zimske olimpijske igre

Pregled događaja četvrtog natjecateljskog dana

mn/h

Četvrtog dana natjecanja na 23. Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu podijeljeno je osam kompleta medalja u sedam sportova (alpsko skijanje, skijaško trčanje, sanjkanje, curling, snowboard, brzo klizanje, brzo klizanje na kratke staze), a zlata su osvajali sportaši iz Austrije, Švedske, Norveške, Nizozemske, Njemačke, Italije, SAD i Kanade.

13.02.2018. u 14:59

Najbolji skijaš današnjice 28-godišnji Austrijanac Marcel Hirscher osvojio je naslov olimpijskog pobjednika u kombinaciji, on je do svog prvog olimpijskog zlata stigao sa 23 stotinke prednosti ispred srebrnog Francuza Alexisa Pinturaulta, odnosno 1.02 sekunde ispred još jednog Francuza Victora Muffat-Jeandeta koji je osvojio broncu, dok su hrvatski predstavnici Filip Zubčić i Natko Zrnčić-Dim zauzeli 12., odnosno 19. mjesto sa 3.08 i 4.03 sekunde zaostatka. Ukupni pobjednik Svjetskog kupa posljednjih šest sezona te šesterostruki svjetski prvak Hirscher dosada je u svojoj kolekciji medalja imao samo jedno olimpijsko srebro iz slaloma otprije četiri godine iz Sočija, no već u prvoj disciplini alpskog programa u Pjongčangu pokazao je kako bi ovo moglo biti njegovo natjecanje. U spustu je ostvario 12. vrijeme sa 1.32 sekunde zaostatka za vodećim Nijemcem Thomasom Dressenom, no ispred njega su gotovo redom bili samo skijaši koji su bolji u brzim disciplinama i koji nisu mogli parirati sjajnom Austrijancu u slalomu.

Šveđanka Stina Nilsson i Norvežanin Johannes Hoesflot Klaebo osvojili su naslove olimpijskih pobjednika u skijaškom trčanju u disciplini sprint klasičnom u Pjongčangu. Nilsson (24) je dominirala natjecanjem skijašica, ostvarila je najbolje vrijeme u kvalifikacijama, pobijedila je u svojim skupinama i u četvrtfinalu i u polufinalu te sve okrunila uvjerljivim nastupom u finalu prošavši ciljem sa 3.03 sekunde prednosti ispred srebrne Norvežanke Maiken Caspersen Falle (27) odnosno 3.37 sekundi ispred brončane Ruskinje Julija Bjelorukove (23). Za Nilsson je ovo prva zlatna medalja s velikih natjecanja u karijeri, dosada je imala četiri srebra sa svjetskih prvenstava te broncu iz ekipnog sprinta sa ZOI otprije četiri godine u Sočiju. Falla nije uspjela obraniti naslov olimpijske pobjednice osvojen u Sočiju, no tada se ova disciplina trčala slobodnom tehnikom koja je njezina jača strana što je potvrdila i na prošlogodišnjem SP na kojemu je također bila zlatna u sprintu slobodnom tehnikom. Za mladu Bjelorukovu ovo je prva individualna medalja u karijeri.

Vodeći skijaš u ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa ove sezone Klaebo (21) je nakon razočaravajućeg 10. mjesta u skiatlonu u nedjelju u sprintu opravdao očekivanja i stigao do svog prvog olimpijskog zlata. On je u kvalifikacijama ostvario drugo vrijeme, no potom je pobjeđivao u svojim skupinama kako u četvrtfinalu tako i u polufinalu, dok je u finalu ciljem prošao sa 1.34 sekunde ispred srebrnog Talijana Federica Pellegrina (27), inače aktualnog svjetskog prvaka u sprintu, koji je u foto-finišu za dvije stotinke nadmašio brončanog Rusa Aleksandra Bolšunova (21). Finac Ristomatti Hakola (26), koji je bio najbrži u kvalifikacijama te u svojoj polufinalnoj skupini, ostao je bez snage za finale u kojemu je završio kao posljednji, šesti.

