IMA LI NADE ZA NAS?

Ovo su neke od najvećih pogrešaka hrvatskih nogometnih sudaca, treba li HNS maknuti još nekoliko imena s elitne liste?

Hana Krnić

HNS je u utorak donio iznenađujuću odluku te je nakon završetka 22. kola prve lige "izbacio" suca Antu Čuljka s popisa elitnih sudaca Hrvatske. No, u posljednje dvije sezone suci s "elitnog" popisa napravili su toliki niz grešaka da se ne možemo ne zapitati je li on jedini koji je zaslužio da više ne sudi na najvišoj razini hrvatskog nogometa.

22.02.2023. u 20:48

U priopćenju sudačke komisije HNS-a s analizom spornih odluka, komisija je izvukla čak četiri ključne pogreške koje je sudac Čuljak napravio na utakmici Osijeka i Istre koja je na kraju završila 1:0 u korist kluba iz Pule.

U prvoj situaciji u 37. minuti napadač Istre Ante Erceg žestoko je reagirao lupajući po travi i nije dobio žuti karton. Istra je zabila jedini gol na utakmici nakon prekršaja u 57. minuti, smatraju u komisiji. No nisu ga dosudili ni nakon gledanja snimke, a to su vidjeli kao pogrešku glavnog suca. Ante Čuljak nije se smio javiti za incident u 61. minuti jer je Erceg doista simulirao, smatraju u komisiji. Ramona Miereza, Čuljak je isključio u 78. minuti zbog udaranja Ercega s poda iako je prije toga bio prekršaj na njemu koji nije dosuđen.

Čuljak je i prije ovoga bio spominjan u medijima nakon što je, kako tvrdi predsjednik Gorice, "pod pritiskom Ivana Bebeka" oštetio Goricu i dosudio kazneni udarac za Osijek iako je bilo očito simuliranje. Sve je to koštalo Čuljka člana u društvu probranih iako su ti isti "probrani" napravili pogreške koje su na kraju utjecale na rezultat utakmice, ali komisija na čijem čelu sjedi Bruno Marić nije do sada posezala za ovakvim mjerama.

Ovoga vikenda čeka nas na Maksimiru vječni derbi između Hajduka i Dinama, a njega će suditi ponovno Dario Bel koji je do sada već dobio nadimak "derbi sudac". Treći put u godini dana on će dijeliti pravdu Bilima i Modrima. No, Dario Bel ostao je upamćen po utakmici Dinama i Šibenika iz 2021. godine gdje je teško oštetio klub iz Zagreba. U 78. minuti nije dosudio kazneni udarac za Dinamo iako je Marko Bulat napravio strašan start na Lovri Majeru, u 68. minuti propustio je teže kazniti igrača Šibenika koji je jako nagazio Marka Tolića nakon primanja lopte. To su velike greške za dosta iskusnog suca.

Sudac u 'sukobu interesa'

Sada kad na popisu nema više Ante Čuljka, ostalo je 10 elitnih sudaca, a među njima je svakako najpoznatiji Ivan Bebek koji je već pred sudačkom mirovinom. Njega se u sudačkim krugovima najviše cijeni zbog iskustva, ali s tim poštovanjem ne bi se složili navijači Hajduka.

Naime, nakon što nije sudio penal Hajduku protiv Lokomotive, za koji su se brojni sudački eksperti složili da je bio, u javnost je izašla kompromitirajuća audio snimka. Na njoj se može čuti kako sudac Bebek omalovažava Hajduk, Marka Livaju, navijače kao i novinare. Novinara je nazvao smećem te rekao kako mu je degutantno kada mora suditi Hajduku. Iako se kasnije na konferenciji za medije ispričao, to navijačima nije dovoljno te se dovodi u pitanje može li Bebek nakon takvih izjava suditi klubu za koji je rekao da mu se "gadi" i da "utakmica na Poljudu treba početi s 2:0 prednosti" da bi on sudio normalno. Isto, ne pomaže mu ni činjenica da je prije samo dva tjedna dosudio nepostojeći penal za Dinamo protiv Istre.

Dama i 10 mušketira

Na popisu elitnih sudaca nalazi se samo jedna žena koju baš i ne vidimo često na zelenim travnjacima HNL-a. Ivana Martinčić najviši rang HNL-a prvi put je sudila 2021. godine, a toj sezoni njezino suđenje proglašeno je najgorim u ligi. Naime, Hajduku je protiv Hrvatskog Dragovoljca propustila dosuditi čak dva penala i jedan crveni karton. Iako su čak i kolege suci javno istupili i prozvali je za njezino suđenje i potvrdili kako je Hajduk teško oštećen, ona se nikada nije obratila javnosti.

