EFIKASNA VEČER

DRAMATIČAN RASPLET Portugal svladao Hrvatsku, Vatreni ipak ostali u elitnom razredu Lige nacija zahvaljujući Francuzima

Alen Vlahović

Hrvatska nogometna reprezentacija izborila je ostanak u elitnom razredu Lige nacija premda je u susretu posljednjeg kola u Splitu izgubila od Portugala s 2:3, a u drugom susretu Francuska je pobijedila Švedsku s 4:2.

17.11.2020. u 20:25

Uoči posljednjih 90 minuta natjecanja u skupini 3 Francuska je s 13 bodova osigurala prvo mjesto i plasman na završni turnir, Portugal je imao 10 bodova i sigurno je bio drugi, dok su Hrvatska i Švedska imale po tri boda i odlučivale su o putniku u niži rang natjecanja.

U posljednjem kolu i Hrvatska i Švedska su izgubile, no "Vatreni" srećom s manje razlike što je bilo dovoljno za osvajanje trećeg mjesta.

Oba gola za Hrvatsku zabio je Mateo Kovačić (29, 65), dok su strijelci za Portugal bili Ruben Dias (52, 90) i Joao Felix (60). Hrvatska je od 52. minute igrala bez isključenog Marka Roga.

Hrvatska je povela u 29. minuti golom Matea Kovačića, kojem je to bio prvi pogodak za "Vatrene" nakon više od pet godina. Prvi i do sada jedini gol zabio je u prijateljskom susretu protiv Gibraltara u lipnju 2015.

Možda i ključni trenutak utakmice dogodio se u 52. minuti, kada je Marko Rog isključen zbog drugog žutog kartona. Portugal je odmah izjednačio. Cristiano Ronaldo je opalio iz slobodnjaka, Livaković je obranio, no lopta se odbila do Pereire koji je odmah vratio do Rubena Diasa koji je mirno zabio za 1:1.

Nažalost, samo osam minuta kasnije Portugal je okrenuo rezultat, a pogodak je zabio Joao Felix. Gosti su dali gol nakon što je Jota loptu uštopao rukom pa potom i asistirao Felixu koji je zabio u praznu mrežu. No, engleski sudac Michael Oliver je pokazao na centar.

Vodstvo gostiju nije dugo trajalo, u 65. minuti Kovačić je s ruba kaznenog prostora zabio za 2:2. Portugal je do pobjede stigao u 90. minuti drugim golom Rubena Diasa koji je iskoristio pogrešku Livakoviću kojem je lopta ispala iz ruke.

U drugom susretu iz ove skupine Francuska je na Stade de Franceu pobijedila Švedsku s 4:2 i potvrdila prvu poziciju i plasman na završni turnir.

Šveđani su poveli već u petoj minuti golom Viktora Claessona, no "Tricolori" su do kraja poluvremena okrenuli rezultat, a strijelci su bili Olivier Giroud (16, 59), Benjamin Pavard (36) i Coman (90+4), dok su za Švedsku zabili Claesson (5) i Quaison (88).

Na koncu je Francuska osvojila prvo mjesto i plasman na završni turnir sa 16 bodova, Portugal je drugi sa 13 bodova, Hrvatska ima tri, baš kao i zadnja Švedska.

UŽIVO:

KRAJ - HRVATSKA-PORTUGAL 2:3

90' GOOOOOL  Ruben Dias dao je gol za Portugal nakon velike greške Livakovića.

78' Što je sada promašio Bernardo Silva! Sam pred Livakovićem zapucao je od poda i lopta je preskočila gredu! Nevjerojatan promašaj!

74' Hrvatska ponovno prijeti. Prebrojavanje na desnu stranu i Brekalo je bio slobodan i zapucao. Ipak, šut nije bio precizan i nema promjene rezultata.

72' Perišić se sjurio po lijevoj strani terena i snažno zapucao iz teške situacije. Lopta je ipak otišla daleko od gola.

65' GOOOOOOOOOL Kovačić vraća Hrvatsku u život! Sjajan udarac!

60' GOOOOL  Portugal vodi nakon što je Jota igrao rukom. Oliver to nije vidio, a pogodak će biti priznat. Strijelac je Joao Felix.

