NAJVEĆI HRVATSKI DERBI

HAJDUK - DINAMO 1:1 Podjela bodova na Poljudu, utakmica dvaput prekidana

mp

U najvećem hrvatskom nogometnom derbiju Hajduk i Dinamo su na Poljudu u prvom susretu 14. kola SuperSport HNL-a pred više od 30.000 gledatelja odigrali 1:1.

21.10.2022. u 19:57

Bio je to susret u kojem je svakoj momčadi pripalo po poluvrijeme. Hajduk je poveo u 27. minuti golom Marka Livaje, a izjednačio je Bruno Petković iz jedanaesterca u 72. minuti.

Hrvatski prvak je u susret ušao s osam bodova prednosti u odnosu na Hajduk i može biti zadovoljniji ishodom jer je i dalje na +8.

Domaćin nije mogao računati na nedovoljno oporavljene Nikolu i Lovru Kalinića, a na vratima je priliku dobio 21-godišnji Karlo Sentić. Na zadnjem treningu se ozlijedio i Anthony Kalik, pa je u veznom redu priliku dobio Josip Vuković.

S druge strane Dinamov trener Ante Čačić nije imao previše problema s ozljedama, no u svlačionicu je ušla viroza. Čačić je odlučio na klupi ostaviti Luku Ivanušeca, a priliku je dobio Martin Baturina. Odmor je dobio i Stefan Ristovski, umjesto kojega je startao Sadegh Moharrami.

Hajduk je počeo agresivnije i aktivnije, međutim u prvih 20 minuta nije bilo previše uzbuđenja na terenu. Prvu ozbiljniju situaciju vidjeli smo u 22. minuti, kada je Dario Melnjak ubacio do Stipe Biuka, a ovaj pucao pored gola. Samo minutu kasnije odličnu priliku je imao Livaja, ali je loše zahvatio loptu prebacivši vrata.

Prvu udarac prema suparničkim vratima Dinamo je imao u 24. minuti, no Mislav Oršić nije bio precizan iz daljine. Hajduk je posve zasluženo poveo u 27. minuti golom Marka Livaje. Ubacio je Filip Krovinović iz kornera na bližu stativu, Melnjak je prebacio na drugu, gdje se našao Livaja te iz blizine zakucao loptu u mrežu za svoj osmi gol ove sezone za 1:0.

Novu veliku priliku Hajduk je imao u 41. minuti, međutim Vuković sjajnu priliku nije uspio pretvoriti u pogodak, pucao je ravno u Dominika Livakovića, koji je odlično zatvorio kut.

Premda Dinamo u prvom poluvremenu nije pokazao ništa, Čačić nije ništa mijenjao na otvaranju drugog dijela. U 56. minuti domaći vratar Sentić je imao prvu obranu na utakmici, nakon Oršićevog udarca. U 60. minuti oba su trenera povukla prve poteze, kod Dinama su ušli Petar Bočkaj i Ivanušec (izašli su Oršić i Špikić), a s druge strane Grgić i Mlakar (umjesto Sahitija i Fossatija).

Dinamo se vratio u igru u 72. minuti. Baturina je uzeo loptu Elezu i ubacio pred gol. Petković je bio u duelu s Awaziemom, nakon čega je pao. Sudac Igor Pajač je nakon asistencije VAR-a pokazao na bijelu točku, a Petković je bio siguran za 1:1. Zbog priovora Pajač je dao crveni karton pomoćnom treneru Hajduka Goranu Karoglanu.

U nastavku susreta Hajduk je imao nešto veću inicijativu, no ritam igre je pao i nije bilo većih uzbuđenja. Zbog dvije velike bakljade domaćih navijača, susret je produžen na osam minuta. Bio je to drugi derbi ove sezone, nakon što je Dinamo u prvom na Maksimiru slavio s uvjerljivih 4:1.

Kolo se nastavlja u subotu derbijem začelja između Gorice i Lokomotive (15.00), a potom slijedi ogled Varaždina i Osijeka (17.10). U nedjelju su na rasporedu posljednja dva susreta, Istra 1961 - Šibenik (15.00) te Slaven Belupo - Rijeka (17.10).

Dinamo vodi na ljestvici s 35 bodova, Hajduk je drugi s 27 bodova, dok Osijek na trećem mjestu ima 24 boda.

Tekstualni prijenos

98' Prilika iz prekida za Hajduk. Atanasov je dignuo loptu u 16 metara, no Livaković lako brani.

97' Puca je sada Drmić iz teške pozicije, iskosa s desne strane, no njegov udarac odlazi ravno u vratara Hajduka.

94' Opasno je sada živio Hajduk. Bočkaj je iz voleja silovito opalio, no njegov udarac odlazi iznad gola. Da je igrač Dinama bio malo oprezniji, teško da bi to branio vratar Hajduka.

90+3' Pokušao je sada iz daljine Grgić, no loptu lagano hvata Livaković.

