HRVATSKI IGRAČI SVE BOLJE IGRAJU

Šarić se odličnim šuterskim ulaskom s klupe predstavio Oklahomi, Bogdanović zatrpao koš Bostona

lč/h

Hrvatski košarkaški reprezentativac Dario Šarić za svoju je novu NBA momčad Oklahoma City Thunder debitirao s 12 koševa i pet skokova u uvjerljivoj 133:96 domaćoj pobjedi protiv Houston Rocketsa.

16.02.2023. u 09:42

Šarić, koji je prije šest dana stigao u Oklahomu iz Phoenix Sunsa, ušao je s klupe te je za 14.11 minuta provedenih na parketu pogodio sva tri šuta za dva, sva tri slobodna bacanja te jedan od tri pokušaja za tricu.

Domaći Thunder, koji se bori za plasman u posezonu, uraganski je krenuo protiv slabašnih Rocketsa, koji imaju najlošiji omjer pobjeda i poraza u čitavoj ligi. Već u prvoj četvrtini bilo je 20 razlike za domaće, a krajem treće dionice prednost je narasla i do najvećih 42 razlike. Najefikasniji kod Thundera bili su Shai Gilgeous-Alexander s 29 i Luguentz Dort s 15 koševa, dok su bolji od ostalih kod Rocketsa bili Jabari Smith s 15 i Jalen Green s 14 ubačaja.

S omjerom pobjeda i poraza 28:29 Thunder je trenutačno 10. sastav Zapadne konferencije, odnosno drži posljednje mjesto koje vodi u "play-in", dok su Rocketsi s 13:45 na dnu Zapada i čitave lige, tik iza San Antonio Spursa koji su na 14:45.

Drugi hrvatski igrač koji je bio u akciji u srijedu Bojan Bogdanović imao je odličnu šutersku večer u dresu Detroit Pistonsa, ali to niti izbliza nije bilo dovoljno da taj sastav na gostovanju iznenadi vodeću momčadi lige i lanjske finaliste Boston Celticse koji su upisali sigurnu domaću pobjedu 127:109. Bogdanović je 14 od svojih ukupno 28 koševa (šut za dva 11-14, trica 1-3, slobodna bacanja 3-4) postigao u trećoj četvrtini tijekom koje su se Pistonsi primaknuli na šest razlike (88:82), no s druge strane sjajan je bio Jayson Tatum koji se vratio u sastav nakon bolesti pa su Celticsi spriječili preokret. Tatum je susret okončao s 38 pogodaka, devet skokova i sedam asistencija, Malcolm Brogdon je s klupe dodao 25 poena, dok je Bogdanović ukupno igrao 32.38 minuta te je svom učinku dodao i pet skokova te dvije asistencije.

Detroit je na dnu Istoka s omjerom 15:44, dok je Boston vodeći na Istoku i u čitavom NBA s 42:17.

Prvo mjesto na Zapadu i dalje čvrsto drže Denver Nuggetsi koji su u svojoj dvorani sa 118:109 nadigrali Dallas Maverickse. Još jednu svestranu utakmicu odigrao je srpski centar Nikola Jokić koji je postigao 14 koševa uz 13 skokova i 10 asistencija, dok su strijelce domaćih predvodili Jeff Green s 24 i Michale Porter s 22 ubačaja. Kod Mavsa, koji su igrali bez Kyriea Irvinga zbog bolova u leđima, sav je teret opet pao na Luku Dončića, ali njegovih 37 poena i devet asistencija niti izbliza nije bilo dovoljno, jedini koji ga je donekle pratio bio je Christian Wood sa 17 koševa.

Denver je na vrhu Zapada s 41:18, dok je Dallas s 31:29 na diobi šestog mjesta na Zapadu s Minnesota Timberwolvesima.

Druga momčad Zapada Memphis Grizzliesi na svom su terenu svladali Utah Jazz sa 117:111 iako su u završnici umalo ispustili veliku prednost koju su držali još iz prvog poluvremena. Naime, gosti su se minutu prije kraja primakli na 111:110, kod 114:111 imali napad no tada je Horton-Tucker pogriješio i umjesto dodavanja za Clarksona za eventualnu tricu za poravnanje izbacio loptu u aut. Jaren Jackson s 26 i Desmond Bane s 24 ubačaja predvodili su strijelce Grizzliesa kod kojih je Ja Morant ubacio 20 uz osam skokova i devet asistencija. Kod Jazza, koji je igrao bez svog "All-Stara" Laurija Markkanena sjajan je bio Kelly Olynyk s 28 poena i 14 skokova, a Jordan Clarkson je dodao 20 pogodaka, devet skokova i šest asistencija.

Memphis je sada na omjeru 35:22, dok je Utah pala na 29:31, odnosno na 11. mjesto Zapada, prvo ispod crte za "play-in".

U susretu treće i četvrte momčadi Istoka Philadelphia 76-ersi su u svojoj dvorani svladali Cleveland Cavalierse sa 118:112, a konačni rezultat je mnogo bliži no što je trebao biti. Naime, domaći su krajem prvog poluvremena imali i 28 razlike (63:35), čitavu su utakmicu imali rezultat pod kontrolom, a gosti su samo u završnici uspjeli smanjiti. Joel Embiid s 29 koševa i 14 skokova predvodio je Sixerse, James Harden je dodao 19 ubačaja uz 12 asistencija, dok su kod Cavsa najefikasniji bili Donovan Mitchell s 33 i Darius Garland s 27 pogodaka.

Philadelphia je sada na omjeru 38:19, a Cleveland na 38:23.

Peta momčad Istoka Brooklyn Netsi u svojoj su dvorani svladali sedmi sastav te konferencije Miami Heat sa 116:105 uz utakmicu karijere svog novog člana Mikala Bridgesa. Pridošlica iz Phoenixa je ubacio 45 koševa za Netse, pa Heatu nije od previše pomoći bilo 24 pogotka i 13 skokova Bama Adebaya.

Brooklyn je sada na omjeru 34:24, a Miami na 32:27.