TEŽAK PORAZ

Tucak u nevjerici zbog katastrofe u bazenu: 'Moramo se u glavi čim prije otrijezniti'

bkk

Hrvatski vaterpolisti doživjeli su poraz u zadnjoj utakmici grupne faze olimpijskog turnira u Parizu, a bolji od njih s 13:9 (5:2, 5:3, 1:2, 2:2) bili su američki reprezentativci, koji su se tom pobjedom probili na treće mjesto u skupini A.

05.08.2024. u 21:07

Hrvatske strijelce je s pet pogodaka predvodio Konstantin Harkov, a tri gola je postigao Loren Fatović. Marko Bijač je imao sedam obrana. Hrvatska je završila kao četvrta i za mjesto u polufinalu će igrati protiv Španjolske.

"Ne sjećam se kada smo ovako tužno, žalosno i bezidejno izgledali kao danas u prve dvije četvrtine. Kasnije je bio nekakav bezuspješan pokušaj da se vratimo. Nemam riječi u ovom trenutku kako smo loše odigrali. Znali smo da će biti teška utakmica, ali je ovo neočekivano. Bez ijednog bloka, bez ijedne obrane. Jako, jako loša utakmica", kazao je nakon šokantnog poraza za HRT izbornik Ivica Tucak.

''Bili smo katastrofalni, moramo se u glavi čim prije otrijezniti, doći sebe, nema puno vremena, za dva je dana knockout faza, najvažnija utakmica", dodao je.

Tucak o Španjolcima: Vjerujem da i njima nije ugodno kada znaju da će igrati s nama

Hrvatsku u četvrtfinalu čeka Španjolska, jedina reprezentacija protiv koje godinama već nema rješenje: ''Ovo je sigurno psihološki potres, sada ćemo vidjeti jesmo li se u stanju dignuti i pokazati ono što treba pokazati svaki sportaš".

"Valja zaboraviti i valja se okrenuti, kako god da se zove provrtnik. Vjerujem da i njima nije ugodno kada znaju da će igrati s nama. Naš se cilj zna", rekao je.

Hrvatska je dobro otvorila dvoboj. U drugoj minuti Loren Fatović je iskoristio situaciju s igračem više i donio našim vaterpolistima vodstvo. No, uslijedila je najava onoga što će se događati većim dijelom prvog poluvremena. U sljedeće četiri minuta Hrvatska je ostala bez pogotka, a Amerikanci su golovima Daubea, Cupida i Rydera Dodda preokrenuli rezultat i poveli 3:1.

Nije bila dobra večer

Američki niz je nakratko zaustavio Konstantin Harkov pogotkom za 2:3, ali su uspješno izvedenim petercem Bowena te drugim pogotkom Dodda izabranici Dejana Udovičića kraj prve četvrtine dočekali s tri gola prednosti. Realizacija igrača više 1/4 i promašen 'zicer' Luke Bukića s dva igrača više, dali su naslutiti da ovo neće biti dobra večer hrvatskih vaterpolista.

S nova dva pogotka na početku druge četvrtine Amerikanci su došli do velikih +5 (7:2). Bukić je konačno uspio postići pogodak s igračem više za 3:7, ali su u sljedeće tri minute američki vaterpolisti novom serijom 3:0 otišli na nevjerojatnih +7 (10-3). Taj je rezultat stajao na semaforu sve do zadnje minute druge četvrtine, kad je Harkov realizirao igrača više, a Fatović u kontranapadu četiri sekunde prije kraja poluvremena smanjio na 5:10.

Problem igra u napadu

U trećoj četvrtini je pozitivna promjena u igri izabranika Ivice Tucka bila obrambena efikasnost, jer su u tom dijelu dvoboja Amerikanci samo jednom uspjeli svladati Marka Bijača. No, problem je i dalje bila igra u napadu. Samo dva pogotka, Žuvelin iz igre te Jokovićev iz peterca, smanjili su hrvatski zaostatak na četiri gola za zadnjih osam minuta posljednje utakmice u grupnoj fazi na ovom olimpijskom turniru.

Barakude nisu našle recept za moćnu američku reprezentaciju: Evo tko ih čeka u četvrfinalu

Iako je Harkov u zadnjoj četvrtini postigao tri gola, a Fatovićevim pogotkom na 1:47 prije kraja Hrvatska došla na samo dva gola zaostatka (11:13), Amerikanci nisu prokockali stečenu prednost već je Alex Bowen 70 sekundi prije kraja postigao pogodak za konačnih 11:14.