U SPOMEN NA FRANJU MIHALIĆA

REKORDAN BROJ PRIJAVA Za cestovnu atletsku utrku od Kutine do Volodera prijavilo se gotovo 300 sudionika

iz

U tijeku su prijave za 19. cestovnu atletsku utrku Kutina-Voloder "Voloderska jesen 2019." memorijal Franjo Mihalić. Organizator se pohvalio s gotovo 300 prijavljenih sudionika dosad.

25.08.2019. u 13:45

Time je oboren rekord iz prošle godine kada je utrku trčao 191 sudionik. Ovo je deseta godina otkako je obnovljena utrka i nastavljena tradicija nekadašnje ugasle istoimene utrke koja se trčala osamdesetih godina prošlog stoljeća. Ona sada nosi ime Franje Mihalića, najvećeg atletičara i trkača svih vremena na prostorima jugoistočne Europe.

Mihalić je osvajač srebrne medalje u maratonskom trčanju na Olimpijskim igrama u Melbourneu 1956. godine. Jedini je Hrvat koji je osvojio olimpijsku medalju u trčanju i prvi je Hrvat koji je osvojio zlatnu medalju na svjetskom prvenstvu u nekoj trkačkoj atletskoj disicplini. Pobijedio je na više od 50 međunarodnih utrka.

Pobijedio je na prvom svjetskom krosu u Parizu 1953. godine, a na maratonu u Ateni postavio je rekord staze. Pobjeđivao je na legendarnim maratonskim stazama u Bostonu, Londonu, Tokiju, Moskvi, triput u Milanu, četiri pita u Genovi i dvaput u Sao Paolu. Nakon londonskog maratona u audijenciju ga je primila i kraljica Elizabeta II.

Utrka počinje 15. rujna u 10 sati s gradskog trga u Kutini, a cilj je u Voloderu na glavnoj bini Voloderskih jeseni. Dužina staze je 15 kilometara, većinom ravna do umjereno valovita kroz Kutinu, Repušnicu, Gornju Gračenicu i Voloder.