DINAMO-RIJEKA - 1:3

SPEKTAKULARNA UTAKMICA Rijeka osvojila Hrvatski kup nakon hrabre izvedbe u Puli, Dinamo ostao bez duple krune!

Alen Vlahović

Nogometaši Rijeke pobjednici su hrvatskog Kupa nakon što su u finalnom susretu igranom u Puli na stadionu Aldo Drosina pred 6742 gledatelja pobijedili Dinamo s 3-1.

22.05.2019. u 17:30

Bilo je to fantastično finale i zaslužena pobjeda Rijeke koja je po peti put osvojila 'Rabuzinovo sunce', pri čemu drugi put u posljednje tri sezone, dok je Dinamo u svom 22. finalu doživio sedmi poraz.

Golove u pobjedi Rijeke zabili su Antonio Čolak (13), Tibor Halilović (40) i Zoran Kvržić (84), dok je strijelac za Dinamo bio Mislav Oršić u 63. minuti. Dinamo je u 73. minuti imao jedanaesterac za izjednačenje, no Simon Sluga je fantastično obranio udarac Daniju Olmu.

Dinamo je bolje otvorio utakmicu i u prvim minutama nije dao disati suparniku. 'Modri' su nametnuli svoj tempo igre, a Rijeka se cijelo vrijeme branila. No, prvi ozbiljniji izlet Rijeke prema naprijed donio je i njezino vodstvo.

Tomečak je sjajno pucao s 20-tak metara, no Livaković je odbio loptu u korner. Udarac iz kuta je izveo Kvržić, Petković je loše reagirao pred svojim vratima, lopta je stigla kod Čolaka koji je zabio za 1-0 u 13. minuti. Dvije minute kasnije zaprijetio je i Halilović, no Livaković je još jednom odlično reagirao.

Prvi pravu priliku Dinamo je imao je u 31. minuti, no Oršić je pucao preko gola na odličnu Ademijevu povratnu loptu. U 37. minuti zaprijetio je i Petković, ali također preko gola. Tri minute kasnije Rijeka je povećala svoju prednost, a najzaslužniji za pogodak bio je Zoran Kvržić koji je sjajno prošao po desnom krilu gurnuvši loptu kroz noge Rrahmaniju, te potom ubacio na prvu stativu Haliloviću koji je zabio pored Livakovića.

Dinamo je u nastavku krenuo na sve ili ništa. Nenad Bjelica je uveo Gavranovića i Leovca umjesto Atiemwena i Rrahmanija i s dva napadača jurnuo po izjednačenje. Na prvo uzbuđenje u nastavku nismo dugo trebali čekati. Gavranović je zaprijetio u 50. minutu, ali je pucao loše.

Dinamo je puno bolje izgledao u nastavku i nakon serije prigoda 'modri' su u 63. minuti smanjili na 1-2, a u igru ih je vratio Oršić. Prvo je Sluga fantastično obranio udarac Ademija glavom s tri metra, a u nastavku akcije lopta se odbila do Oršića koji iskosa s 10 metara zabio u suprotni kut. Oršić je mogao biti junak u 69. minuti, no njegov udarac s ruba kaznenog prostora je prošao pored vratnice.

U 73. minuti Dinamo je imao najbolju priliku na utakmici za izjednačenje, ali Dani Olmo nije uspio realizirati kazneni udarac. Mladi Španjolac je pucao u desnu stranu Rijekina gola, no Sluga je fantastično reagirao. Jedanaesterac je skrivio Escoval igrajući rukom na ubačaj Leovca, a Batinić je nakon dugo razmišljanja pokazao na bijelu točku.

Sve dvojbe oko pitanja pobjednika Rijeka je riješila u 84. minuti sjajnim pogotkom Zorana Kvržića za velikih 3-1. Primio je loptu s desne strane kaznenog prostora, a onda opalio prema golu i pogodio suprotne rašlje za veliko slavlje Armade.

Rijeka je u prvom nastupu u Kupu pobijedila Križevce 9-0, a potom identičnim rezultatom 2-1 izbacila Varaždin, Lokomotivu i Inter, sve kao gost, da bi i završnom susretu srušila prvaka.