57 Sada je i Perišić požutio. Krenuo je u kontranapad, ali ga je Semedo sustigao. Žestoka reakcija hrvatskog reprezentativca natjerala je Olivera da posegne u džep za kartonom.

54' Cristiano Ronaldo zaradio je žuti karton zbog simuliranja.

52' GOOL Minutu nakon isključenja Portugal je uspio izjednačiti. Ronaldo je izveo slobodni udarac, Livaković je odbio loptu, Semedo proslijedio do Rubena Diasa koji zabija pogodak. Hrvatska kreće s centra s čovjekom manje.

51' Loše vijesti. Rog je dobio drugi žuti karton i Hrvatska ostaje s igračem manje.

46' Počeo je drugi dio susreta. Ruben Dias je visoko skočio i zapucao iznad Livakovićeva gola. Bila je to sjajna prilika za Portugal, ali gosti su i dalje bez pogotka.

POLUVRIJEME: HRVATSKA-PORTUGAL 1:0 (Mateo Kovačić)

39' Velika prilika za Portugal. Livaković je obranio snažan šut koji je išao po sredini gola!

38' Sjajne vijesti iz Francuske. Pavard dovodi Tricolore u vodstvo.

37' Velika prilika za Hrvatsku! Perišić je probio lijevu stranu terena i ubacio u sredinu. Juranović je sam bio u petercu i zapucao glavom pored desne stative gola. Nevjerojatno da ovo nije bio pogodak!

35' Velika prilika za Portugal! Cristiano Ronaldo i Diogo Jota odigrali su dopli pas u šesnaestercu Hrvatske. Jota se našao sam pred Livakovićem, no Marko Rog uklizao je u posljednji trenutak i spriječio pogodak!

32' Hrvatska nastavlja s opasnim napadima. Modrić je oštro ubacio u sredinu, loptu je jedva izbio Rui Patricio, a na odbijanac nije stigao Perišić. Novi korner za hrvatsku reprezentaciju.

29' GOOOOOOL Nastala je velika zbrka u šesnaestercu Portugala, Pašalić je naletio nakon što je Semedo loše odbio loptu i uputio je prema Kovačiću. On je zapucao i loptu je u prvom pokušaju vratar Portugala uspio obraniti, no iz odbijanca je Kovačić zakucao loptu u gornji desni kut. Hrvatska vodi 1:0 na Poljudu!

27' Hrvatska je sada uzvratila mini presingom. Udarac iz kuta izvest će Luka Modrić.

20' Velika prilika za Portugal. Ronaldo je u skoku nadvisio Škorića, ali lopta je samo okrznula njegovu glavu i otišla u gol-aut. Livaković će ispucati loptu za nastavak igre.

16' Francuska je izjednačila protiv Švedske.

15' Portugal je pritisnuo Hrvatsku, lopta  je često u polovini Vatrenih.

12' Korner sada na drugoj strani terena. Portugalci će ubaciti loptu u igru.

5' Švedska je povela u Francuskoj i prema trenutnoj tablici zauzela treću poziciju na ljestvici.

4' Udarac iz kuta za Hrvatsku, izveo ga je kapetan Luka Modrić, ali nije bilo veće opasnosti za gol Ruija Patricija.

1' Susret Hrvatske i Portugala je počeo!

Vatreni će pokušati osigurati treću poziciju u skupini koja im osigurava nastup u elitnoj razredu Lige nacija i sljedeće sezone.

Oslabljena momčad Zlatka Dalića protiv aktualnih europskih prvaka odmjerit će snage na Poljudu.

Računica za ostanak u elitnom razredu je vrlo jasna. Vatreni će u rezultatskom smislu morati ostvariti jednak ili bolji rezultat u odnosu na Švedsku koja gostuje kod Francuske također u 20.45.

Susret možete pratiti uživo na portalu Direktno.

HRVATSKA: Livaković - Juranović, Lovren, Škorić, Bradarić - Rog - Kovačić, Pašalić, Modrić - Vlašić, Perišić

PORTUGAL: Rui Patricio - N. Semedo, Ruben Dias, R. Semedo, Rui - Danilo, Moutinho, Fernandes - Felix, Jota - Ronaldo