ŠTO ĆE BITI U PETAK?

Utakmice Hrvatske i Danske do sada su obilježene Šukerovim lobom, burom na Poljudu i dramom u Novgorodu

hk/h

Nogometne reprezentacije Hrvatske i Danske do sada su igrale šest puta, a posebno pamtimo dvije velike pobjede "Vatrenih" - na Svjetskom  prvenstvu u Rusiji 2018. godine, te Europskom prvenstvu u Engleskoj 1996. godine.

10.06.2022. u 09:51

Prva utakmica između Danske i Hrvatske odigrana je 16. lipnja 1996. godine u Sheffieldu. Bio je to ogled 2. kola D skupine EURO-a, a "Vatreni" su slavili sa 3:0.

Susret je obilježio pogodak Davora Šukera u 90. minuti za konačnih 3:0. Bio je to sasvim sigurno jedan od najljepših golova u povijesti hrvatske reprezentacije, čuveni lob preko Petera Schmeichela.

Aljoša Asanović je pronašao legendardnu "devetku" sjajnom dijagonalnom loptom preko pola terena, a bivši predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza idealno je primio loptu i majstorski je jednim dodirom gurnuo sam sebi u for te je potom napravio potez za pamćenje lobom preko Schmiechela, kojega su u to vrijeme smatrali najboljim vratarom svijeta.

Bio je to Šukerov drugi gol na utakmici nakon što je u 54. minuti realizirao kazneni udarac, a među strijelce se upisao i Zvonimir Boban u 81. minuti.

Uslijedile su dvije utakmice u kvalifikacijama za SP 1998. godine u Francuskoj. U prvom susretu u Splitu, u ožujku 1987. godine bilo je 1:1. Povela je Hrvatska golom Davora Šukera u 50. minuti, a izjednačio je Brian Laudrup osam minuta prije kraja susreta uz pomoću vjetra i loše procjene Dražena Ladića.

Uslijedio je uzvrat u Kopenhagenu kojeg su Danci dobili sa 3:1. Domaćin je već u prvom poluvremenu poveo sa 3:0. Brian Laudrup je zabio u 16. minuti, njegov brat Michael u 35., a na 3:0 je povisio Miklos Molnar. Šuker je minutu prije kraja samo smanjio na konačnih 3:1.

Hrvatska i Danska su na Poljudu igrale i u veljači 1999. godine. Bio je to prijateljski sraz. Danci su slavili sa 1:0, a pogodak odluke zabio je Ebbe Sand u 45. minuti.

Pet godina kasnije "Vatreni" su u sklopu priprema za EP 2004. godine u Kopenhagenu igrali pripremnu utakmicu protiv Danske i slavii sa 2:1. Tomo Šokota Ivica Olić su zabili za "Vatrene", a u nastavku je smanjio Ebbe Sand.

Posljednji put Hrvatska i Danska su igrale u osmini finala posljednjeg SP-a u Rusiji. Bila je to prava drama u Nižnjem Novgorodu.

Hrvatska je slavila sa 3:2 boljim izvođenjem jedanaesteraca nakon što je susret završio 1:1.

Junak pobjede bio je vratar Danijel Subašić koji je u raspucavanju obranio tri 11-erca danskih igrača - Eriksenu, Schoeneu i Jorgensenu.

Utakmica je krenula uraganski s obje strane. Danska je povela u 58. sekundi susreta, Knudsen je izveo ubacivanje sa strane duboko u hrvatski kazneni prostor gdje je do lopte stigao Delaney, njega su dobro blokirali Ante Rebić i Šime Vrsaljko, no onda se prostora za udarac domogao Mathias Jorgensen, a iako taj šut nije bio odviše jak bio je iz velike blizine te je nekako izmigoljio Subašiću i završio u golu.

Ipak, brzo primljeni pogodak nije negativno utjecao na Hrvatsku, pa je Mario Mandžukić sretno i spretno poravnao već u 4. minuti. Vrsaljko i Rebić su kombinirali po desnoj strani, uslijedio je ubačaj u kazneni prostor gdje Danci nisu dobro reagirali, Delaney je napucao Christensena od čije glave se lopta odbila idealno za Mandžukića, a naš napadač je taj poklon iskoristio i snažnim udarcem probio Schmeichela.

U 116. minuti je Luka Modrić mogao riješiti sve dvobe, no nije realizirao kazneni udaraca, Modrićev slab udarac Schmeichel je uhvatio.