VJEČNI DERBI

Hajduk slavio protiv Dinama u spektaklu na Poljudu: Za slavlje je zabio Sahiti

js

Nogometaši Hajduka upisali su pobjedu protiv najvećeg rivala Dinama, pred 34.000 navijača na Poljudu u susretu 10. kola HNL-a, pobijedili su s minimalnih 1:0 (0:0).

01.10.2023. u 19:04

Junak susreta bio je Emir Sahiti, strijelac jedinog pogotka u 59. minuti. Drugo kolo u nizu Sahiti je donio Splićanima tri boda, u prošlom kolu je zabio za 1:0 protiv Lokomotive. Hajduk je drugi put ove sezone u HNL-u pobijedio Dinamo, ranije je slavio u Zagrebu 2:1 te mu se opet odlijepio na ljestvici.

Uz utakmicu više Hajduk ima pet bodova više od Dinama. Između njih na ljestvici je drugoplasirana Rijeka koja ima dva boda manje od Splićana.

U sjajnoj atmosferi koju su napravili domaći navijači energično je počeo veliki derbi u kojeg su žešće ušli igrači Hajduka. Barem na početku se puno češće igralo na gostujućoj polovici, no prave prijetnje za Dinamo ipak nije bilo.

Jedina opasnost u uvodu dogodila se u osmoj minuti kada su šeprtljavo reagirali vratar Dinama Nevistić i njegova obrana, ali nitko od domaćih igrača nije takvo što iskoristio za mogući pogodak.

Ostali bez Petkovića

Dinamo je prvi puta zaprijetio u 15. minuti kada je s 30 metara Bruno Petković pucao iz slobodnog udarac preko grede.

Potom su gosti iz Zagreba bili momčad koja je dominirala posjedom, ali je ujedno igra postala isprekidana sve žešćim stavom igrača obje momčadi. Uslijedili su prekršaji i žuti kartoni, a nervoza se silno podigla na sve strane.

U 39. minuti zaprijetio je Dinamo, ali je Petkovićev udarac blokirao Šarlija, a samo nekoliko minuta kasnije iz igre je morao izaći Bruno Petković koji je obnovio ozljedu zbog kojeg je i bio dvojben za nastup. Zamijenio ga je Josip Drmić. U nadoknadi prvog dijela, u stvorenoj gužvi u gostujućem šesnaestercu, pucao je Livaja, ali i to je ostalo samo na pokušaju.

Drugo poluvrijeme počelo je pokušajima Dinama, točnije Bulata i Baturine, dok je na drugoj strani pokušao Krovinović. Pogodak je postignut u 59. minuti i to na najjednostavniji mogući način. Vratar Hajduka Lučić je ispucao lopti, Trajkovski je glavom proslijedio za Sahitija, a ovaj je pobjegao obrani Dinama i vrlo spretno poslao loptu u mrežu za 1:0 Hajduka.

Logično je nakon toga travnjakom na Poljudu zagospodario Dinamo, a gostujući trener Jakirović tada je u igru uveo i povratnika Arijana Ademija, dok je nešto kasnije ušao još jedan napadač, Kulenović.

No, Splićani su relativno lako odbili sve napade suparnika koji nisu bili žestoki. Najbliže je golu zapravo bio domaćin, ali dvije šanse Trajkovskog su ostale neiskorištene. Bez obzira na to Hajduk je sačuvao minimalnih 1:0 i novu veliku pobjedu ove sezone u prvenstvu protiv najvećeg rivala.

Ranije tijekom nedjelje nogometaši Rijeke ostvarili su novu prvenstvenu pobjedu, u 10. kolu Rijeka je na gostovanju u Zagrebu svladala Rudeš 2:1 (1:0). Za tri boda su najzaslužniji bili strijelci Niko Janković u 12. i Franjo Ivanović u 79. minuti. Jedini pogodak za Rudeš dao je Fran Topić u 90. minuti. Rudeš je i dalje uvjerljivo posljednja momčad na ljestvici, ima devet poraza i samo jedan remi.

Tijek utakmice

90+6' Kraj utakmice i slavlje Hajduka! Poljud slavi!

90+2' Pokušao je Mišić izdaleka, ali iznad gola.

90' Igrat će se šest minuta sudačke nadoknade.