UŽIVO:

KRAJ

90' Igrat će se još tri minute u Puli. Dinamo-Rijeka 1:3

85' GOOOOOOOOOOOOOOL  Nevjerojatan gol Zorana Kvržića. Kapetan Rijeke opalio je snažno petnaestak metara i pogodio u same rašlje. Čini se da su Dinamovi snovi o duploj kruni gotovi. Kakav eurogol!

83' I drugi strijelac izlazi van. Antonio Čolak ide na zasluženi odmor, u igru će ući Jakov Puljić.

80' Alexander Gorgon zamijenio je strijelca Tibora Halilovića u momčadi Rijeke.

77' U nastavku akcije iz udarca iz kuta ponovno je najviši Ademi koji je pucao glavom iznad gola.

77' Ademi je sada prihvatio loptu na prsa i snažno pucao po podu. Sluga je ponovno spriječio pogodak i postao junak Rijeke.

73' Olmo nije realizirao najstrožu kaznu. Pucao je u donji desni ugao, ali se Sluga sjajno pružio i obranio udarac.

72' Penal za Dinamo nakon što je Escoval igrao rukom u šesnaestercu. Nastala je gužva oko glavnog suca, ali bit će penal za Modre!

70' Diskutabilna situacija ispred Dinamovog gola. Theophile-Catherine je bio u duelu s Čolakom. Lopta se odbila u korner, a dosuđen je bio samo gol-aut.

69' Nova sjajna prilika za Dinamo! Oršiću se lopta odbila pri vrhu šesnaesterca. On ju je snažno opalio, ali je za malo promašio jer je lopta otišla nekoliko centimetara pored desne stative Sluginog gola.

63' GOOOOOOOOOOOL  Dinamo je smanjio prednost. Sada je 1-2. Lopta je ubačena s lijeve strane u sredinu. Tamo je najprije Petković visoko skočio, potom se u prilici ispred gola našao i Gavranović. I kada se činilo da se lopta odbila van peterca, na nju je naletio Mislav Oršić i snažno je zakucao u sami gornji lijevi kut Sluginog gola.

61' Igra je zaustavljena jer je s Armadine tribine krenula bakljada. Neke baklje su završile i na terenu.

59' Ademi je bio najviši u skoku, ali je loptu poslao daleko iznad gola.

58' Korner za Dinamo. Pritisak je urodio plodom i plavi sada imaju izgledu priliku iz prekida.

56' Dinamo nastavlja svoj pritisak. Petković je sada skočio u šesnaestercu, ali mu je s glave loptu izbio Sluga. Bit će nastavak napada za Modre.

51' Gavranović se našao u novoj prilici. Lopta je zastala u petercu Rijeke, ali Riječani su bili spretniji i ispucali ju daleko od gola. U nastavku akcije, nova prilika za Gavranovića nakon katastrofalne pogreške Sluge, ali Švicarac ponovno nije uspio doći do lopte i pospremiti je u gol. Kakve je sada Dinamo prilike propustio!

50' Kakvu je sada priliku promašio Dinamo. Oršić je ubacio na glavu Petkoviću koji spušta za Gavranovića. Švicarac je snažno opalio, ali je lopta otišla malo iznad grede.

48' Kao i u prvom dijelu, Dinamo je pritisnuo Riječane na početku drugog poluvremena. Lopta je većinu vremena u nogama Dinamovih nogometaša.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. S centra je krenula Rijeka. Modrima trebaju dva pogotka da se vrate u susret pa je Bjelica stoga povukao prvi potez i umjesto Atiemwena i Rrahmanija uveo je Gavranovića i Leovca.

POLUVRIJEME- DINAMO-RIJEKA 0:2

43' Ubačaj iz kuta za Dinamo. Bez konkretne prilike za pogodak.

39' GOOOOOOOOOL Kapetan Rijeke Zoran Kvržić fantastično je prošao desnom stranom terena te ubacio u sredinu. Na pravom mjestu bio je Halilović koji je pospremio loptu s nekoliko metara u mrežu. Dinamo je u šoku.

