SPARTA - DINAMO 4:1

Katastrofa Dinama u Pragu: Morat će se zadovoljiti Konferencijskom ligom

bkk/h

Nogometaši zagrebačkog Dinama nisu se uspjeli plasirati u Europsku ligu nakon što su u uzvratnom susretu play-offa izgubili u Pragu od Sparte s 1:4 ispustivši tako 3:1 prednost iz Zagreba.

31.08.2023. u 20:58

"Modri" su u Prag stigli s 3:1 pobjedom iz prvog susreta, no češki prvak je pred 19.000 gledatelja na rasprodanom stadionu Letna sjajno predstavom deklasirao hrvatskog prvaka s 4:1 izborivši natjecanje po skupinama Europske lige.

Dinamu za utjehu ostaje činjenica da će ove jeseni ipak igrati Europu, ali u Konferencijskoj ligi.

Tko prenosi Dinamo i Spartu u Pragu? Evo gdje možete gledati prijenos borbe za Europsku ligu

Golove za Spartu zabili su Lukas Haraslin (2), Asger Sorensen (25), Filip Panak (67) i Victor Olatunji (87), dok je pogodak za Dinamo zabio Martin Baturina (71).

Modri će prvi put u povijesti igrati u Konferencijskoj ligi

Nakon što su osam puta igrali u Ligi prvaka, a devet puta u skupinama Kupa UEFA i Europske lige, "Modri" će prvi put u povijesti igrati i u Konferenijskoj ligi nakon što su ove sezone ipali u kvalifikacijama Lige prvaka, a u četvrtak i u play-offu Europske lige.

Kao što se i očekivalo domaćin je od prve minute krenuo agresivno i već u drugoj minuti Sparta je povela. Lukas Haraslin je dobio loptu na rubu šesnaesterca i lijepo pogodio za vodstvo domaćina. Sadegh Moharrami je zakasnio u bloku, a Ivan Nevistić nije mogao ništa.

Bio je to šokantan početak za "modre", a već u šestoj minuti je moglo biti i 2:0. Jan Kuchta je prošao po desnoj strani i ubacio u peterac do Victora Olatunjija koji je pucao iz prve, ali preko gola.

Dinamo je u osmoj minuti pronašao put do suparničke mreže, pogodio je Dario Špikić, no bio je u zaleđu. U 15. minuti je s 20 metara zaprijetio Antonio Marin, no Peter Vindhal je bio spreman. I bilo je to sve od hrvatskog prvaka u prvom poluvremenu.

Nažalost, već u 25. minuti češki prvak je poništio vodstvo Dinama iz prve utakmice. Kaan Kairinen je ubacio iz kornera, a Asger Sorensen glavom pogodio za 2:0. U 35. minuti Sparta je imala još jednu veliku priliku nakon prekida, no Ladislav Krejči nije bio precizan.

U drugom poluvremenu Dinamo nakratko živnuo

Sergej Jakirović je u poluvremenu napravio dvije izmjene, u svlačionici su ostali "nevidljivi" Marin i Moharrami, a priliku su dobili Boško Šutalo Bogdan Mihajličenko. Odmah se to vidjelo na igri i Dinamo je u nastavku zaigrao daleko bolje i agresivnije. Međutim, nakratko.

U 56. minuti vidjeli smo i najbolju priliku gostiju. Petković je fantastično proigrao Ljubičića koji je izbio sam pred Vindahla, ali je danski golman sjajno obranio. U 60. minuti s ruba kaznenog prostora je tik uz vratnicu pucao Martin Baturina.

U 68. minuti Česi su postigli i treći pogodak. Veljko Birmančević je uputio ubačaj s lijeve strane, lopta se odbijala u Dinamovom kaznenom prostoru i stigla do Filipa Panaka koji je pogodio za 3:0. Samo minutu kasnije Jaroslav Zeleny je mogao i zabiti četvrti pogodak, no srećom nije bio precizan.

Oglasili se iz Dinama na Facebooku: Poslali poruku podrške igračima u Pragu

Dinamo se vratio u život u 71. minuti. Petković je još jednom odličnom loptom uposlio Baturinu koji je "slomio" Spartine stopere i smanjio na 3:1 izjednačivši tako rezultat iz prve utakmice. Kada se već činilo kako bi susret mogao u produžetke, Sparta je postigla i četvrti pogodak. Kairinen je dugom loptom pronašao Olatunjija koji je prošao pored Šutala i zabio za veliko slavlje.

