EUROPSKA LIGA

Tottenham svladao Dinamo 2:0, nije tragedija, dojam je da se moglo više...

js/h

Nogometaši zagrebačkog Dinama u prvoj su utakmici osmine finala Europske lige izgubili na gostovanju kod Tottenham Hotspura s 0:2 (0:1).

11.03.2021. u 19:55

Oba pogotka za Tottenham postigao je kapetan momčadi Harry Kane, prvoga u 25., a drugoga u 70. minuti.

Hrvatski prvak se u Londonu odlučio taktički povući i prepustiti kontrolu igre domaćem sastavu. U početnim minutama dvoboja izgledalo je kako bi takva postavka mogla donijeti korist Dinamu jer su igrači Tottenhama često griješili u dodavanjima što je otvaralo prostor za protunapade, no nakon uvodnih 15-ak minuta greške u igri domaćih su se prorijedile te je postajalo sve opasnije pred Dinamovim vratima.

Nije dugo trebalo da Tottenham svoju dominaciju pretvori u vodstvo. Alli je u 24. minuti osvojio loptu na lijevoj strani, uposlio Lamelu, a Argentinac se "prošetao" kroz obranu Dinama i nakon ulaska u kazneni prostor uputio udarac koji je pogodio vratnicu, lopta se od okvira gola odbila ravno na nogu Kanea kojem nije bilo teško zatresti praznu mrežu.

Dinamo je u prvih 45 minuta uputio tri udarca u okvir suparičkog gola, ali sva tri su bila s velike udaljenosti te nisu natjerala Llorisa na ozbiljniju intervenciju. U najboljoj poziciji bio je Oršić koji je nakon samo 40-ak sekundi pobjegao Aurieru, no uslijedio je mlak udarac po zemlji kojega je Lloris lakoćom uhvatio.

I nastavak je protekao u igri koja se pretežno odvijala na polovici terena koja je pripadala igračima Dinama, no domaći su teško pronalazili čiste prilike za udarac prema vratima. Dinamo je, pak, uspio zaprijetiti iz brze akcija u 60. minuti, Ivanušec je prihvatio loptu na desnom krilu, poslao prizemnu dijagonalu u kazneni prostor gdje je natrčao Petković, ali njegov udarac nije pronašao okvir gola.

Trener Tottenhama Jose Mourinho u 64. minuti napravio je trostruku izmjenu, umjesto Allija, Sona i Lamele na teren je poslao Bergwijna, Balea i Mouru, a niti minutu potom Bale i Bergwijn su kreirali veliku priliku za 2:0. Bale je uputio sebi svojstven centaršut s desne strane kojega je na volej dočekao Bergwijn, no Livaković se istaknuo lijepom obranom.

Tottenham je ipak stigao do drugog gola u 70. minuti, Ndombele je proigrao Auriera na desnom krilu, ovaj je ubacio u kazneni prostor gdje je vrlo loše reagirao Teophile-Catherine koji je praktički smirio loptu za Kanea, a kapetan domaćih je iskoristio taj poklon i bez problema udarcem s 10-ak metara još jednom svladao Livakovića.

Zaprijetio je Bale u 83. minuti iz slobodnog udarca sa 25 metara, no Livaković je odličnom intervencijom odbio loptu u korner, a engleski je predstavnik u sudačkoj nadoknadi imao još dvije jako dobre prilike za povećanje vodstva. Prvo Bale iz neposredne blizine nije uspio pospremiti u mrežu ubačaj Bergwijna, dok je pokušaj Carlosa Viniciusa Livaković bez problema primirio.

Uzvrat je za tjedan dana u Zagrebu.

TOTTENHAM HOTSPUR - DINAMO 2:0 (1:0)

Sudac: Gozubuyuk (Nizozemska)

Tottenham Hotspur: Lloris - Aurier, Sanchez, Dier, Davies - Sissoko, Ndombele (Hojbjerg, 72); Alli (Bergwijn, 64) - Lamela (Bale, 64), Son (Moura, 64); Kane (Carlos Vinicius, 84)

Dinamo: Livaković - Ristovski, Lauritsen, Theophile-Catherine, Leovac - Majer (Kastrati, 64), Jakić, Ademi (Franjić, 90), Ivanušec - Petković (Gavranović, 78), Oršić (Atiemwen, 64)

Tekstualni prijenos utakmice možete pratiti na portalu Direktno.

Tottenham - Dinamo 2:0 (Kane '25, '70)

90' Ademi nije mogao nastaviti nakon jednog starta, ušao je Franjić. Livaković je preuzeo kapetansku vrpcu.

87' Ristovski je požutio.

84' Kane je izašao, ušao je Vinicius.

83' Bale je opalio strašan slobodnjak, ali Livaković izbacuje u korner.

