ZABRINJAVAJUĆE

Obrana je Daliću nerješiv problem, Vatreni primili pogodak u devet uzastopnih susreta

av

Hrvatska nogometna reprezentacija odigrala je 3:3 u Istanbulu s Turskom u prijateljskom ogledu te se tako pripremila za važne nadolazeće susrete u Ligi nacija protiv Švedske i Portugala. Bila je to lepršava predstava Vatrenih, s brojnim manjkavostima u defenzivnom dijelu igre.

12.11.2020. u 16:23

Hrvatska je u Istanbulu istrčala u izmijenjenom sastavu. Simon Sluga je dobio priliku stati između vratnica, u obrani su po prvi puta u takvoj kombinaciji započeli Josip Juranović, Domagoj Vida, Marin Pongračić i Dario Melnjak. Vezni red upotpunili su Milan Badelj i nakon dugo vremena Marko Rog, dok su ispred njih bili Mario Pašalić, Josip Brekalo i Mislav Oršić. Istureni napadač bio je Ante Budimir.

Hrvatska je prvo poluvrijeme odigrala solidno, čak je i veći dio prvog poluvremena bila bolja momčad na terenu, no rezultatski gledano, imali su zaostatak od 2:1. Nastavak je bio znatno bolji. S brza dva gola Pašalića i Brekala na fantastičnu asistenciju Oršića, Hrvatska je došla u vodstvo koje je anulirano samo dvije minute kasnije pogotkom Cengiza Undera

Izbornik Zlatko Dalić nakon utakmice izjavio je kako nekim stvarima može biti zadovoljan, odnosno da je "vidio ono što je želio vidjeti", no neki segmenti igre naprosto nisu bili dobri. Pretpostavlja se da je prije svega mislio na obrambeni dio igre koji je zakazao. Hrvatska je tako ponovno primila pogodak i sada je taj neslavan rekord neočuvane mreže došao i do brojke od 13 mjeseci. Vatreni su primili barem pogodak u devet posljednjih utakmica.

Iako se radilo o prijateljskom susretu, svakako veseli činjenica da su Vatreni pokazali želju za pobjedom i da su se igrači koji nemaju priliku često dobiti minutažu borili na terenu kako bi se dokazali izborniku. Ipak, veliki je upitnik zašto izbornik nije ubacio u igru Ivu Grbića za kojeg se očekivalo da će upisati prve minute u kockastom dresu. Na klupi su uz njega ostali i Mateo Kovačić, Nikola Vlašić, Borna Barišić, Marcelo Brozović i Lovre Kalinić.

Ono što izborniku sada stvara najveće probleme je situacija s Vidom kojemu je u poluvremenu utakmice potvrđena zaraza korona virusom. Iako HNS nije direktno kriv, slijedila se procedura i nije bilo propusta, pitanje je kako će UEFA postupiti na osnovu ovog problema, hoće li biti dodatnih kazni, a i postoji mogućnost da su se zarazili i drugi igrači što bi bilo katastrofalno uoči važnih dvoboja u Ligi nacija.

Hrvatska ima priliku u subotu potvrditi treću poziciju na ljestvici grupe 3 skupine A Lige nacija. Za to će biti dovoljan bod protiv Švedske. Ako Vatreni izgube s više od jednog gola razlike, tada će se naći u vrlo nepovoljnoj situaciji. U zadnjem kolu morat će prikupiti više bodova od Šveđana za opstanak u najelitnijoj grupi Lige nacija.