37' Petković se sada našao u svojoj prvoj prilici danas. Pucao je s dvadesetak metara, ali je lopta otišla daleko iznad gola Simona Sluge.

36' Sjajna prilika za Dinamo. Pomalo nevidljivi Dinamov dragulj Dani Olmo predriblao je nekoliko igrača i u ključnom trenutku igrao rukom. Lopta je zaustavljena i Rijeka će nastaviti napad.

35' Lepinjica je pucao prema golu, lopta se odbila u noge Čolaku koji je bio ispred Livakovića međutim, svirano je zaleđe.

34' Krenula je koreografija Armade iza gola Dinama. Riječki navijači izvadili su svoje plavo-bijele zastave i podignuli atmosferu na Aldo Drosini. Sjajan se nogomet igra u Puli, uz odličnu atmosferu na tribinama.

33' Sjajna prilika sada na drugoj strani, lopta se odbila na noge Tiboru Haliloviću koji je pucao sa 17 metara po podu. Lopta je imala prilično sporu kretnju te ju je Livaković vrlo jednostavno i lagano pokupio. Dinamo nastavlja svoj napad.

31' Sjajna prilika za Dinamo! Ademi je s ruba šesnaesterca uputio loptu u sredinu. Lopta je stigla na nogu Oršiću koji s 10-ak metara neometan pucao iznad gola Simona Sluge.

30' Na tribinama vlada sjajna atmosfera. U sunačnoj Puli, dio Armade je skinuo svoje majice i čuje se glasno navijanje iza gola Dominika Livakovića.

28' Novi žuti karton, opet u momčadi Rijeke. Strijelac Čolak zakasnio je na start prema Teophileu-Catherineu i neoprezno ga zakačio s kopačkom po nozi. Opomena za Riječkog napadača.

26' Rrahmani je sada dodao vrlo kratku loptu do Livakovića koja je zamalo presječena. Sjajna kontrola vratara Dinama koji se izvukao iz nezgodne situacije.

24' Prvi žuti karton za susretu bit će za ekipu iz Rijeke. Luka Capan srušio je na zemlju Ivana Šunjića i zaradio opomenu.

23' Rijeka je izborila novi udarac iz kuta kojeg će izvesti Halilović. Ubačaj je išao na drugu stativu i tamo nije bilo Riječkih igrača.

20' Dinamo se nakon nokauta u 14. minuti uspio oporaviti te uspostaviti igru na terenu. Ponovno su preuzeli posjed i inicijativu na terenu te diktiraju tempo, no bez konkretne prilike za sada.

17' Opasno sada živi Dinamo. Halilović je snažno opalio s ruba šesnaesterca, ali Livaković sjajnom reakcijom odbija loptu u korner.

14' GOOOOOOOOL  Rijeka dolazi u vodstvo nakon kornera. Na ubačaju iz kuta najsnalažljiviji je bio Antonio Čolak koji je spretnom reakcijom pospremio loptu u mrežu i doveo Riječane u bolju poziciju.

12' Kakav udarac Ivana Tomečaka! S dvadesetak metara hrabro je opalio bivši igrač Dinama, lopta je išla pod gredu, ali je Livaković fantastičnom reakcijom spriječio pogodak.

10' Prošlo je prvih deset minuta susreta. Modri dominiraju terenom što potvrđuje i posjed (86 posto) koji je u korist plavih.

9' Opasan prekršaj napravio je Tomečak. Uz aut-liniju pokosio je Atiemwena. Bit će slobodan udarac za Dinamo.

6' Theophile-Catherine napravio je prekršaj u protivničkom šesnaestercu i lopta će biti za Rijeku.

3' Kakva je sada prilika bila za Dinamo!, Oršić se našao 'jedan na jedan' sa Slugom koji mu je uspio obraniti udarac. nastavlja se pritisak Modrih.

3' Oršić se našao na lijevom rubu šesnaesterca i snažno opalio. Lopta je otišla iznad Sluginog gola i nije bilo potrebe za intervencijom.

2' Dinamo je snažno pritisnuo od prve minute. Sluga je morao intervenirati u 2. minuti i izbiti loptu u aut. Nastavak napada za Modre.

1' Susret je počeo! S centra je krenuo Dinamo.