77' Umjesto Petkovića ušao je Gavranović.

70' GOL  Kakva pogreška Dinamove obrane! Theophile je mlako reagirao nakon ubačaja Auriera s desne strane, umjesto da loptu ispuca, praktički se samo odbila od njega do Kanea koji u miru posprema loptu iza Livakovića.

65' I odmah je u idućem napadu Bale uposlio Bergwina, no Livaković je sjajno reagirao.

64' Iz igre izlazi Majer, ulazi Kastrati. Kod Tottenhama je izašao Lamela, a u igru je ušao Gareth Bale. Izlazi i Son, a ulazi Moura. Izašao je i Dele Alli, a ušao Bergwin.

60' Kakva šansa za Dinamo! Ivanušec je po podu s desne strane pronašao Brunu Petkovića koji je s nekoliko metara opalio oštro po podu, ali neprecizno.

58' Ndombele je uz puno sreće prošao kroz nekoliko igrača Dinama, ali nasreću nije bilo opasnosti.

54' Opasna situacija za Dinamo. Son je precizno pronašao Kaneovu glavu, on je vratio u prostor, ali Dinamova obrana uspjela je otkloniti opasnost.

50' Mourinho je tražio kazneni udarac, Majer je izgleda nagazio Ndombelea, ali ništa od jedanaesterca.

47' Gužva pred Dinamovim vratima, ali svirano je zaleđe.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45+1' Kraj prvog poluvremena. Dinamo ima više udaraca u okvir vrata, četiri naprema dva, ali rezultat je u korist londonske momčadi.

45+1' Dier ruši Petkovića. To je prvi žuti karton. Slobodni udarac nije bio opasan.

45' Tottenham ima potpunu kontrolu nad utakmicom, ali bez previše prilika.

44' Zanimljivo je da mnoge dvojbene situacije za prekršaj Serdar Gozubuyuk dopušta.

31' Dobro odigrana akcija Modrih, preko Majera i Ivanušeca stigla je lopta do Petkovića koji je pucao u okvir s 20-ak metar, ali je Lloris na mjestu.

25' GOL  Tottenham vodi. Lamela je prošao kroz Dinamovu obranu, vanjskom pucao i pogodio stativu od koje se lopta odbija do neometanog Harryja Kanea.

24' Dinamo se malo ohrabrio, sve više kombiniraju ispred Tottenhamove obrane, ali ništa konkretno

21' Dinamova akcija nakon dugo vremena. Kombinirali su Petković i Oršić, na kraju je Ivanušec loptu poslao visoko iznad gola.

20' Opasnost ispred Dinamovih vrata, Aurier je ubacio zdesna, ali Livaković je nogom izbio daleko na tribine.

15' Posjed lopte: 62-38 u korist londonske momčadi

13' Lamela je ciljao Kanea koji je bio pred Livakovićem, ali je lopta bila prejaka. Tottenham je sada malo stisnuo.

10' Kane je pokušao ubaciti s desne strane, ali lopta je završila u korneru.

9' Dinamo se izvrsno nosi s Tottenhamom, igra se brzim tempom.

5' Son je pokušao ubaciti s ruba šesnaesterca, ali je lopta otišla pokraj vratnice.

1' Oršić se sjurio prema Llorisovim vratima, ali udarac nije bio opasan.

1' Počeo je susret u Londonu. Petković je odmah krenuo sam prema šesnaestercu, stigao je do njega, ali obrana Tottenhama s njim nema problema.

Momčad pod vodstvom Josea Mourinha dočekuje Dinamo na sedmom mjestu ljestvice engleske Premier lige te će izlaz u Ligu prvaka za sljedeću sezonu tražiti i kroz Europsku ligu, što je u ovoj sezoni najvrijednij trofej koju Spursi još mogu osvojiti. Stoga je teško očekivati da će podcijeniti Dinamo.

Zorana Mamića nimalo ne opterećuje činjenica da je Dinamo u svojoj novijoj povijesti u 13 utakmica s engleskim klubovima ostvario samo jednu pobjedu uz deset poraza, među koje se ubraja i onaj 4:0 iz 2008. protiv Tottenhama u grupnoj fazi tadašnjeg Kupa UEFA. No, na jedinoj pobjedi, protiv Arsenala u Zagrebu, stoji upravo trenerski potpis Zorana Mamića.

"Statistike su da se ruše, tradicije su da se mijenjaju. Mi smo to ove sezone i pokazali, zašto ne bismo to pokazali? Ne treba se time opterećivati. Svaka utakmica nosi svoje. Mi smo dobri, mi smo kvalitetni, nismo u Europi ove godine izgubili nijednu utakmicu, tako da imamo puno samopouzdanja i možemo vjerovati u sebe da ćemo i sutra napraviti dobar rezultat", rekao je Dinamov strateg.