FANTASTIČNA VEČER LIGE PRVAKA

Real u utakmici srušenih rekorda razbio Liverpool, Modrić odigrao veličanstvenu utakmicu, Jakiću 90 minuta u porazu od Napolija

lč/h

U prvom susretu osmine finala nogometne Lige prvaka Real Madrid je na Anfieldu deklasirao Liverpool s 5:2, dok je u drugom susretu večeri Napoli u Frankfurtu pobijedio Eintracht s 2:0. Uzvratni susreti su 15. ožujka.

21.02.2023. u 23:10

Redsi i Kraljevski klub su na Anfieldu u reprizi lanjskog finala Lige prvaka odigrali fantastičnu utakmicu s čak sedam golova i nizom prilika na obje strane. Redsi su poveli 2:0, no europski prvak je u nastavku susreta preokrenuo rezultat postigavši čak pet golova. Real je time postao prvi klub u povijesti koji je zabio pet golova Liverpoolu u nekoj europskoj utakmici na Anfieldu.

Bio je to susret koji su obilježili i fantastičan pogodak Darwina Nuneza, nevjerojatne pogreške vratara Thibauta CourtoisaAlissona, te asistencija hrvatskog kapetana Luke Modrića.

Liverpool je odlično otvorio susret. Poveo je već u četvrtoj minuti fantastičnim golom Darwina Nuneza koji je vrhunski petom svladao Courtoisa na asistenciju Mohameda Salaha. U 15. minuti već je bilo 2:0. Daniel Carvajal je vratio loptu do svog vratara, a Courtois umjesto da je ispuca, on je loptu dodao u noge Salahu koji nije propustio ovaj poklon. Egipatski napadač je ovim golom postao najbolji europski strijelac Redsa svih vremena s 42 gola prestigavši Stevena Gerrarda.

Šokantno otvaranje susreta nije slomilo goste i Real je u nastavku susreta još jednom pokazao svoju snagu. Već u 21. minuti Vinicius Junior je smanjio pogodivši s ruba kaznenog prostora iskosa u suprotni kut. Ludo poluvrijeme dobilo je nastavak u 36. minuti kada je Vinicius sretno izjednačio za 2:2. Najveće zasluge za pogodak idu domaćem vrataru Alissonu koji je želio ispucati jednu povratnu loptu, ali je pogodio sunarodnjaka u nogu nakon čega se lopta odbila u mrežu za 2:2.

Vinicius je time s 22 godine i 224 dana postao drugi najmlađi igrač koji je Liverpoolu u nekom europskom natjecanju na Anfieldu zabio dva gola. Mlađi od njega bio je tek Johan Cruyff koji je 1966. u dresu Ajaxa zabio dva gola s 19 godina i 233 dana.

U posljednjim trenucima prvog dijela Real je mogao i okrenuti rezultat, no Rodrygo nije bio precizan. No, u nastavku je uslijedila Realova škola nogometa.

Već u drugoj minuti nastavka europski prvak je poveo. Luka Modrić je ubacio iz skraćenog kornera, a Eder Militao glavom pogodio za vodstvo Los Blancosa. U 55. minuti Real je zabio i četvrti pogodak. Karim Benzema je primio loptu u kaznenom prostoru i pucao, no lopta je pogodila nekoga i promijenila smjer.

Golijada Kraljevskog kluba nastavila se u 67. minuti novim pogotkom francuskog napadača. Modrić je osvojio loptu na sredini terena, othrvao se suparničkom igraču, te uposlio Viniciusa koji je asistirao za Benzemu, a ovaj pogodio svoj 18. gol u 24 utakmice Lige prvaka protiv engleskih klubova. Dodajmo kako je Modrić igrao do 87. minute.

Ovom pobjedom Real je nastavio seriju uspjeh u međusobnim ogledima. U svibnju prošle godine Kraljevski klub je na Stade de Franceu pobijedio Redse s 1:0 osvojivši 14. europski naslov. Real je bio bolji i u četvrtfinalu sezone 2020/21. Real je na tada Santiago Bernabeu slavio s 3:1, a potom odigrao 0:0 na Anfieldu. Real i Liverpool su igrali i u finalu 2018. godine, a španjolski velikan je i u Kijevu bio bolji, slavio je s 3:1. Real je dobio i obje utakmice u skupini u sezoni 2014/15. (1:0, 3:0). Posljednji put Liverpool je bio bolji u osmini finala 2009. ostvarivši dvije pobjede (4:0, 1:0).

U drugom susretu večeri Napoli je na gostovanju u Frankfurtu pobijedio Eintracht sa 2:0 golovima Victora Osimhena (40) i Giovannija Di Lorenza (65).

Napoli je u početnim minutama držao više loptu u nogama, no domaćin je bio konkretniji. Prvi priliku Eintracht je imao u 12. minuti kada je Randal Kolo Muani pucao pored gola. Prvu opasnost na suprotnoj strani vidjeli smo u 19. minuti, Kviča Kvaratškelija je pucao s ruba kaznenog prostora, ali je golman Kevin Trapp bio spreman.

Novu priliku Napoli je imao u 34. minuti kada je pucao Hirving Lozano, ali je pogodio desnu stativu. Lopta se odbila do Aurelia Buta, no Portugalac je bio neoprezan i umjesto da ispuca loptu, on je oborio Victora Osimhena. Bio je to čisti prekršaj i kazneni udarac za goste. Priliku s bijele točke je dobio Gruzijac Kvaratškelija, no Trapp je sjajno obranio njegov udarac.

Napoli je ipak poveo u 40. minuti. Lobotka je ukrao loptu na sredini uposlivši Lozana koji je s desnog krila poslao savršeni ubačaj za Osimhena, a Nigerijac pogađa za 1:0. Možda i ključni trenutak utakmice dogodio se u 58. minuti kada je Kolo Muani neoprezno nagazio suparničkog igrača zaradivši crveni karton.

Sedam minuta kasnije Napoli je zabio i drugi gol. Gruzijac je dobio loptu u dubinu i potom je petom ostavio za Giovannija Di Lorenza koji je precizno pogodio u donji lijevi kut.

U 72. minuti je Andre Zambo Anguissa mogao zabiti i treći gol za goste, ali je pucao pored vrata. Za Eintracht je Kristijan Jakić odigrao cijeli susret, dok Hrvoje Smolčić nije ulazio u igru.

U srijedu su na rasporedu posljednje dvije utakmice osmine finala, a sastaju se RB Leipzig - Manchester City, te Inter - Porto.

Prošlog tjedna su odigrane prve četiri utakmice osmine finale, a čak tri su završile rezultatom 1:0. Bayern je u Parizu porazio PSG, Borussia Dortmund je slavila protiv Chelsea, dok je Milan bio bolji od Tottenhama. U jedinom ogledu u kojem je postignuto više od jednog gola, Benfica je na gostovanju pobijedila Club Brugge s 2:0.

Uzvrati 7. i 8. ožujka, te 14. i 15. ožujka.