ZNATE LI S KIM SU IGRALI NA SVOM PRVOM EURU?

U prvom polufinalu snage će na Wembleyju odmjeriti Italija i Španjolska

bkk/h

U prvom polufinalu europskog nogometnog prvenstva u utorak, 6. srpnja na londonskom Wembleyju snage će odmjeriti Italija i Španjolska, a za obje reprezentacije bit će to peto polufinale u povijesti.

05.07.2021. u 19:38

"Furija" je u dosadašnja četiri polufinala sva četiri puta ušla u finale i pritom osvojila tri euopske krune, dok su "Azzurri" od četiri pokušaja tri puta ušli u finale, a jednom i slavili.

Prvo europsko polufinale Španjolci su igrali 1964. godine pobijedivši Mađarsku nakon produžetaka s 2:1. Strijelac pobjedničkog gola bio je Amancio u 112. minuti. U finalu je Španjolska pobijedila SSSR s 2:1 osvojivši prvi naslov prvaka Europe.

Do novog polufinala dogurali su 1984. godine. Nakon 1:1 susret protiv Danske razriješili su kazneni udarci, a "Furija" je pobijedila s 5:4. U finalu je Francuska predvođena Michelom Platinijem pobijedila s 2:0.

Iduće polufinale "Furija" je igrala 2008. protiv Rusije pobijedivši sa 3-0, da bi u finalu pobijedila Njemačku sa 1-0 osvojivši drugi europski naslov.

Četiri godine kasnije Španjolska je u polufinalu pobijedila Portugal boljim izvođenjem jedanaesteraca s 4:2, a potom u finalu deklasirala Italiju s 4:0 osvojivši i treći naslov.

Italija je na svom prvom Euru 1968. odmah otišla do kraja, ali uz mnogo sreće.

U polufinalu je slavila protiv SSSR-a bacanjem novčića. Susret je završio bez golova pa je odlučivala "lutrija", koja je otišla na talijansku stranu. "Azzurri" su potom u finalu pobijedili Jugoslaviju i to nakon dvije utakmice. Prva je završila 1;1, a u ponovljenom susretu bilo je 2:0 za Italiju.

Na novo polufinale Italija je morala čekati 20 godina, sve do 1988. godine. Suparnik je bio isti, ponovo SSSR, no "Zbornaja" je ovoga puta slavila s 2:0. Litovčenko (58) i Protasov (62) utišali su talijanska nadanja o novom finalu.

"Azzurri" su u polufinalu nastupili i 2000. godine, a bio je to susret koji će Francesco Toldo pamtiti cijeli život. Talijanski vratar je u 38. minuti obranio jedanaesterac Franku de Boeru, a u 59. minuti kazneni udarac je promašio i Patrick Kluivert pogodivši vratnicu. Susret je završio 0:0, a prilikom izvođenja jedanaesteraca ponovo je briljirao Toldo obranivši udarce De Boeru i Bosveltu

Italija je u finalu odmjerila snage protiv Francuske i bila na korak do osvajanja druge krune. Povela je u 55. minuti golom Marca Delvecchia, no u četvrtoj minuti sudačke nadoknade izjednačio je Sylvian Wiltord, a pobjedu Francuzima donio je David Trezeguet u 103. minuti.

Posljednje polufinale Italija je igrala 2012. pobijedivši Njemačku s 2:1, no u finalu je izgubila od Španjolske s 0:4.