Modri korak bliže Ligi prvaka

Dinamo u Astani upisao rutinsku pobjedu i mirno čeka uzvrat u Zagrebu

šm

Nogometaši Dinama pobijedili su u prvoj utakmici 3. pretkola Lige prvaka u gostima kod kazahstanske Astane s 2-0 (1-0) i stekli veliku prednost pred uzvrat za sedam dana na Maksimiru.

07.08.2018. u 15:32

Golove su za Dinamo postigli Mario Budimir (39) i Dani Olmo (85).

Hrvatski prvak je obavio veliki dio posla na umjetnoj travi stadiona u Astani, zabili su dva gola, a nisu primili nijedan, pri čemu je Dinamova obrana odigrala vrlo dobru utakmicu. Dinamo je u prvom dijelu izdržao sve napade Astane, a poveli su iz jednog jedinog smislenijeg i opasnijeg napada u 39. minuti, dok je u drugom dijelu momčad Nenada Bjelice je dominirala i iz tri velike prilike iskoristila još jednu za veliku pobjedu nad klubom koji ima bolji europski koeficijent.

Prvu veliku priliku na utamici imali su domaćini kada je u 9. minuti Mađar Kleinheisler iz slobodnog udarca iskosa skoro iznenadio vratara Zagorca, ali je pogodio vanjski dio vratnice. Dinamo u prvom dijelu nije ozbiljnije zaprijetio domaćinima, koji su u 38. minuti opet imali dobru šansu, ali je Srbin Rukavina iz blizine pucao pored vrata. No, u 39. minuti Dinamo je poveo u svojoj prvoj opasnijoj akciji nakon što je Španjolac Olmo prošao braniča Aničića i pronašao slobodnog Marija Budimira, koji neometan u padu s desetak metara pogađa mrežu.

Tek što je počelo drugo poluvrijeme opasan udarac je uputio Hajrović, no vratar Astane Erić je obranio. U 55. minuti Dinamo je imao ogromnu priliku za drugi gol, kontru je povukao Gavranović, koji je ušao umjesto strijelca Budimira, a švicarski Hrvat je pravovremeno uposlio Olma, koji puca u istrčalog Erića.  U 70. minuti Zagrepčani su propustili još jednu priliku, opet nakon dobro izvedene kontre Hajrovića i Olma, lopta je došla do Gavranovića čiji šut brani Erić, koji još jednom spašava Kazahstance. No, niti Erić nije pomogao u 85. minuti kada je Olmo s 20 metara pogodio sami kut vrata Astane za veliku prednost Dinama. U 89. minuti je pokušao Gavranović škaricama.

Ukoliko prođe Astanu, Dinamo u zadnjem kolu kvalifikacija za plasman u Ligu prvaka čeka švicarski Young Boys.

ASTANA - DINAMO

Pred 22.000 gledatelja na Astana Areni sudio je Beaton iz Škotske.

Strijelci: 0-1 Budimir (39), 0-2 Olmo (85)

--------------------------------------------------------------

Kraj utakmice. Dinamo je protiv Astane upisao bitnu pobjedu i s kapitalom od 2:0 se vraća u Zagreb.

---------------------------------------------------------

93' - Aničić kojemu se nešto ranije ukazivala pomoć je izašao iz igre tako da Astana u ovim trenucima igra s 10 igrača jer je Grigorchuk napravio sve tri promjene.

90' - Igrat će se pet minuta nadoknade.

89' - Gavranović je propustio staviti točku na i. Efektan pokušaj škaricama Švicarskog reprezentatica ide bezopasno preko gola.

84' - Dinamo je poduplao prednost. Potencijalni Hrvatski reprezentativac, Dani Olmo, prima loptu na 20-tak metara. Nitko od igraća nije zašao na njega u blok, te je Španjolac zapucao i pogodio. GOOOOOOOOOOL  za 2:0 .

83' - Treću i posljednju zamjenu radi Bjelica. Hajrović izlazi, a Poljak Kadzior je ušao na njegovo mjesto.

79' - Astana je zabila za izjednačenje, ali pogodak Jange nije priznat zbog prekršaja u napadu nad Dilaverom. Stojanović je opet bio kratak u skoku i Almeyda spušta glavom za internacionalca Zelenortskih otoka koji je zatresao Zagorčevu mrežu.

