Španjolci na 'mišiće' upisali pobjedu protiv čvrstog Irana

šm

Španjolska i Iran su odigrali posljednju utakmicu dana u Kazan Areni.

20.06.2018. u 19:47

Reprezentacija Španjolske teškom je mukom svladala Iran s 1-0 (0-0) u utakmici 2. kola skupine B Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji, koja je u srijedu odigrana u Kazanju.

Strijelac pobjedničkog pogotka bio je Diego Costa u 54. minuti, kada je nesretni iranski reprezentativac Rezaeian pokušao izbiti loptu ispred španjolskog napadača i pogodio ga u koljeno, a lopta se s ruba kaznenog prostora odbila u desni donji kut iranskih vrata.

Iranci su imali nekoliko dobrih prilika, ali nijednom nisu uspjeli poslati loptu unutar okvira španjolskih vrata. Jedan im je pogodak, postignut u 63. minuti, opravdano poništen zbog zaleđa.

U prvoj utakmici današnjeg programa u ovoj skupini Portugal je pobijedio Maroko sa 1-0 pogotkom Cristiana Ronalda.

Nakon kompletiranog drugog kola na diobi prvog mjesta su Portugal i Španjolska sa četiri boda, Iran je treći sa tri boda, a Maroko zadnji bez ijednog boda.

U zadnjem kolu ove skupine, koje je na rasporedu 25. lipnja, igrat će Iran - Portugal i Španjolska - Maroko.

4. Maroko     2    0    0    2    0-2    0

------------------------------------------------------------------------------------------

Kraj utakmice. Španjolska je upisala pobjedu u utakmici koja nije obilovala ljepotom i mnoštvom prilika, ali bitna su tri boda. Iranci će imati razloga žaliti, jer trenutak nepažnje i manjak sreće ih je koštao važnog boda.

----------------------------------------------------------------------------

92' -  Žuti karton za Ebrahimija. Isco izvodi slobodni udarac, a Iran se pokušava brzo otvoriti, no na pokušaju je i ostalo.

89' - Rodrigo zamjenio Diega Costu. Jedan Brazilac umjesto drugog s obzirom da su obojca rođeni u južnoj Americi.

86' - Amiri ide van, a napadač Ostersunda Ghoddos ulazi.

82' - Velika prilika za Iran. Amiri ubacuje, a Taremi je nadskočio Albu i gađa preko gola.

79' - Žuti karton za Amirija . Opasna igra i prvi karton kojega je pokazao urugvajski sudac Cunha.

Vasquez ide iz igre, a Asensio je ušao na njegovo mjesto.

77'- Slobodan udarac za Španjolsku na samom rubu kaznenog. Silva i Isco su kod lopte i igrač Reala gađa u živi zid.

74' - Jahanbakhsh ulazi u igru umjesto Ansarifardija. Pokušat će Queiroz doći do izjednačenja.

Odmah prilika za izjednačenje. Ubačaj s lijevog krila, ali malo prekratak Taremi.

68' - Isco i Iniesta opet dobro kombiniraju i sada igrač Barcelone ulazi u kazneni i Ezatolahi izbacuje u korner.

Mijenja Quieroz. Došlo je do ozlijede Hajsafia na čije mjesto je ušao Milad Mohammadi.

Isco je izveo i velika gužva. Matna situacija nakon kornera i kombinacije Isca, Inieste i Silve koji je ubacio pred golmana. Tražili su tu i igranje rukom Španjolci, ali ostalo je na prilici.

Koke je ušao umjesto Inieste.

67' - Sprema se prva zamjena. Koke će ući u igru.

62' - Slobodni udarac za Iran izvodi Ramin i evo izjednačenja. Iran zabija GOOOOOOOL, no slavlje je krenulo možda malo prerano. Podignuta zastavica i sudac traži VAR. Ponovljena snimka pokazala je da je linijski sudac dobro vidio. Ezatolahi je bio u zaleđu.

60' - Iran prijeti preko Taremija koji je nadskočio Carvajala, ali glavom gađa zamalo pored gola.

59' - Isco opet probija stranu.Stalno traži igru 1 na 1 i ulazi skroz do pet metara no ila je tu ipak prevelika koncentracija igrača.

58' - Slobodni udarac Španjolske izbačen u korner. Opet Španjolci loše kombiniraju.

