za Vatrene. Ubačaj s lijeve strane i lopta dolazi do Perišića koji pogađa vratnicu.

58' - Rebić pokušava iz daljine, ali bezopasno.

57' - Hrvatska opet stišće, ali bez prave oštrine u završnici.

54' - Problemi za Vrsaljka koji je ostao ležati nakon jednog starta, ali sve će biti u redu.

Erokhin ulazi umjesto Samedova. Prva zamjena na utakmici.

52' - Vrsaljko ubacuje i Kramarić pokušava škaricama.

Prije toga je Rebić radio pomutnju po lijevoj strani. I danas naš najbolji igrač.

50' - Prva prilika u nastavku. Kramarić se našao u kaznenom prostoru, ali predugo je oklijevao.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Vatrene 45 minuta dijeli od odlaska u Moskvu i polufinala.

-------------------------------------------------------------------

Završilo je prvo poluvrijeme. Nije bilo dobro, ali još nam predstoji 45 minuta.

----------------------------------------------------------------

45' - Igrat će se dvije minute sudačke nadoknade.

40' - Hrvatska je izjednačila. GOOOOOOOOOL za poravnanje. Strinić je dobio zračni duel. Mandžukić se sjurio u kazneni prostor i pogađa Kramarića u glavu, a Krama je s pet metara nemilosrdan.

38' - Strinić je povlačio Samedova i zaradio je i on žuti karton nakon što ga je u prethodnom napadu brazilski sudac poštedio.

36' - Faul za Rusiju. Lovren radi prekršaj i zarađuje javnu opomenu.

35' - Novi udarac iz kuta za Vatrene. Modrić ubacio, ali Rusi se opet brane.

31' - Čeriševa  zabija za vodstvo Rusije nakon dobre kombinacije s Dzyubom. Lijepi pogodak ruskog igrača koji je fino "potegnuo" s nekih 20 m i pogodio u sami kut Subašićevog gola. Gooool za Ruse.

30'- Slobodin udarac za Čeriševa koji ubacuje, ali na kraju lak plijen za Subašića.

29' - Vrsaljko ubacuje s 20-tak metara na Perišića koji nije uspio kvalitetno pucati.

25' - Hrvatska dominira što se posjeda tiče s 64% lopte u svojim nogama.

20' - Hrvatska je preuzela konce igre u svoje ruke. Rusi se kao i u  dosadašnjem dijelu prvnstva disciplinirano brane sa svih 11 igrača iza lopte.

14' - Rebić iznuđuje prekršaj uz aut liniju. Slobodni udarac za Rakitića koji ubacuje. Ignašević je očistio.

U nastavku akcije Rebić iznuđuje još jedan prekršaj, ovaj na rubu kaznenog s desne strane. Malo iskosa.

Rakitić izvodi i gađa preko gola.

12'- Novi nalet Hrvatske. Vrsaljko je probio stranu i daje dobar ubačaj, ali Mandžukiću lpta prelazi preko noge te je udarac bezopasan po Akinfeeva.

10' - Novi udarac iz kuta za Vatrene.

Modrić je ubacio, ali i Rusi se brane i pokušavaju se brzo otvoriti no Strinić na centru izuđuje prekršaj.

9' - Hrvatska dobro kombinira nakon što smo se othrvali početnom pritisku Rusa.

7' - Rebić prijeti i iznuđuje korner nakon što je lijepo zavrtio svog čuvara, ali obranio je Akinfejev.

Nakon kornera Lovren prebacuje do Rebića koji puca preko gola.

5'- Za sada nešto opasniji ulazak Rusa. Vida je kiksao, ali Lovren dobro blokira pokušaj Dzyube.

Prvi korner, ali s lakoćom se branimo.

3'- Prvi opasni napad na utakmici. Rusi prijete iz brzog napada nakon pograške Vide. Pucao je Čerišev, ali slabo.

1' - Počela je utakmica.

------------------------------------------------------------------------------

Vatreni i Zbornaja su na travnjaku i slušaju himne.

Malo nas dijeli od početka utakmice.

Ovo su sastavi s kojima izbornici započinju utakmicu.

Hrvatska: Subašić; Strinić, Vida, Lovren, Vrsaljko; Rakitić, Modrić; Kramarić, Perišić, Rebić; Mandžukić

Rusija: Akinfejev; Kudrjašov, Ignašević, Kutepov; Zobnin, Čerišev; Kuzjajev, Golovin, Samedov, Fernandes; Dzjuba

----------------------------------------------------------------------------

Vatreni su se s Rusijom susretali tri puta te su upisali samo jednu pobjedu dok su druge dvije utakmice završile bez golova i pobjednika. Jedinu pobjedu Hrvatska je ostvarila na ruskom tlu pod Dalićevi prethodnikom, dok su remiji odigrani u kvalifikacijama za Euro 2008. kada su Vatreni ostvarili povijesnu pobjedu na Wembleyu.

Hrvatska je s tom pobjedom omogućila Rusiji da se plasira na kontinentalnu smotru, nešto čega se Rusi i danas sjećaju i za što su zahvalni. No današnja utakmica je nešto potpuno novo i bez  ikakve dvojbe Rusija neće popuštati, ali Vatreni su kroz cijelo prvenstvo pokazivali da su mentalno sazreli.

"Rusija je neugodna momčad i očekujem da će igrati kao protiv Španjolske. Zasluženo su ušli u četvrtfinale i očekujem pravi spektakl jer ćemo igrati protiv domaćina i njegovih navijača", rekao je kapetan Luka Modrić.

21. svjetska smotra je kruna ove generacije Vatrenih koja se brusila, između ostalog, i kroz te prethodne duele sa "Zbornajom".

"Osvojiti naslov svjetskog prvaka s Hrvatskom gotovo je nezamislivo, poput najljepše bajke. Bilo bi nevjerojatno podići trofej svjetskog prvaka kao kapetan", dodao je Modrić.

Ruski izbornik Stanislav Cherchesov je i dalje miran čovjek, bez obzira na to što je ovo utakmica koja mu može donijeti kultni, pa čak i status nogometnog božanstva, u Rusiji.

"Kao trener pokušavam ne gledati TV,  ne čitam novine. Koncentriran sam na posao. Vjerujem da je i igračima tako. Pokušavam da me ništa ne omete. Ako dobijem novine pročitat ću naslov. Kritika je dobra, ali vjerujem da bi trebali imati oči i uši otvorene".

Osvrnuo se i na ruski mentalitet.

"Mi Rusi volimo ekstreme, stoga nemojmo biti ekstremni. Vjerujem da bi trebali biti konstruktivni, analitičko kritični. Kažete da su ljudi euforični: mi, ljudi u momčadi, nismo ljudi koji bi trebali biti euforični", rekao je  Cherchesov.

Za obojicu trenera i Cherchesova i Dalića ovo je utakmica odluke, susret koji će ih u slučaju pobjede vinuti u nebesa. Tekstualni prijenos pratite od 20 sati na našem portalu.

Mogući sastavi:

Rusija: Igor Akinfeev; Mario Fernandes, Ilya Kutepov, Sergey Ignashevich, Fedor Kudryashov; Roman Zobnin, Daler Kuzyaev; Aleksandr Samedov, Aleksandr Golovin, Denis Cheryshev; Artem Dzyuba

Hrvatska: Danijel Subašić; Sime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinić; Ivan Rakitić, Marcelo Brozović, Ante Rebić, Luka Modrić, Ivan Perišić; Mario Mandžukić