86' Livaja je dao sjajnu loptu u for za Dolčeka, bilo je oklijevanja tko će pucati prema golu Nevistića, ali sve je završilo u korneru.

74' Mihajličenko je kod Dinama ušao umjesto Bulata, a Kulenović umjesto Bulata.

73' Žaper je požutio. Sudac je svirao prekršaj za Dinamo, Žaper mu je sarkastilčno aplaudirao. Pajaču to nije bilo prihvatljivo.

73' Ljubičić je pronašao Baturinu koji neometano iz šesnaesterca puca prema golu Hajduka, ali neprecizno.

70' Bulat je pokušao izdaleka, lopta je išla u okvir, ali Lučić je na mjestu.

67' Utakmica je nakratko prekinuta jer se nakon bakljade ništa ne vidi. Na tribinama je 33.824 gledatelja.

61' Jakirović je odmah reagirao. Izlaze Emreli i Vidović, ulaze Ademi i Kaneko.

59' GOOOL  Sahiti je pobjegao obrani Dinama i zabio za vodstvo Hajduka! Trajkovski je glavom prebacio prema Sahitiju koji je mirno, ali silovito zabio za vodstvo.

47' Šarlija je dobio žuti zbog prekršaja nad Baturinom. Bulat je izveo ubacivanje sa strane, ali Lučić boksa loptu.

46' Krenulo je drugo poluvrijeme!

45+2' Poluvrijeme, momčadi odlaze na odmor bez golova. Prilično nervozna i tvrda utakmica.

45+2' Livaja je primio loptu s lijeve strane, pucao je lijevom nogom iskosa s kojih desetak metara, ali je netko od Dinamove obrane blokirao za korner.

43' Bruno Petković neće moći nastaviti. Najbolji strijelac Dinama izašao je zbog ozljede, a ušao je Josip Drmić.

39' Petković je pucao iz daljine, ali blokirao je Šarlija.

34' Žuti je zaradio i Marko Livaja zbog prigovora.

29' Sada će Melnjak zaraditi žuti karton zbog prekršaja na Emreliju.

26'  Vidović se sjurio s lijeve strane prema sredini, ali slabo je pucao.

25' Mahir Emreli dobio je žuti karton zbog prekršaja nad Melnjakom.

15' Na drugoj strani pokušao je Sahiti, ali volej nije bio silovit.

15' Pokušao je Bruno Petković za Dinamo s kojih 25 metara iz slobodnjaka, ali lopta je otišla iznad grede.

8' Livaja je ubacio s lijeve strane, ali Nevistić je loše reagirao u skoku. Lopta je došla do Odjidje, koji je slabo pucao. Perić je zaustavio udarac blizu gol-linije.

5' Vidović je imao prodor u šesnaestercu Hajduka, u jednom trenutku je pao, ali sudac Igor Pajač samo je odmahnuo rukom.

1' Počela je utakmica!

Uoči utakmice na tribinama je osvanula koreografija u čast 100 tisuća članova.

Stadion je ispunjen do zadnjeg mjesta.

Objavljeni sastavi

Objavljeni su i sastavi.

HAJDUK: Lučić - Moufi, Šarlija, Uremović, Melnjak - Sigur, Krovinović- Benrahou, Odjidja, Sahiti - Livaja

DINAMO: Nevistić - Moharrami, Šutalo, Perić, Ljubičić - Bulat, Mišić - Emreli, Baturina, Vidović - Petković.

Riječi trenera

"Jedva čekamo utakmicu, o Dinamu ne treba trošiti riječi, znamo tko su i kakvi su. Ovaj tjedan treniramo stvarno ekstra, jedna od rijetkih situacija da ne znam koga ću staviti u prvu momčad, svi grizu do kraja. Kada vidim kako se trenira, motivirano, disciplinirano, to mi daje snagu i vjeru", poručio je trener Hajduka Ivan Leko

Oglasio se i strateg Zagrepčana.

"Očekuje nas dobra utakmica, nadam se u predivnoj atmosferi. Nadam se da ćemo biti na visokoj razini, treba nam odličan rezultat kako bi zaustavili Hajduk. Svi su mi igrači na raspolaganju umjesto Darija Špikića i Stefana Ristovskog. Možda smo mogli riskirati, ali smatramo da to nije imalo smisla jer bi ih mogli izgubiti na duže vrijeme", najavio je trener Dinama Sergej Jakirović