Tomasov je izišao iz igre, a Murtazayev je ušao.

75' - Richard Almeyda se ubacio iz drugog plana, ali nesporazum njega i Henriquea je rezultirao kornerom. Udarac iz kuta i dobra prilika za domaćina. Aničić je bio najviši u skoku, ali je bio prekratak.

70'  - Izvrsna akcija Dinama koji je sada zapucao nekoliko izvrsnih prilika. Prvo je Gavranović pucao pa Hajrović nakon odbijanca golmana. Hajrovićev udarac odbio je Aničić, a lopta dolazi do Olma koji također ne uspijeva zabiti.

U nastavku je Gojak skrivio taktički prekršaj na centru i zaradio je žuti karton .

66' - Opasan ubačaj Kleinnheislera, ali ni Janga ni Henrique na pet metara ne uspijevaju doći do lopte.

60' - Oršić se sjurio u kazneni prostor i iznudio korner koji sam izvodi i ubacuje na drugu vratnicu, ali Dinamo nije uspio zabiti.

Problema s ozljedom je imao i Ademi i Bjelica reagira brzo te umjesto kapetana u igru uvodi Šunjića.

Mijenja i trener Astane. Umjesto Kabanange u igru je ušao Janga.

57' - Problemi za Aničića koji je ostao ležati na travnjaku nakon duela s Gavranovićem. U doskoku je izgleda došlo do rotacije koljena. Pridigao se reprezentativac BiH i moći će nastaviti utakmicu.

55' - Theophile opet dobro pozicionirani i osvaja loptu. Izuzevši jednu lošu reakciju u prvom poluvremenu jedan je od najboljih Dinamovih nogometaša.

Još jednom Theophile osvaja loptu. Gavranović se sjurio prema kaznenom prostoru. Daje u prostor, ali Olmo ne uspijeva svladati Erića.

51' - Opasan ubačaj Rukavine, ali Henriquez gađa neprecizno preko Zagorčevog gola.

50' - Prvi žuti karton za domaćina. Maevski radi prekršaj na sredini terena i zarađuje javnu opomenu .

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Dinamo preko Hajrovića prijeti prvi.

Budimir je ostao u svlačionici, a na njegovo mjesto ušao je Gavranović. Kod domaćina Almeyda je ušao umjesto Muzhikova.

-------------------------------------------------------------------

Kraj prvog poluvremena u kojem Dinamo nije briljirao, ali na odmor ide s vodstvom od 1:0.

----------------------------------------------------------------

45' - Još jedan pokušaj Kleinheislera iz daljine, ali udarac ide pored gola.

Igra se minuta nadoknade.

42' - Nova intervencija za Zagorca koji s lakoćom kroti još jedan pokušaj iz daljine.

41' - Javna opomena za Stojanovića koji se u duelu s Brazilcem Henriquezom služio rukama

39' - Izvrsno otvaranje Dinama. Olmo je izvrsno nadmudrio Aničića prebacivši loptu preko obrambenog igrača. Španjolac se sjurio se prema golu i prebacuje za Budimira, a ovaj postiže GOOOOOOL i koristi 100 % priliku

38' -  Dva udarca. Zagorac brani na jednoj strani slabašan pokušaj Astane, dok -Gojak puca bezopasno preko gola.

37' - Kleinheisler s lijevog prebacuje loptu na desno krilo gdje je iz drugog plana stigao Rukavina koji nije uspio kvalitetno zahvatiti loptu te propada još jedna prilika za Astanu.

31'- Slobodni udarac na drugoj strani. Tomasov je kod lopte uz Kleinheislera.  Tomasov je ubacio,  a Aničić puca zamalo preko gola.

29' - Slobodni udarac za Dinamo na polovici Astane, na nekih 30 m od Erićevog gola. Hajrović puca u blok od kojeg se lopta odbija u aut.

27' - Pedro Henrique dva puta čvrsto starta na Stojanovića i zarađuje samo upozorenje suca Beatona.

25' - Theophile se upustio u dribling u svom kaznenom prostoru i zamalo ostao bez lopte. Dinamo je imao puno sreće.

Mirna i dosta spora utakmica u kojoj domaći sastav izgleda nešto opasnije i konkretnije.

