EURO 2024.

Nizozemci preokretom do polufinala: Pokazali napadačke vještine i spremni su za susret s Englezima

td/h

Nizozemski nogometaši svladali su u četvrtfinalu EURA u Berlinu Tursku preokretom s 2-1 (0-1) i otišli u polufinale gdje ih čekaju Englezi.

07.07.2024. u 00:05

Turci su vodili golom Sameta Akaydina (35), a za Nizozemsku je izjednačio Stefan de Vrij (70). U 76. minuti autogol Merta Mueldera donio je pobjedu Nizozemskoj.

Okršaj Nizozemske i Turske u Berlinu ponudio je najbolju utakmicu četvrtfinala EURA, a dalje su prošli Nizozemci zahvaljujući svojoj napadačkoj raskoši. Punih 70 minuta Turska je, nošena svojim fanatičnim navijačima, vodila i ogromnom količinom trke i borbenosti radila ogromne probleme Nizozemcima. No, Oranje u svojoj ekipi bogati napadački arsenal, a Nizozemska je u šest minuta završnice dala dva gola i prošla u polufinale.

Već nakon 60 sekundi igre Nizozemska je mogla povesti. Memphis Depay se izborio za poziciju i u padu uputio udarac s desetak metara, ali je na tursku sreću lopta otišla iznad vrata.

Ta šansa je obećavala spektakularan nogomet, ali je ipak, narednih više od pola sata igre proteklo u obostrano opreznoj igri, kao i u preostale tri utakmice četvrtfinala ovog EURA. Turci su ipak pokazali više trke, energičnosti, naboja i želje za golom, nošeni fanatičnom podrškom svojih navijača s tribina.

Hrabrost im se isplatila u 35. minuti kada je ponovno za Tursku zabio jedan od stopera, po četvrti put na ovom EURU. Arda Guler je uputio precizan nabačaj, a na drugoj vratnici nizozemskih vrata Samet Akaydin se neometan naklonio i s pola metra pogodio nebranjenu mrežu.

Taj gol je djelovao šokantno za Nizozemce, koji nisu nalazili načina kako probiti tursku obranu u prvom poluvremenu, pa odmah u 46. minuti izbornik Koeman uveo diva Wouta Weghorsta.

Nizozemska je puno bolje krenula u drugi dio, ali su Turci opet bili opasniji. Guler je iz slobodnog udarca u 56. minuti pogodio desnu vratnicu, a u 65. minuti Bart Verbruggen je jedva obranio snažan udarac Kenana Yildiza sa 16 metara.

U 69. minuti turski vratar Mert Gunok je skrenuo u korner udarac Weghorsta. Udarac s kuta je izveo Depay koji je pronašao potpuno samog stopera de Vrija koji s deset metara udarcem glavom pogađa za 1-1.

U 76. minuti uslijedio je potpuni preokret. Denzel Dumfries je poslao prizemnu loptu u šesnaesterac, a dočekao ju je Cody Gakpo i Mert Muelder, a lopta je od turskog braniča ušla u mrežu.

U 85. minuti van der Ven blokira udarac Zeki Celika prema praznom golu, a u protunapadu vratar Gunok brani udaraca Gakpoa. U 91. minuti  Verbruegen čudesno brani udarac Semiha Kilicsoya s tri metra u zadnjoj šansi Turaka.

NIZOZEMSKA - TURSKA 2-1

Pred 70.000 gledatelja na Olimpijskom stadionu sudio je Francuz Turpin.

Strijelci: 0-1 Akaydin (35), 1-1 de Vrij (70), 2-1 Mulder (76ag)

NIZOZEMSKA: Verbruggen - Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake (73. Van de Ven) - Schouten, Reijnders (73. Veerman) - Bergwijn (46. Weghorst), Simons (87. Zirkzee), Gakpo - Depay (87. Frimpong)

TURSKA: Günok - Müldür (82. Celik), Ayhan (89. Kilicsoy), Akaydin (83. Tosun), Bardakci, Kadioglu - Güler, Özcan (77. Yokuslu), Calhanoglu, Yildiz (77. Aktürkoglu) - Yilmaz