U kvalifikacijama nastupilo je i troje hrvatskih predstavnika, Vedrana Malec i Gabrijela Skender zauzele 64. i 65. mjesto u konkurenciji skijašica, dok je Edi Dadić bio 69. kod skijaša.

Njemica Natalie Geisenberger obranila je naslov olimpijske pobjednice u sanjkanju. Geisenberger kojoj je ovo drugo pojedinačno zlato s olimpijskih igara, bila je najbrža s ukupnom vremenom 3:05.232 minuta. Drugo je mjesto zauzela njena sunarodnjakinja Dajana Eiterberger sa zaostatkom od 367 tisućinki, a treće Kanađanka Alex Gough koja je zaostala 412 tisućinke. Daria Obratov, prva hrvatska predstavnica u sanjkanju na Zimskim olimpijskim igrama, nakon prve tri vožnje nije uspjela ostvariti plasman u zadnju četvrtu vožnju jer je bila 28., ali je na kraju zauzela 27. mjesto jer je u zadnjoj vožnji diskvalificirana američka sanjkašica Emily Sweeney.

Nastavila se dominacija brzih klizača iz Nizozemske u Pjongčangu, predstavnici te zemlje osvojili su zlato i srebro i u utrci muškaraca na 1500 metara održanoj u utorak, najbrži je bio Kjeld Nuis ispred Patricka Roesta, dok je do bronce stigao domaći predstavnik Kim Min-seok. Nuis (28) je potvrdio kako mu ovalna staza u Gangneungu izrazito odgovara, jer je prošle godine na istom mjestu osvojio naslov svjetskog prvaka, te je do svoje prve olimpijske medalje stigao s vremenom 1:44.01 minuta. Roest (22) je bio 85 stotinki sporiji od svog zlatnog sunarodnjaka, dok je do bronce stigao tinejdžer iz Južne Koreje Kim (18) sa 92 stotinke iza Nuisa. Brzi klizači iz Nizozemske osvojili su sve četiri zlatne medalje koje su bile na raspolaganju u Pjongčangu dosada, te čak osam od 12 odličja koja su podijeljena.

Talijanka Arianna Fontana (27) osvojila je naslov olimpijske pobjednice u brzom klizanju na kratke staze u disciplini 500 metara. Fontana je do svog prvog olimpijskog zlata stigla nakon što je domaća favoritkinja Choi Minjeong (19) diskvalificirana zbog ometanja suparnice u samoj završnici utrke. Fontana i Choi borile su se za zlato do posljednjeg metra, no po završetku utrke uslijedila je dugotrajna rasprava sudaca koja je rezultirala diskvalifikacijom Korejke. Inače, za Fontanu je ovo šesta olimpijska medalja u karijeri, u ovoj je disciplini prije četiri godine u Sočiju bila srebrna, a prije osam godina u Vancouveru brončana. Usto ima i bronce iz Sočija na 1500 i štafete te broncu iz štafete iz Torina 2006. kada je nastupila kao 15-godišnja djevojčica. Srebro je osvojila Nizozemka Yara van Kerkhof, a broncu Kanađanka Kim Boutin, dok je svjetska rekorderka na ovoj distanci Britanka Elise Christie pala i finale okončala na posljednjem mjestu.

Amerikanka Chloe Kim je potukla konkurenciju osvojivši zlato u snowboardu u disciplini halfpipe, dok je srebro osvojila Kineskinja Liu Jiayu, a broncu još jedna Amerikanka Arielle Gold. Za ovu 17-godišnju Amerikanku, koja je osvojila 98.25 bodova u trećoj i zadnjoj vožnji, ovo je prvi olimpijski naslov. Kineskinja kojoj je pripalo srebro je osvojila 89.75 bodova, a Amerikanka Gold 85,75.

Kanađani Kaitlyn Lawes i John Morris su postali prvi olimpijski pobjednici u curlingu u mješovitim parovima nakon što su u finalu sa 10-3 pobijedili Švicarsku (Jenny Perret/Martin Rios). Broncu su osvojili Olimpijski sportaši iz Rusije supružnici Aleksandr Krušelnicki i Anastazija Brizgalova koji su u borbi za treće mjesto sa 8-4 bili bolji od Norveške (Kristin Skaslien i Magnus Nedregotten).