14' - Izvrsno otvaranje Dinama koji je organizirao prvi napad s glavom i repom, ali nakon serije kratkih i brzih dodavanja je izostao kvalitetan ubačaj.

Igra se na umjetnoj travi koju domaćin polijeva prije svake utakmice tako da je travnjak jako brz i neugodan i kako sada stvari stoje Modri se još nisu do kraja prilagodili uvjetima .

8' - Prilika za Astanu iz slobodnog udarca s nekih 25 m iskosa. Mađar Kleinheisler pokušava direktno ugroziti vrata i pogađa vratnicu od koje se lopta odbija u aut.

6' - Stojanović opasno gubi loptu, ali prejako dodavanje u prostor za Henriquea te propada izgledna prilika Astane.

Dosta slabo otvaranje oba sastava s puno pogrešaka u predaji lopte i puno cjepkanja igre u vidu prekršaja.

3' - Budimir je ostao ležati na travnjaku nakon duela s protivnički stoperom, a Shomko korektno izbacuje u aut.

1' - Počela je prva utakmica trećeg pretkola kvalifikacija za Ligu prvaka između Astane i Dinama.

Sudačka četvorka koja će dijeliti pravdu je iz Škotske, a predvodi je glavni sudac Beaton. Pomočnici su mu Mather i Carr, dok je četvrti sudac McLean.

------------------------------------------------

Ovo su sastavi s kojima započinje utakmica:

Astana: Erić - Rukavina, Postnikov, Aničić, Šomko - Maevski - Tomasov, Kleinheisler, Mužikov, Henrique - Kabananga

Dinamo: Zagorac - Stojanović, Theophile, Dilaver, Leovac - Ademi - Hajrović, Gojak, Olmo, Oršić - Budimir

-------------------------------------------------

Modri su u Europi do sada pokazali dva lica. Prvo goropadno na Maksimiru protiv Hapoela, a nakon toga puno krotkije u uzvratu u Izraelu. Današnja utakmica protiv Astane, četverostrukog uzastopnog osvajača Kazahstanskog nogometnog prvenstva, mogla bi odrediti tok Dinamove sezone.

Kazahstanci su neugodna momčad što pokazuju i rezultati u nepuno desetljeće koliko postoje s obzirom na to da je Astana osnovana tek 2009. godine. Momčad za koju nastupa nesuđeni Dinamovac, Marin Tomasov, je u  26 utakmica odigranih kod kuće u europskim natjecanjima samo četiri puta izgubila. Snage protivnika svjestan je i trener Dinama Nenad Bjelica koji ne smatra da su se kuglice na ždrijebu "osmjehnule"  Dinamu.

"Ne mislimo da smo imali sreće u ždrijebu jer mislimo da je Astana jako dobra ekipa. Vrlo su iskusna momčad koja jako dobro izgleda na terenu tako da je pred nama težak zadatak. Nadamo se prolazu. Vjerujemo da ćemo imati šanse pobijediti i sportski je uvijek vjerovati u pobjedu svaki susret. Vjerovao bih u pobjedu i da igram s Real Madridom u Madridu" - rekao  je trener Modrih koji bez obzira na snagu protivnika ima vjeru u svoje igrače.

"Uvijek očekujemo dobar i pozitivan rezultat, a za nas je pozitivan rezultat pobjeda. Znamo da ovdje u Astani nije lagano pobijediti i da su ovdje bolji klubovi teško dolazili do pobjede. Vjerujemo u sebe, vjerujem u našu ekipu i da možemo doći do pozitivnog rezultata koji će nam biti prednost za uzvratni susret" - rekao je trener Dinama.

Modri su u Kazahstan otputovali bez Benkovića koji će navodno uskoro postati "bivši" i napustiti Maksimir dok Hodžić nije otputovao zbog problema s putovnicom, ali dobra vijest je što je kapetan Ademi s momčadi u Astani.

Obje momčadi su bez poraza u novoj sezoni, a povijest je na strani Dinama koji imaju dobre rezultate protiv sastava koji dolaze iz bivšeg Sovjetskog saveza, ako se ne računaju Rusija i Ukrajina. Dinamo je na deset gostovanja iza "čelične zavjese" slavio u šest navrata, dok nije izgubio niti jedan put

Kako će Modri izgledati danas saznajte u tekstualnom prijenosu na našem portalu.