Prije šest godina pobijedili smo Engleze: Sjećate li se zahtjeva koji je Vatrenima upućen iz BiH?

Josip Senjak

Prije šest godina ostvaren je jedan od najvećih sportskih uspjeha u hrvatskoj povijesti.

11.07.2024. u 10:57

Taj 11. srpnja 2018. svim ljubiteljima hrvatske nogometne reprezentacije zabilježen je na svim popisima najvećih pobjeda Vatrenih. Jasno, riječ je o pobjedi nad Engleskom 2:1 u polufinalu Svjetskog prvenstva u Rusiji koja nas je prvi put odvela u finale nekog velikog natjecanja. Podsjetimo, nakon slavlja u skupini protiv Nigerije, Argentine i Islanda, u nokaut fazi nakon jedanaesteraca pali su Danci i domaćini Rusi.

Fanatični Hrvati, usprkos tome što su iza njih bile dvije utakmice od po 120 minuta, nisu pokazivali nikakve znakove umora. Već u petoj minuti šokirao nas je Kieran Trippier pogotkom iz slobodnog udarca. Ipak, kako je utakmica odmicala, Vatreni su bili sve bolji i bolji, što je kulminiralo izjednačenjem u 68. minuti kada je Ivan Perišić sjajno reagirao na ubačaj Šime Vrsaljka.

Otišli smo u još jedne produžetke, a trenutak iz 109. minute i potez Marija Mandžukića ne treba previše opisivati. Sudbina je htjela da se to dogodi baš 11. srpnja, na isti datum kada smo 20 godina ranije osvojili brončanu medalju na SP-u u Francuskoj kada smo također slavili 2:1, ali protiv Nizozemske. Sudbina je htjela da i to bude 11. srpnja, na obljetnicu srebreničkog genocida.

'Puno bi nam to značilo'

Podsjetimo, tada je upućen zanimljiv prijedlog. Organizacijski odbor za obilježavanje 23. obljetnice genocida nad Bošnjacima Srebrenice predložio je FIFA-i da polufinalna utakmica započne minutom šutnje u znak odavanja počasti žrtvama ratnih zločina, a bivši načelnik srebreničke općine Ćamil Duraković tada je hrvatskim nogometašima sugerirao kako bi tu utakmicu trebali igrati s crnim vrpcama na rukavima dresova.

"Pozivamo vas da početak ove polufinalne utakmice obilježite sjećanjem na genocid u Srebrenici minutom šutnje ili na drugi način, sve s ciljem podsjećanja svjetske javnosti na ovaj stravičan zločin, te da na taj način pošaljete poruku mira i opomene da se nikada i nigdje više ne ponovi Srebrenica", stajalo je u pismu odbora zaduženog za organiziranje središnje komemoracije žrtvama srebreničkog genocida iz 1995. godine.

Otišla je po vodu i ostala u šoku: 'Tada sam shvatila da se u Potočarima ne sprema ništa dobro'

Bivši načelnik Duraković kazao je pak u intervjuu za Večernji list kako on osobno, kao i mnogi drugi, u BiH iskreno navijaju za reprezentaciju Hrvatske pa bi im puno značilo kada bi se najbolji hrvatski nogometaši simbolično pridružili podsjećanju na žrtve srebreničke tragedije, poručio je tada. Na kraju je sve ostalo samo na prijedlogu.