UPISALI SE U POVIJEST

Turska pobjeda ima dvije poveznice s Vatrenima: Riječ je o dva najveća šoka hrvatskog nogometa

im

Turska je povijesnom pobjedom protiv Austrije (2:1) izborila plasman u četvrtfinale Europskog prvenstva.

03.07.2024. u 10:17

Junak je bio turski branič Merih Demiral, koji je zabio oba pogotka, prvi već u drugoj minuti susreta, što je najbrži pogodak u nokaut-fazi europskih prvenstva, a drugi u 59. minuti susreta. Tako se Demiral upisao u povijest kao prvi branič u povijesti Europskih prvenstava koji je zabio dva pogotka u utakmici nokaut-faze.

Pazite sad ovo, to se nije dogodilo od 1998. i polufinalne utakmice Svjetskog prvenstva između Francuske i Hrvatske na kojoj je Lilian Thuram zabio Vatrenima dva pogotka. Da stvar bude gore, turska pobjeda ima još jednu poveznicu s Hrvatskom. Ovo im je bila tek druga pobjeda u nokaut-fazi europskih prvenstava, prvu su upisali protiv Vatrenih na Euru 2008. godine boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Thuram je tada postigao dva gola za Trikolore, a do sinoć niti jedan defanzivac nije uspio doći do takvog učinka u utakmicama nokaut faze velikih natjecanja. Demiral je s dva gola ponovio podvig legendarnog Thurama i odveo Tursku u četvrtfinale Eura, gdje ovu selekciju čeka okršaj s Nizozemskom.

'Pokazao je slabe točke Austrije'

Za pogotke protiv Austrije je Demiral zahvalio legendarnom nogometašu Fenerbahčea Selcuku Sahinu, čovjeku koji trenutno obnaša ulogu pomoćnog trenera u stručnom timu izbornika Turske Vincenza Montelle.

"Želim se zahvaliti Selcuku Sahinu, našem pomoćnom treneru. Pokazao nam je slabe točke Austrije i iskoristili smo ta znanja kada smo imali prilike iz kornera", rekao je Demiral.

EURO 2024.: Turska posljednji četvrtfinalist, dva gola Demirala

Demiral je mrežu Austrijanaca tresao već u 1. minuti, a onda i u 59., dok je jedini gol za nominalne domaćine u Leipzigu postigao Michael Gregoritsch u 66. minuti, piše Gol