PRIBLIŽILI SE OBRANI NASLOVA PRVAKA

PSG sjajan i bez Messija i Neymara, pobijedio Troyes s 3:1

bkk/h

U posljednjem susretu 34. kola francuskog nogometnog prvenstva PSG je na gostovanju pobijedio Troyes s 3:1 i posve se približio obrani naslova prvaka.

08.05.2023. u 06:45

Četiri kola prije kraja prvenstva pariški sastav ima šest bodova više od Lensa, dok Marseille na trećoj poziciji zaostaje osam bodova.

PSG, koji je nastupio bez suspendiranog Lionela Messija i ozlijeđenog Neymara, je poveo već u osmoj minuti golom Kyliana Mbappea.

Parižani su u nastavku prvog dijela imali još nekoliko prilika, ali nisu uspjeli svladati Gauthiera Gallona. U završnici prvog dijela i Ajaccio je nekoliko puta opasno zaprijetio, međutim, Gianluigi Donnarumma je bio siguran.

Olakšanje za goste uslijedilo je u 59. minuti kada je Vitinha zabio za 2:0. Marco Verratti je ubacio, Portugalac pucao glavom, no Gallon je obranjio njegov prvi pokušaj. Međutim, lopta je ponovno završila kod Vitinhe koji u drugom pokušaju nije promašio.

Domaćin je sedam minuta prije kraja vratio neizvjesnost smanjivši zaostatak. Bila je to lijepa akcija jednog od najizglednijih putnika u niži rang natjecanja. Papa Ndiaga Yade je odlično ubacio s lijeve strane, a Xavier Chavalerin glavom pogodio za smanjenje vodstva.

Nada u moguće čudo trajala je samo tri minute kada je Fabian Ruiz zabio za konačnih 3:1. Ante Palaversa nije nastupio za domaći sastav.

Kolo je obilježila "luda" utakmica u kojoj je Lyon pobijedio Montpellier s 5:4, premda su gosti u 55. minuti vodili s 4:1.

Lyon i Montpellier su na Parc Olympique Lyonnaisu odigrali fantastičnu utakmicu, možda i najljepšu ove sezone u le Championnatu. Bio je to dvoboj s čak devet golova, gosti su vodili s 4:1, no Lyon je velikim preokretom izborio pobjedu postigavši peti pogodak u devetoj minuti nadoknade. Susret su obilježili Alexandre Lacazette s jedne i Elye Wahi s druge strane postigavši po četiri gola, a među strijelce se upisao i hrvatski nogometaš Dejan Lovren.

Ovo je tek drugi put u posljednjih 75 godina u Ligue 1 da su igrači obje momčadi zabili po četiri gola. Posljednji put se to dogodilo u svibnju 1974. u susretu Reims - Monaco (8-4), kada je Carlos Binachi zabio pet, a Delio Onnis četiri gola.

Lyon je poveo u 31. minuti golom Alexandrea Lacazettea, no gosti su uzvratili sa četiri gola 20-godišnjeg francuskog napadača Wahija koji je postao prvi igrač Montpelliera koji je zabio četiri gola u jednoj ligaškoj utakmici.

Wahi je dva gola zabio u završnici prvog poluvremena (40, 42), a potom još dva u prvih deset minuta nastavka (53-11m, 55). Lacazette je smanjio na 2-4 u 59. minuti, da bi Lovren u 70. minuti posve vratio domaćine u susret. Maxence Caqueret je ubacio s desne strane, a Lovrn glavom zabio za 3:4.

Sjajnu predstavu Lacazette je nastavio zabivši u 82. minuti za 4:4, a potom je u sudačkoj nadoknadi izborio i realizirao kazneni udarac za važnu pobjedu Lyona u borbi za Europu. Prekršaj je skrivio Christopher Julien oborivši napadača Lyona. Sudac Bastien Dechepy je provjerio situaciju na VAR-u pokazavši na bijelu točku, a Lacazette je bio siguran.

Na ljestvici vodi PSG sa 78 bodova, Lens je drugi sa šest bodova manje, dok je treći Marseille sa 70 bodova.

Monaco je četvrti sa 64 boda, a zatim slijede Lille (59), Rennes (56) i Lyon (56).