KVALIFIKACIJE ZA SP

Hrvatska se sedmicom protiv Malte napunila samopouzdanjem, a sad slijedi Rusija na Poljudu

mn

Hrvatska nogometna reprezentacija uvjerljivom 7-1 (4-1) gostujućom pobjedom protiv Malte u susretu pretposljednjeg, 9. kola skupine H kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2022. zadržala je izglede za prvo mjesto i izravni odlazak u Katar.

11.11.2021. u 19:35

Raspoložena Hrvatska povela je već u 6. minuti golom Ivana Perišića, do kraja prvog poluvremena u strijelce su se još upisali Duje Ćaleta-Car u 22., Mario Pašalić u 39. i Luka Modrić u prvoj minuti sudačke nadoknade, dok je Marcelo Brozović u 31. minuti nespretnom reakcijom zatresao vlastitu mrežu.

U nastavku je dva gola dodao Lovro Majer, u 47. i 64. minuti, a jedan Andrej Kramarić u 53. minuti.

Visoki presing Hrvatske od samog početka urodio je plodom već u 6. minuti. Izbornik Zlatko Dalić pogodio je s postavljanjem Majera u početni sastav, upravo je Majer prisilio Pepea na netočno dodavanje prema Camenzulija, do lopte je stigao Modrić i proslijedio do Kramarića koji je vidio nečuvanog Perišića koji je praktički trebao samo pogoditi nebranjenu mrežu.

Sredinom prvog poluvremena Modrić je uputio odličan centaršut iz slobodnog udarca, a najviši u skoku pred malteškim golom bio je Ćaleta-Car.

Kraktotrajnu zabrinutost u hrvatske redove unio je tek nespretni autogol Brozovića, on je u pokušaju da nogom izbije ubačaj De Gabriela iz kaznenog prostora pogodio samog sebe u glavu, a lopta se odbila u mrežu.

Sigurna razlika vraćena je na semafor već osam minuta potom kada je Majer lijepom loptom izbacio u for Kramarića, a naš centarfor je nakon ulaska u kazneni prostor povratnom loptom poslužio natrčalog Pašalića koji je pred sobom imao prazan gol.

Za idealno prvo poluvrijeme pogodak je dodao i kapetan Modrić, ponovno se isplatio presing Majera koji je oduzeo loptu Agiusu na 20-ak metara od malteškog gola, dodao Pašaliću koji je atraktivno petom proslijedio Modriću, a on je preciznim udarcem stigao do svog 20. gola u reprezentativnom dresu.

Nastavak utakmice donio je još dva gola u manje od 10 minuta. Prvo je Majer "pospremio" odbijanac Bonella koji je krajnjim naporom obranio udarac Kramarića glavom, a onda se i Kramarić upisao u strijelce iskoristivši nevjerojatnu smušenost u obrani Malte. Pisani je sa sredine igrališta netočno vraćao loptu Agiusu, Bonello je stajao na 15-ak metara od svog gola, pa je Kramarić lakoćom s više od 30 metara još jednom pogodio prazan gol.

Tada je izbornik Dalić iz igre povukao Modrića, Perišića i Kramarića kako bi ih odmorio za odlučujući susret za prvo mjesto protiv Rusije u nedjelju u Splitu, a priliku su dobili Vlašić, Oršić i Petković.

Do kraja dvoboja još je Majer postigao svoj drugi pogodak i to nakon efektne asistencije Livaje.

Kako je ranije u četvrtak Rusija u Sankt Peterburgu također uvjerljivo sa 6-0 (1-0) svladala Cipar, uoči posljednjeg kola Rusija je zadžala prvo mjesto u skupini sa 22 boda, a Hrvatska je druga sa 20.

Tako će Hrvatska u nedjelju u Splitu morati svladati Rusiju kako bi izborila izravni plasman u Katar, dok je Rusiji dovoljan i bod za odlazak na SP. Drugoplasirana reprezentacija morat će u dodatne kvalifikacije.

DRUGO POLUVRIJEME

90' Gotovo je.

79' Hrvatska je smirila igru, ali ne odustaje od osmog gola.

64' Majer zabija za 7:1.

54' Trostruka izmjena. U igri su Oršić, Petković i Nikola Vlašić, izašli su Perišić, Modrić i Kramarić.

53' Kramarić nakon tri asistencija i zabija, Hrvatska vodi 6:1.

50' Hrvatska ne staje, odlučno juri i šesti gol koji visi u zraku.

47' Kakav početak, Majer zabija za 5:1 na asistenciju Kramarića.

46' Krenulo je drugo poluvrijeme, Brozovića mijenja Jakić.

PRVO POLUVRIJEME

45 plus 1 Modrić zabija svoj dvadeseti gol za Vatrene, Hrvatska vodi 4:1.

45' Nova prilika za Perišića, ali ostaje 3:1.

38' Kakva lopta Majera za Kramarića koji asistira za  Pašalića koji zabija za 3:1.

31' Zabija Brozović. Nažalost, u naš gol.

28' -Montebello pokušava nakon kornera iznenaditi debitanta Grbića, odlazi i ovaj pokušaj preko gol

23' Ćaleta-Car zabija za 2:0.

13' Zabijaju i Mlatežani, ali i njima je gol poništen nakon pregledavanja VAR-a.

12' Zabija Gvardiol, ali gol je poništen.

10' Hrvatska nastavlja s napadima.

6' Perišić zabija za rano vodstvo Hrvatske.

1' Počela je utakmica.

Izbornik Zlatko Dalić iznenadio je sastavom za sudar protiv Malte, pa će tako  na vratima krenuti debitant Ivo Grbić. U posljednjoj liniji zaigrat će Josip Juranović, Duje Ćaleta-Car, Joško Gvardiol i Borna Sosa.

Marcelo Brozović i Luka Modrić zaigrat će na poziciji defanzivnih veznih, ispred njih Lovro Majer na desnom krilu, Mario Pašalić u sredini, te Ivan Perišić na lijevoj strani.

U vrhu napada izbornik Zlatko Dalić odlučio se za Andreja Kramarića, dok će Marko Livaja i Bruno Petković svoju priliku čekati s klupe, pišu Sportske novosti.

Ivo Grbić, Ćaleta-Car i Lovro Majer tri su najveća iznenađenja koja je Dalić pripremio za Maltu, jer većina je od prve minute očekivala Dominika Livakovića koji je već dugo vremena standardni član udarnih 11, kao i Dejan Lovren koji se vratio u sastav nakon izbivanja zbog ozljede.

Iznenađenje je i Lovro Majer koji se također vratio u reprezentaciju i udarnu postavu izborio sjajnim partijama u dresu francuskog Rennesa.