90' Bit će osam minuta sudačke nadoknade.

86' Iznova se spustio gusti dim na Poljud. Jedna bljatk završila je u golu Livakovića pa je sudac još jednom morao prekinuti utakmicu.

85' Hajduk opet mijenja. U igri su Lovrencsics i Čolina. Izašli su Biuk i Mikanović.

83' Mijenja i Dinamo. Izlazi Petković, ulazi Drmić.

80' Hajduk mijenja. Izlazi Vuković, ulazi Atanasov.

72' GOOOOL! Dinamo je zabio za 1:1. Petković je sigurno realizirao kazneni udarac i zabio za izjednačenje.

70' Penal za Dinamo.

68' Nakon duela Petkovića i Awaziema u 16 metara sudac je odlučio pogledati VAR snimku.

64' Nastavljen je susret.

62' Zaustavljena je igra zbog gustog dima koji je nastao nakon što su navijači bacali baklje.

59' Ulaze Mlakar i Grgić za Hajduk, a izlaze Sahiti i Fossati. Ivanušec i Bočkaj ulaze kod Dinama, a izlaze Špikić i Oršić.

55' Najveća prilika Dinama do sada. Kombinirali su Modri, tražio se slobodni igrač koji će opaliti, našli su ga u Oršiću, koji je pucao iskosa s lijeve strane, no vratar Hajduka brani.

51' Nastavlja Hajduk žustro i u drugom dijelu. Za sada su imali nekoliko poluprilika, no bez ozbiljnijih udaraca na Dinamova vrata.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45+1' Kraj prvog poluvremena. Hajduk zasluženo vodi 1:0 pogotkom Marka Livaje. Dinamo u prvom dijelu nije stvorio ni jednu ozbiljniju priliku, najbliže golu bili su kada je iz daljine zaprijetio Mislav Oršić.

45' Igrat će se još jedna minuta sudačke nadoknade.

40' Kakvu je sada Hajduk priliku imao. Livaja je dodao do Vukovića, koji je iz blizine pucao, no njegov udarac odlazi točno u Livakovića. Rezultat ostaje 1:0.

27' GOOOOL! Hajduk vodi 1:0! Krovinović je izveo udarac iz kuta, Melnjak je proslijedio do Livaje, koji je s dva metra udaljenosti silovito zakucao u mrežu za vodstvo domaće momčadi.

23' Opalio je sada Oršić iz velike udaljenosti, silovit udarac odlazi malo iznad gola.

22' Sporna situacija pred vratima Dinama. Došao je Livaja do lopte i pao. Pored njega je bio Šutalo, no sudac nije dosudio najstrožu kaznu. Hajduk sve opasniji.

21' Prva ozbiljnija prilika na utakmici. Ubacio je Sahiti s desne strane, no udarac glavom Biuka odlazi pored gola. Moglo je ovo biti opasno.

18' Dinamo je sada dobio korner, a igrači Hajduka su burno reagirali jer su smatrali da njihov igrač nije posljednji dirao loptu. Jedan od igrača Hajduka kratko se sukobio s Oršićem, no sve je prošlo bez kartona.

15' Biuk je pokušao ubaciti, ali Livaković to lagano hvata.

12' Hajduk drži loptu, ali za sada bez konkretnijih prilika. Sada je ubacio Krovinović iz kornera, no Dinamo lako čisti prijetnju pred svojim vratima.

7' Za sada bez ozbiljnijih prilika. Igra se uglavnom na sredini terena.

1' Počela je utakmica.

Najava derbija

Hajduk na prepunom Poljudu dočekuje Dinamo, prvoplasiranu momčad lige koja drugoplasiranima Bijelima bježi čak osam bodova. U slučaju pobjede u Splitu, Dinamo se može odvojiti na velikih 11 bodova razlike, što bi, iako je tek listopad, bila ogromna bodovna prednost, koju bi ovakva momčad Ante Čačića teško ispustila.

Pobjeda splitskog kluba vraća Hajduk na pet bodova zaostatka, što je svakako dostižno do kraja prvenstva i borba za prvaka iznova bi postala zanimljiva. Toga su svjesni i navijači Hajduka, koji su pohrlili po karte i čega nas rasprodan Poljud te, po običaju, spektakularna atmosfera.

Stigli su i službeni sastavi. Čačić je na klupi ostavio Luku Ivanušeca, a umjesto njega od prve će minute krenuti mladi Martin Baturina. S druge pak strane, umjesto ozlijeđenog kapetana Lovre Kalinića, za Hajduk će od prve minute braniti Karlo Sentić.

Sastavi

HAJDUK: Sentić - Mikanović, Elez, Awaziem, Melnjak - Vuković, Krovinović, Fossati - Biuk, Sahiti, Livaja.

DINAMO: Livaković - Moharrami, J. Šutalo, Perić, Ljubičić - Mišić, Ademi - Špikić, Baturina, Oršić - Petković.