54' - Kazna je uslijedila na drugoj strani u vidu Diega Coste. Iniesta daje vrhunsku loptu za suigrača koji se okreće oko dvojce čuvara. Osmjehnula mu se fortuna jer zabija iz odbijanca koljenom. GOOOOOOOOL i Španjolska vodi .

53' - Sada velika šansa za Iran. Španjolska obrana je loše odreagirala, ali Ansarifard ne zabija.

51' - I nastavak donosi isti scenarij. Španjolci s mnoštvom sitnih dodavanja pokušavaju stvoriti višak i u nastavu im to sve češće polazi za rukom. Carvajal probija desnu stranu i daje za Isca koji sam završava akciju. Puca preko gola.

49' - Prvi korner u nastavku. Isco ubacuje pa Busquets u dobroj prilici. U nastavku akcije opet Isco probija i daje povratnu loptu na vrh 16 m od kud je uslijedio udarac Vasqueza što fantastično brani Beirandvan. Golman Irana spašava svoju momčad.

46' - Počelo je drugih 45 minuta.

------------------------------------------------------------------------------

Kraj prvog poluvemena. Kazan' Arena ostala je uskraćena za golove, ali je svjedočila apsolutnoj dominaciji Španjolske i fantastičnom sitnom vezu talentiranih i "plemenitih" nogometaša.

-------------------------------------------------------------------------------

47' - Najbolja prilika za Španjolsku. David Silva se našao u prilici, ali ne uspjeva zabiti. Isco i Carvajal su ga sitim vezom gurnuli u priliku, no najbolji obrambeni igrač iranske lige, Pouraliganji, blokira.

45' - Igrat će se tri minute sudačke nadoknade.

41'  - Silva izvrsnom dijagonalom pronalazi Isca koji  ubacuje na pet metara gdje Iniesta ne uspjeva zabiti.

39' - Jedna kontroverzna situacija. Diego Costa je po svemu sudeći  nagazio vratara Irana, stao mu na palac.

37' - Rezaeian probija stranu i iznuđuje korner.

Ostao je ležati kapetan Irana, Hajsafi koji se sudario sa svojim suigračem Hosseini. Ukazuje mu se pomoć.

34' - Vasquez ubacuje, ali Hosseini (danas slavi 22. rođendan) izbacuje ispred Diega Coste.

33' -Napadi Španjolaca traju skoro 60 sekundi. Mirno, smireno i tako s jedne na drugu stranu. Strpljivi Španjolci, a pitanje je koliko će se dugo ovako dobro i organizirano moći braniti Iran.

30' - Španjolci  opet dugo kombiniraju. Iniesta, Isco.... Korner za Furiju i zamalo pogodak nakon ubačaja. Iz okreta nekakvim "poluškaricama" puca Silva.

25' - Dugi prekid. Silva napokon izvodi udarac i puca kroz živi zid, ali u ruke Beiranvandu.

22' - Slobodni udarac Španjolske završio u živom zidu. Ramos puca.

Novi faul za Furiju i novi slobodni udarac.

20' - Sitni vez Španjolaca koji igraju lijepo,  ali nema završnog dodavanja kroz zgusnutu obranu.

17' - Bljesnuo je napad Irana. Španjolci očekivali zaleđe, ali igra puštena. Taremi loše ubacuje.

16' - Početak utakmice protječe u očekivanoj dominaciji Španjolske. Redaju se napadi, ali za sada je to bezopasno. Iran se disciplinirano i dobro brani.

13' - Novi slobodni udarac za Španjolsku. Redaju se napadi Furije, dok Iran preko Amirija vreba kontru. Iznudio je faul.

9' - Slobodni udarac za Španjolsku na lijevoj strani kaznenog. Silva je ubacuje, ali lopta je preletila sve igrače Furije.

8' - Prvo upozorenje za Ramosa zbog starta nad Azmounom.

5' - Prva Iranska kontra i obećavajući napad. Slobodni udarac- skraćeni korner. Ubačaj čisti Pique.

3' - Prvi ubačaj u kazneni prostor Irana i odmah gužva. U nastavku akcije Alba ubacuje, a udarac ide visoko preko gola.

1' - Započela je utakmica.

Dvije promjene kod Španjolske.  Carvajal  umjesto Nacha, dok je Lukas Vazquez zamjenio Kokea.

---------------------------------------------------------------

Igrači su izašli na travnjak i slušaju himnu.