Mladog Antu Čulinu gledamo već neko vrijeme na travnjacima, a navijači, ali i stručni komentatori su se složili kako se na njima ne snalazi baš najbolje. Ne kontrolira utakmicu, a i svi se sjećamo kaosa koji je nastao u Koprivnici zbog krivih odluka i nedosuđenog kaznenog udarca. Za njega kažu da izgleda isprepadano, a onaj tko se malo razumije u nogomet može vidjeti kako Čulina nema autoritet na terenu.

Jedina kazna do sada - suspenzija

Igor Pajač i Fran Jović jedini su suci na ovom popisu koji su na svojoj koži osjetili kaznu sudačke komisije. No, ne ni približno tešku kao Čuljak. Oni su naime samo u lipnju bili suspendirani do kraja sezone 2020., a to je bila riječ o samo nekoliko utakmica.

Svoju suspenziju "zaradili" su na polufinalnoj utakmici Hrvatskog kupa između Rijeke i Osijeka. U četvrtoj minuti utakmice propuštena je dodjela crvenog kartona, u 56. minuti nije dodijeljen žuti karton, a u 70. minuti dosuđen je kazneni udarac za Rijeku koji to nije bio.

Jović nije radio greške samo na HNL travnjacima već je osvanuo i u europskim medijima kada na utakmici Konferencijske lige između Basela i Qarabag nije priznao gol, koji je, po svim snimkama i analizama, bio u potpunosti ispravan. Svoju slavu tako je stekao i na višoj razini od male Hrvatske.

'Ovisnik o VAR-u'

Igor Pajač dobio je nadimak "ovisnik o VAR-u" jer u svim iole spornim situacijama inicijativu prepušta VAR-sobi, a zbog svoje pogreške u spomenutoj utakmici Rijeke i Osijeka pobjegao je iz Hrvatske na neko vrijeme.

"Otišao sam u Mađarsku da budem u miru", rekao je tada nakon incidenta.

Ta utakmica Pajaču je obilježila sudačku karijeru, a nije mu puno ni pomogla utakmica Hajduka i Rijeke na kojoj je teško oštetio Rijeku kada nije isključio Chidozieja Awaziema u 21. minuti zbog teškog starta. Taj isti igrač kasnije je prelomio utakmicu i donio pobjedu Bilima.

Jedan iskusan sudac ima najmanje grešaka

O greškama suca Tihomira Pejina najmanje se piše pa tako možemo reći da je njegovo suđenje do sada bilo najprihvatljivije. a ono što je obilježilo njegovu karijeru je sukob s kondicijskim trenerom Istre nakon utakmice u Puli koji je sudio, a na kojoj je pobjedu odnio Hajduk. Pejin je u zapisnik stavio kako ga je spomenuti trener gurao, a kasnije je to izbrisao jer se saznalo da ni njegovo ponašanje prema klupi nije bilo prihvatljivo.

Jedini sudac s juga

Na popisu elitnih sudaca samo je jedan sudac iz Dalmacije, a to je Duje Strukan. Ni on se baš nije proslavio sa svojim suđenjem kada je na utakmici Osijeka i Dinama dosudio penal za momčad iz Slavonije iako stvarnog kontakta nije bilo.

Mario Zebec je priča koja je toliko puta ispričana. Dosuđeni pogrešni penali, nedosuđeni ispravni penali, sukob s Torcidom. On je čak toliko puta loše sudio Hajduku da se klub, koji nikada ne komentira javno suce, oglasio na društvenim mrežama prošli put kad im je on dodijeljen za utakmicu te su se ironično zahvalili HNS-u što im ga šalje.

Na kraju priče ostaje Patrik Kolarić, najmlađi sudac među elitom. Do sada ima najmanje grešaka, uvršten je na FIFA-in popis sudaca, ali i najmanje "velikih" utakmica u HNL-u dobija za suđenje. Još ga nismo vidjeli kako sudi pod presingom derbija ili rezultata, ali velikih grešaka koje su za kažnjavanje još nije bilo.

No, na kraju priče je da kada je već sudačka komisija odlučila izbaciti jednog od sudaca s popisa možda ne bi bilo loše da ipak još jednom analizira svoj popis i razmisli što bio mogli napraviti kako konstantno, iz tjedna u tjedan, ne bi morali donositi izvješća o lošim suđenjima i kako navijači ne bi više morali pričati o djeliteljima pravde već o igračima koje podržavaju.