LIGA NACIJA

Švedska svladala Hrvatsku i ugrozila nam šanse za ostanak u elitnom razredu, ali za Vatrene još ima nade!

rj

Hrvatska nogometna reprezentacija ugrozila je ostanak u elitnom razredu Lige nacija nakon što je u susretu petog kola skupine 3 u Solni izgubila od Švedske sa 1:2.

14.11.2020. u 20:07

Golove za Švedsku zabili su Dejan Kuluševski (36) i Marcus Danielson (45+2), koji je u 82. minuti pogodio i u vlastitu mrežu za 2:1.

Hrvatska je u Švedsku doputovala s tri boda više od večerašnjeg suparnika i svjetskim doprvacima je bio dovoljan i bod kako bi osigurali ostanak u elitnom razredu najmlađeg Uefinog natjecanja. Nažalost, nismo uspjeli.

Izbornik Zlatko Dalić nije mogao računati na stoperski par Dejan Lovren - Domagoj Vida, te veznjaka Marcela Brozovića. Lovren je otpao zbog žutih kartona, a Vida i Brozović zbog korona virusa. Od prve minute priliku su dobili stoperi Marin Pongračić i Duje Ćaleta-Car, te Mateo Kovačić je uskočio umjesto Brozovića, a mjestu u vhu napada zauzeo je Ante Budimir.

Švedska je povela u 36. minuti golom Dejana Kuluševskog kojem je to bio prvi gol za nacionalnu vrstu u sedmom nastupu. Napadač Juventusa je driblingom u trku prošao Kovačića, pa ljevicom zabio za 1:0.

U posljednjim trenucima prvog dijela Danielson je zabio glavom nakon ubačaja iz kornera. Branič kineskog Dalian Professionala zabio je pogodak i u 82. minuti, ali u vlastitu mrežu, vrativši nadu hrvartskoj reprezentaciji. No, u preostalim minutama nismo uspjeli zabiti i drugi pogodak koji bi nam osigurao ostanak u Ligi A.

Odluka će pasti u utorak kada je na rasporedu zadnje kolo. Hrvatska još u subotu navečer putuje iz Stockholma u Split, a posljednji ispit imat će na Poljudu protiv Portugala, dok Švedska putuje na noge svjetskim prvacima Francuzima koji su pobjedom u Portugalu 1:0 osigurali prvo mjesto u skupini.

Gol odluke u Lisabonu zabio je N'Golo Kante (53).

Uoči zadnjeg kola na ljestvici vodi Francuska sa 13 bodova, Portugal ima 10 bodova, dok su Hrvatska i Švedska bodovno izjednačene, a obje međusobne utakmice su završile pobjedama domaćeg sastava 2:1.

ŠVEDSKA - HRVATSKA 2:1 (2:0)

Friends Arena.

Sudac: Siebert (Njemačka)

Strijelci: 1:0 Kuluševski (36), 2:0 Danielson (45+2), 2-1 Danielson (81-ag)

ŠVEDSKA: Olsen - Lustig, Lindelof, Danielsson, Bengtsson - S. Larsson, K. Olsson, Ekdal, Forsberg - Berg, Kuluševski (Claesson, 74)

HRVATSKA: Livaković - Uremović (Juranović, 41), Pongračić (Melnjak, 77), Ćaleta-Car, Barišić - Modrić, Kovačić (Rog, 77); Brekalo (Petković, 77), Vlašić, Perišić - Budimir (Pašalić, 63)

TIJEK UTAKMICE:

90' Utakmica je završila pobjedom Švedske 2:1. Dobra vijest je što imamo istu gol razliku pa će zadnje kolo odlučivati o ispadanju iz najjačeg ranga Lige nacija.

89' Kakav promašaj Vlašića!

88' Livaković je spasio hrvatsku mrežu od povećanja vodstva

81' GOOOOOOL! Hrvatska je smanjila na 1:2! Danielson je zabio autogol

79' Zamjena kod Hrvatske. Rog ulazi umjesto Kovačića, a Melnjak umjesto Pongračića

71' Bez većih prilika na utakmici

63' Kuluševski je enigma za naše obrambene igrale, sjajno je dodao do Ekdala koji srećom ne zabija

59' U drugom susretu naše skupine Francuska u gostima vodi protiv Portugala s jednim pogotkom razlike

53' Vlašić je opasnije nabacio prema švedskom golu, ali ipak je obrana pravovremeno reagirala

50' Perišić je pokušao prodati tunel švedskom igraču, ali je lopta završila u korneru

46' Počelo je drugo poluvrijeme

45'  Na samom kraju prvog poluvremena Šveđani zabijaju i drugi pogodak. Strijelac je Danielson!

41' Ostali smo bez Filipa Uremovića, umjeto njega ušao je Josip Juranović

37' Švedska je povela protiv Hrvatske golom Kuluševskog!

36' Ćaleta-Car je protuakciji dobio žuti karton i neće igrati protiv Portugala

35' Budimir je bio u opasnoj situaciji pred švedskom golom, ali se nije snašao.

32' Kuluševski, Bengtsson i Lustig prijete hrvatskom golu, ali naša je mreža ostava sačuvana

30' Šveđani su ponovno preuzeli inicijativu, imali su nekoliko neugodnih ubačaja pred hrvatski gol

28' Forsberg dobro puca iz slobodnog udarca, ali Livaković danas svojom trećom obranom spašava Hrvatsku

25' Hrvatska je u potpunosti preuzela inicijativu na utakmici i prijeti švedskoj obrani

23' Perišić je zapucao prema Olsenu, ali lopta nije htjela u gol

22' Brekalo je iz lijevog kuta dobro zapucao prema švedskom golu

21' Perišić je izborio udarac iz kuta za Hrvatsku

16' Kuluševski radi probleme hrvatskoj obrani, premostio je loptu prema Forsbergu koji je opasno zapucao po hrvatskom golu

14' Lustig je napravio prekršaj na Budimiru

12' Pongračić je ispucao loptu u korner

6' Kuluševski je bio u prvom napadu za Švedsku, tukao je desnom nogom, ali Livaković je siguran na golu

3' Budimir je bio u dobroj prilici, ali sudac je dignuo zastavicu

1' Počela je utakmica u Solni.

STARIJE:

Utakmica se igra pred praznim tribinama zbog epidemiološke situacije.

Pobjeda bi Hrvatskoj sačuvala poziciju u najsnažnijem rangu natjecanja Lige nacija, a dobar bi bio i neriješen rezultat. Hrvatska trenutno ima tri boda, a Švedska nula. Nakon utakmice Vatreni se vraća doma, a u utorak igraju utakmicu zadnjeg kola protiv Portugala u Splitu.

Na utakmici neće sudjelovali Domagoj Vida i Marcelo Brozović zbog korona virusa.

Sudi Nijemac Daniel Siebert, poznat po suđenju u Bundesligi.