ŠPANJOLSKA: De Gea - Carvajal, Pique, Ramos, Alba - Koke, Busquets, Iniesta - Isco, Costa, Silva

IRAN: Beiranvand - Rezaelan, Ezatolahi, Pouraliganji, Haji Safi, Omid, Karim, Amiri, Mehdi, Hoseini, Sardar

Španjolci su pokazali karakter i unatoč smijeni izbornika, pred početak Svjetskog prvenstva, su odigrali jako dobru utakmicu protiv europskih prvaka Portugalaca. Pobjeda je izostala, ali Furija je impresionirala mirnoćom, lepršavošću i uigranošću te su istaknuli kandidaturu za naslov Svjetskog prvaka.

Hierro  u debiju na klupi Španjolske nije upisao pobjedu jer mu se ispriječio nezaustavljivi Cristiano Ronaldo koji je zabio hat-trick, postavši tako najstariji igrač kojemu je to uspjelo na Svjetskom prvenstvu. Cristiano je i u današnjoj utakmici dokazao da je jedan od najboljih svih vremena. Portugal je slavio protiv Maroka njegovim pogotkom iz četvrte minute, a taj gol mu je 85. iz 152. nastupa za Portugal. Ronaldo je s tim pothvatom preskočio člana "Lake konjice" - Mađarske reprezentacije koja je dominirala sredinom prošlog stoljeća, Ferenca Puskasa, igrača koji je kao i on igrao za Real Madrid. S tim golom Portugalac je postao najefikasniji europski nogometaš u povijesti kada su u pitanju golovi za reprezentaciju.

Što se "naše" utakmice tiče, dok je Španjolska remizirala s Portugalom odigravši 3:3, Iranci su sretno i spretno upisali pobjedu. Otvarali su protiv Maroka i slavili su zahvaljujući sretnijoj i spretnijoj završnici gdje je Marokanac Bouhaddouz u 90. minuti poslao loptu u svoju mrežu.

Da će danas imati nemjerljivo teži posao je jasno iz aviona, ali Iranci već dugi niz godina ulažu puno u infrastrukturu, trenere i igrače te su njihove omladinske selekcije stalni sudionici kontinentalnih smotri. Nakon pobjede su još dodatno samopouzdani , a njihov izbornik Carlos Queiroz smatra da su u dobroj poziciji tzv. "win-win situaciji.

"Nalazimo se u win-win situaciji jer ovo je jedinstvena prilika da naša nacionalna momčad nauči više o igri i da narastemo kao igrači.  Moram reći da postoji magični napitak za zaustaviti španjolsku da bi kupili u vrijednosti od milijun dolara. Ono što možemo napraviti je da zadržimo odlučnost i naš kapacitet da trpimo patnju." - rekao je izbornik te se osvrnuo na plan igre.

"Kada se branimo, što ćemo morati raditi u puno navrata, branit ćemo se kolektivno. Ono što ne možemo napraviti je braniti se i tada se predati. To bi bilo neiskreno. Kada ćemo imati loptu moramo pokušati pobijediti. Što će se događati nakon toga ovisi o nogometnim bogovima".

Bivši trener Real Madrida i izbornik Portugala se osvrnuo i na samu činjenicu da Iran nastupa na Svjetskom prvenstvu.

"Za nas je privilegija i čast što smo ovdje. Ovo je jedinstvena situacija za nas, što možemo igrati protiv Španjolske, jednog od kandidata za naslov Svjetskog prvaka" - rekao je Queiroz.

U taboru Španjolaca je daleko od idealnog, jer osim što su smijenili izbornika, mediji i navijači nisu zadovoljni ni s izvedbom jednog od najboljih golmana svijeta, ali Hierro tu nema dvojbi.

"David de Gea će biti u početnoj postavi. Imamo punu vjeru u njega" - rekao je Hierro.

Španjolci nisu nikada izgubili protiv sastava iz Azije, barem u regularnom dijelu utakmice, ali do sada se nikada nisu susretali s Iranom tako da i to treba imati na umu, ali skauti su sigurno odradili dobar posao. Isto tako vrijedi spomenut i da Iran nikada nije slavio protiv neke europske momčadi, već su samo jednom remizirali i pretrpjeli pet poraza.

Bez obzira na sve, Španjolska je ovdje apsolutni favorit, a kako će se utakmica odvijati saznajte od 20 sati kada počinje tekstualni prijenos.