Ždrijeb skupina Europske i Konferencijske lige na rasporedu je u petak u 13.00 u Grimaldi Forumu u Monacu.

Sastavi

SPARTA: Vindahl - Sorensen, Panak, Krejči - Wiesner, Laci, Kairinen, Ryneš - Olatunji, Kuchta, Haraslin.

DINAMO: Nevistić - Moharrami, Ristovski, Perić, Ljubičić - Mišić, Bulat - Špikić, Baturina, Marin - Petković.

Prijenos uživo

90' Igrat će se pet minuta sudačke nadoknade.

89' Drmić ulazi u igru umjesto Bulata.

88' Gol za Spartu! Olatunji je pobjegao obrani Dinama i zabio za 4:1. Ovaj rezultat Spartu vodi u Europsku ligu.

84' Sparta radi dvije promjene. Iz igre su izašli Wiesner i Kuchta, a na terenu su Karabec i Pešek.

84' Mišić je probao s 25 metara, ali predaleko je to.

73' Izlazi Špikić, ulazi Emreli.

71'  GOOOOOOOOL! Baturina je vratio Dinamo u igru! Kakva asistencija Petkovića i kakva solo akcija Baturine... Petković ga je s centra idealno proigrao, Baturina je s dva driblinga povaljao stopere Sparte i preciznim udarcem pogodio za 3:1.

67' Novi gol za Spartu! Opet loša reakcija Dinamove obrane. Panak je gurnuo loptu u sredinu do Zelenyja, od njega i jednog Dinamova igrača odbila se nazad u noge Panaku kojemu nije bilo teško zakucati sa šest metara za 3:0.

60' Opet opasno pred Spartinim vratima! Kombinirao je Dinamo s desne na lijevu stranu, bila je to duga akcija. Česi su sada opasno živjeli, a Baturina je na kraju opalio s ruba kaznenog prostora, ali pored vratnice.

56' Čudesno sada igra Bruno Petković. Sjajna lopta za Ljubičića koji nije uspio zabiti 1 na 1.

54' Ristovski je probao s 20 metara, ali ništa nije postigao.

52' Wiesner je također "požutio". Oba kartona domaćina izborio je Dino Perić.

50' Olatunji je dobio žuti karton.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Jakirović je u svlačionici ostavio Antonija Marina, a u igru ubacio Mihaljičenka. Izašao je i Moharrami, a ušao Boško Šutalo. Baturina je sad na poziciji lijevoga krila, a Bulat je gurnut iza Petkovića.

45'+3 Kraj prvog poluvremena.

45' Dvije minute nadoknade.

44' Moharrami je zaradio žuti karton zbog prekršaja na Haraslinu koji je zatim izveo slobodan udarac s više od 20 metara, ali njegov pokušaj odlazi iznad vrata.

35' Nova prilika za Spartu. Kairinen je ubacio iz slobodnog udarca, a Krejči je neometan ispred vrata, ali puca glavom pored gola. Dinamo se muči, bez ideje u napadu, u obrani kasne.

24' GOL! 2:0 vodi Sparta, strijelac je Sorensen. Ubačaj iz kornera, Nevistić je napustio crtu, Sorensen je bio najviši u skoku, precizno pogađa glavom za poravnanje rezultata.

18' Kuchta je ostao ležati na travnjaku nakon zračnog duela s Marinom, domaći traže kazneni udarac, ali njemački sudac odmahuje rukom.

15' Marin je opalio s 18-19 metara, njegov udarac odbija Spartin vratar Vindahl, a Dinamo je upisao prvi udarac u okvir.

8' I Dinamo je zabio, ali suđeno je zaleđe. Špikić je zatresao mrežu iz nedozvoljene pozicije.

2' Sparta napada od prve sekunde, Dinamo je loše ušao u susret. Lopta je došla do Lukasa Haraslina koji se lijepo okrenuo i precizno pogodio suprotni kut za vodstvo domaćina.

1' Počela je utakmica.